Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Eleva de NOTA 10 la Evaluarea Națională

Eleva de NOTA 10 la Evaluarea Națională

Elevii de nota 10 ani ai Ialomiței nu dau inter­viuri. Sunt modești și preocupați de școală. Camelia Victoria Brânză nu face excepție. E una dintre cele două eleve din Ialomița care a obținut anul acesta nota 10 la examenul de Evaluare Națio­nală. După ce, anul trecut, în Ialomița niciun elev nu a reușit o astfel de performanță...

Învățatul din plăcere și dintotdeauna Anul trecut, elevii din Ialomița nu au obținut nicio notă de 10 la Evaluarea Națio­nală. Anul acesta au reușit două fete. Noi am avut șansa să o cunoaștem pe Camelia Victoria Brânză, din Fetești-Sat. Ne-a primit în casa bunicilor... Alături de care a hotărât să tră­iască, să nu îi lase singuri. De aici a făcut naveta tot anul, la Școala «Aurel Vlaicu» din Fetești, ca să învețe carte. Și așa a reușit să ajungă unul dintre cei doi elevi de nota 10 la Evaluarea Națională. E minionă, toată numai ochi și... pare serioasă chiar și atunci când zâmbește. Însă zâmbetul ei serios ascunde un copil de 15 ani care a ales drumul aspru al performanței școlare. O întrebăm de când s-a apucat de învățat ca să ajungă aici: «Dintotdeauna! Învăț de plăcere, nu pentru că îmi cere cineva... Iar la examen, subiectele au fost ușoare pentru mine. De fapt, fiecare copil a fost avantajat de aceste subiecte... Și, indife­rent cât de mult sau de puțin s-a străduit să învețe, a existat un subiect pe care l-a putut aborda și care l-a pus în valoare. Eu mi-am dorit nota 10 și știam că voi lua o notă bună... Toată clasa mea a luat note bune. Și pentru asta ar trebui să le mulțumim profesorilor. În cazul nostrul doamnei diriginte Ana-Maria Păun, cu care am făcut Matematica. Și doamnei Crina Șpan, care ne-a predat Limba Română... Și fostei diriginte, doamna Elena Șuță, tot profesoară de Matematică. Și tuturor profesorilor care ne-au ajutat în anii de școală!».

Realitatea din spatele performanței Mulțumirile aduse profesorilor par o politețe necesară, de elevă responsabilă și binecrescută. Descoperim însă că sunt sincere. Pentru că Victoria crede că meseria de dascăl e una grea, pe care nu o poate face oricine. «Este o mare responsabilitate... Eu nu cred că m-aș putea face înțeleasă de către elevi, de către colegi. Trebuie să ai darul ăsta de a preda, e greu să te faci plăcut și înțeles!» crede Victoria. Și mai crede că școală se învârte într-un cerc vicios. Pe de o parte, notele generează invidie. Iar pe de altă parte, fără ele elevii nu ajung să fie remarcați: «Invidia învinge întotdeauna relațiile de prietenie. Dar, fără note, elevii nu fac performanță. Nu știu care este soluția. Știu doar că e o realitate!». Și nu e singura realitate ale cărei efecte se fac simțite în viața Victoriei. Preocupată de viitor, ea ar vrea să devină medic oncolog. Și ne explică, autoironic, de ce: «Am să vă ofer același răspuns pe care îl auzim mereu... Ca să ajut oamenii! Dar eu chiar sper să îi pot ajuta. Îmi doresc asta și știu că fiecare dintre oameni merită să fie ajutat!». Până la cariera de medic drumul e însă lung. Iar Victoria îl parcurge cu pași mărunți: «Viața mea nu se reduce la școală și gânduri despre viitoare carieră. Îmi place să gătesc, de exemplu... Ouă poșate și friptură, prăjituri și înghețată. După examen, am gătit pentru părinții mei mușchi de porc la cuptor cu sos de piper verde. Le-a plăcut și așteaptă să le mai fac...».

Refugiul din universul cărților Când nu e elevă și nu trebuie să învețe pentru performanțele școlare care îi aduc recunoaștere și interviuri nedorite, Victoria citește. Citește avid, fără măsură, așa cum învață! Ne permite să îi fotografiem raftul de cărți. Și precizează cu o modestie incurabilă că numai jumătate sunt ale ei, cealaltă jumătate sunt ale mamei. Îi e greu să aleagă o carte, îi e greu să se decidă. Citește cărți serioase, de psihanaliză, cărți istorice, cărți de oameni mari... Apoi copilul din ea învinge și ne povestește despre cartea ei favorită: «Dacă m-ar obliga cineva să aleg, aș aleg o serie de patru cărți care se numește „Cimitirul cărților uitate“. Este, evident, o poveste despre cărți. Cărțile sunt scrise de către un scriitor spaniol, Carlos Ruiz Zafó. Iar primul volum, „Umbra vântului“, s-a vândut în peste 1 milion de exemplare... Este vorba despre un loc fictiv, misterios, în care sunt strânse cărți de către oameni care vor să le salveze, pentru a fi citite mereu și mereu...». Când vorbește despre cărți, Victoria se însuflețește brusc, iar ochii i se fac mari, mari de tot. Poate că într-o zi, după ce va salva oamenii ca medic, Victoria va deveni scriitoare. Sau poate că e deja, dar încă nu știe: «Nu știu dacă sunt sau nu scriitoare. Știu doar că fiecare dintre noi, copiii, ar trebui să învățăm ce ne dorim pentru ca atunci când va trebui să muncim, să o facem din plăcere...».

3 Iulie 2022, 09:50 (5107 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Liceele ialomițene pe care elevii nu le vor

Comentariile cititorilor:


oboectiv:
(5 Iulie 2022, 15:45)
Felicitari !Sa ai parte numai de victorii in viata , asa cum te nimesti! Victoria, Desi nu te cunosc , sunt bucuroasa ptr. succesul tau  , al parintilor si profesorilor.
Un elev:
(4 Iulie 2022, 16:46)
Felicitări și Dumnezeu să-ți călăuzească pașii mai departe în viață! Să înveți bine în continuare, să ai parte de momente frumoase alături de cei dragi și, deși societatea nu mai arată respect față de oamenii inteligenți, nu abandona niciodată drumul tău spre succes! Vei învinge! 
nemultumitu':
(4 Iulie 2022, 10:59)
Felicitari! Suntem mandri cand vedem copii seriosi cu rezultate bune. Ne gandim ca tara noastra are viitor.Capcana in care pica cei destepti: ei invata si nu se implica in politica . Sunt constienti de impactul deciziilor lor . Asa ca ii lasa pe cei mai putin instruiti ,dar pusi pe capatuiala , sa ia decizii. Si asa apar vioricile sa ne conduca. 
George.s:
(3 Iulie 2022, 22:16)
Nu ducem lipsă de copii deștepți, de tineri deștepți, dar undeva firul se rupe. Fiindcă a fi deștept de multe ori înseamnă a pleca din această tară, unde te-ai scălda tot restul vieții într-o mare de mediocritate.
Când se va rezolva această ruptură, vom progresa ca nație.