Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Vocația de mamă

Vocația de mamă

Elena Cristina Moglan are doi copii ai ei și doi «dăruiți» de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Dar asta a fost acum 3 ani... Acum toți patru sunt ai ei, iar ea spune cui stă să o asculte că niciodată înainte nu a simțit ceea ce simte acum: «Știu că și eu i-am ajutat pe ei... Dar ei m-au ajutat pe mine mai mult! Și niciodată, înainte de a ne intra în casă, nu am simțit liniștea și siguranța pe care o simt acum. Pur și simplu, ne-am găsit unii pe alții...».

De la povești la realitate «Eu am trăit într-o familie cu mulți băieți... Am fost două surori și patru frați. Trei buni, trei vitregi. Iar în cartier am crescut numai printre băieți...». Așa începe povestea aproape neverosimilă a unei ardelence măritată în Ialomița, care are doi copii ai ei și doi copii «dăruiți» de Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. În martie anul ăsta, se împlinesc 3 ani de când Edy și Alex sunt copiii familiei Moglan. Acum sunt copiii ei, alături de Andrei și Sebi. Sebi e cel mai mare, are 14 ani și jumătate. Și examen anul ăsta. Învață după-amiază, nu-l găsim acasă... Dar îi găsim pe Edy, Alex și Andrei. Se bu­cură că vorbesc cu noi. Mai scapă de învățat! Pentru că doamna Elena nu-i iartă pe niciunul: «Cred că sunt o mamă cicălitoare... Am o obsesie cu învățatul! Fiecare cât poate, dar de învățat trebuie să învețe!». Când au venit în casă, Edy nu vorbea, iar Alex o făcea cu mare greutate. În 3 ani, au ajuns să-l concureze toți pe Sebi, care e șahist legitimat. Participă toți la concursuri, oriunde apar. Doamna Elena își amintește de vara când a trebuit să-i ducă pe toți patru cu trenul la Timișoara și au ajuns întâi la Craiova: «Soțul muncea, n-a putut să meargă cu noi... Așa că i-am dus pe toți cu trenul. A fost o poveste întreagă, că întâi am ajuns la Craiova. Și avem amintiri pe care le povestim mereu...».

Sufletele care te salvează Amintirile din acești 3 ani au devenit liantul familiei extinse. Doamna Elena nu-și poate în­chipui viața fără cei 4 copii ai ei. Și nici soțul... «Dacă ai liniște în casă, atunci poți să ai grijă de oricâți copii. Noi, Slavă Domnului, am avut și avem!». Numai că liniștea casei nu-i totuna cu liniștea copiilor. Sunt băieți și nu jocă numai șah. Joacă fotbal în camere, se cion­dănesc în fiecare zi... Dar, peste toate, sunt o familie obiș­nuită! O întrebăm pe doamna Elena cum reușește să îi împace pe toți și să nu facă «diferențe». Ne privește senină. «Andrei e mai mămos, are nevoie de mai multă atenție. Uneori, trebuie să mă fac că nu îl văd.... Pentru că Dumnezeu mi-a dat șansa să fac binele ăsta! Știu că și eu i-am ajutat pe ei. Dar ei m-au ajutat pe mine mai mult. Și niciodată, înainte de a ne intra în casă, nu am simțit liniștea și siguranța pe care o simt acum. Pur și simplu, ne-am găsit unii pe alții...» ne mai spune doamna Moglan. Când vorbește despre cei patru băieți ai ei, Elena Cristina Mo­glan se luminează. Iar când vine vorba despre viitor, știe deja ce are de făcut: «Am să-i ajut pe toți patru la fel. Iar dacă n-am să pot, am să-i învăț să se ajute singuri, că de-aia sunt frați. Nimic nu e în­tâmplător pe lumea asta, zic eu...».

De la obligație la vocație Pentru serviciile de mamă, Elena Cristina Moglan câștigă lunar aproximativ 2500 de lei. Nu sunt mulți bani, dar e un venit stabil și nu se plânge: «Am prieteni care au suferit în pandemie... Ori n-au putut munci, ori au avut venituri mai mici. Pentru mine nu a fost o pro­blemă. Am stat acasă și am avut grijă de copiii mei. Din punctul ăsta de vedere, nu cred că se poate mai bine de-atât. Dar sunt convinsă că atunci când ai grijă de copii cu nevoi speciale, ai nevoie de mai mulți bani!». O întrebăm dacă poți face din me­seria de mamă o pro­fesie: «Dacă ai răbdare și curaj, poți... Numai că răbdarea nu e pe toate drumu­rile. Și mie mi-ar mai trebui, ca să pot să îi ajut la teme. Ce pot să vă spun însă e că nu poți face asta pentru bani, oricât ți-ai dori. Nu te poți pricopsi crescând copii. Dar nici nu trebuie, fiindcă bucuriile sunt altele... Când vezi cât de mai mari sunt schim­bările din viața acestor patru copii ai mei, în numai câțiva ani, parcă nu-ți mai trebuie nimic altceva. Și niciun fel de bucurie nu o poate egala pe asta!».

TEAM-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor
DGASPC caută părinți de profesie
La nivelul județului Ialomița sunt 108 copii aflați în plasament în cadrul familiilor. Și, pentru că sunt un exemplu de bune practici instituționale, DGASPC Ialomița colaborează cu instituții similare din Sectorul 1, Sectorul 3 și Sectorul 6, plasând în familii din județ copii instituționalizați în alte județe ale țării. Dar eforturile, oricât de mari, nu sunt suficiente. De aceea, la acest moment DGASPC Ialomița susține o campanie de identificare a unor potențiali asistenți maternali în vederea instruirii și angajării lor pentru îngrijirea și creșterea unor copii cu vârste situați între 1 și 7 ani. Persoanele care solicită să devină asistenți maternali vor adresa instituției o cerere-tip de evaluare a capacității de selecție. Cererea trebuie să menționeze obligatoriu numărul de copii pentru care solicitantul poate asigura simultan condițiile de îngrijire. De asemenea, cererea trebuie însoțită de un CV, precum și de o prezentare a motivelor pentru care solicitantul dorește să devină asistent maternal. Programul de selecție a noilor asistenți maternali este finanțat de Fondul Social European, în cadrul Programului Operațional Capital Uman 2021-2022, Axa prioritară 4 «Incluziunea socială și combaterea sărăciei».

13 Martie 2022, 09:40 (2654 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Stefania:
(17 Martie 2022, 09:53)
Elena, esti minunata! Unul dintre copii este in clasa cu fetita mea, se ocupa extraordinar de bine de copii, doar cuvinte de lauda am!
PontA:
(13 Martie 2022, 17:08)
Bravo!
Rabdare si sanatate va doresc. Restul vor veni de la sine.

P.S. Marea majoritate va admiram. Dar nu stiu cati avem curajul sa facem ceea ce ati facut dumneavoastra. Respect !