Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Un progres vizibil

Conacul Bolomey este reabilitat în proporție de 40%

Administrația județeană a reușit să salveze in extremis proiectul de reabilitare a Conacului Bolomey. La acest moment, lucrările sunt reali­zate în proporție de 40%, iar până la sfârșitul anului 2023 oficialii Consiliului Județean speră să includă obiectivul în circuitul turistic.

O minune care n-a ținut 3 zile Valoarea investițiilor în reabilitarea Conacului Bolomey se ridică la 18,76 milioane de lei. Conform datelor oficiale, nivelul de realizare a lucrărilor a ajuns în acest moment la 40% și continuă într-un ritm susținut. «Suntem în grafic și susținem permanent eforturile constructorilor. Sperăm ca obiectivul să fie fina­lizat și redat circuitului turistic înainte de sfârșitul anului 2023, când este termenul scadent!» a declarat secretarul general al județului, Adrian Ionescu, managerul acestui proiect finanțat majoritar din fonduri europene.

Mai frumos ca prima dată Deși susținute, lucrările de execuție a lucrărilor sunt laborioase. În afara lucrărilor de construcție și consolidare, constructorul are obligația de a restaura ornamentele existente, precum și cele existente inițial la nivelul clădirii. Restaurarea și construcția elementelor de arhitectură și decor se fac la București, într-un atelier specializat. Conform decla­rațiilor constructorului, procesul este unul laborios, iar instalarea elemen­telor presupune un nivel de specializare ridicat. După restaurare, Conacul Bolomey se va transforma în Centru Cultural și Expozițional Județean.

12 Mai 2022, 13:05 (2148 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
La Aniversara președintelui Pavel
30 de ani de la înființarea Consiliului Județean Ialomița
Episcopia Sloboziei și Călărașilor primește 1 milion de lei pentru bisericile județului
Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul pentru reabilitarea Conacului Bolomey
«Orașul de Floci» și Conacul Bolomey ne costă 8 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(20 Mai 2022, 08:51)
@Mary Si de ce nu s-ar face turism?! Este o posibilitate pentru locuitorii din comuna de a se dezvolta! Se pot deschide pensiuni agro-turistice! Pot veni atat turisti cat si artisti care sa gaseasca un loc linistit in care sa se relaxeze,sa creeze,sa se intalneasca. Parerea mea este ca acest obiectiv poate duce la dezvoltarea unor activitati adiacente,care pot duce la infiintarea de noi locuri de munca,nu doar a unor locuri calde platite de stat
@cosambesti:
(16 Mai 2022, 15:01)
Ai fost cumva pe la interior sa vezi stadiul lucrarilor? 
40% mu inseamna doar din ce se vede pe afara.....
Gigel:
(16 Mai 2022, 11:22)
@Slobozeanul, este exact ce am scris mai jos. Se vor crea noi posturi de bugetari pentru oamenii de Partid, si cam atat. Mai avem in Slobozia si Casa Fotbalului Ialomitean (Ati auzit de ea? Datorita numarului mare de fotbalisti de valoare pe care ii avem, a fost nevoie de o cladire care... nu stiu ce sa faca, sa tina niste bocanci? Si mai sunt exemple de o gramada institutii de apartament, de care nu stie nimeni, cu posturi tinute calde pentru pile). Este doar inca un loc de tocat bani publici, bani care in loc sa se duca in dezvoltare, se duc la pupilele de Partid.
Eu daca as fi artist plastic, sau poet, nu m-as duce la Cosambesti pentru a crea, as crea in intimitatea mea, unde pot sa ma organizez, sa imi adun gandurile, sa ma pot concentra. Iar pentru diverse intalniri intre artisti, avem Centrul Cultural Ionel Perlea unde sunt destule sali, avem Consiliul Judetean cu sala "cu geometrie variabila", avem Casa de Cultura Nicolae Rotaru. Si avem atat de multe intalniri intre artisti, atat de multe opere create, incat bate vantul. De aceea avem nevoie de inca o cladire,  nu-i asa?
Am avut "placerea" de a merge zilele trecute pe DN3B (Chirana-Fetesti), drum peste care au trecut cu tancurile si armata rusa, si armata chineza, si armata groenlandeza, pentru ca altfel nu imi explic cum poate sa fie in halul asta. Consiliul Judetean ar trebui sa rezolve problema (sa mearga la ministrul transporturilor, sa il frece la creier pana cand repara drumul) si dupa ce avem aceste nevoi de baza asigurate, si avem un sistem functional care sa intretina drumurile (sistem pe care nu il avem), dupa aceea putem sa facem si tichie de margaritar la conacul Bolomey, sa angajam amantele pe bani publici, sa spalam cainii vagabonzi cu sampon in fata presei si sa cerem drepturile cainilor vagabonzi la o viata mai buna.
Slobozeanul:
(13 Mai 2022, 22:31)
Nu acesta este proiectul, conacul nu va fi obiectiv de vizitat decât când vor fi aici expoziții, inventica etc Conacul este o casa de creație pentru artiști și creatori din toate domeniile și din toată tara. Beneficiul nostru a fi acela ca ii vom avea aici și va trebui sa știm să-i folosim. Va mai fi o secțiune expozițional și de biblioteca pentru toți creatorii ialomițeni din toate timpurile
Mary :
(13 Mai 2022, 18:29)
Să vezi turism! Atunci se vor justifica punctele de Informare Turistica, vor fi luate cu asalt tot timpul anului, iar ceasurile biologice al personalului angajat, sigur vor avea de suferit.
#pasajladrajna:
(13 Mai 2022, 15:15)
Cu gandirea asta nu ajungi departe! Tu de ce te-ai nascut stiind mai apoi ca vei muri?
Gigel:
(13 Mai 2022, 09:12)
Am fost la mausoleul de la Adamclisi. Este foarte impresionant, s-au bagat bani cu nemiluita, si este un obiectiv de importanta nationala. Chiar si asa, sunt putini vizitatori, pentru ca nu este pe un drum foarte circulat si nici nu exista infrastructura turistica in zona. La fel este si la Sarmizegetusa Regia, putini vizitatori, din aceleasi motive. Cat despre conacul Bolomey, despre asta nu invata nimeni la istorie, iar noi, ialomitenii, habar nu avem cine a fost Bolomey si ce e cu acest conac. Asadar, numarul de vizitatori va fi extrem de redus, si cu siguranta nu se justifica restaurarea lui. Aceasta "cultura istorica" nu are decat rolul de a mai cheltui niste bani si de a mai crea niste posturi de bugetari in noul "Centru Cultural și Expozițional Județean", ca la Centrul Cultural Ionel Perlea oricum bate vantul.
cosambesti:
(12 Mai 2022, 15:38)
poate financiar, ca fizic este inca departe de procentul asta.
poate mergeti sa il vedeti personal.