Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

Slobozia: Depozite de murături și vechituri în adăposturile civile

În contextul războiului din Ucraina, autoritățile locale din Slobozia au început inventarierea adăposturilor civile pentru populație existente la nivelul orașului. Amenajate la subsolurile blocurilor, un sfert dintre acestea sunt nefuncționale, pentru că au fost transformate în spații de depozitare. Singurele investiții reale într-un astfel de adăpost au fost făcute de Consiliul Județean Ialomița, pentru adăpostul din in­cinta Casei de Cultură a Sindicatelor, pe care instituția îl are în administrare. Acest obiectiv nu este însă destinat populației civile, fiind transformat în punct de comandă pentru autorități.

Depozite de vechituri Datele Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență al Primăriei Slobozia arată că la nivelul orașului există aproximativ 700 de adăposturi civile. Dintre acestea, funcționale la acest moment sunt doar 250. Restul sunt transformate în spații de depozitare de către locatarii blocurilor în care ele au fost construite. Oamenii au depozitat în aceste locații murături, mobilă veche sau aparate electrocasnice pe care nu le mai utilizează. O problemă reală o reprezintă și infiltrațiile provenite de la țevile care s-au spart și pe care locatarii nu s-au încumetat să le repare. Situația trenează de ani de zile, fără ca autoritățile să aibă o pârghie legală prin care să-i responsabilizeze pe locatarii blocurilor. Din fericire, România este la acest moment departe de un conflict militar, însă, dacă situația din Ucraina va afecta și țara noastră, adăposturile nefuncționale trebuie puse la dispoziția populației în maximum 24 de ore. «Legea este clară. Cei care ocupă aceste adăposturi au la dispoziție 24 de ore să le elibereze și să le utilizeze pentru apărarea civilă!» susțin reprezentanții Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență al Primăriei Slobozia.

Investiție de peste 100 mii de lei Singura investiție într-un adăpost pentru protecție civilă realizată în Slobozia în ultimii 5 ani este cea a Consiliului Județean Ialomița. Instituția are în admi­nistrare adăpostul de protecție civilă din incinta Casei de Cultură a Sindicatelor. În perioada 2019-2020, Consiliul Județean Ialomița a alocat peste 100 mii de lei pentru reparații capitale ale acestui adăpost. Au fost reparați pereții și refăcut întreg sistemul de hidroizolație. Acest adăpost, care are o suprafață de aproximativ 190 mp, nu este destinat populației civile. Între timp, a fost transformat în punct de comandă și poate fi utilizat doar de către reprezentanții autorităților locale sau județene. «Au fost făcute o serie de investiții, pentru că se afla într-o stare avansată de degradare... Gestionarea acestui adăpost este acum în grija Inspecto­ratului Județean pentru Situații de Urgență!» a explicat Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița. Potrivit unei liste privind adăposturile civile, publicată de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în Ialomița mai există alte 8 adăposturi pentru protecție civilă, amenajate pe raza orașelor Fetești, Urziceni și Țăndărei.

10 Martie 2022, 08:05 (6428 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

Comentariile cititorilor:


PUTIN:
(12 Martie 2022, 10:25)
Pacat, lumea asta ROMANESCA , ESTE BATJOCARATA, INJOSITA SI FOLOSITA!  TU o latura de general in rezerva, ocupi subsolul ca sa faci teatru de operatiuni al muraturilor venite de la mata aia schiloda si amarata, care plange noptile de dorul tau de navetist , o data la un an. In rest, nu ai timp pentru mata, te duci la plimbari in parc. la pupari de mana la sefa care semneaza alt bloc de scartaietore folosit. Aseara, oripilat si ramas blocat in trafic, in Bucuresti, la  SPLAI, aM IESIT DIN MASINA SI AM INTREBAT POLITISTUL DE LA INTERNE DE CE BLOCHEZI TRAFICUL!  Raspuns comunist, ASA AM PRIMIT ORDIN.  Romania noasta va deveni un infern, nu acum, nu azi nu maine, dupa ce ocupa TOTAL UCRAINA, rusi REVIN LA PATRIA NUMITA ROMANIA.  Maine plec la registru Roman de imatricatiune sa fac o firma, la Slobozia Noua, berourile fiind.  O NUMESC 7,62 MM.  O sa fie elita. si ucxrainieni si rusi au ramas fara munitie. Am contract cu Fanulosu, o livraza dupa trei saptamani de la capitulare. Am contractosul suplimentar cu CARGOSULNASOSUL HPL, DAR FIIND DE TRI SPTAMAI BLOCATI IN TRAFIC LA BUZAU, o trecem pe audiente!
Cristi:
(12 Martie 2022, 05:59)
Bine ca stim unde se vor ascunde autoritățile astea cu rang mare sa nu fiu nevoit daca vine razboiu sai caut prea mult
Elena:
(11 Martie 2022, 15:16)
In primul rand aceste adaposturi sunt arhipline de șobolani ,cc 2 kg per bucata! V ati gandit unde se vor duce vechii ocupanti pt a face loc noilor veniti s au vor trebui sa convietuiasca impreuna?!
Curiosul :
(11 Martie 2022, 02:23)
Ce adaposturi bre fără usi ,fără aerisiri fără apă potabilă ,fără canalizare,pai la cum a evoluat tehnica militara in ziua de azi ne trebuie cel putin 20 sub pământ pentru a rezista la o banală rachetă cu fragmentare.Asta asa ca protecție civila canci ,bani platiti degeaba până si sirenele de alarmă sunt de pe vremea impuscatului.
Protectie civilă :
(10 Martie 2022, 21:01)
Macar stim ca autoritatile vor fi protejate! Ne-am linistit.
Rusine.
Autoritățile trebuiau sa isi amenajeze puncte de comanda in spațiile proprii. Au destule.
Cristi:
(10 Martie 2022, 19:46)
Parca acum cateva saptamani vorbea de subsolurile blocurilor, acum sa va vedem ce masurilor luati cu subsolurile pline de apa si rahat.
Dan:
(10 Martie 2022, 19:15)
Gargară propagandistica.Sa jure oricare din administrația primăriei și ISU și cine ar trebui să se ocupe de asta dacă nu știu de depozitele de prin subsoluri..
Eu:
(10 Martie 2022, 18:44)
Subsolurile blocurilor sunt proprietate privată ,investiți in ele: Primarie ,CJI ??!!!!!!
Ghiță Pompieru:
(10 Martie 2022, 16:33)
La mine boxa de la subsol este chiar trecută în cartea funciară a apartamentului ca și boxă, cu suprafață, poziția exactă, ușă... tot. Cum să fie adăpost aerian, antiatomic sau ce mai visează profesioniștii ISU?
Cetățean de la bloc:
(10 Martie 2022, 15:16)
La subsolurile blocurilor???în SLOBOZIA?Păi hai să vă spun cum sta treaba:de la gara până la central nu putem vorbi de adăposturi civle la subsolurile blocurilor pentru ca sunt pline cu dejectii. Mai bine stai în fața gloanțelor sau a radiatiilor radioactive !macar ai sanse sa scapi cu viață!!!Partea de la piata mare sau cartierul 500 nu poate intra in calcul.Acolo nu e subsol unde sa nu dai calul la înot. Mai rămâne zona MB-uri sau blocuri construite după 89,dar si acolo chiar dacă sunt ferite de infiltrații sau țevi sparte, nu au nicio dotare de supraviețuire. Ar trebui luat în calcul celebra Groapă a lui Stoica!
Gigel:
(10 Martie 2022, 10:59)
Adapostul din Casa de Cultura a Sindicatelor a fost prevazut pentru nomenclatura de partid comunist, si atata tot. In rest, nu a fost prevazut nimic niciodata in Slobozia ca si adapost. Subsolurile blocurilor au fost din constructie mizerabile, pline de moloz si fecale, cu usi care nu se inchid si cu instalatii inexistente (cine o fi avizat proiectele, si cine o fi semnat procesele verbale de receptie?)
mihai:
(10 Martie 2022, 09:26)
stimati ziaristi cele 700 de locatii despre care vorbiti si despre care serviciul voluntar pentru situatii de urgentă spune că sunt adaposturi civile sunt de fapt niste subsoluri care nu au fost amenajate nici ca spatii de depozitare de catre constructori. acest lucru a fost facut exclusiv de catre locatari, ocazie cu care s-a facut si curatenie. si in niciun caz nu sunt prevazute cu dotarile minime prevazute de lege (grupuri sanitare, paturi, ventilatie speciala etc.). Ce inseamna asta? Că nu prea avem adaposturi civile. Iar SVSU este  pe timpul lui Caragiale (doua la liceul de fete, doua la primarie etc.), numara ce nu exista.