Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

Ministerul Finanțelor Publice a confirmat oficial

Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!

bonus: «Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală

Administrația din Slobozia a plătit 9 mi­lioane de lei pentru lu­crările executate la «Groapa lui Stoica» dintr-un credit de 25,4 milioane de lei contractat în 2016. Decizia ad­ministrației locale este considerată ilegală de către Ministerul Finan­țelor. Într-o corespondență purtată cu actuala administrație, reprezentanții Ministerului susțin că respectivul credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului».

O poveste «pe surse», veche de 3 ani Ziarul nostru publica în noiembrie 2019 un articol «pe surse» în care atrăgea atenția că împrumutul în va­loare de 25,4 milioane de lei, contractat în 2016 la solicitarea administrației Stoica, a fost deturnat pentru rambursarea fondurilor europene cheltuite pentru «Groapa lui Stoica». La 3 ani distanță, corespondența oficială dintre Ministerul Finanțelor Publice și Primăria Slobozia confirmă integral situația. Conform reprezentanților Ministerului Finanțelor, acest credit poate fi utilizat «doar pentru destinația inițială a împrumutului», respectiv pentru finalizarea proiectului «Reabilitare funcțională a Pieței Revoluției» și doar în condițiile în care administrația locală beneficiază de finanțare europeană. Decizia privind deturnarea creditului a fost luată în deplină cunoștință de cauză, în condițiile în care pe 26 iulie 2019 contractul de finanțare fusese deja reziliat.

Alte 6,7 milioane de lei blocate Prejudiciul creat în 2019 prin rezilierea contractului și deturnarea creditului este completat în 2022 cu o valoare de 6,7 milioane de lei. Suma reprezintă valoarea soldului rămas necheltuit din acest credit, sumă care urmează a fi returnată Ministerului Finanțelor, respectiv Trezoreriei Statului. Conform corespondenței purtată de către Primăria Slobozia cu Ministerul Finanțelor se susține, cităm: «Având în vedere că proiectul pentru care a fost contractat împrumutul nu a fost finalizat în termen, iar prin decizia MDRAP nr. 10 din 27.07 2019 contractul de finanțare a fost reziliat (...) la data prezentei acest obiectiv de investiții nu mai intră sub incidența fondurilor externe nerambursabile de la Uniunea Europeană». Reamintim că reglementările aferente accesării de fonduri pentru investițiile care aveau termene de finalizare depășite au fost legiferate prin intermediul OUG nr. 8 din 2016.

Penalități de 9000 de lei pe zi, neplătite Între momentul rezilierii contractului și deturnarea destinației creditului s-au scurs 2 luni. Conform contractului, pen­tru fiecare zi de întârziere s-au aplicat penalități de 1%. Cuantificate în bani, acestea se ridică la suma de 500000 de lei, bani care nu au fost plătiți niciodată de către administrația Mocioniu, semna­tara acestei decizii. Situația a fost identificată în luna aprilie 2022, când actuala administrație locală a inițiat noi proceduri pentru accesarea de fonduri europene destinate investițiilor edilitare. «Am în­cercat să inițiem noi proceduri de accesare a fondurilor. Așa am aflat că suntem datori peste 500000 de lei pentru cele două luni în care nimeni nu a plătit pena­litățile pentru acest credit. Evident, va trebui să plătim și acești bani dacă vrem să accesăm alte tipuri de investiții. Deci, nu numai că banii au fost utilizați greșit anterior, dar nici nu mai putem folosi sumele existente și avem și debite restante!» susține public primarul Dragoș Soare.

«Groapa lui Stoica» rămâne o lucrare multianuală
Administrația Soare a recunoscut, de asemenea, că nu va putea finaliza acest obiectiv de investiții într-un orizont de timp rezonabil. «Nu avem atâția bani. Nu ne permitem să o realizăm decât în cadrul unui proiect multianual!» a susținut Dragoș Soare în plenul Consiliului Local de joi, 28 aprilie 2022.
Eșecul a trei administrații Ideea reabilitării Pieței Revoluției pe bani europeni aparține administrației Ionașcu. Oficial, lucrările la «Groapa lui Stoica» au început în aprilie 2014 și ar fi trebuit să dureze un an. Parcarea subterană, în forma existentă la acest moment, fără intrare, a fost finalizată în 2017. În perioada 2017-2019, deși ACM 4 București se afla sub contract, lucrările au fost tergiversate. În 2019 a apărut scandalul deturnării îm­prumutului, scandal mușamalizat de către ad­ministrația Mocioniu. În 2020, apar primele date oficiale care confirmă că «obiectivul are carențe structurale grave la nivel de proiectare și construcție».
Soare, a patra administrație Dragoș Soare este al patrulea primar care susține că investiția ar trebui finalizată. Estimările de până acum avansează suma de 17 milioane de lei pentru finalizarea investiției și dotarea parcării subterane cu sisteme electronice operaționale. Rămas fără cele 6,7 mili­oane de lei din creditul destinat finalizării acestor lucrări, primarul Dragoș Soare bate în retragere. «Nu avem atâția bani. Nu ne permi­tem să o realizăm decât în cadrul unui proiect multianual! Vom căuta soluții alternative. Sau, cel mai probabil, vom apela la bugetul local...» a declarat Dragoș Soare în fața consilierilor locali joi, 28 aprilie 2022.

11 Mai 2022, 11:20 (2378 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete
Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia
Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă
Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!
«Groapa lui Stoica», sacul fără fund al Sloboziei

Comentariile cititorilor:


platitor:
(12 Mai 2022, 09:32)
Nici nu stiu ce trebuie cercetat prea mul fapta exista .plata respectiva ,decizia de la finante exista de asemenea primarul dupa o minima cercetare sa dea decizie de imputare celor care au facut aceasta plata si au asumat-o prin semnatura .Aceasta pentru a putea recupera ceva de la cei implicati ,daca nu vom plati noi cei multi platitori de buna credinta din oras si devine complice si Soare binenteles .
@Locuitor:
(12 Mai 2022, 08:57)
Cred ca acum intelegi ce inseamna politica. Este ca si cand se cearta anumite fete pe centura pentru clienti (adica bani) si se ameninta una pe cealalta, insa apoi cand interesul lor comun converge se unesc si chiar fac s*x in 3 (sau grup). Cam asa e si cu politica. A mai criticat pe vreun pesedist musiu Soare de cand peneleii se iubesc cu pesedeii? Mucles! Sunt pretini de capatuiala. Inainte de alegeri se batea cu pumnul in piept ca este inadmisibil cat rau au facut Sloboziei fostii primari pesedisti. Acum ii continua toate proiectele lui mocioniu, chiar si cele idioate (cum e ala cu interzicerea parcarii pe M Basarab si crearea unui traseu special pt autobuze si piste de biciclete). 
Le-a facut vreo plangere penala fostilor primari pentru ca au aprobat un proiect subdimensionat al parcarii subterane, sau ca au lansat o cerere de finantare a doua proiecte (parcarea si parcul industrial) desi stiau ca sunt neeligibile din start?? (parcul industrial trebuia sa aiba de la inceput cereri de concesiune pentru toate loturile pt a fi finantat din bani europeni). Raul a fost facut cu buna stiinta. Se pierd fondurile si apoi ne imprumutam la banca fara numar si furam la greu! Ce zici nenea soare? Mai nou sunt prietenii tai si colegii de coalitie. Mama ei de politica facute cu fete de pe centura! 
Cetatean:
(12 Mai 2022, 07:22)
Mai sunteti la serviciul stimati domni si doamne angajati ai MAI si magistrati ai Ministerului Public. Mai munciti si dvoastra ori o lălăiți, ca de obicei? Mare păcat, munca aducle noblețe, iar lălăiala paraziți intestinali. Deturnarea de fonduri este, schimbarea destinației fondurilor bănești sau a resurselor materiale, fără respectarea prevederilor legale, dacă fapta a cauzat o perturbare a activității economico-financiare sau a produs o pagubă unui organ ori unei instituții de stat ori unei alte unități publice se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani. Dacă fapta a avut consecințe deosebit de grave, pedeapsa este de la 5 la 15 ani și interzicerea unor drepturi. Acum astia de faceți anchete, nu sariți toți odată călare pe ei, mai lasați, hoții sa se inchine și ei. Or la banii aștia se duce bine mai sus 5!
Locuitor:
(11 Mai 2022, 19:58)
Plătiți dragi tovarasi primari și alții angajați la primărie penalități de 9000 pe zi ca doar nu plătiți din banii voștri.platiti de la prostii Slobozia.Tovarase Soare când ai candidat ai ne ai promis marea cu sarea nu știai ca nu sunt bani acum de ce vi sa ne spui???ai făcut cumva vreun dosar penal la foștii din primărie?niciunul pt ca sunteți toți același aluat....sa va fie rușine....
Mary :
(11 Mai 2022, 18:14)
Politica nu este o meserie, este o formă de organizare care are ca scop înavuțire individuală sau de grup într-un interval relativ scurt de timp, ori de obținerea unor privilegii viagere, în detrimentul celor mulți de bună credință care-i aleg. Interesant este că odată obținut "materialul" necuvenit și neîmpărțit cu alții, au loc fricțiuni și se apelează în ultimă instanță la lege, să se facă lumină și să se împartă "dreptatea", "părților vătămate".
@Goe:
(11 Mai 2022, 16:26)
Dle @Goe politia economica bu mai exista, acum se numeste, SICE, BICE = sectie, biroul investigati criminalitate ecomomica si mai nou spus, pe intelesul, babei Lenuta = masina de spalat, hoti, corupti, falsificatori. Chiar sunt pe langa presupusii infractori, sau mai bine zis, zidul de protectie pus in fata, mafiei din Unitatile administrativ teritoriale, primarii si institutii bugetare. Dosarele penale si rechizitorii de trimitere in judecata le fac, la babele care vand patrunjel, leustean la coltul strazi, la vanzatorii de seminte si la cei ce vand artificii de pentru ravelion. Nici un politist mare comisar sef nu misca in front in fata unui angajat dintr-o primarie, poate fi ea si femeia de serviciu, ca onor politistul ia bozitia de drepti si isi scuipa singur in san de friica. In vestita ialomita se poate, deturna, fura fara nici o teama! Stati linistiti ca nu se intampla nimic, poate o ancheta la misto, vreo 3 ani ca sa dea neinceperea urmariri penale cu fapta nu exista.
cetatean:
(11 Mai 2022, 16:23)
Sechestru asiguratoriu pe averea tutoror celor implicati ,director economic ,primar cei care au pus vize ,consilieri , pina nu incep sa instraineze averea .vezi alte cazuri.
Cex:
(11 Mai 2022, 13:27)
Toți cei implicați, consilieri locali , funcționari , primar, viceprimar , secretat sa fie cercetați și sa răspundă !
Goe:
(11 Mai 2022, 12:50)
E fapta penala.Sa se sesizeze politia economica!