Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei

Consilier local PER la Țăndărei, un oarecare domn Balea, inflamează rețelele de socializare. Într-o postare datată 30 aprilie a.c., acesta anunță ritos, cum îi e felul, că va ocupa «în maxim cinci luni» și «în proporție de 99%» funcția de secretar al Primăriei Țăndărei, lăsată liberă de tizul său Bucuroiu, ajuns acum un respectabil dublu pensionar. Și că, o dată instalat în funcție, va restaura «legea, codul fiscal și administrația care e în vigoare în România». Până aici nimic neobișnuit, că doar nu e prima dată când domnu’ Balea anunță ca va salva orașul fie din poziția de primar, fie din cea de vice, fie din poziția de «om de bine» al acestei localități vitregite de soartă și contribuabili. Numai că Balea a făcut greșeala de a-și asemăna coetnicii cu brazii, care nu își schimbă, cităm, «culoarea și mirosul». Aprecierile făcute de consilierul nostru au gene­rat peste 300 de comentarii și aproape 300 de distribuiri, transformând Hide Park-ul virtual al lui Zuckerberg într-un teatru de război. Pentru aceia dintre dumneavoastră care nu au timp să acceseze rețelele de socializare, am extras capturi de ecran cu câteva dintre aceste comentarii... Acuma, noi nu știm ce să spunem, că așa «ură de rasă» și de-o parte și de alta n-am mai văzut de când povestea Becali în prime-time ce le-ar face el arbitrilor unguri dacă ar fi se­cretar... pardon, președinte de Federație! Dar știm sigur că ceva trebuie făcut. Noi, de exemplu, sugerăm ca administrația locală, prin vocea Regelui-primar, să ceară detașarea la Țăndărei a principalului consilier al Președintelui, venerabilul Silvian fiind unicul în măsură să negocieze, cu cinste și corectitudine, măsuri adaptate situației. De asemenea, poate fi cooptat în echipa de negociatori și proaspătul consilier județean PRO, nea Vasile fiind pe vremuri cel mai îndrăgit edil din sălile de rugăciune neplătitoare de impozite ale conaționalilor. La derută, în echipă ar putea fi primită și pacemakerița Nicoleta, profund marcată de problemele romilor atât în mandatul trecut de primar, cât și în prezent, când se tot ambiționează să reintegreze conlocuitori pe lovele europene.

5 Mai 2022, 07:55 (2936 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»
Străzi modernizate la Țăndărei
Au început lucrările la Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Țăndărei

Comentariile cititorilor:


S.G.G.:
(16 Mai 2022, 09:20)
Mai bine s-ar duce pe functia de Secretar General al Guvernului,in locul domnului NM.Ca studii are Spiru Haret Slobozia la ceva economic,nici el nu stie macar titlul lucrarii  de licenta.De ,plagiatul e la moda.Traiasca doamna directoare de la cec.Iar politic are o doctrina,ba la Becali,ba la partidul poporului DD,ba la Geoana,ba la ecologisti.Urmeaza haurul??
Costel:
(9 Mai 2022, 17:14)
Tandareiu e peștera unde banditii Europei își ascund și cheltuie banii negri sub nasul autorităților  sau cu complicitatea lor.
Balea în nebunia și cu cuvintele lui spune adevărul.
Tudor:
(8 Mai 2022, 14:00)
Dacă ia Balea concursu de secretar se duce toții la pușcărie din primărie. Bine ca și el se duce da asta e, de dragul dreptății și adevărului nu ne uităm că pierdem un erou.
Tandarean:
(8 Mai 2022, 08:46)
Domnule Balea vezi ca pt postul despre care vorbesti s-au interesat si OM si TM, cred ca stii despre cine vorbesc. Dar postul este pt SR, asa ca nu mai va inghesuiti este ocupat.
Tandarean:
(7 Mai 2022, 12:46)
Cu cat bagati in seama o nulitate, cu atat mai mult i se urca la cap ca este buricul pamantului. Cred ca nu mai trebuie comentat nici aici nici pe retelele de socializare si trebuie klasat in mocirla lui. O zi buna .
Gogu de la borduri:
(6 Mai 2022, 20:49)
Marinica colegul meu di banca. Di la clasa 1 pana la a8a, am fost coleg de banca, la INVATATOARE RADU, pana la a 4a, Diriginte MOCANU, DIRIGINTE  EFTA , la final de cursa intr-a 8a.  Mama , lui femeie de servici la scoala, (un om onorabil), tragea presul pe la toti dascalii, sa ierte aiurelile si greselile facute de el si varul LUI CARE AZI ESTE UMBRA LUI IN AFACERI. Am uitat de el, dar il regasesc in 2001, la o masa, invitat de mine, la RESTAURANTUL SELECT TANDAREI( PROPRIETATEA BULIBASEI  DE TANDAREI) LANGA FOSTUL CAPITAN CAPSUNA DE LA ECONOMIC. Am retrait durerea mamei mele, care a fost anchetata de capsuna pentru ca avea in tractorul, cu care venea de la GLOBAL, 8 stiuleti de porumb de fiert, sa-mi trimita la Bucuresti, sa simt mirosul de BARAGAN, SA NU UIT CA PORUMBUL ASTA ESTE DIN MOSIA NOASTRA PENTRU CARE A MURIT UNCHIU MEU, STRABUNICII MEI. Prin porumbul ala , ma adapam, la jgheabul neamului meu aflat departe. Marinica, colegul meu de banca, vroia ca pretenul lui de afaceri, cu epoleti acum dat la SCARBE, sa vomite si sa aiba aces la reangajare.  Am sunat SEFUL MEU, UN DUMNEZEU PE PAMANT, OM de mare caracter, onoare si inteligenta. MI-A SPUS, NU TRATAM CU HOTII, MAI ALES CU MAFIOTII IN UNIFORMA!
Elena:
(6 Mai 2022, 06:19)
Omul e ospătar vechi, de pe vremea când se punea apă în țuică iar etichetele se lipeau in beci. El se pricepe și la politică dar nimeni nu-l bagă în seamă.
Marean:
(5 Mai 2022, 23:03)
Iese bucurica fără frica la pensie ? Văduva de unde mai cumpara pământ și cui ii mai da comision ?! Păcat!
impozite:
(5 Mai 2022, 22:27)
domnule Balea mai intai sa achiti la primarie toate impozitele sa dovedesti ca esti un cetatean exemplar si apoi sa ai curajul sa deschizi un pic gura. cei pe care ii jignesti au toate impozitele si taxele achitate la zi !
Gogu:
(5 Mai 2022, 21:00)
Radeti voi radeti… dar are like uri pe facebook but
George:
(5 Mai 2022, 20:05)
Poate s-o tine de cuvânt când o ajunge secretar și o sa vedem demolările.doarel a spus ca o sa demoleze casele fără acte din tandarei
Tandarean:
(5 Mai 2022, 17:38)
Cred ca nu stiti ce vorbiti, cand vreodata va ajunge acest Balea, care nu a facut nimic in viata lui decat a fentat pe toata lumea secretar de primarie. In primul rand nu are facultate, nu are vechime in specialitate, etc. Din cate stiu a fost dat afara si din partidul din care a facut parte la alegeri. Este un nimeni in Tandarei
Anonim:
(5 Mai 2022, 13:41)
Frumos,bravo domnul Balea,spor la examen,daca se tine la fel ca la concursul de la adp Tandarei pentru postul de casier unde a promovat examenul cu nota maxima posibila mama unei angajate in primaria Tandarei sau mai bine zis sotia unui angajat la Primaria Tandarei,examen in care tematica a fost una iar la examen a fost altceva,examen test grila cu 100 de variante de raspuns,iar doamna le-a stiut pe toate,dupa corectarea care nu s-a facut pe loc ci a doua zi,desi erau doar 4 candidati,frumos si examenul de la politia locala unde dupa acelasi tipar au promovat nepotul administratorei spitalului Tandarei ,taximetrist la baza,impreuna cu cumnatul finului primarului,exemplele cu examenele de angajare putand continua la nesfarsit. In concluzie,spor la examenul pe bune domnul Balea.
Real:
(5 Mai 2022, 10:54)
Pai si nu are dreptate ? Isi schimba "brazii" culoarea si mirosul vreodata? Caci suntem satui ( multi dintre ne-brazi) de dulcegariile ce trebuie folosite pentru acesti indivizi de etnie.....