Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Voluntarii orașului Urziceni

Voluntarii orașului Urziceni

E un om obișnuit. Asemeni nouă, tuturor... Cu griji, cu slujbă la care trebuie să ajungă în fiecare zi, cu așteptări care nu se mai împlinesc niciodată. Și totuși, de 2 ani încoace, e dife­rită. Daniela Stîngă din Urziceni a reușit, grație exemplului personal, să capaciteze sute de oameni în acțiuni de voluntariat unice. Ultima dintre ele, refa­cerea Gării Urziceni, depășește granițele obișnuitului și trasformă voluntarii din Urziceni în exemple de care administrația locală și județeană ar putea să țină cont.

2 ani cât o viață «Bună seara! Vin cu o mare rugăminte la voi! Avem o mămică ce a primit această geantă de la Oriflame! O doamnă drăguță i-a dus niște cadouri pentru ea și copii, printre care și această geantă! Ea nu are ce sa facă cu geanta, nu iese din casă, stă acasă cu copiii! Ne roagă să-i luăm noi geanta, nu dorește bani, are nevoie de câteva pachete cu mâncare, pentru ea și copii! Geanta este nouă! Îi facem câteva pachete cu alimente?». Aceasta e ultima postare a Danielei Stîngă pe pagina sa de Facebook (n.red.: Dana Danielle), devenită reper pentru voluntarii din Urziceni. E una din sutele postate în ultimele luni... Și pare banală în aparență. S-a mai văzut, există destui oameni care ajută, iar binele, oricât de rar, s-a banalizat și el. Și totuși... În spatele acestui anunț al Danielei Stîngă se ascunde o comunitate cu sute de voluntari. Sute de oameni care de-a lungul ultimilor 2 ani au transformat orașul Urziceni într-un exemplu. Voluntarii care o ajută pe Daniela Stîngă sunt, de cele mai multe ori, anonimi. Și răspund prezent de peste tot, din oraș sau din lumea mare. Și niciun efort nu le pare inutil. Unii găsesc mâțe care să alăpteze pisoii lepădați, alții îmbracă copiii săraci și îi duc la școală... Sau cumpără medicamente pentru bătrâni, sau înapoiază portofele pierdute, sau donează paturi, frigidere, haine, jucării... Totul pentru că Daniela Stîngă a decis într-o zi să strige pe pagina ei de Facebook: «Vă rog din suflet, ajutați-mă să îi ajut pe alții!».

Povestea fierului de călcat Pănă acum 2 ani, Daniela Stîngă era un om obișnuit. Încă mai susține că este, cu o modestie care pare ireală. Își amintește cum a început totul: «Am citit pe net, undeva, despre  o mamă singură, cu 5 copii, care avea nevoie de un fier de călcat ca să nu trimită copiii cu hainele șifonate la școală... Nu era din Urziceni, era de undeva de prin Ialomița. Aveam un fier de călcat în plus. Și mai aveam și altele. Iar de-atunci nu m-am mai putut opri!». Daniela Stîngă face asta utilizând exclusiv pagina sa de Facebook. Acolo au ajuns să o caute oamenii și tot de-acolo strigă după ajutor. N-a simțit niciodată nevoia de a face o Asociație, de a atrage fonduri pentru a face mai mult, pentru a oferi ajutor într-un cadru reglementat: «Nu știu de ce... E de ajuns ce facem aici, așa. La ce bun să facem o Asociație?! Dacă vrem să realizăm ceva, găsim soluții împreună și facem. Oamenii se ajută între ei pur și simplu!». Acest «pur și simplu» însă se bazează pe Daniela. Când am cunoscut-o aștepta niște pachete de la o doamnă pe care nu o cunoștea. «Nici nu știu cum arată, m-a căutat pe net... A zis că are niște pachete și că mă roagă să vin să le iau. În funcție de ce oferă, vom redistribui lucrurile la oamenii care au nevoie de ele!» ne spune firesc, de parcă ar face asta de când se știe.

Cum să salvezi o gară? La fel de firesc a debutat și proiectul de reabilitare a Gării Urziceni. Într-o zi, când n-a mai putut să suporte paragina și mizeria, a cerut ajutor pe pagina sa. Și l-a primit! Var, ciment, vopsea, voluntari pentru a face curățenie... Numai că, părăginită au ba, Gara Urziceni nu e a nimănui. Așa că întâi l-a convins pe șeful de gară că trebuie să facă curățenie. N-a trebuit să ducă prea multă muncă de lămurire... Mai mult s-a chinuit șeful de gară cu șefii lui. Care i-au dat și ei niște ciment și doi zidari 3 zile... Apoi i-au luat și pe ăia înapoi. Dar a fost de ajuns ca să se vadă. Acum sala mare de așteptare e văruită și miroase a proaspăt după 30 de ani! Și zilele astea voluntarii vor tăia și bălăriile din jurul clădirii. Și caută și soluții pentru golirea toaletelor ecologice și renovarea vechilor toalete, aflate acum într-o stare de degradare avansată. «Dacă ne-ar fi spus cineva înainte, nu-l credeam... Noi am vrut doar să salubrizăm spațiile din gară, că e spațiu de tranzit și vede toată lumea care trece prin Urziceni. Acum ne bucurăm de ce am făcut și vrem mai mult!» mai explică Daniela Stîngă.

Inițiative civice pentru Urziceni
«Mai mult» înseamnă acum o campanie publică de sterilizare a câinilor fără stăpân pentru care Daniela Stîngă a cerut sprijinul Primăriei Urziceni. Daniela Stîngă nu cere bani publici pentru asta. Doar un spațiu unde să își poată desfășura activitatea pe perioada campaniei. De restul se poate ocupa comunitatea de voluntari din care face parte. Și tot voluntarii orașului și-au propus să transforme spațiile abandonate de la marginea orașului în liziere: «Sunt multe proiecte pe care le discutăm. Și multe idei care așteaptă să fie puse în practică. Sperăm să nu fim blocați, cum s-a mai întâmplat uneori... Noi facem tot ce putem și depinde de noi!».

26 Iunie 2022, 09:40 (3028 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gigi Multescu:
(29 Iunie 2022, 23:37)
Daaa, oare din ce traieste femeia asta?s-a gandit cineva? Va spun eu...cel mai mult se ajuta pe ea...
Gabriela:
(28 Iunie 2022, 09:05)
FELICITĂRI, DOAMNA DANIELA, DIN TOT SUFLETUL! SPER CA ȘI CEI CARE VREMELNIC SUNT ÎN DIVERSE FUNCȚII PUBLICE DE ”DEMNITATE” SĂ VĂ URMEZE EXEMPLUL!!!!
Opinie:
(27 Iunie 2022, 09:35)
Aproape toate garile de pe linia Slobozia - Bucuresti arata de parca ar fi fara stapan. Daca cei care lucreaza in aceste gari ar iesi cel putin o ora pe zi sa smulga buruienile poate ar arata altfel... Cum sa stai 12 ore pe zi la servici fara sa faci nimic! E mai comod sa faca altii...
Urzicenean:
(26 Iunie 2022, 21:59)
O persoana deosebita! A facut pentru Urziceni mai mult decat toti nesimtitii din Primarie. Isi sacrifica anii pentru a salva catei, pisici si oameni.Felicitari! Din pacate, traieste in orasul gresit.