Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Drumul spre victorie...

Drumul spre victorie...

Fără prea multă susținere financiară din partea autorităților locale și cu puține ore de antrenament, sportul școlar încearcă să-și croiască un drum către medalii și treptele cele mai înalte ale podiumului. Dincolo de competiții și întreceri, sportul reușește să le schimbe elevilor percepția despre școală, colegii de clasă sau profesori. De aproape două decenii, la Țăndărei, în cadrul Liceului Teoretic «Paul Georgescu» din localitate, există o echipă de handbal masculin. Iar toți elevii care au făcut parte din acest lot sunt astăzi tineri de succes...

Povestea merge mai departe În anul 2004, la scurt timp după ce a devenit profesor titular al Liceului Teoretic «Paul Georgescu» din Țăndărei, Dan Deghetto, profesorul de Educație Fizică al unității de învățământ, a înființat echipa de handbal masculin a liceului. În cei aproape 20 ani de activitate, privește în urmă la anii de început și recunoaște faptul că a ales să pună bazele echipei datorită elevilor pe care liceul îi are. «Am avut avantajul că unii dintre copii au venit cu un bagaj mare de cunoștințe din clasele de gimnaziu... Cu cei mai mulți dintre ei antrenamentele sunt mai mult tactice, pentru că mulți știu despre ceea ce este vorba!» susține profesorul Dan Deghetto. Selecția elevilor pentru echipa de handbal pe care a înființat-o se face încă de la începutul anului școlar. «În general, la începutul fiecărui an școlar dai niște probe sportive și automat, în funcție de acele probe sportive, îți dai seama cine are calități motrice, cine poate să arunce o minge, cine știe să alerge... Acestea sunt principalele metode de selecție!» explică dascălul. Cele mai bune rezultate pe care băieții din cadrul echipei de handbal a Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei le-au obținut au fost locurile I la concursurile școlare desfășurate la nivel județean. Pentru rezultate pe plan național este nevoie de mai multă susținere financiară și mai multe ore de antrenament. «Am obținut locul I la nivel județean de mai multe ori... Mai departe este foarte greu pentru că vin echipe din cadrul liceelor de profil care au parte de mai multă susținere și beneficiază de mai multe ore de antrenament decât noi. Antrenamen­tele noastre se desfășoară timp de două ore pe săptămână, în fiecare zi de vineri... Cu toate acestea, având în vedere faptul că elevii cu care lucrez învață într-un liceu teore­tic, eu sunt foarte mulțumit de modul în care evoluează și de rezultatele pe care am reușit să le obținem împreună!» adaugă profesorul Dan Deghetto.

Sportul care modelează caractere Dincolo de lupta pentru medalii și prima poziție a podiumului, sportul le oferă șansa elevilor de a-și schimba percepția despre școală, profesori și colegii de clasă. Sunt mai competitivi atunci când vine vorba despre notele la școală, reușesc să-și formeze un traseu profesional și să devină studenți acolo unde își doresc. Astăzi, unii dintre foștii handbaliști ai Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei sunt la rândul lor profesori de Educație Fizică, militari, ingineri sau medici. Ce înseamnă să faci parte dintr-o echipă cu tradiție, precum cea a liceului din Țăndărei, am aflat chiar de la actualii membri ai lotului. Iusin Florea este elev în clasa a XII-a și face parte din echipa de handbal a unității de învățământ din primul an de liceu. Cei 4 ani petrecuți alături de colegii săi de echipă l-au schimbat complet. «Joc din clasa a IX-a, de când am intrat la liceu. A fost dorința mea să fac parte din echipa de handbal a liceului. Am auzit despre această echipă de la alți colegi mai mari. Știam cam ce presupune să joci handbal, pentru că jucasem și în școala generală, deci aveam un bagaj de cunoștințe... Am preferat handbalul în locul fotbalului, pentru că este un sport care te solicită mai mult. Iar dincolo de asta, pe mine faptul că fac parte din această echipă m-a schimbat complet. Am învățat cum să comunic, ce înseamnă munca în echipă și am înțeles cum să muncesc eficient pentru a obține cele mai bune rezultate!» motivează tânărul. Gabriel Barbu este elev în clasa a XI-a și joacă handbal de la 7 ani. Primele antrenamente le-a făcut la Mihail Kogălniceanu, localitatea a cărei școală pune mare accent pe mișcare și promovarea sportului. Colegii de echipă pe care îi are la Țăndărei l-au învățat să devină mai responsabil și mai disciplinat. «Handbalul este un sport mult mai intens, de aceea îmi place mai mult decât fotbalul. Aveam 7 ani când am ținut prima dată în mână o minge de handbal. Din echipa liceului, ca și colegul meu, fac parte din clasa a IX-a. Mi s-a propus să mă înscriu și nu am stat pe gânduri. Am acceptat imediat! Și eu pot spune că m-a schimbat în bine. Sunt mai responsabil și mai calm, mai ales atunci când trebuie să iau decizii importante!» spune elevul.

22 Mai 2022, 08:50 (4921 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


CNGM:
(24 Mai 2022, 17:22)
Echipa de volei a Colegiului National Grigore Moisil-Urziceni s-a calificat si a participat la faza nationala a Olimpiadei nationale a sportului de la Zalau.. De remarcat este dăruirea cu care elevii au participat și "s-au luptat" cu echipe ai căror jucători sunt legitimați la cluburi sportive. Avem copii valoroși ce ar trebui susținuți și încurajați!
Parinte:
(23 Mai 2022, 10:51)
Felicitari, dar sa nu uitam ca locul 1 la nivel de judet a fost luat pana in 2012 numai de liceul de chimie, unde baietii de acolo indrumati de prof.Neagu mancau handbal pe paine . Erau niste meciuri pe cinste intre liceul de chimie si cel din Țăndărei! Cele mai bune echipe din judet! Din pacate dupa iesirea la pensie a domnului Neagu totul s-a prabusit la nivel de sport pentru acel liceu
Un părinte:
(23 Mai 2022, 08:34)
Este o tradiție a liceului. Felicitări, domnule profesor! Felicitări ,dragi elevi!