Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Fetești și Amara își vor reabilita blocurile prin PNRR

Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) cuprinde și o componentă ce vizează reabilitarea energetică a blocurilor. În cursa pentru obținerea fondurilor puse la dispoziție de Uniunea Europeană, în cadrul acestei componente a PNRR, s-au înscris 7 administrații locale. După încheierea etapei de depunere, doar două dintre acestea au reușit să treacă în etapa evalu­ării. Este vorba despre Primăriile Amara și Fetești. Valoarea fondurilor de care cele două administrații locale vor beneficia pentru a-și reabilita, din punct de vedere energetic, blocurile se ridică la peste 20 milioane de euro.

Proiecte depuse pe ultima sută de metri Dincolo de documentația pusă la punct, ceea ce a contat în depunerea acestor proiecte a fost viteza de reacție. Administrațiile locale au avut la dispoziție un timp foarte scurt pentru a îndeplini această procedură. Funcționarii Primăriei Fetești, de exemplu, s-au încadrat în ultimele 15 minute ale sesiunii de depunere. «Ne bucurăm pentru că am reușit să depunem aceste proiecte, chiar dacă timpul a fost foarte scurt... Pentru că știți cum este, dacă nu participi nu poți să câștigi! Vreau să garantez populației faptul că vom încerca să accesăm orice proiect care aduce plus valoare muni­cipiului Fetești și îmbunătățește viața de zi cu zi a cetățenilor!» susține Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești. Proiectul de la Fetești are o va­loare de 13,5 milioane de euro și vizează reabilitarea termică a blocurilor Nr. 7, 8, 9, 10, 12PP, 16PP, Ansamblul 44, Ansamblul 56, C2PP, C4, U1, U2, U3 și bloc Tronson A1/A2/A3. În cazul administrației lo­cale din Amara, vor fi reabilitate toate cele 9 blocuri din oraș. Valoarea proiectului este de peste 10 milioane de euro, iar oficialii administrației locale sunt convinși că vor trece cu bine de etapa evaluării. «Nu îmi fac griji că nu vom primi fondurile pe care le-am solicitat. Am fost presați de timp în momentul depunerii, dar am reușit!» susține Alin Sandu, primarul orașului Amara.

2 Iulie 2022, 14:40 (1808 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Blocuri pentru medici și profesori, la Fetești
Secție modernă de Radiologie la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești
Proiectul rețelei de gaze al Primăriilor Fetești și Stelnica a fost aprobat

Comentariile cititorilor:


Stelian:
(7 Iulie 2022, 10:23)
peste 20 milioane de euro??
bugetul total atribuit Ialomiței pentru aceste proiecte a fost aprox 12 milioane euro
Nu mai dezinformați populația
Pensionar:
(4 Iulie 2022, 12:02)
Normal ca la Slobozia nu se poate. Nu avem noi norocul sa ajunga cineva acolo la Primarie care sa se lupte pentru noi cei saraci. Sunt alte interese. Noi sa ne platim taxele si atat.
VYO:
(3 Iulie 2022, 19:09)
LA SLOBOZIA ,SE GANDESTE,SE STUDIAZA ,VARA ASTA REZOLVAM CU BICICLETELE,LA IARNA REFAGEM PE ALOCURI PUG (PROIECTUL DE URBANIZARE GENERALA),URMEZA APA LA -SFANTUL ASTEAPTA-.BANI AVEM ,PROIECTELE   PNRR NECESITA EFORTURI DE INTOCMIRE,DEPUNERE IN TERMEN.
VIO:
(3 Iulie 2022, 13:38)
Încă mai crede cineva ca se gândesc la cei care plătesc impozite?
Marius:
(3 Iulie 2022, 08:47)
Bila neagra pentru administrația din Slobozia.Ca municipiu reședință de județ qr trebui sa fim un exemplu de profesionalism admnistrativ și nr 1 în investiții. Felicitari Fetești, felicitări Amara!
Mary :
(3 Iulie 2022, 08:37)
Numai în Slobozia nu se poate. Sunt alte priorități pentru cei care nu au posibilitatea financiară pentru reabilitarea termică a apartamentelor. Lasă, să stea în frig și să plătească să-i usture, că vara se pot plimba cu bicicletele. Dacă au.