Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Optimism administrativ

Clădirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizată în august 2022

Administrația județeană anunță că noul Bloc Operator al Spitalului Județean Slobozia va fi gata în august 2022. Valoarea investiției este de 77,1 mi­lioane de lei.

Încă se lucrează Administrația județeană confirmă faptul că lucrările de exe­cuție ale noului Bloc Operator al Spitalului Județean ar putea fi finalizate până la sfârșitul lunii august 2022. Conform informa­țiilor oficiale, noua construcție va avea o supra­față desfășurată de 6224 de mp cu un regim de înălțime P+3. Până în acest mo­ment a fost realizată demolarea fostului Bloc Alimentar (pe lo­cația căruia se edifică noua construcție) și au fost produse și instalate armături pentru fundația clădirii. Constructorul estimează ca în 3 săptămâni va finaliza turnarea fundațiilor, iar până la sfârșitul lunii au­gust 2022 clădirea va fi ridicată integral.

Un vis frumos La finalul lucrărilor vor fi disponibile 30 de paturi pentru spitalizarea de zi, 21 de paturi ATI, un bloc de nașteri cu 2 săli de nașteri și o sală operații cezariene și nou-născuți. La etajele superioare vor fi 6 săli de operații pentru specialitățile me­dicale, respectiv 2 săli Chirurgie generală, Ginecologie, Urologie, Ortopedie, Oftalmologie și o sală de Gipsare/protezare. Reamintim că din valoarea totală a proiectului de 77,1 mili­oane de lei, 33,7 milioane de lei vor fi utilizați pentru achiziția de aparatură medicală, iar alte 9,1 milioane de lei pentru dotarea cu echipamente tehnologice.

7 Aprilie 2022, 12:05 (1913 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Lucrările de construcție ale Blocului Operator, în grafic
Bloc Operator nou la Spitalul Slobozia
Firma Construcții Erbașu a semnat contractul pentru construirea noului Bloc Operator al Spitalului Slobozia

Comentariile cititorilor:


PUTIN:
(8 Aprilie 2022, 19:22)
2022, TOAMNA SAU IARNA?  Daca o gaurica de vermanos, ataca cibernetic, sistenul informatic INFAILIBIL AL ROMANIOS TARA NATO, care tremura izmenele la uscator, nu avem pijamale de schimb la cacaciosi iesiti din operatie.  Au venit de acsa cu izmene albe, la spital s-ai facut cacanii. Bine ca vine vara, ne dam la chilot si maieu. Comandam tanga pentru toti ai sau o dam pe tetra?  In seara acesta, am avut onoarea, respectul si consideratia sa discut cu un NEUROCHIRURG DE ELITA DIN FRANTA.  Profesor Universitar la Sorbona, adica este invatator de doctori.  A  venit la Slobozia, sa vada fara excorta si FARA ANUNT LA STAT,   daca are loc sa faca MEDICINA.      Mi-a  spus clar, dupa ce am trecut prin tot spitalul judetean, fara ca cineva sa ne intrebe ce facem acolo::: RELICVA URBANA, RAMANE SPITAL JUDETEAN. dE REGIONAL NU EXISTRA.  CE fac comunistii vostrii tineri si scoliti ca pionieri, baga bani intr-un cimitir, crematoriul, DAR CER CA FACTURA SA FIE DECONTATA DE NOI.PENTRU CE DOCTORI, CA NU VAD DOCTORI?
Observator:
(8 Aprilie 2022, 13:41)
Și uite asa domnii responsabili cu acest edificiu au uitat de Serviciul Județean de Ambulanta. Cum este posibil ca o instituție a statului sa își desfășoare activitatea în niște containere insalubre și neconforme cu orice statut epidemiologic și sanitar???