Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Amara a promovat în Liga a III-a

Fotbal, Baraj Liga a III-a, CS Amara-CS Glina 3-1

Amara a promovat în Liga a III-a

S-a cerut să se umple stadionul și așa a fost. Sute de oameni au venit la meciul dintre CS Amara și CS Glina, care putea consfinți promovarea echipei ialomițene, în premieră, în Liga a III-a. Ilfovenii, însoțiți de circa 50 de suporteri, aveau o mică șansă în plus, deoarece învinseseră în meciul tur cu 3-2. Avantajul Amarei putea fi chiar entuziasmul creat în jurul acestui meci. Printre spectatori, am găsit chiar și un nevăzător, atras la teren de zgomotul tribunei. Este de peste 30 de ani în Amara, se simte de-al locului și, ca toți ceilalți, așteaptă de mult să savureze bucuria unei promovări.

A fost nevoie de prelungiri Antrenorii Marius Pletea și Bruno Stroie au început jocul în următoarea formulă: Bănescu-A. Ilie, Gheorghe, Croitoru, Voicu-Nistor, Câlțea-M. Ilie, Constantin, Schindea-Zaharia. Au mai intrat: Moloiu și Nanu. A fost un meci de uzură care, cu siguranță, l-ar fi plic­tisit pe un spectator neutru. Miza și-a spus cuvântul, iar fazele de poartă au fost foarte puține. Spre minutul 80, câțiva spectatori și-au pierdut nădejdea într-un rezultat pozitiv și au plecat de la teren. A venit însă golul din minutul 88, marcat de Alexandru Schindea, iar meciul a intrat în prelungiri. Un nou moment greu s-a produs în minutul 7 al prelungirilor, când Glina a egalat. Incisivul atacant Alin Zaharia a pus lucrurile la punct cu două goluri, dintre care unul din penalty, marcate în minutele 104 și 115. Amara se impune cu 3-1 și, cu un scor ge­neral de 5-4 izbutește promovarea în Liga a III-a. Uriașă bucurie pentru publicul amărean care, în mod cert, ar fi tare dezamăgit dacă echipa nu va găsi resurse să meargă mai departe.

Alin Sandu, primarul orașului Amara: «Ar fi o onoare să jucăm în Liga a III-a!» Firește că l-am găsit pe Alin Sandu, primarul Amarei, bucuros pentru reușita fotbaliștilor din orașul pe care îl conduce. Greul însă de-abia acum începe, pentru că vor trebui găsite resurse financiare pentru ca echipa să poată fructifica șansa oferită. «M-am bucurat foarte mult pentru ceea ce a reușit echipa noastră... Amara și-a câștigat dreptul de a evolua în Liga a III-a, iar eu îmi doresc din suflet ca în următorul sezon să fim acolo! Problema nu este atât de simplă și o vom dis­cuta în Consiliul de Administrație al Clubului și în Consiliul Local. După cum știți, presiunea pe bugetul orașului este destul de mare, dar sper să găsim resurse să sprijinim echipa. Știu eu, poate o sursă alternativă... Ar fi o onoare pentru Amara să evolueze în Liga a III-a, iar dacă o va face trebuie să fim din start acoperiți financiar pentru tot sezonul pentru că, să te retragi în timpul campionatului, ar fi rușinos!» a declarat Alin Sandu.

Vasile Bratu, 4 din 4 Coincidență sau nu, trebuie menționat că cei 4 ani în care Vasile Bratu a condus AJF Ialomița au însemnat tot atâtea promovări. În 2019 a promovat Recolta Gheorghe Doja, echipă care se menține și acum, cu rezultate tot mai bune, în Liga a III-a. În 2020, Bărăganul Ciulnița a fost invitată în al treilea eșalon de către FRF, dar a refuzat. În 2021, a promovat CSM Fetești, iar în 2022 CS Amara a obținut la rându-i biletele pentru eșalonul 3. «Meritul este al echipelor noastre care și-au câștigat sportiv, în acești 4 ani, dreptul de a evolua în campionatul Ligii a III-a. Îmi doresc să rămânem pe un trend ascendent, iar echipele să înțeleagă că acesta este drumul pe care trebuie să îl urmăm!» a punctat președintele AJF Ialomița,Vasile Bratu.

28 Iunie 2022, 14:20 (2386 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Debut în forță
Cantonament terminat în forță
Victorie cu Unirea «U19»
Promovarea se joacă în retur

Comentariile cititorilor:


Stelule:
(3 Iulie 2022, 20:07)
Cea mai buna gluma posibila! Cine e atat de nebun sa faca greseala asta? Sau ce jucatori vor accepta sa zbiere ei si sa fie facuti in tot felul
Stelu:
(1 Iulie 2022, 14:42)
Antrenor? Ionescu?
punct:
(29 Iunie 2022, 22:40)
felicitari si sa speram ca se vor gasi si bani pentru finantare. altfel va fi greu.
waly:
(29 Iunie 2022, 16:18)
Amarastenilor, nu va bucurati ca aveti echipa mare? Stati sa vedeti cum cresc pepeni si altceva nu faceti, nu meritati o asa echpa.