Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Soluția Spitalului Județean de Urgență Slobozia pentru a se renunța la disponibilizări

Recentele informații apărute în spațiul public referitoare la posibilele disponibilizări la Spitalul Județean de Urgență Slobozia sunt infirmate de către Liviu Patrichi, managerul instituției. Acesta a explicat public faptul că instituția va face demersuri pentru a păstra toți angajații și va organiza exa­mene pentru personalul angajat în perioada Stării de Alertă. «Încercăm o redistribuire pe secțiile unde există nevoie de personal...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Slobozia.

S-au comasat secțiile Inclus în 4 proiecte de modernizare și reabilitare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost nevoit să-și regândească strategia de funcționare, astfel pacienții să aibă acces la servicii medicale și, în același timp, muncitorii să poată efectua lucrările. În spațiul public au apărut infor­mații cu privire la faptul că, din cauza noilor strategii privind activitatea din spital, unitatea medicală va face disponibilizări. Managerul instituției, Liviu Patrichi a explicat public faptul că cel mai mare spital din Ialomița va face toate demersurile pentru a păstra toți angajații. În ceea ce privește restrângerea activității, conducerea unității medicale a precizat faptul că «este vorba despre o restrângere spațială». «Ca să putem anvansa lucrările de modernizare, am comasat secțiile, astfel încât ele lucrează în spații comune...» a adăugat Patrichi.

Urmează o perioadă de examen Informațiile cu privire la posibilele disponibilizări au vizat în principal personalul angajat în perioada Stării de Alertă. Datele oficiale arată că Spitalul Județean de Urgență Slobozia a angajat în această perioadă 59 de poziții de asistent medical, infirmier, brancardier și îngrijitor pentru secțiile ATI, Chirurgie și Medicină Internă. Media salariilor acestor persoane, incluzând sporurile de noapte și zilele de weekend lucrate, a fost de 4500 de lei/persoană net. Oficialii unității medicale au precizat faptul că nu se va renunța la cei 59 de angajați. În perioada următoare vor fi organizate examene, iar dacă aceștia le vor promova vor fi încadrați pe perioadă nedeterminată. Apoi vor fi redistribuiți pe secțiile unde există nevoie de personal. «Nimeni nu va fi dat afară decât dacă nu promovează acel examen! Încercăm o redistribuire pe secțiile unde există nevoi...» a precizat Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Stadiul proiectelor de modernizare
Potrivit oficialilor Consiliului Județean Ialomița, instituție în administrarea căreia se află Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cel mai avansat proiect de modernizare este cel referitor la Ambulatoriul de Specialitate. În prezent, constructorul a reușit să reali­zeze aproximativ 70% din lucrare, urmând ca până la sfârșitul anului să fie terminată. «Din estimarea mea, până la sfârșitul anului ar trebui să închidem cam tot acest proiect... În 2-3 luni vom avea partea frontală gata. Farmacia s-a mutat deja la parter și am obținut avizele CNCAN pentru amenajarea compartimentului de Radiologie!» a explicat Alexandru Potor, administratorul public al județului. Celelalte 3 proiecte desfășurate în acest moment la Spitalul Județean de Urgență Slobozia se află într-un stadiu de execuție de peste 20%.

17 Mai 2022, 17:10 (5875 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Investiții ale Ministerului Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia caută medici neonatologi, neurologi și cardiologi
Contracte de muncă definitive pentru 52 de cadre medicale, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Comentariile cititorilor:


Stefan M:
(20 Mai 2022, 23:38)
Este cumva o coincidenta faptul ca in timpul renovarii spitalului, managerul isi face un bloc de locuinte ?
@Spitalul terorii:
(19 Mai 2022, 14:49)
Nu stiu daca vor bani, bani din buzunarul bolnavului, dar sigur salariile cadrelor medicale sunt mai mult decat decente pentru Romania (100-150 milioane vechi pt un doctor, cu garzi, etc). Bine, sa aiba salarii bune, nu avem noi scoala cata vacanta au avut medicii, insa, frate, cand te duci la UPU si le spui ca nu mai poti respira, ca te sufoci si te sperii sa nu dai ortu popi la usa lor, ai pretentia sa te consulte macar. Dar ei te pun sa astepti (ca nu esti pacient critic) si apoi iti pun o perfuzie fara sa stii ce sau daca esti alergic, un shut in dos si valea, acasa, fara niciun diagnostic si niciun tratament, nici macar sa se uite daca ai gatul umflat. Noroc ca s-a linistit nebunia cu covidutul ca altfel scriau asta de cum intrai pe usa. Nu raspunde nimeni la intrebarea "ce problema am?" Stam ca vitele nebagati in seama. Noi, romanii de rand, insa persoanele sus-puse si magraonii care vin cate 50 odata si fac scandal monstru sunt bagati in seama imediat. Pentru aia se poate, pentru noi, NU. Asa ca, indiferent cu cati bani vor fi platiti pe noi ne vor trata in continuare cu sictir! Mars fa acasa, ca n-ai nimic!
Si nu vorbesc despre boli inchipuite, sau mi s-a rupt o unghie...ci cand ai o probleme de sanatate mai serioasa! Este de notorietate faptul ca unii medici din spitalele din capitala cunosc faptul ca o parte dintre doctorii din slobozia nu se ocupa, sunt dezinteresati de pacienti, sau nepregatiti profesional. Nu mai zic de indolenta asistentelor si a femeilor de serviciu.
Spitalul terorii:
(19 Mai 2022, 12:38)
Un spital in care nimanui nu-i pasa de pacienti..oamenii mor, mor, mor fara  ca nimeni sa intervina...nesimtire totala atat la UPU cat si pe sectii..toti vor bani, bani...altfel nu se uita la pacienti..
cetatean:
(19 Mai 2022, 11:36)
Si cum voi stiti sa aranjati examenele, or sa intre cei alesi de voi..
Daniel:
(18 Mai 2022, 13:32)
Dubios personaj...