Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Împuternicit în urmă cu aproximativ 3 luni la conducerea Poliției Municipiului Slobozia, comisarul șef Constantin Tărău a intrat în atenția Biroului Control Intern al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Cercetarea a fost dispusă după ce reprezentanții Sindicatului Democratic al Polițiștilor l-au acuzat că nu respectă timpul liber și concediile polițiștilor care își desfășoară activitatea la Biroul de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia.

Verificări în curs
Pe pagina de internet a Sindicatului Democratic al Polițiștilor, una dintre formațiunile care susțin interesele polițiștilor, este publicată o sesizare prin care se reclamă faptul că șeful Poliției Municipiului Slobozia, comisarul șef Constantin Tărău, ar încălca dreptul la odihnă al polițiștilor care lucrează în cadrul Biroului de Ordine Publică al Poliției Municipiului Slobozia. În sesizare, sindicaliștii arată faptul că polițiștii sunt obligați să efectueze acțiuni ce vizează ordinea publică, în special în zona în care locuiește șeful IPJ Ialomița, comisarul șef Raul Belciug. «(...) În ultima perioadă a dispus ca cele 1-2 patrule de ordine si siguranța publică, ce acoperă întreg municipiul, să efectueze serviciul pedestru, cu precădere în zonele în care șeful de Inspectorat obișnuiește să se plimbe, pentru a-i asigura ”protecția personală”. Mai mult, la bilanțul activităților desfășurate pe sem. I-2022, de cadre polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, șeful acestei structuri, a dispus ca și polițiștii de ordine și siguranță publică să participe la această activitate din timpul liber sau concedii de odihnă, probabil ca intensitatea aplauzelor să fie la cote care să-i satisfacă orgoliul de mare comandant de oști (...)» se arată în sesizarea Sindicatului Democratic al Polițiștilor. Mai mult, în aceeași reclamație, sindicaliștii arată și faptul că a fost mărită perioada de efectuare a serviciului de patrulare pedestră: «(...) a dispus mărirea intervalului de efectuare a serviciului de patrulare pedestră de la 6 la 11 ore, în condițiile în care există una, maxim 2 patrule care asigură intervenția la evenimente și mai mult decât atât, acestea sunt constituite contrar ilegal OMAI 60/2010, fiind preponderent doar dintr-un polițist și un polițist local (...)». Sesizarea sindicaliștilor a fost înaintată deja Inspectoratului General al Poliției Române, dar și Corpului de Control al Ministerului Afacerilor Interne. Totodată, conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a dispus verificări, prin intermediul Biroului Control Intern. «Conducerea IPJ Ialomița a dispus efectuarea de verificări prin Biroul Control Intern» confirmă Biroul de Presă al IPJ Ialomița. Comisarul șef Constantin Tărău a fost împuternicit la conducerea Poliției Municipiului Slobozia în urmă cu aproximativ 3 luni.

5 August 2022, 08:10 (6780 vizualizări - 28 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@ Mihaela C:
(5 August 2022, 20:26)
Chiar aș vrea să se facă demersurile necesare să vedem cât de bine informată ești! Că așa să stăm în boscheți și să aruncăm cu rahat, toți suntem buni. Nu denigra!
Nutii spaima Constitutii:
(5 August 2022, 19:36)
Nu cred ca domnu' comandant a facut comentariile. Cred ca infractorii. Cred ca doar un infractor este multumit ca politaii umbla pe jos. Nu de alta dar infractorul umbla in Audi A 6 cu volan pe lumea ailalta. Si doar un infractor se poate bucura ca cetateanul din centru este protejat de o patrula constituita contrar unui ordin de ministru. Despre discutiile cu sindicatul ce sa mai vb ... ne dau lectii lucratorii din privat. Care primesc un salariu minim oficial si inca unul la negru atunci cand e vb de munca suplimentara. Ca d'aia avem 2/3 contracte de munca pe minim pe economie. Iar la partea cu aplaudacii saltati din concediu nu a ajuns nimeni ca deja citisera cat tot neamul lor la un loc.
Anonim:
(5 August 2022, 18:46)
Așa se face patrula, pe jos printre oameni, nu sa se plimbe cu mașina ,sa stea la răcoare pe telefon și gata a trecut timpul,plecam acasă !! Ce au dat de greu ???Mersul pe jos face piciorul frumos ! De-aia sunt cate unii butoaie că nu mai știu să meargă pe jos, decat cu mașina,merg și cu viteza ,ce mai vad eu ce se întâmplă pe străzi ?Faceti-va treaba că de-aia sunteți plătiți ,daca nu angajati-va pe post de taximetriști
Adi:
(5 August 2022, 17:18)
Comentariile de mai sus sunt ale domnului "comandant"?!
Gigi:
(5 August 2022, 15:48)
Sunt pentru patrula pedestră să avem cui sesiza probleme. Trec cu mașina nu vad nu aud. Să stea printre oameni, așa afla problemele și nevoile noastre. Sindicatele au altă menire.
Probabil.:
(5 August 2022, 15:23)
Probabil sunt deranjați că nu mai stau la aer condiționat și nu se mai plimba degeaba cu mașinile instituției. Probabil sunt deranjați că sunt puși la muncă mai serioasă și profesionistă și au dat fuguța la sindicat să se plângă. Probabil dacă lucrau în privat la fel făceau, Nu?. Probabil.
Olteanu:
(5 August 2022, 14:46)
Sindicalistul sa vândă lemne să iasă din poliție sa nu mai pună partea la putori.
Ionela:
(5 August 2022, 14:25)
Trebuie apreciata inițiativa d-lui Comandant, având în vedere masurile luate în beneficiul populației. Cand cineva face ordine in sistem, impune respectarea sarcinilor de servici si incepe sa se aplice legea atunci deranjeaza.... Fiecare își alege meseria și nu este nimeni obligat sa rămână în politie, sa nu uite ca sunt plătiți din bani publici. Siguranță cetățeanului trebuie sa fie pe primul loc ci nu comoditatea lor din timpul serviciului.
Ina:
(5 August 2022, 14:05)
La Tandarei politia locala este invizibila, este circ si galagie in centrul orasului!.Salariile sunt din banii locuitorilor acestui oras! Faceti miscare nu circulati cu masinile ,cu viteza!
Nicu:
(5 August 2022, 13:34)
S au deranjat putorile ca sunt puse la treaba? Le convine doar sa se plimbe cu masinile pe banii institutiei
Mihaela C:
(5 August 2022, 12:13)
De curiozitate, cu privire la relaționările suspecte dintre comandantul Poliției Țăndărei și lideri romi din localitate când se vor efectua verificări?
Cetățean:
(5 August 2022, 11:38)
Ca cetățean al acestui orășel în care auzi că se întâmplă atâtea nenorociri, mă simt mult mai în siguranță când văd polițiști printre oameni, pe străzi, prin parcuri. Sunt de părere că inițiativa domnului comandat este de apreciat și ”polițiștii” de la ordine publică să-și desfășoare activitatea cu mai multă implicare și responsabilitate, că le-a impus nimeni să devină polițiști! Fiecare trebuie să-și facă treaba fără să se plângă în timpul orelor de program!
Fost politist:
(5 August 2022, 10:58)
Dl comandant are dreptate ! Să se facă patrulare pedestra ! Nu sa stea polițiștii tineri la răcoare in Logan și cu ochii în telefoane !