Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Turismul balnear din Ialomița, afectat de secarea Lacului Amara din Buzău

Secarea Lacului Amara din județul Buzău dă peste cap turismul din județul Ialomița. Subiectul a fost relatat pe larg de presa centrală, creând confuzie în rândul turiștilor. Administratorii hotelurilor din stațiune au sesizat faptul că mai mulți turiști și-au anulat rezervările, după ce situația Lacului Amara din județul Buzău a fost mediatizată pe larg. Hotelierii au înaintat către Consiliului Județean Ialomița respectiva sesizare. Reprezentanții instituției au explicat public faptul că este vorba doar despre o confuzie.

«Lacul Amara din județul Ialomița NU a secat!»
Intens mediatizată, secarea Lacului Amara din județul Buzău a creat confuzie în rândul turiștilor care și-au făcut rezervări în Stațiunea Balneară Amara din județul Ialomița, unde există lacul cu nume identic. Din această cauză, unii turiști și-au anulat rezervările. Hotelierii au sesizat acest aspect Consiliului Județean Ialomița. Instituția a remis publicității un comunicat de presă în care explică faptul că este vorba despre o confuzie, generată de numele identic pe care îl au cele două lacuri: «Situația creată din cauza confuziei de nume aduce prejudicii turismului din Stațiunea Amara, județul Ialomița. Turismul balnear din jurul Lacului Amara-Ialomița este afectat de secarea lacului cu același nume din județul Buzău. Având în vedere știrile conform cărora Lacul Amara din județul Buzău a secat, operatorii turistici din Amara-Ialomița trag un semnal de alarmă vizavi de această confuzie. Printr-o adresă transmisă Consiliului Județean Ialomița, aceștia semnalează faptul că tot mai mulți turiști își anulează rezervările, crezând că este vorba despre Lacul Amara din județul Ialomița!» se arată în comunicatul de presă al Consiliului Județean Ialomița. Calitățile curative ale apei din Lacul Amara sunt cunoscute încă din anul 1887 și descoperite de medicul Desborn Ștefanovici care, încă de la acea vreme, a făcut demersuri pe lângă autorități pentru a le pune în valoare.

1 Iulie 2022, 13:40 (3529 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Comentariile cititorilor:


Mary :
(3 Iulie 2022, 17:31)
Lacul Amara este dezolant. S-au început lucrările de amenajare în plin sezon la plaja "Perla". Dacă lucrările au un ritm "normal" avem tote șansele ca parcarea subterană din Slobozia, să comunice cu plaja din Amara. Așa investiție jos cu primarul! Pardon, jos cu pălăria! Cum care? Care vreți voi!
#pasajladrajna:
(2 Iulie 2022, 21:11)
Ce, ati uitat in pandemie apocalipsa din Slobozia, cand nu mai rau loc in cimitir de morti? Am fost pe yoate canalele! Din fericire, s-a constatat ca P construia cavouri si pentru asta se sapau gropi. Dar media pro-acpocalisa a mirosit si exploatat subiectul! Asa si aici, fatucile speriate au prezentat in bucla stirea fara a preciza si judetul. Lacul Amara din Buzau nu e la prima secare, ba si lacul Sarat a cunoscut aceasta fateta. Aferim presa profesionista!
SAPROPELIC:
(2 Iulie 2022, 12:35)
Lacul este viu, benefic, cu rezultate bune pt sănătate, întregul organism. Este curat, este in arie naturala protejata, s- a regenerat incredibil și are efecte excepționale. Suntem un grup de 7-8 familii ce venim de mulți ani, din zona suntem, efecte maxime la prețuri modice iar nămolul - cu efecte multiple! Lăsați Mol- ul.... ACCESAȚI NĂMOLUL!!!
Corcodel de la Dumitresti:
(2 Iulie 2022, 11:11)
Amice, te-am vazut in gara aia parasita, cu palaria in mana dreapta si vioara fara arcus in stanga. Doncea, cand a venit la Tandarei in vizita, la intrarea dinspre Slobozia, a vazut la plancarda care spunea; '''BINE ATI VENIT!'', o cioara si o viara agatate.  L-a intrebat pe Natu, tanar activist, viitor primar:  -''TOVARSU NATU CE REPREZINTA OBIECTELE ALEA?. Raspuns de 5 stele de general:  -'''-TOVARUL MINISTRU ESTE CARTEA DE VIZITA, CIOARA ESTE NATIA SI VIOARA OCUPATIA !'' Azi mai mult ca niciodata vorbele lu Natu se ADEVERESC.. Nu sunt prost, am timp si resurse sa ma uit la alti prosti care nu stiu cum sa faca sa sustina o politica falimentara, care va aduce omenirea la disparitie.  Daca s-ar fi deviat, un brat al raului Buzau, azi nu am discuta de acest subiect> Nu l-am fi deranjat pe Maestrul Popa cu fel de fel de comentari. Ca sa vezi ca un ziarist adevarat, urmareste presa de provincie, MAESTRU CRISTOIU, pentru care am un respect deosebit, m-a sunat si ma intreaba de o monografie scrisa de un popa, dupa care  i-mi spune;  ''-TRAIM VREMURI DE CACAO, NU MAI VORBII CU PORCI, RISTI SA TE MURDARESTI PE PICIOARE DE LA RAHATUL LOR CARE PUTE!
George.s:
(2 Iulie 2022, 09:36)
A secat o baltă, aia de lângă Rm. Sărat. Primii care greșesc sunt jurnaliștii care dau știrea ca fiind de o senzaționalitate extremă. Asta fiindcă ei sunt primii care fac confuzia, altfel, dacă balta aia s-ar numi altfel, ar ignora-o.
Dar sigur nu va fi afectat turismul la Amara noastră, el e la cote mici oricum.
Mariana:
(1 Iulie 2022, 22:32)
De unde rezulta ca multi prosti vin la Amara la tratament si nu stiu in ce judet se opresc. Trist! Bine ca nu sunt jurnalist si ma pot exprima astfel intr-un comentariu.
Corcodel de la Dumitresti:
(1 Iulie 2022, 19:59)
Asculta  Orkestrar -SCORPIONI.  Mori si revi la viata!  CA SA TE SIMTI BINE LA AMARA NOASTRA!
@Corcodel de la ..:
(1 Iulie 2022, 19:33)
Amice,  un mai vechi proverb care spune ca tot facand pe prostul risti sa ramai asa...
Curiosul :
(1 Iulie 2022, 18:40)
Cum naiba sa nu fie afectat si turismul Ialomițean,cand plajele publice sunt in maodernizare in plin sezon estival,nu mai spunem de transportul public de persoane coboara lumea la gara si trambalesc bagajele la,,rotunda,,sa nu uitam ca 95 % din turisti sunt veniti la tratamente,au venituri modeste,pensii.Concluzionand bine ca avem doua chioșcuri turistice de informare pe care nu le-am vazut niciodată facand promovare, nici macar deschise ca turistii veniti din lumea largă sa se racoreasca la o apa rece si poate la o toaletă.
Lady x:
(1 Iulie 2022, 18:03)
Monsieur Corcodel,i te adresezi lui Iohannis de zici ca singura lui preocupare e sa astepte cu sufletul la gura comentariile de pe ziarul nostru de tarani ! Il doare fix in dorsal si azi,si maine,si de.a pururi ! Iar noua nu ne ramane decat sa ne resemnam cu prostie amestecata cu umilinta !
Corcodel de la Dumitresti:
(1 Iulie 2022, 17:35)
CLUBUL AMARASTENILOR!  Bai BROOO, DACA A SECAT AMARA LOR, o sa sece si Amara noastra. PRINCIPIUL VASELOR COMUNICANTE.  Da stai linistit, ca maine KLAUS SUPERMEN di la Madridul lor, cu Fofolina vapoaroasa, cu tri galeti di apa si areaduce nivelul lacului la tri metri.  Aducem 5000di bulangii la noi si platim noi salariile lor, ei vor sa plece in uikendoasele lor la AMARA, baga pi GPS americanos adresa si se trezezc la plaja pe nisipul crapaos di la AMARAdesBUZAU, sa moara maicuta lor di venetici BINE PLATITI DIN BANII MEI SI AI TAI. Ba KLAUSE, daca tot ai asa multi INVITATI LA TINE, OMENESTEI TU SI TRATEAZAI TU CU NEVASTATA CA OSPATARITA, PLATESTELE TU SEJURUL DE 9 LUNI DIN MEDITATII.  Ce facem, punem pieleea  in saramutra la oropsiti sa faci tu plecaciuni la Madrid.