Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Drumuri și Poduri SA a înregistrat pierderi de 9,98 milioane de lei

În perioada 2018-2020

Drumuri și Poduri SA a înregistrat pierderi de 9,98 milioane de lei

Nota de plată pentru pierderile datorate «managementului defectuos» constatat la începutul acestei primăveri la Drumuri și Poduri SA a crescut de la 5,8 la 9,98 milioane de lei. Pentru recuperarea prejudiciului firma a întocmit cereri de trimi­tere în judecată pentru firme și persoane fizice. Cel mai mare dintre «prejudiciile prezumate» este atribuit fostului manager al Dumuri și Poduri SA, Cristi Stan. În cazul acestuia, comisia înființată la nive­lul societății a identificat un prejudiciu de peste 5 milioane de lei.

Un scandal administrativ de 5,8 milioane de lei În primăvara anului 2021, administrația județeană anunța pentru prima dată pierderi economice de 5,8 milioane de lei generate de «managementul defectuos» constatat la nivelul societății Drumuri și Poduri SA. Precizările au fost făcute în cadrul unei dezbateri publice legate de bugetul public al județului pentru anul 2021 și îi aparține directorului societății. «Pierderile provin din mai multe direcții... Întâi din cauza contextului pandemic care a generat întârzierea lucrărilor, (...) fapt care a dus la depășiri de termene. Apoi e vorba despre achiziția unor materii prime la prețuri mai mari decât cele estimate... Dar acestea pot fi încadrate drept cauze obiective. Există și un alt tip de cauze, care reprezintă ofertare proastă și management defectuos... Traduse în cifre, toate acestea înseamnă un rezultat financiar pe minus de 5,8 milioane de lei!» susținea la momentul respectiv directorul Drumuri și Poduri SA, Rudolf Gradea. În iunie 2021, Corpul de Control al Consi­liului Județean Ialomița a concluzionat printr-un Raport starea de fapt constatată de directorul Rudolf Gradea. Conform Raportului de audit realizat atunci, valoarea pierderi­lor înregistrate de societate la nivelul anului 2020 a fost de 5,8 milioane de lei. În octombrie 2021, președintele Marian Pavel readuce în atenția opiniei publice subiectul, afirmând în cadrul unei ședințe de Consiliu Județean că «managementul defectuos de la Drumuri și Poduri SA a fost girat de administrația precedentă».

De la 5,8 la 9,98 milioane de lei La aproape un an și jumătate distanță de la declarațiile lui Rudolf Gradea, va­loarea acestui acestor pierderi financiare a crescut de la 5,8 milioane de lei la 9,98 milioane de lei și reprezintă un «prejudiciu prezumat» cauzat de «managementul defectuos». Diferența, confirmă surse din cadrul administrației județene, este explicabilă prin extinderea cercetărilor interne și la nivelul anilor precedenți, respectiv 2019 și 2018. Decizia privitoare la extinderea verificărilor a fost luată ca urmare a punerii în aplicare a planului de măsuri din cadrul Raportului prezentat președintelui Marian Pavel și retransmis către Drumuri și Poduri SA. Printre aceste mă­suri se numără și constituirea unei comisii care să stabilească valoarea totală a «pre­judiciului prezumat», precum și eventua­lii vinovați. În urma analizei comisiei s-au întocmit mai multe acte constatatoare în baza cărora s-au formulat cereri de trimi­tere în judecată pentru recuperarea prejudiciului. Cererile de trimitere în judecată au fost întocmite începând cu decembrie 2021 și impută prejudiciul constatat atât unor persoane fizice din cadrul firmei, cât și unor persoane juridice cu care Drumuri și Poduri SA a avut legături contractuale în pe­rioada 2018-2020. Surse din cadrul Con­siliului Județean Ialomița confirmă că va­loarea totală a «prejudiciului prezumat» este de 9,98 milioane de lei. Cea mai mare valoare, de peste 5 mili­oane de lei, a fost stabilită în dreptul ex-directorului Drumuri și Poduri SA, Cristi Stan. Decizia privind vinovăția acestuia va fi stabilită în instanță. Surse judiciare confirmă faptul că perioada de manageriat a fostului manager Cristi Stan face, de asemenea, obiectul unui dosar instrumentat la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, independent de de­mersurile făcute de Drumuri și Poduri SA.

Suspiciuni vechi din 2018
Primele acuzații privind «managementul de­fectuos» din cadrul Drumuri și Poduri SA au apărut în spațiul public în februarie 2018. La momentul respectiv, consilierul județean Dragoș Soare, acum primar al municipiului Slobozia, îl acuza public pe Cristi Stan că a generat pierderi financiare de 400000 de lei în 2017 și că a sabotat un contract comercial cu DADP Slobozia. «Într-o raportare din luna septembrie 2017, Cristi Stan se plânge de lipsa comenzilor pentru mixturile asfal­tice, cauză din care nu poate obține profit... În luna iulie însă, printr-o adresă făcută către DADP Slo­bozia, Cristi Stan anunță că va refuza onorarea unui contract de 1,68 milioane de lei, din cauza comenzilor. Care e explicația?! Care e cauza?! Ce se întâmplă la această firmă? Cine a câștigat licitația? De ce nu s-a dorit să existe profit?! Nu aștept un răspuns de la Cristi Stan... Atrag însă atenția asupra situației și vă spun că eu nu vreau să fac parte din așa ceva...» declara la acel moment Dragoș Soare. Toate acuzațiile lansate atunci au fost respinse în bloc de către directorul Drumuri și Poduri SA, Cristi Stan.

Implicațiile politice ale scandalului Un alt moment semnificativ din istoria acestui scandal public îl reprezintă schimbul de decla­rații din cadrul ședinței Consiliului Jude­țean Ialomița din 18 octombrie 2021, dintre președintele în exercițiu, Marian Pavel, și ex-președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, devenit consi­lier județean PRO România. Schimbul de declarații a fost generat de votul în plen pentru aprobarea împrumutului de 100 milioane de lei pentru proiectele de investiții ale județului. Victor Moraru a declarat atunci că pledoaria administrației județene pentru contractarea împrumutului ascunde o încercare de deturnare de fonduri: «Nu înțeleg de ce este nevoie să luăm un credit pentru finanțarea unor proiecte care aveau asigurată finanțarea! (...) Haideți să nu încercăm să luăm un credit mascat pentru niște proiecte care aveau finanțarea asigurată... Să fim atenți să nu deturnăm niște bani către o zonă care este foarte obscură!». În replică la aceste acuzații, președintele Marian Pavel a declarat în plenul ședinței: «Dumneavoastră ați încercat să luați un credit care ar fi blocat orice împrumut pentru o perioadă de 20 de ani... Hârtiile sunt în instituție și vi le pot pune la dispoziție. Singura „zonă obscură“ în care au fost deturnați banii a fost la Drumurile Județene... Sunt 5,8 milioane de lei „gaură“ acolo! Drumurile Județene au câștigat licitații cu 10 lei și le-au subcontractat cu 12 lei. (...) Sunt nereguli ale unui management pe care dumneavoastră l-ați girat!». La acest moment, împrumutul de 100 mi­lioane de lei este utilizat pentru plata a 10 proiecte de investiții aflate în diferite stadii de derulare. Iar Victor Moraru este angajat al Secretariatului General al Guvernului, condus de Marian Neacșu.

1 August 2022, 11:10 (2336 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA
Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei
Drumuri și Poduri SA trebuie să achite un prejudiciu de 100 mii de lei

Comentariile cititorilor:


AniI:
(5 August 2022, 14:11)
Reparati soseaua Tandarei- Vladeni- Fetesti ! Ministrul transporturilor sa vina sa vada haosul de aici!
Dani:
(2 August 2022, 00:55)
Ați distrus si drumuri și poduri. Acum care e următoarea???faceți cum au făcut cu canalele de irigații.au furat tot și acum le reconstruiesc de la 0.iqr milioane de euro.doar suntem în România.trrbuie furat cât se poate
cetatean:
(1 August 2022, 15:19)
in foarte, foarte putine cazuri, numirile politice au fost facute ( macar din intamplare ) avand la baza si competenta.
cazul de fata poate fi un exemplu-scoala despre cum sa nu falimentezi  o entitate a statului  prin numirea in posturi cheie a unor incompetenti, doar pentru ca sunt pila sefului cel mare sau  sunt membri de partid. 
cand la vremea respectiva, numirea individului a fost criticata, decidentul a insistat cu incapatanare in propunerea sa. acum ar trebui tratat ca si complice.
asa e, domne...... ?