Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autorizarea taxiurilor din Țăndărei, obiectul unui dosar penal trimis în judecată

Autorizarea taxiurilor din Țăndărei, obiectul unui dosar penal trimis în judecată

La finalul lunii mai 2022, în semn de protest, taxi­metriștii din Țăndărei au blocat parcarea din fața sediului Primăriei, solicitând prelungirea autorizațiilor acordate de administrația locală. În spatele protestului se ascunde însă o anchetă penală, începută în anul 2017 și finalizată recent, cu trimiterea în judecată a dosarului. Procurorii din Fetești, cei care au instrumentat cauza, susțin faptul că res­pectivele autorizații au fost eli­berate ilegal, cu sprijinul unui funcționar al Primăriei Țăndărei. Bărbatul a falsificat certificatele de înmatriculare ale mai multor automobile, pentru a putea eli­bera respectivele autori­zații. În prezent, acesta a fost suspendat din funcție, așa cum prevede Codul Adminis­trativ, și înlocuit cu un alt funcționar. Admi­nistrația locală a orașului caută acum soluții pentru ca taxiu­rile să circule legal pe străzile orașului.

De la Parchet, în stradă La finalul lunii mai 2022, taximetriștii din Țăndărei au organizat un protest pu­blic, solicitând administrației locale prelungi­rea autorizațiilor. Fără a oferi foarte multe explicații cu privire la această solicitare, adevăratul motiv care i-a făcut pe condu­cătorii auto să iasă în stradă a fost făcut public de către procurorii Parchetului Fetești. Aceștia au trimis în judecată un dosar penal înregistrat în anul 2017, ce avea ca obiect acordarea ilegală de auto­rizații pentru mașinile care circulă în regim de taxi pe străzile din Țăndărei. Inculpații cauzei sunt administratorul unei societăți care desfășura activități în regim de taxi și unul dintre funcționarii admi­nistrației locale din Țăndărei, care, încălcând pre­vederile legale, a atribuit acestuia ilegal autorizații pentru ca mașinile să poată desfășura transportul public în regim de taxi. Procurorii au reținut faptul că au fost comise mai multe falsuri în ceea ce privește certificatele de înmatriculare ale autovehiculelor, iar în dosarele depuse la Primăria Țăndărei pentru obținerea auto­rizațiilor nu s-au regăsit documente emise de Autoritatea Rutieră Română sau Biroul Român de Metrologie Legală. În paralel cu ancheta procurorilor, firma a cesionat autorizațiile către alte entități comerciale. În momentul în care admi­nis­tratorii acestor societăți au cerut prelungirea autoriza­țiilor, administrația locală a refuzat această solicitare, precizând faptul că dosarele erau incomplete. «Trebuie să existe o stare de legalitate în tot ceea ce facem... Nu putem elibera autorizații în baza unor dosare in­complete. Da, este exact așa cum ați auzit, din respectivele dosare lipsesc documente importante! Cum s-a ajuns la această si­tuație nu am de unde să știu că nu eram la Primărie în momentul în care s-a întâmplat acest lucru... Pentru mai multe detalii despre întreaga situație luați legătura cu organele judiciare din Fetești, pentru că dânșii au instrumentat acest caz!» a precizat Traian Mitrea, viceprimarul orașului Țăndărei.

«Sfântul» Cod Administrativ În așteptarea unui termen în procesul deschis în baza Rechizitoriului realizat de procurorii Parchetului de pe lângă Jude­cătoria Fetești, administrația locală din Țăndărei a dispus suspendarea din funcție a funcționarului acuzat că a eli­berat ilegal autorizațiile din cauza cărora taximetriștii din oraș au organizat protestul public. Bărbatul a fost suspendat din funcție, așa cum cere Codul Admi­nistrativ. «Noi am făcut tot ceea ce scrie în Codul Admi­nistrativ și i-am suspendat raporturile de serviciu respectivului funcționar. Acum, de autorizațiile pentru taxiuri se ocupă o altă persoană!» a confirmat Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei. Oficialii Primăriei Țăndărei caută acum soluții pentru intrarea în legalitate a mașinilor care efectuează transport public în regim de taxi, pe străzile din oraș. O posibilă soluție pentru intrarea în legalitate o re­prezintă scoaterea la licitație a tuturor li­cențelor de transport disponibile la acest moment. «Vom face demersuri pentru a identifica o soluție legală, astfel încât toată această problemă să fie remediată...» a mai spus Traian Mitrea, viceprimarul orașului Țăndărei. La momentul de față, în Țăndărei, există 35 de automobile care desfășoară transport în regim de taxi.

23 Iunie 2022, 07:55 (3339 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primăria Țăndărei caută soluții «legale» pentru autorizarea firmelor de taximetrie

Comentariile cititorilor:


@Aurel:
(1 Iulie 2022, 22:14)
Ca bine zici atâtea becuri  pe metru pătrat doar la lucrările edilului de Platonesti mai găsești plus ca suprafața terenului primariei a scăzut pe cât a crescut curtea vecinului de la est un apropiat al regelui.
Aurel:
(1 Iulie 2022, 16:29)
Pe când un dosar penal și cu parcul mare de lângă Ialomița? Și-au cam bătut joc de bani.
Stela:
(30 Iunie 2022, 15:45)
Poroambe si Bratian sagetile primarului e bagati in afacerile cu taxiuri si reparatii la drumuri
Florina:
(26 Iunie 2022, 09:06)
Băi frate numa combinatiu si parandaraturi prin primaria asta, săgeată aia de podoabe e băgat în toate
PUTIN:
(24 Iunie 2022, 21:33)
Fratele  meu  de  la  Tandarei, VREI  SA REVINA TANDAREIUL  ANILOR  1987,  FARA  BULIBASE SI FALSIFICATORI DE PASAPOARTE, CARTI DE IDENTITATE SI PERMISE DE CONDUCERE??????  OK  colegul  meu  de scoala militara,  dar  ce fac cu  ORASENIII  TANDARENI  ADEVARATI,  OAMENI  DE  OMENIE,  care platesc ca cretini  taxe  si  impozite  la zi>  VENETICII,  comanda  azi  tandareiul,  BATRANII  s-au  retras. ASTEAPTA UN  LIDER,  CARE  SA VINA  PE  TANK. SA  DEMOLEZE  TOT..    Daca  da  Dumnezeu, vreau sa pun o floare la  moamantul  lu (...)!
Corcodel de la Dumitresti:
(24 Iunie 2022, 20:34)
FARA NUMARRRRRRRRRRR, la taxi, bolibasa REZOLVA.  Toate taxiurile sunt de la o societate patronata de partidea, prin exoneratii la plata, prin agremente la angajarea romilor in locuri de munca , unde impozitul  aferent STATULUI ROMAN  ESTE ZERO.  Pe intelesul  ROMANILOR  fratii mei  din Tandarei, ciordilitai  ciricleaua des  taxii mo  fratelo.  Bazati,  de  prefecti si presedinti de consiliii judetene  care i-au invitat  LA  MASA  LOR,  A  ROMANILOR,  ciorile  travestite  in  politicieni,  au marjat si  au optinut  PUTEREA.  
Curiosul :
(24 Iunie 2022, 11:18)
Si ce nu pot exista mai multe .Asta cu autorizația este o aberatie,trebuiesc date orcui indeplineste condițiile, aparat de taxat sah pe usa etc,mai multe autorizații mai multi bani locali itp la 6 luni ,impozit,agreere Rar etc,iar piața de transpor o face clientul,apropos Uber ce autorizații are pt functionare.