Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cazul unui polițist amenințat cu moartea, ignorat de procurorii Parchetului Slobozia

Cazul unui polițist amenințat cu moartea, ignorat de procurorii Parchetului Slobozia

Un caz de «ultraj» asupra unui polițist angajat al Poliției Municipiului Slobozia este tratat cu indiferență de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Deși dosarul penal întocmit în această speță a fost înaintat la Parchet de către colegii polițistului ultragiat, cercetarea bate pasul pe loc. Fără să mai surprindă pe nimeni, în momentul în care instituția a fost sesizată, procurorul desemnat să asigure permanența era la București și a refuzat să vină la Slobozia pentru a face audieri în cauză. Acesta este nimeni altul decât Mihai Vasilescu, procurorul suspendat din funcție după ce i-a amendat pe polițiștii care l-au sancționat pentru abateri la Codul Rutier. În anul 2021, magistratul a revenit în funcția pe care o deținea la Parchetul Slobozia în baza unei decizii a Consiliului Superior al Magistraturii.

Audiat de două ori într-o singură zi Necazurile polițistului Cristian Milea, agent șef în cadrul Biroului de Investigații Criminale al Poliției Municipiului Slobozia cu bărbatul care l-a amenințat cu moartea, pe numele său Georgian Ionuț Nedelcu, au început în urmă cu aproximativ 2 săptămâni. «Aflându-mă la barul unde lucrează soția mea, consumând un suc, așteptând să plecăm împreună acasă, acesta se afla alături de alte persoane la o masă, moment în care pe stradă a trecut o mașină de Poliție... Imediat el a început să-mi aducă injurii că sunt polițist și că eu i-am chemat pe colegi să-l salte pe el, deși eu nu am discutat niciodată cu el... Nu am dat importanță în acel moment, cu toate că m-a înjurat și m-a amenințat că mă omoară. L-am rugat să înceteze și am încercat să aplanez conflictul!» mărturisește polițistul. Duminică, 19 iunie a.c., bărbatul a conti­nuat, pe internet, seria amenințărilor. Omul legii și-a alertat colegii care l-au oprit în trafic pe agresor, în zona Cartierului Bora și l-au condus la sediul Poliției Municipiului Slobozia, pentru audieri. După ce a plecat, bărbatul a mers din nou la barul unde este angajată soția polițistului și a continuat amenințările. «La circa o oră, soția mi-a dat un mesaj și mi-a spus că a venit respectivul la magazin... Am încercat să o sun, aceasta nu a răspuns și mi-am dat seama că este în pericol. Am plecat de acasă, am sunat la 112 am cerut din nou sprijinul colegilor. Între timp soția a sunat la rândul său la 112, în timp ce era amenințată cu moartea. Colegii s-au deplasat la locul solicitării și l-au condus din nou la audieri!» adaugă polițistul.

Lăsat liber de procurori Documentele întocmite de polițiștii din Slobozia ar fi trebuit să ajungă la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, iar procurorul care asigură permanența la sfârșit de săptămână să dispună o măsură legală, cea mai la îndemână fiind reținerea pentru 24 de ore. În ziua de duminică, 19 iunie a.c., magistratul desemnat să asigure permanența la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia era însă plecat acasă, la București, și a refuzat să se deplaseze la Slobozia pentru a continua cercetările și a-l reține pe agresor. Surse judiciare susțin faptul că respectivul procuror este nimeni altul decât Mihai Vasilescu, cunoscut în urma scandalului apărut în spațiul public în vara anului 2018. Magistratul a fost cercetat disciplinar și suspendat din funcție vreme de 3 ani după ce i-a sancționat pe polițiștii care l-au amendat pentru abate­rile comise la Codul Rutier. În 2021, Consiliul Superior al Magistraturii a decis să înceteze măsura suspendării din funcție a magistratului, avizând favorabil reîntoarcerea acestuia în cadrul Parchetului Slobozia. Surprinzător este faptul că nici luni, 20 iunie a.c., Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia nu a dispus nicio măsură în această cauză. Între timp, agresorul polițistului este în libertate, iar omul legii se teme acum pentru siguranța sa și a familiei sale. «Până în acest moment nu s-a întâmplat nimic, el este acasă... Soția mea este la muncă și stau cu frică, pentru că el oricând poate să dea curs amenințărilor pe care mi le-a adresat!» mai spune omul legii. Oficialii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au refuzat să ofere un punct de vedere public în legătură cu această situație.

24 Iunie 2022, 08:05 (8841 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Polițistul amenințat cu moartea este vizat de Biroul Control Intern al Poliției Ialomițene
Șapte tineri polițiști, repartizați la IPJ Ialomița
IPJ Ialomița: Și tu poți deveni polițist!
Ialomița: Infractorii transformă polițiștii în victime

Comentariile cititorilor:


Fost politist:
(29 Iunie 2022, 19:40)
Nu pot sa cred cat de pupin....isti sunt unii comementatori, chiar inii sunt greu de cap, cand esti la sprit nu este ultraj.
Bendea:
(29 Iunie 2022, 19:29)
Sfat pentru politist:
- cumparati pistol cu glont, 1300-1500lei, ai dreptul pentru apararea ta si a familiei
- nu raspunde provocarilor idiotului, dar la cea mai mica atingere asupra integritatii fizice asupra ta sau a familiei tale, descarcai un incarcator in cap, asa ca legitima aparare...........
- nu uita sa l anunti pe procurorul vedeta care instrumenteaza cazul ca ti ai luat pistol cu glont,,,,,,
- pana sa te apere altii aparate singur pe tine si pe familia ta, prietene
Succes domnule,,,,
'șto:
(29 Iunie 2022, 17:07)
Domnule fost polițist, păi și "în legătură cu acestea", ce înseamnă??? Nu înseamnă cumva că, referindu-se la activitatea pe care el o desfășoară (de poliție) și totodată cunoscând că are legătură cu activitatea de poliție, a săvârșit un ultraj? De ce să nu se incadreze la ultraj? Da, nu era în timpul serviciului, dar amenințările au avut legătură cu serviciul polițistului!! Ești vărzet.
Zozole:
(28 Iunie 2022, 18:19)
Dl. Fost politist am inteles atat eu cat si restul persoanelor ce citesc frustrarea de care dati dovada, se pare ca dl fost de la cadre v-a purtat sâmbetele și ne bucuram ca a facut un om excepțional din dvs....nu vreau sa ma contrazic cu dvs...dar as dori sa fie și familia dvs implicata sa va vad dacă mai aveți gura asa mare...cu stima, unul care chiar stie ce vorbește și nu este frustrat de anii care au trecut
Fost politist:
(28 Iunie 2022, 10:05)
# Zozole, la art. 257 din CP, scrie aflat in executarea atributiunilor de serviciu sau in legatura cu acestea. Ori acest pseudo politist se afla la sprit. Pune mana pe carte ca nu urzica, asa spune un contemporan. Mult succes ca vad ca la acest articol comenteaza doar nestiutorii.
Zozole:
(28 Iunie 2022, 09:33)
# Fost politist, iti inteleg pe deplin mâhnirea, este greu sa fi mereu în umbra, dacă într-adevăr vrei sa stii și tu, deschide Cod.Pen și citește, toti am văzut frustrarea de care dai dovada, dar dacă chiar nu stii...citește, documenteaza-te, cod penal se numeste, vezi ca a mai apărut o varianta după 2014, nu citii din cel din 1968...probabil asta este motivul pentru care nu stii ce înseamnă ultrajul...
Vlad:
(27 Iunie 2022, 19:34)
Pai daca procurori sunt corupti si infractori, de ce va mirati ca ii favorizeaza??? Intr-o tara normala procurorul ala infractor este in puscarie. The end
Fost politist:
(27 Iunie 2022, 16:47)
Toti care ati comentat pro acestui asa zis ultraj, sunteti niste nestiutori. Ultrajul este cand esti in timpul serviciului nu la sprit.
Anonim:
(25 Iunie 2022, 19:01)
Din cauza asta se intampla atatea nenorociri la noi in tara.nu se iau masuri.acel indivit trebuia arestat imediat,nu sa se faca dreptate cu ajutorul presei.ptr ca intr un final sper sa se faca drepate si sa se duca unde si a dorit.
Corcodel de la Dumitresti:
(25 Iunie 2022, 16:25)
Asa este Dl Vintila!  Aveti  dreptate .  Scolile militare de dupa revevolutialovituradestat, au lasat garda jos, au scolit FUNCTIONARI PUBLICI IN FUNCTIE DE POLITISTI. Din pacate in sectiile de politie unde au facut practica, au invatat ori sa bata ca la Ferentari sau sa treca cu vederea, sa nu se incarce cu un caz, care automat implica completarea a 12 hartii. Generatia de aur, a noastra, cadea la pace cu o sticla de vin la privighecioara sau la strachina popas.  Astia te face, la ce nu ai facut, nu se deslipeste de telefon, daca la trei secunde i-l intrebi ce ai facut nu stie.  SUNT RECUPERATORII DE BANI A LU NEMTU ALA JEGOSUL CARE NU STIE ROMANESTE.  Ei sunt ca aia care in 46  au fost dati la scarbe, au servit un regim dupa care , la revolta care va urma ca si in Bulgaria, vor fi TAPI ISPASITORI. Generatia asta de politisti, zisa GENERATIA 08(((LA 8 FIX VIN LA PROGRAM SI LA 16 TAIE BANDA))))  va fi carne de tun, in ce va urma in Romania noastra. Revoltele trebuiesc oprite de cineva.
Eu:
(25 Iunie 2022, 12:56)
Dacă împotriva unui individ care amenință un polițist nu se ia nicio măsură penală, un om de rând ce mai poate face în aceeași situație ca a polițistului?
Vintilà :
(24 Iunie 2022, 23:59)
Karma aia... (...). cand vine cetățeanul sa depună plangere nu-l luați în considerare... e mai ușor sa stai la birou cu telf în mână.Dumnezeu să-l ierte pe tatăl dvs. ala da politist adevărat,stătea nopțile de supraveghea casele hotilor,voi ăștia tineri nici cu camera pe stâlp nu va deplasați sa arestați hoții.
Corcodel de la Dumitresti:
(24 Iunie 2022, 20:52)
DOMNULE POLITIST  DACA STATUL ROMAN,  NU-TI POATE  OFERI PROTECTIE SI DETI  DATE  CARE  DOCUMENTEAZA  ACEST LUCRU, AI O SINGURA OPTIUNE: Prezintate la cea mai apropiata ambasada OTAN-NATO, cere audienta la rsponsabilul  cu protectia interna si declara ca VIATA TA ESTE IN PERICOL.  In secunda  doi  vei  vei CONSILIAT SI APARAT DE NOI!  FIIND  CETATEAN EUROPEAN AI  DREPTURI SI  LIBERATI!  Fiind  in  OTAN,  AI  MAI  MULTE  DREPTURI  DECAT  SUNT  SCRISE PENTRU  PRESA!
Qqqq:
(24 Iunie 2022, 20:25)
Pt. Fost polițist..aici este vorba despre un nenorocit care a amenințat cu moartea un polițist și familia acestuia. Atât. Nu dacă a băut cola sau fanta. Tu ești frustrat tare. Dacă ai fost în sistem fac pariu ca erai un ajutor de câine lup și deh..sau acumulat frustrările. Consulta un psiholog..sa te mai descarci acolo
Fost politist: