Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

La Aniversara președintelui Pavel

La Aniversara președintelui Pavel

Consiliul Județean Ialomița a sărbătorit joi, 28 aprilie 2022, împlinirea a 30 de ani de la înființarea acestei instituții. Evenimentul a fost marcat în cadrul unui spectacol festiv, desfășurat pe scena celebrei Săli «Europa». Printre invitați s-au numărat Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, parlamentari ialomițeni, președinții Consiliilor Județene din județele limitrofe Ialomiței, oficiali ai administrației județene, oficiali ai admi­nistrației locale și consilieri județeni care au ocupat această funcție de-a lungul celor 30 de ani de administrație. Restul e istorie și demagogie.

Cine nu are batrâni, să-i cumpere pe-ai noștri Eminescu susținea în aprilie 1881 că «toate numirile în funcțiuni nu se fac după merit, ci după cum ordonă deputații, care, la rîndul lor, atîrnă de comitetele de politicieni de profesie, formate în fiece centru de județ. Aceste comitete își împart toate în familie. Ele creează, din banii județelor, burse pentru copiii „patrioților“ trimiși în străinătate să numere pietrele de pe bulevarde, ele decid a se face drumuri județene pe unde „patrioții“ au câte un petec de moșie, încât toată munca publică, fie sub forma de contribuție, fie sub cea de prestațiune, se scurge, direct ori indirect, în buzunarul unui „patriot“». De-atunci au trecut mai bine de 140 de ani și 30 de ani de admi­nistrație județeană modernă. De la Zaharia la Pavel. Iar Pavel n-a vrut să rămână mai prejos ca ăia dinaintea lui și i-a strâns și el pe scena Sălii «Europa», investiție începută acum 30 de ani și încă neterminată. Nu-i arătăm gratuit cu degetul, căci fără ei nici noi n-am fi aici... Dar nici nu putem întoarce capul. Pentru că altfel Eminescu va fi scris degeaba. Și cu orice ne-am putea obișnui, numai cu gândul ăsta nu!

Stop-cadre aniversare cu președinți Au lipsit nea Gică și Moraru! Primul e bă­trân, al doilea e la București, director general adjunct prin Secretariatul General al Guver­nu­lui. A fost în schimb Iulian Zaharia, primul președinte al Consiliului Județean. El a spus că a făcut mult bine în condițiile lipsei de le­gislație. Și că avem drumuri mai bune decât pe vremea lui. Părea ușor decrepit, cum îi stă bine oricărui om în vârstă. A fost și Maria Petre, doamna de fier-beton a administrației noastre județene. Pe vremea ei au început lucrările la celebra Sală «Europa»... Ea a vorbit despre viziuni administrative. Iar pe Facebook despre «revenirea pe urme proprii în istoria locală», smerenia și misiunea administrativă încredințată de Dumnezeu. Ne abținem de la comentarii, e prea evident... A fost și Ciupercă, mumificat consilier personal al lui Pavel. Același cabotinism regizat ieftin, ca pentru de-alde noi, contribuabilii, aceleași elucubrații învelite în staniolul moralei. Uneori ne gândim că ar fi fost mai bine să fure și el ca toți ăilalți... Așa, ne-a furat doar visurile! În plus, că fura ar fi avut un oarecare chichirez, o prestanță ’colo... Ca nea Iliuță de la Călărași, de exemplu. Ori ca Fănică, deputatul, care și fără să vorbească spune atât de multe...

Regele regilor administrației Evident, a vorbit și Pavel. Nu mult și nu apăsat. S-a vrut un discurs natural, liber, simplu, asemeni lui. A vorbit despre el și despre sine. Nu i-a venit a crede că atunci când s-a înființat primul Consiliu Județean sărea pârleazul școlii ca să fumeze, iar acum el e șeful la același Consiliu... I-a căinat pe toți pentru anii risipiți pe funcții, cei mai frumoși ani din viață... A evitat elegant cacofoniile și dezacordurile flagrante... Și n-a uitat de cei în numele cărora el și alții ca el au făcut totul: ialomițenii. «Fiecare dintre noi am încercat să realizăm un pic mai bine pentru locuitorii județului Ialomița. Cred eu c-am și reușit! În ultimii 30 de ani, în Ialomița, avem cea mai mare Catedrală care s-a construit în România. Vă mulțumim pentru asta Preasfinția Voastră. (...) În 30 de ani au fost realizate proiecte de infrastructură mari, toate realizate cu implicarea dumneavoastră. (...) Fiecare dintre dumneavoastră, c-ați fost parlamentari, c-ați fost primari, c-ați fost consilieri județeni, v-ați im­plicat în dezvoltarea județului...» a spus Pavel. Discursul a fost mai lunguț, v-am oferit o mostră. Nu vă grăbiți însă să-l judecați. Ce-ați fi vrut să spună? Că au avut noroc că nu i-a prins nimeni? Sau că noi, electoratul, ne meri­tăm conducătorii?

Felicitările, masa și dansul Au fost, că fără ele nu se justifica Aniversara. Unele ne-au plăcut, altele ni s-au părut deplasate. Cred că și Preasfințitului, altfel nu pleca așa de repede... Noroc că a rămas Cazanciuc, că de-aia sunt prietenii, să se cunoască la nevoie. A spus și el ceva demn de consemnat, credem că l-a luat gura pe dinainte. A spus că nu o poate ține pe fie-sa în țară cu niciun chip. Și că în doi ani fata termină școala și pleacă. Ne-a plăcut. La fel, ne-a plăcut și «momentul artistic Daniel Trifu». Dacă nu mai pocește numele președintelui, băiatul ăsta o să ajungă departe, ascultați-ne pe noi! Cum a ajuns și Costică, de altfel! Și câți ca ei, de la Adrian (care mai are puțin și-l bate la anii de secretariat general pe celebrul Stoenescu) și până la trepădușii ad­ministrativi care n-au ratat nici acum ocazia de a fi văzuți. N-am stat până la sfârșit și nici nu-i știm pe toți, așa că nu vă putem spune nici ce-au mâncat, nici cum s-a terminat agapa administrativă de după. Dar am auzit că de data asta n-au plătit constructorii, ci noi, contribuabilii! De la plachete până la plachie. Glumim, domnule președinte. Știm că nu s-a servit plachie de data asta. Ziceam și noi așa, ce se mai aude prin târg când semnați dumneavoastră câte un ordin de începere a lucrărilor la încă una dintre numeroasele investiții făcute special pentru mai binele ialomițenilor.

7 Mai 2022, 09:50 (2623 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%
30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița
Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului

Comentariile cititorilor:


FEREA:
(16 Mai 2022, 11:35)
Putin trbuia anuntat sa trimeata o racheta peste sala in care s au intrunit atitea crocodiri .facea un mare bine acestui oras ,judet .
nino:
(11 Mai 2022, 22:24)
Alo Independentule ,fi independent nu pupincurist .Vezi ca prietenul Ursar vrea bani cica pt faptu ca a gazduit ucrainieni .Ii muta dintr-o casa in alta sa se sesizeze Primaria si Politia.
Gigel:
(9 Mai 2022, 11:09)
Atata risipa de bani, doar pentru a se legitimiza atatia impostori si frecatori de menta de-a lungul anilor. D-alde neica nimeni, care nu au facut decat sa arunce banul public la gunoi, care doar se cred valorosi avand de fapt minte de copii, al caror loc este la psihiatrie sau la mititica, toti astia se strang sa ne prezinte Comedia Minciunii, in care numarul netrebnicilor ar justifica si necesitatea existentei lor in functii gras platite. Si nici unul nu spune "nu am facut destul, puteam mai mult". Nu! Toti incapabilii astia cred ca, propulsati politic, au meritat, ba chiar ne-au facut cinste. Cum nu vii tu, Tepes Doamne! Mi-e greata rau de tot, sa vad adunatura asta de smintiti si de misei!
Dan Andronescu:
(9 Mai 2022, 07:49)
Toti imbuibatii si jefuitorii judetului binecuvantati de  Prea Luminatul. Beeeh!
Păstorin:
(7 Mai 2022, 18:59)
V-ați strâns toți,ca niște muște. Îmbătate de miros, Însa toată munca voastră Ne-a-ntors stomacul pe dos!!
Indignatus:
(7 Mai 2022, 18:43)
Aveau o sansa: prin lipsă lor sa dovedească,post factum,ca au înțeles micimea faptelor lor!Au ratat-o!Ca atare,propun sa li se sculpteze numele în piața publica sa avem unde scuipa și câinii unde...!!
Stela :
(7 Mai 2022, 17:10)
A fost si domnul Costandache Carolica?
contribuabil:
(7 Mai 2022, 13:44)
festivisme jenante. tichia de margaritar.
suntem unul dintre cele mai sarace judete. prafut, anemiat, secat, lipsit de perspectiva. poate de aceea si  fanionul, simbolul nostru care ne reprezinta acum si ne reprezenta si in viitorul sumbru deschis de aceste aniversari, este combinatul chimic.
si catedrala nu este meritul lui grifoni. temeiurile acestiea au fost puse cu mult inaintea lui, de oameni pe care acum nu-i prea mai pomeneste cineva  si nu cred ca trebuie sa-i pupati mereu poala, dom presedinte.
Daniela :
(7 Mai 2022, 10:45)
Bună ziua! Nu a fost invitat și domnul Costandache Carolica care a luat CAP Perieți cu 1 leu mp. ? Este tot de la PSD.
plătitor de taxe:
(7 Mai 2022, 10:06)
trebuie sa iau un antivomitiv...cum naiba dorm ăștia noaptea? atâta aroganta și nesimțire pe metru pătrat...înghesuială mare