Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Profesori acuzați de propagandă pro-rusă la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Două cadre didactice cu experiență, care își desfășoară activitatea în cadrul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slo­bozia sunt acuzate de către elevi că ar susține propaganda pro-rusă în timpul orelor de curs. Unul dintre profesori și-a manifestat atitudinea pro-rusă pe rețelele de socializare, unde a postat mai multe mesaje de susținere a invaziei ruse din Ucraina. «Vom face o anchetă să vedem dacă această atitudine persistă și în timpul orelor de curs!» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

«Vladimir Putin, trimisul lui Dumnezeu pe pământ!» «Operațiunea Rusiei în Ucraina este 100% legitimă și necesară!» sau «Cu adevărat Vladimir Putin este trimisul lui Dumnezeu pe pământ!» sunt doar câteva dintre mesajele postate pe rețelele de socia­lizare de către unul dintre profesorii Liceului de Arte «Ionel Perlea». Mai grav este faptul că, din mărturiile unor elevi care au decis să-și păstreze anonimatul, atitudinea pro-rusă a profesorului se ma­nifestă și în timpul orelor. Practic, materia pe care acesta o predă a fost înlocuită cu mesaje de susținere a invaziei ruse din Ucraina. Iar cazul nu este singular, un alt dascăl fiind acuzat de către elevii unității de învățământ de aceeași atitudine avută în timpul orelor de curs. Conducerea unității de învățământ a precizat faptul că are cunoștințe despre atitudinea pro-rusă manifestată pe internet de către unele dintre cadrele didactice, însă va face verificări cu privire la felul în care profesorii își desfășoară activitatea la catedră. «În spațiul public există postări, mai ales pe rețelele de socializare ale unor profesori, în care aceștia își exprimă simpatia față de Rusia și aprobă invazia rusă din Ucraina... Vom întruni o comisie de analiză pentru a vedea dacă, într-adevăr, atitudinea pe care colegii noștri o afișează pe internet se regăsește și în sala de clasă, acolo unde ar trebui să predea materia. În funcție de ceea ce vom descoperi, vom dispune mă­surile necesare pentru a remedia situația!» a declarat George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia. Oficialii unității de învățământ susțin că cei doi dascăli nu sunt la prima abatere de acest gen, în timpul pandemiei aceștia protestând de nenumărate ori în cancelarie față de măsurile sanitare impuse de autorități. «Erau singurii care nu purtau mască de protecție și care îi îndemnau și pe alți colegi să aibă acest gen de comportament!» a mai spus George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia.

12 Mai 2022, 07:55 (4743 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Psd:
(20 Mai 2022, 20:14)
Gigele,greșești rău cu cele doua surori..ele vorbesc prin mesaje cu mine ..ești invidios frate ?!:))
Cetatean:
(20 Mai 2022, 09:19)
Comentariu asupra titlului: «Vladimir Putin, trimisul lui Dumnezeu pe pământ!» Orice preot poate confirma ca "Dumnezeu lucreaza prin oameni" Extinzand,rezulta ca toti oamenii au un rol pe pamant. Chiar si unul care este considerat ca face rau,are rolul de a le arata celorlalti ce inseamna a face rau si ca nu este bine sa faci rău! ________________________________________________________________________________ Pe de alta parte,inainte de inceperea conflictului din Ucraina,acolo s-au intamplat multe atrocitati facute de anumite forte ucrainiene asupra populatiei de etnie rusa,timp de peste opt ani de zile.Inclusiv populatia de etnie romana a avut de suferit in ultimii ani in Ucraina. Ceea ce se intampla acum, este efectul de bumerang. ________________________________________________________________________________ Lumea ar trebui sa inteleaga ca nimic nu se intampla fara motiv.Precum proverbul"Nu iese fum fara foc!" In rest,ce sa spun...ca de obicei extrem de multa dezinformare care duce la dezbinarea relatiilor dintre oameni"Dezbina si cucereste!"
Gigelus:
(18 Mai 2022, 16:22)
@Gigel:Da tu de unde știi așa de bine că cele două stau pe siteurile de matrimoniale ?Ai stat tu cu ele?
@gigel:
(16 Mai 2022, 21:53)
Mare dreptate ai , sunt doua surori acolo , profesoare de pian, ce stau numai pe matrimoniale și vorbesc mii de mesaje in timpul orelor, elevii pot confirma iar directorul știe și el și le acoperă
Gigel:
(16 Mai 2022, 11:38)
@Dorin, problema este ca domnii profesori fac altceva la ore. Politica este interzisa prin lege in cadrul cursurilor elevilor, deoarece cadrele didactice sunt platite din banii nostri. Sunt platite sa le ofere copiilor nostri educatie, conform unui curriculum, nu sa le creeze copiilor convingeri politice. Momentele in care isi exprima parerea politica la ore sunt momente in care nu lucreaza, in care nu isi fac treaba. Dansii pot avea ce parere vor, ca de aceea avem democratie, si pot spune ce vor in timpul liber, dar nu in cadrul orelor, de fata cu copiii nostri pe care noi, ca parinti, incercam sa ii tinem departe de mizeria denumita politica.
Andrei:
(15 Mai 2022, 19:51)
Băieți, la culcare! Voi chiar îl pupați dorsal pe puțin? ⅖
Stanciu C:
(13 Mai 2022, 21:15)
Este de notorietate  prietenia cu liderul cecen Ramzan Karirov a domnului profesor, sunt multe clipuri pe youtube in care apare langa acesta tragand de fiare in sala de forta, jucand kickboxing sau petrecand revelioane impreuna.
Dorin:
(13 Mai 2022, 11:44)
Si care este problema, pana la urma? Dar a devenit sport national pupatul dosului lui Zelenski?
si mai mirat:
(13 Mai 2022, 08:52)
La modul general, dialogul si dezbaterile sunt normale si bine-venite pe multe subiecte.
Dar in cazul de fata, cand doi dascali elogiaza niste criminali care omoara si mutileaza oameni nevinovati si impuiaza capul unor copii cu asa ceva...ce dezbatere sa mai aiba loc?
vrem sa intunecam si mai mult mintea unor tineri necopti?
Deja au multe exemple negative din societatea noastra, le mai prezentam favorabil si niste crime odioase??
Da, sa fim buni, toleranti, echilibrati! Insa intotdeauna fermi impotriva atrocitatilor.
Si Adolf parea bun la inceputuri cand inflacara poporul cu discursuri nationaliste si ati vazut unde a ajuns! Pentru cei care il apreciaza pe dictatorul rus...cereti azil politic in tara lui. Curge lapte si miere acolo, drum bun!
Gheorghe:
(12 Mai 2022, 23:19)
Domnu Mihai are răspunsul corect... nu v-ați săturat să fiți divizați? Ăsta e și rolul, să dezbineze... ca să uitați lucrurile adevărate, de valoare, ci să stați să le faceți lor cum vă toacă ei... pro/anti război, pro/anti mască. Bineînțeles că statul este părtaș la asta, dar care stat că statul român stă degeaba. Salvați-vă singuri și ieșiți din paradigma divizărilor. Nu mai există dezbateri, nicăieri, există doar „EU am dreptat și ATÂT!” Așa v-au educat, așa v-au distras atenția cât timp ei învârteau miliardele... Salvați-vă!
Mihai :
(12 Mai 2022, 21:52)
Câtă răutate răzbate din comentariile anterioare! Scopul celor "aleși" a fost atins. Dezbină și condu! De o perioadă bună românii nu mai sunt români, ei sunt PSD-iști sau activiști, vacciniști sau antivacciniști, filoruși sau slava ukraina (stop war, etc). Totul este ALB sau NEGRU, când de fapt, în realitate, predomină nuanțele de gri. Nu mai există dezbateri, doar stigmatizări. Suntem toleranți cu ei, dar nu și între noi. Urât și fără speranță e făgașul pe care am intrat.
Secret:
(12 Mai 2022, 21:38)
Mulți zic că ar fi agent rus, de o cruzime feroce, care nu iartă pe nimeni.
Putinel:
(12 Mai 2022, 17:55)
Unul din ei banuiesc ca este (...), profesor de muzica ! Ideea e ca acest exemplar este platit din bugetul statului pentru ce ? Pentru a face propaganda pro-rusa ? Daca nu purta masca in cancelarie, ceilalti profesori de ce nu sunau la 112 ? Romanii nu au simț civic, nici macar profesorii ! Asta e educatia din România !
pt mirat:
(12 Mai 2022, 15:45)
daca tot stii cazierul individului poti sa -i dai si numele: (...) - profesorul "degeaba" , zero realizari si o mie de probleme
Nimeni Altu':
(12 Mai 2022, 13:12)
N-au avut si ei norocul de a ciuguli din parlament ca patrioata mitomana.