Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot!»

Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel

«PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot!»

Administrația Pavel se apropie de jumătatea mandatului. Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița susține că este prea devreme pentru un bilanț. Dar este optimist. Investițiile susținute din fonduri europene sunt în grafic, drumurile județului se asfaltează, iar politica locală a ajuns la un punct de echilibru. «Suntem acolo unde ne-am propus!» declară Marian Pavel.

Piatra de moară a proiectelor europene
De mai bine de 2 ani, administrația județeană se laudă cu cele patru proiecte de investiții pe care le derulează concomitent la Spitalul Județean Slobozia. La acestea patru, Marian Pavel vrea să adauge două. Dar costurile de execuție au crescut cu 25%...
-Județul a împrumutat 100 milioane de lei ca să asigure finanțarea constantă a investițiilor. Mai aveți bani?
-La spital se derulează două proiecte prin Programul Operațional Regional (n.red.: modernizarea UPU și reabilitarea Ambulatoriului) și două prin PNDL (n.red.: modernizarea incintei Spitalului și construirea Blocului Operator). Totul e în grafic, chiar există lucrări care se derulează în avans... Într-adevăr, la UPU au existat probleme din cauza unor cuzineți din beton pe care i-au descoperit și trebuiau îndepărtați... Dar nu ne oprim!
-N-ați răspuns la întrebare. Prețurile au crescut cu 25% la prima strigare... Are administrația județeană bani să finalizeze aceste proiecte?
-Creșterile de preț sunt explozive, într-adevăr... Dar Guvernul a intervenit, iar Ordonanța indexează valorile. Nu foarte mult, e drept... Din calculele noastre, indexarea va acoperi între 15% și 25% din valoarea acestor contracte. Pot să vă spun însă că am discutat personal cu ministrul Finanțelor și am întrebat până unde pot majora aceste costuri. Am stabilit împreună ca sumele, aceste cheltuieli suplimentare, să fie asigurate de Ministerul Dezvoltării. Deci, da, județul are bani!
-Pe hârtie... Există riscul ca investițiile să nu mai fie finalizate! Cum s-a întâmplat cu parcarea subterană fără intrare... De fapt, ne spuneți că trăim cu sabia deasupra capului...
-Întotdeauna există un risc. Sunt județe în jurul nostru care au reziliat contracte... Noi n-am făcut-o și nu o facem. Căutăm de fiecare dată soluții!
-Lucrările se vor termina în graficele inițiale?
-Eu sper că da! Însă cel mai important lucru e să se termine... Orice reziliere de contract, orice reluare de procedură, înseamnă costuri de două ori mai mari! Investițiile în administrație generează un cerc vicios. Pentru nimic pe lumea asta nu există garanții... Dar ceea ce trebuie să înțelegem e că nu mai putem renunța. Și că trebuie să facem mai mult!
-Adică un Centru Medical de 133 mi­lioane de lei...
-Da! Și un proiect suplimentar care constă în realizarea de scări exterioare și instalații de hidranți care să garanteze siguranța în caz de incendiu...
-E prea mult pentru o administrație județeană...
-Depinde. Eu am spus mereu următorul lucru: «ca să reușești, trebuie să te înconjori mereu de oameni mai deștepți decât tine». Eu asta am făcut la Consiliul Județean Ialomița!

Administrația cu investiții de 400 milioane de lei
Administrația nu înseamnă doar proiecte europene. Înseamnă drumuri, înseamnă edili în slujba comunității, înseamnă promisiuni onorate. Adică tot ce n-am avut și n-o să avem vreodată în Ialomița. Sau, cel puțin așa credem noi...
-Dincolo de asfaltatul drumurilor județene, unde se vede creșterea nivelului de trai? Unde e mulțumirea cetățenilor, unde sunt locurile de muncă, oportunitățile anunțate în campanie?
-Aveți o abordare populistă a situației. Vreți să vorbim despre locurile de muncă din Ialomița?! Eu aș vorbi, mai degrabă, despre lipsa forței de muncă... Știți câți nepalezi lucrează la firmele care constru­iesc spitalul?
-Oamenii sunt de vină, așa e?
-Nu! Dar nici administrația nu mai poate fi arătată cu degetul... Când Programul «Anghel Saligny» va intra în plată, vom avea în derulare 60-70 de proiecte. Mi-e teamă că nu doar Ialomița, ci toată România nu are forță de muncă suficientă pentru a derula toate aceste proiecte...
-Vom aduce nepalezii de care ați pomenit mai devreme. Și vom rămâne săraci!
-Ca fiecare dintre noi, întâi sunt ialomițean, apoi român și apoi cetățean european. Mă interesează ca plusvaloarea să rămână aici, în Ialomița...
-Asta spun toți oficialii administrației de 30 de ani. Și nu se schimbă nimic, niciodată. Administrația rămâne încremenită în proiecte...
-Nu vreau să vă contrazic. Vreau doar să priviți în urmă. Să comparați atitudinea celor de-acum cu a celor de-acum 10-20 de ani... Aleși publici, funcționari, angajați ai administrației la orice nivel. Fac admi­nistrație de 22 de ani și știu ce spun! Prin comparație, totul s-a schimbat... Pentru că nivelul de așteptare al oamenilor e altul. Cetățeanul are alte standarde acum. Și e normal să fie așa. Apa, drumurile și canalizarea nu mai sunt suficiente...
-Aveți dreptate. Acum oamenii vor rețea de gaze. Și n-or s-o aibă niciodată!
-Orașul Fetești a semnat pentru cea mai mare investiție din România prin Programul «Anghel Saligny». 132,5 mili­oane de lei! Și vor semna și ceilalți... Pentru că a venit timpul ca tipul acesta de investiții să fie realizate. Suntem acolo unde ne-am propus! Sunt discuții politice derulate la nivel de Alianță. Iar eu am încredere în ceea ce se decide acolo.

Nimeni nu e veșnic
Încrederea președintelui Pavel nu e încrederea noastră. Și, cu siguranță, nu a majorității. Pentru a crede ce se discută «la nivel de Alianță», oamenii au nevoie de garanții, de lideri, de o proiecție a viitorului... Singurele certitudini pe care le are Ialomița e că PSD și PNL vor coabita până la Alegeri. Și că Pavel și Soare joacă amândoi cu mandatele pe masă...
-Vă jucați amândoi cu mandatele pe masă...
-Probabil că da. Nu știu ce face domnul Soare, dar eu am jucat cu mandatul pe masă de când am intrat în politică!
-Care e, de fapt, relația dintre PSD și PNL în Ialomița?
-Bună! Acum PSD și PNL fac politică împreună pentru că așa au decis oamenii prin vot. Când am acceptat cu Dragoș Soare să guvernăm împreună, de fapt am acceptat să facem administrație! Și există timp pentru fiecare dintre noi să demonstrăm că ceea ce facem facem bine sau nu... După 4 ani de zile, fiecare dintre noi, fiecare dintre partide, va ajunge din nou în fața oamenilor, iar ei vor decide din nou!
-Zvonul că veți pleca se aude tot mai des. Pe cine lăsați în urmă?
-Pe cine va decide partidul. Al cărui președinte sunt!
-După ce ați ajuns președinte, ați declarat public că nimeni nu e veșnic în funcție și că fiecărui președinte de partid îi vine rândul să fie înlocuit. Pe cine vedeți preluând mandatul? Două nume, vă rugăm...
-Ștefan Mușoiu și Ștefan Țintă.

1 Iulie 2022, 10:20 (2013 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Oficialii Consiliului Județean Ialomița au semnat achiziția sediului Urban SA Slobozia
Centru de tratament și diagnostic destinat copiilor cu autism
«Ziua Internațională a Dunării», sărbătorită de Consiliul Județean la Fetești
PSD Ialomița dă startul Alegerilor din 2024

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(4 Iulie 2022, 10:07)
Citez, intrebarea reporterului: "unde se vede creșterea nivelului de trai? Unde e mulțumirea cetățenilor, unde sunt locurile de muncă, oportunitățile anunțate în campanie".
Raspunsul domnului presedinte: "Eu aș vorbi, mai degrabă, despre lipsa forței de muncă".
Asadar, adio crestere nivel de trai, adio multumirea cetatenilor, adio indeplinirea promisiunilor. Este doar un oportunist mediocru ajuns pe o functie gras platita, din care are grija de el si de neamul lui, si atata tot. Cainii latra, ursul merge, si Ialomita bate pasul pe loc, sa nu zic in regres. Nici macar apa potabila nu avem, au luat Urban la Consiliul Judetean ca sa faca marea cu sarea, vai de capul nostru de oameni vanduti.
contribuabil:
(2 Iulie 2022, 10:08)
useleu nu a fost niciodata o optiune a alegatorilor. singurii care merg pe varianta asta contra naturii sunt oamenii care traiesc ( direct si/sau colateral ) din politica.
dovada este ca , la poli diferiti fiind ca doctrine dar aliati ( contra naturii, asa cum am zis ) nu ati facut niciun pas, niciun demers,  nicio incercare de a stabili de comun acord o strategie pe perioada indelungata, in domeniile esentiale - sanatate, educatie, securitate energetica etc.  pe care sa o urmariti ( fiecare partid in parte si toate la un loc )  pana la realizarea efectiva,  chiar daca, dupa alte alegeri, acest concubinaj nu va mai rezista si vor veni astfel guverne monocolore, rosii sau galbene.
asa incat, indiferent cum numiti ceea ce spuneti ca faceti : politica sau ....administratie, nu ati dovedit, si cred ca nici nu o veti putea face vreodata, ca puneti pe agenda voastra ocazionata de aceasta alianta, adevaratele probleme ale natiei,  care nu-si gasesc rezolvarea intr-un singur mandat si nici nu se afla la indemana unui singur guvern. 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 10 Aug 2022
83 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 396 397

Ialomița: 55 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 9 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28578, fiind înregistrate 55 de cazuri noi față de ziua de luni, 8 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

9 August 2022, 13:55
(102 vizualizări - 0 comentarii)


Protopiatul Slobozia: Atelier de împletit metanii

Protopiatul Slobozia: Atelier de împletit metanii

Luni, 8 august 2022, Protopopiatul Slobozia împreună cu Școala Gimnazială «Sfântul Ierarh Nicolae»Bucu și în colaborare cu Parohia Bucu, prin implicarea părintelui Daniel Hertz, a organizat o nouă activitate ...[citește_toată_știrea]

9 August 2022, 13:40
(121 vizualizări - 0 comentarii)


2

Ialomița: Reținuți pentru «tentativă la furt calificat»

Sâmbătă, 6 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au reținut doi bărbați, de 42 și 50 de ani, din județul Ilfov, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 15:15
(234 vizualizări - 0 comentarii)


3

anunț angajare

SC AGRO RAM SRL
cu sediul în comuna Bordușani/Ialomița
scoate la concurs un post de
MECANIC AUTO,
contract de muncă
pe perioadă nedeterminată,
salariu 3000 lei+sporuri de week-end,
program 8 ore/zi,
un avantaj foarte mare
în ocuparea locului de muncă
îl constituie vorbirea
limbii engleză și turcă
CONDIȚII
-vorbirea unei limbi străine
(turcă, engleză)
-spirit de echipă
-capacitate de a rezolva
eventuale probleme
Relații la telefon 0724/036.668
adresa de e-mail [email protected]

8 August 2022, 15:05


4

Ialomița: 39 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 8 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28523, fiind înregistrate 39 de cazuri noi față de ziua de duminică, 7 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 13:50
(222 vizualizări - 0 comentarii)


5

Jandarmeria Ialomița angajează ofițeri din sursă externă

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează concurs pentru ocuparea a 2 posturi de execuție vacante de ofițer, specialitatea resurse umane, respectiv tehnologia informației, cu personal recrutat ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:35
(284 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Țăndărei și Manasia

Accidente la Țăndărei și Manasia

Sâmbătă, 6 august 2022, în jurul orelor 13,50, un echipaj de pompieri din Țăndărei cu o ambulanță SMURD a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs pe DN2A, în orașul Țăndărei. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:20
(299 vizualizări - 0 comentarii)


7

Incendiu la un apartament din Fetești

Vineri, 5 august 2022, în jurul orei 9,30, două echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 11:10
(206 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


APIA eliberează adeverințe fermierilor crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de luni, 8 august 2022, eliberează adeverințe pentru beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii și/sau sprijinului cuplat ...[citește_toată_știrea]

8 August 2022, 09:20
(215 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: 20 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28484, fiind înregistrate 20 de cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 6 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

7 August 2022, 13:40
(320 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: 35 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28464, fiind înregistrate 35 de cazuri noi față de ziua de vineri, 5 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

6 August 2022, 13:20
(439 vizualizări - 0 comentarii)


11

Razie la Fetești

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat joi, 4 august a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi ialomițeni, pentru prevenirea faptelor antisociale, combaterea ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 14:05
(541 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


12

Ialomița: 40 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28429, fiind înregistrate 40 de cazuri noi față de ziua de joi, 4 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 13:30
(523 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Cercetare post-recensământ

Conform art.29 pct. g) din O.U.G. nr. 19/2020 privind organizarea și desfășurarea Recensământului Populației și Locuințelor din România în anul 2021, cu modificările și completările ulterioare și a Programului ...[citește_toată_știrea]

5 August 2022, 10:20
(785 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 50 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28389, fiind înregistrate 50 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 3 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 13:55
(603 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Facilități fiscale accesate de contribuabili în primul semestru al anului 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că la nivelul judetului, în prima jumătate a anului 2022, se aflau în derulare 282 de eșalonări la plată pentru suma totală de 22,96 milioane ...[citește_toată_știrea]

4 August 2022, 13:40
(701 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «complicitate la furt»

În cursul zilei de marți, 2 august a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 15:15
(788 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 86 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28339, fiind înregistrate 86 de cazuri noi față de ziua de marți, 2 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 13:25
(770 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 16 august 2022, termen pentru depunerea situațiilor financiare semestriale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2022 a operatorilor economici se aplică entităților cărora le sunt ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 13:10
(626 vizualizări - 0 comentarii)


19
Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Muzeul Județean Ialomița: «Zâmbiți, vă rog!»

Istoria fascinantei arte a fotografiei a fost trăită de micuții înscriși în programul muzeal-educațional «Șezătoarea Copiilor», miercuri, 3 august a.c., la Muzeul Județean Ialomița, sub genericul  ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 11:40
(739 vizualizări - 0 comentarii)


Grădina de Vară Amara, inaugurată

Duminică, 7 august a.c., Primăria Amara va inaugura noua Grădină de Vară, locație reabilitată printr-un proiect cu fonduri europene. Evenimentul va fi marcat de un spectacol de operetă românească «Centenarul ...[citește_toată_știrea]

3 August 2022, 08:10
(836 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Urmărit de polițiști în lanul de floarea-soarelui

Luni, 1 august a.c., un bărbat de 49 de ani din localitatea Crunți a fost depistat în flagrant de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism sub influența alcoolului. Oamenii legii au observat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:30
(1239 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: 90 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28253, fiind înregistrate 90 de cazuri noi față de ziua de luni, 1 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:15
(811 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 96,90% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, la data de 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 238812 de persoane, reprezentând 96,90% din populația rezidentă țintă ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 13:04
(1064 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,72%, rata șomajului în luna iunie 2022

La sfârșitul lunii iunie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3467 șomeri (din care 1584 femei), rata șomajului fiind de 3,72%, cu 0,69% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2022, 10:45
(893 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Luni, 1 august 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, respectiv «Donează sânge, salvează o viață!». Astfel, o echipă medicală ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 13:30
(1152 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 26 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28163, fiind înregistrate 26 de cazuri noi față de ziua de duminică, 31 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 13:15
(787 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 12:00
(911 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 11:50
(993 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 13:50