Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

O lungă vară fierbinte pentru contribuabili

Încep lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere din Slobozia

Administrația Soare anunță public că la începutul lunii iunie 2022 va semna ordinul de începere a lucrărilor pentru «moder­nizarea transportului public în Slobozia». Valoarea eligibilă nerambursabilă a acestei investiții este de 28,1 milioane de lei, iar lucrările ar trebui finalizate până la finele anului viitor. Principalele bulevarde care urmează să fie afectate de aceste lucrări sunt Bulevardul Matei Basarab și Bulevardul Chimiei. Administrația locală susține că mo­dernizarea arterelor de circulație se va realiza etapizat, fără a afecta ra­dical traficul auto din oraș.

Proiecte ca-n povești Goana administrației din Slobozia după fonduri europene generează cele mai ambițioase și riscante investiții din ultimii 30 de ani. Estimată la o valoare de 28,1 milioane de lei, investiția își propune să modifice radical bulevardele Matei Basarab și Chimiei astfel încât acestea să permită existența trotuarelor pentru pietoni, a benzilor de circulație pentru biciclete, a unei benzi de circulație pentru autobuze și a unei artere de circulație pentru autoturisme. Administrația locală a anunțat că ordinul de începere a lucrărilor va fi semnat până la sfârșitul lunii mai 2022, iar lucrările vor fi finali­zate înainte de sfârșitul lunii decembrie 2023. Investiția se derulează concomitent cu alte proiecte la fel de ambițioase, iar scopul final al acestora îl reprezintă transformarea Sloboziei într-un oraș modern, în care traficul auto să fie redus iar slobozenii să beneficieze de condiții moderne de transport cu autobuze electrice sau cu bicicleta. Cumulată, valoarea acestor investiții directe sau conexe depășește 30 milioane de euro.

Nicio grijă până la finele anului 2023 Lucrările care vor debuta în această vară nu afectează radical activitățile zilnice ale locuitorilor orașului. Adminis­trația locală a anunțat că lucrările se vor desfășura etapizat, până la finele anului 2023, fără a impune proprietarilor de autoturisme care parchează pe Matei Basarab să își relocheze autoturismele. După recepționarea lucrărilor însă, atât bulevardul Matei Basarab, cât și bulevardul Chimiei vor fi decongestionate. «Într-o primă etapă, până la finalizarea acestor lucrări, nimic nu se schimbă... Construc­torul va lucra pe tronsoane mici, astfel încât să nu genereze haos, iar disconfortul să fie minim. Ulterior însă, oamenii vor trebui să utilizeze locurile de parcare pe care le amenajăm în prezent!» a declarat Dragoș Soare, primarul Sloboziei. Pentru amenajarea și extinderea locurilor de parcare existente, administrația Soare a declanșat deja o campanie de ridicare a garajelor amplasate ilegal și a garajelor al căror contract de concesiune a expirat. În acest mod, estimează administrația locală, vor putea fi amenajate aproximativ 650 de locuri de parcare din cele 1000 câte se estimează că vor fi necesare la finalizarea proiectului. Pentru celelalte 400 de locuri de parcare, administrația publică promite amenajarea a două parcări de mari dimensiuni pe străzile Răzoare și Vânători.

Orașul tot va fi un șantier Ambițiile edilitare ale administrației Soare riscă să transforme întreg orașul într-un imens șantier. La acest moment, se lucrează la Orășelul Copiilor și Ștrandul Municipal, iar DADP execută lucrări de reamenajare urbană în cel puțin 4 locații din oraș. În perioada imediat următoare, administrația locală este obligată să implementeze alte 7 proiecte al căror termen scadent este mai mic de 2 ani. Printre acestea am putea număra rețeaua integrată de piste de biciclete (4 milioane de lei) sau reabilitarea zonei Casa Armatei (8 milioane de lei). La aceste investiții se adaugă investiția într-o Centură de Nord pentru oraș (120 mi­lioane de lei), pentru care administrația a primit deja o parte din fonduri prin Programul «Anghel Saligny». La această enumerație putem adăuga investiția pentru Sala de Sport Polivalentă (66,5 mi­lioane de lei) sau investiția deja demarată pentru rețeaua de canalizare de la Slobozia Nouă (7 milioane de lei). Și exemplele ar putea continua. Aparent, toate aceste investiții, ca și multe altele, de valori mai mici, reprezintă «boom-ul economic» de care orașul are nevoie pentru a se dezvolta. În realitate însă, experimentele investiționale administrative de până acum au speriat slobozenii, iar aceștia privesc cu circumspecție atât declarațiile publice ale autorităților, cât și debutul timid al investițiilor în curs.

13 Mai 2022, 08:10 (7040 vizualizări - 29 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete
Primăria Slobozia a deturnat fonduri în valoare de 9 milioane de lei pentru plata lucrărilor la «Groapa lui Stoica»!
Au început lucrările la canalizarea «wireless» de la Slobozia Nouă
Infrastructura rutieră a Sloboziei așteaptă investițiile administrative

Comentariile cititorilor:


EU.:
(13 Mai 2022, 20:29)
Pe noi, cetățenii orașului "frumos",ne-a întrebat dacă este utilă banda de biciclete? Câți bicicliști sunt în oraș?Puteam face altceva cu acești bani, să avem un oraș pe placul tuturor...
Alma:
(13 Mai 2022, 18:44)
Sper sa nu-i treaca prin cap sa taie copacii adica teii de pe margine !!!! Astia au mai ramas ….
@Gigel:
(13 Mai 2022, 18:29)
Pt a usura dusul si luatul copiiilor, musai cu masina,de la scoala(chiar daca e vorba de 2-300 de m de locuinta)  primaria ar trebui sa largeasca usile claselor din scoli pt a permite accesul  masinilor si astfel  parintii sa-si ia copiii direct din banci.
Mary :
(13 Mai 2022, 18:17)
Cu prioritate str. Lacului. Sau schimbați denumirea în str. Gropilor.
Dan:
(13 Mai 2022, 17:32)
Idee buna, realizare mizerabila. Cum poate gandi cineva o singura banda auto pe B-dul Matei Basarab si pe B-dul Chimiei?!? In perioada de varf nu fac fata cele 2 benzi pe Matei Basarab. Eu inteleg ca nu il duce pe unul capul, dar chiar nimeni din primarie nu se sesizeaza????? Orasul acesta are arhitect? 
Cetatean:
(13 Mai 2022, 16:43)
Foarte bine! Aveam nevoie de asa ceva. E bine ca la mine in cartier au dublat locurile de parcare si au amenajat spatiu verde. Cei care spun ca o sa fie santier, sa faca ei fara santier.
#pasajladrajna:
(13 Mai 2022, 15:26)
Iarna pot merge cu sania pe banda de biciclete?
@Gigel:
(13 Mai 2022, 14:04)
Asta cu dusul copiilor la scoala cu masina a devenit un moft.... mai ales cand sta la 1 km de scoala.
Le moare puiu daca il lasa sa mearga 1 km pe jos.
anonymus:
(13 Mai 2022, 12:24)
Primaria Munikipiului Sobozia trebuia sa gaseasca alternative pentru parcare INAINTE de implementarea acestei gogomanii, dar asta e stilul consacrat, dus mai departe de primarul care promitea marele schimbari. In zona in care locuiesc, nu mai exista de multa vreme vreun loc de parcare, iar daca se vor elibera unele la un kilometru distanta, cu ce ma ajuta? Noapte mintii, prostie, heirup, sa se faca ceva, nu conteaza daca e potrivit sau aplicabil pentru oras. Se "spera" ca acest lucru sa decongestioneze traficul si sa se reduca nivelul de noxe...intr-un oras in care ne sufocam de ani de zile din cauza putorilor care vin din toate directiile.
A:
(13 Mai 2022, 11:18)
Proiectul nu este cel din imagine… este pe blogul lui Gorunescu, luat de pe SEAP. Proiectul de fapt este o porcarie, se lucreaza doar la suprafata, in rest tevile raman aceleasi. Din 3 banzi vor ramane doar 2 din care 1 pt autobuze.. cu separator de cauciuc. Adica Bd Matei Basarab si Chimiei devin doua ulite… proiectul mai poate fi usor modificat. Despre Unirii si Cosminului, nu e din bani de la UE, e din bugetul local. Acolo e treaba primariei ce si cum.. in orice caz, proiectul poate fi consultat, acolo este si o analiza. Sa puna mana sa bage firele pe sub sosea si sa faca parcari
Mar:
(13 Mai 2022, 10:12)
Sper sa nu se construiască după fotografia din ziar. Dacă pui benzile de autobuz pe mijloc, călătorii devin pietoni și vor bloca circulația mașinilor. În plus, sunt copii, astfel vor creste accidentele. Apoi, vad ca banda de mașină se termina în refugiul pentru pietoni. Peste tot e construit - banda de bicileta (pe trotuare sau lângă acostament) , banda de bus, banda de masina.
MB:
(13 Mai 2022, 10:07)
Conducerea DADP sa supravegheze modul cum se taie iarba de catre proprii lucratori. In zona MB58-60 au taiat-o in bataie de joc inainte de paste , o portiune nu au terminat-o nici acum . O sa apara capusele, serpiii.....
Gigel:
(13 Mai 2022, 08:37)
Intr-adevar, este goana administratiei dupa bani. Dupa bani pentru ei, pentru paraindarat, nu pentru cetateni. Aceste persoane care decid asemenea aberatii de proiecte, traiesc probabil pe Luna si ar trebui urgent tratati cu un halat alb sau trimisi voluntar sau nu, cu racheta, spre noi orizonturi. Este un proiect anti-Slobozia, total impotriva nevoilor locuitorilor, fara ca slobozenii sa fie intrebati. Este o aberatie mai mare decat Casa Poporului. Si culmea, aberatia maxima, cireasa de pe tort (sa nu zic de pe mort) este ca acest "proiect" va transforma Slobozia intr-un oras modern, cu mijloace moderne de transport (bicicleta, oameni buni!).
Cat despre oamenii care au nevoie sa isi care cumparaturile cu masina, sa isi duca copiii la scoala, sa fuga prin oras de la un capat la altul de cateva ori pe zi prin natura serviciului, sa transporte o persoana cu dizabilitati sau varstinica prin oras pentru diverse nevoi, pe astia nu ii intreaba nimeni.
Nu in ultimul rand, nu pot sa nu observ perversitatea. Initial, data de incepere a lucrarilor era 1 martie. Dar, ca nu cumva sa apara vreo forma de protest, asteapta sa se termine scolile, sa vina vacantele, sa scada temporar traficul si sa diminueze sansele de proteste. Apoi din toamna, Dumnezeu cu mila...
Gogu:
(13 Mai 2022, 08:16)
Foarte bine! Eu stiu ca e o intoleranta la schimbare… Curaj si gata!