Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban SA asigură salubrizarea subsolurilor inundate din Slobozia

Promisiune onorată

Urban SA asigură salubrizarea subsolurilor inundate din Slobozia

După 30 de ani de așteptare, Urban SA oferă servicii specializate de salubrizare pentru subso­lurile inundate din blocurile orașului. Lista de așteptare a ajuns la 200 de poziții, iar prioritate au proprietarii care pot asigura plata intervenției anticipat. «Valoarea serviciilor este fixă, indiferent de complexitatea intervenției. Este o decizie administrativă care permite oricărei Asociații de Proprietari să acceseze aceste servicii. Interesul nostru nu este să obținem profit, ci să limităm pierderile de apă la nivelul subsolurilor!» a declarat Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia.

Serviciu funcțional în numai 4 luni La jumătatea lunii martie 2022, Consiliul de Administrație al Urban SA a aprobat, la propunerea Consiliului Județean Ialomița, «posibilitatea plății în 12 rate lunare a costurilor legate de eva­cuarea apei din subsoluri, curățenie, constatarea avariilor la rețele de apă și ca­nalizare, realizarea reparațiilor și mentenanță generală». La 4 luni de la adop­tarea acestei decizii, numărul scărilor de bloc aflate pe lista de așteptare a Urban SA pentru acest tip de intervenție a ajuns la 200, iar numărul Asociațiilor de Pro­prietari interesate de accesarea acestui serviciu este în creștere. Adrian Stoicescu, directorul Urban SA Slobozia, declară că va încerca să păstreze prețul acestui serviciu la un nivel minim, în condițiile în care interesul operatorului regional de apă este acela de a reduce pierderile înregistrate în rețea: «Valoarea serviciilor este fixă, indiferent de complexitatea intervenției. Este o decizie administrativă care permite oricărei Asociații de Proprietari să acceseze aceste servicii. Interesul nostru nu este să obținem profit, ci să limităm pierderile de apă la nivelul subsolurilor!». Deși a refuzat să avanseze oficial un preț, valoarea intervenției pentru salubrizarea unui subsol de bloc, indiferent de complexitatea intervenției, nu depășește 3000 de lei.

Branșamentele individuale, următorul pariu Eforturile Urban SA de limitare a pierderilor de apă nu se opresc aici. Pentru a stimula cererile din partea Asociațiilor de Proprietari, Urban SA a anunțat că vor avea prioritate acei proprietari de apartamente care sunt interesați de trecerea la sistemul de branșare individuală. «Evident, au prioritate scările de bloc care pot plăti intervenția pe loc. Dar suntem interesați, de asemenea, să asigurăm prioritate celor care vor branșarea individuală. Contrar aparențelor, Urban SA susține branșarea individuală și este direct interesată de finalizarea acestui proces. Este în interesul tuturor să eliminăm celebrul „paușal“!» afirmă Adrian Stoicescu. Facilitățile oferite de Urban SA pentru salubrizarea subsolurilor nu se opresc aici. După salubrizare, firma oferă Asociațiilor de Proprietari care au finalizat procesul de salubrizare și branșarea individuală la rețeaua de apă un certificat albastru. Documentul, asemenea certificatelor verzi, va reprezenta o confirmare oficială a eforturilor de reducere a consumului de apă și va asigura o mentenanță gratuită a rețelei de până la 5 ani. Toate aceste eforturi, susține Adrian Stoicescu, sunt făcute în condițiile în care majorarea prețului la apă devine inevitabilă: «Am promis că nu vom majora prețul la apă în 2022. Și sper să ne putem ține de cuvânt... Decizia este însă inevitabilă. La Călărași, de exemplu, majorările de tarif operate depășesc 80%! De aceea facem tot ce ne stă în puteri pentru a limita pierderile la nivelul beneficiarilor finali...».

3 August 2022, 09:20 (2004 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Încă 19 localități din Ialomița deservite de Urban SA Slobozia
Urban SA Slobozia își recuperează sediul
Urban SA câștigă procesul împotriva AMONIL SA

Comentariile cititorilor:


art:
(5 August 2022, 15:36)
Ce a facut URBAN dupa ce a preluat serviciile de apa ale localitatilor din AI PERIURBANA? A majorat pretul apei pentru cetatenii din localitatile respective. De aceea nu mareste ina pretul la Slobozia. Primarilor care au picat in plasa le-a comunicat ca, pina in anul 2025 nu se vor face nici un fel de investitii in localitatile lor ci numai intreventii. Pina atunci, din taxele fraierilor, URBAN cumpara masini electrice si da salarii babane. De aceea este mic ;i pretul intervetiei . Compenseaza de la ceilalti. Cotor a intrat in campanie electorala si spera sa-i fure cascavalul lui Sorel.
Urbanistul:
(5 August 2022, 11:37)
Aceste presupuse lucrari nu sunt decat o incercare disperata a PSD de a recastiga postul de primar al Sloboziei. Nu poti executa o lucrare de o asemenea anvergura cu 3000 lei. Operatorul regional de apa si canalizare are alte atributii de care nu se ocupa exemple:tratarea apei si epurarea lor. De aceea a si fost infiintat ca operator regional, pentru a putea atrage fonduri europene si imbunatatirea calității serviciilor si scaderea preturilor. Dar ce sa vezi ei se ocupa de scos apa de la subsoluri si de amplasarea unui tunel care te stropeste pe ochi chiar daca il ocolesti in zona magazinului Ialomita. In tot acest timp Domnul Primar al Sloboziei tace, a dat societatea Urban la Consiliul Judetean si sa spalat pe maini. Sa vedem ce va povesti despre apa nepotabila in campania electorala ce se apropie.
Gigel:
(4 August 2022, 16:45)
Am fost in cel putin 20 de subsoluri de bloc din Slobozia de-a lungul timpului. Toate au aceeasi poveste: de la constructia blocului sunt insalubre (cu dejectii ale muncitorilor sau ale aurolacilor care s-au adapostit si au lasat in urma dezastru, plus sobolani). Unde este curat, au facut locatarii curat. Instalatiile s-au facut la misto, cum s-a lucrat de altfel pe timpul comunismului: mult si prost, pe repede-nainte sa raportam ca "am facut". Tevile de apa de metal s-au fisurat, tevile de scurgere s-au spart sau in cazul in care au fost infundate s-a aplicat desfundarea "cu ciocanul", astfel incat multe scari sunt alimentate permanent cu apa si dejectii. Salubrizarea lor presupune repararea tuturor defectelor, igienizarea peretilor, iar costurile sunt pe masura (in nici un caz 3000 lei). Astfel ca ceea ce ni se prezinta ca "serviciu functional" este doar o poveste de adormit copiii mici. Problemele sunt mari si nu se rezolva din vorbe. Suntem in 4 august, sa vedem in 4 octombrie cate scari au fost salubrizate si in cate au fost rezolvate problemele pe termen lung. Ca apa din subsoluri tot a fost trasa, dar problemele au ramas.
Bramburel:
(3 August 2022, 21:36)
Nu se face nici un contract Pina nu plătești înainte ca la stadion. Nici vorba de plata în rate sau sa vadă cum se poate lucra în subsoluri, sau sa se facă un deviz pentru reparatii(eventual). Cum? Intii scoți rahatul și dacă ai de reparat mai mult de 5ml te costa de exemplu 6000lei ce se intimpla? LAȘI LUCRAREA NETERMINATA CA NU EȘTI PREGĂTIT FINANCIAR SA_I PLĂTEȘTI PE LOC? NICI VORBA DE 12 RATE. ORI ÎN RATE ORI CU BANII JOS LA TERMINAREA LUCRĂRII ȘI DIAGNOSTICAREA INTERVENTIEISAU PE ROMÂNEȘTE DEVIZUL LUCRĂRII, ACOLO UNDE BRANSAREA INDIVIDUALA ESTE 100% PE SCARA DE INTERVENȚIE.
Creanga:
(3 August 2022, 15:28)
RAJA, se aude?! Poate și prin Țăndărei?! Că s-au mutat deja destui rromi în blocuri. Sau nu le respectați drepturile? Că sunt și ei oameni. Plătesc taxe, impozite. Ce să mai zic de facturi! Bine, ăia care nu sunt branșați direct, "pă" lângă apometru, contor de gaze sau energie electrică. Hai să fie bine, să nu fie rău! Reparați, curățati și igienizați subsolurile!
Marian:
(3 August 2022, 09:36)
Am telefonat, am trimis și mail să semnalizez o groapă pe strada Coloanelor, pe care lucrătorii de la DADP au făcut-o, certificată de doamna secretară vu care am vorbit și nici până astăzi nu a fost astupată. Groapa fiind un adevărat pericol, mai ales noapte, deoarece nu este semnalizată.