Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Șeful Poliției Municipiului Slobozia, vizat de o anchetă a Biroului Control Intern

Împuternicit în urmă cu aproximativ 3 luni la conducerea Poliției Municipiului Slobozia, comisarul șef Constantin Tărău a intrat în atenția Biroului Control Intern al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Cercetarea a fost dispusă după ce reprezentanții Sindicatului Democratic al Polițiștilor l-au acuzat că nu respectă timpul liber și concediile polițiștilor care își desfășoară activitatea la Biroul de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia.

Verificări în curs
Pe pagina de internet a Sindicatului Democratic al Polițiștilor, una dintre formațiunile care susțin interesele polițiștilor, este publicată o sesizare prin care se reclamă faptul că șeful Poliției Municipiului Slobozia, comisarul șef Constantin Tărău, ar încălca dreptul la odihnă al polițiștilor care lucrează în cadrul Biroului de Ordine Publică al Poliției Municipiului Slobozia. În sesizare, sindicaliștii arată faptul că polițiștii sunt obligați să efectueze acțiuni ce vizează ordinea publică, în special în zona în care locuiește șeful IPJ Ialomița, comisarul șef Raul Belciug. «(...) În ultima perioadă a dispus ca cele 1-2 patrule de ordine si siguranța publică, ce acoperă întreg municipiul, să efectueze serviciul pedestru, cu precădere în zonele în care șeful de Inspectorat obișnuiește să se plimbe, pentru a-i asigura ”protecția personală”. Mai mult, la bilanțul activităților desfășurate pe sem. I-2022, de cadre polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, șeful acestei structuri, a dispus ca și polițiștii de ordine și siguranță publică să participe la această activitate din timpul liber sau concedii de odihnă, probabil ca intensitatea aplauzelor să fie la cote care să-i satisfacă orgoliul de mare comandant de oști (...)» se arată în sesizarea Sindicatului Democratic al Polițiștilor. Mai mult, în aceeași reclamație, sindicaliștii arată și faptul că a fost mărită perioada de efectuare a serviciului de patrulare pedestră: «(...) a dispus mărirea intervalului de efectuare a serviciului de patrulare pedestră de la 6 la 11 ore, în condițiile în care există una, maxim 2 patrule care asigură intervenția la evenimente și mai mult decât atât, acestea sunt constituite contrar ilegal OMAI 60/2010, fiind preponderent doar dintr-un polițist și un polițist local (...)». Sesizarea sindicaliștilor a fost înaintată deja Inspectoratului General al Poliției Române, dar și Corpului de Control al Ministerului Afacerilor Interne. Totodată, conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a dispus verificări, prin intermediul Biroului Control Intern. «Conducerea IPJ Ialomița a dispus efectuarea de verificări prin Biroul Control Intern» confirmă Biroul de Presă al IPJ Ialomița. Comisarul șef Constantin Tărău a fost împuternicit la conducerea Poliției Municipiului Slobozia în urmă cu aproximativ 3 luni.

5 August 2022, 08:10 (6314 vizualizări - 27 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Olteanu:
(8 August 2022, 22:25)
Felicitări dl comandant! Așa vrem și la Țăndărei !
@Cornelia:
(8 August 2022, 09:50)
Ai grija sa nu-ti musti limba ca, la cat venin ai in tine, s-ar putea  sa-ti dauneze..
Jean:
(8 August 2022, 04:35)
Da ce are domle patrula pedestră, să se facă in tot judetu si chiar patrula călare să vadă lumea organu pe stradă. Că lumea până nu i arati organu nu se potoleste plus ca multora le place sa interactioneze cu organu. Felicitări la domnu (...), a avut o idee bună care poate fi însușită si de alti comandanti. Iar astia de la sindicat să mai prindă si ei un hoț si pe urmă să facă sesizări.
Vatuta:
(8 August 2022, 00:37)
Asa de amorul.artei eu zic sa întrebam 1000000 ialomiteni că-ți spagari ca asta sunt în județ, pe la ordine publica și pe la bice? 
Procurorii DNA au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și reținerea pentru 24 de ore, începând cu data de 3 august 2022. a inculpatului ASANACHE-DAMIAN DANIEL CIPRIAN, la data faptelor ofițer de poliție în cadrul Corpului de control al Ministerului Afacerilor Interne, în sarcina căruia s-a reținut infracțiunea de trafic de influență.
În ordonanța procurorilor se arată că, în cauză, există date și probe care conturează următoarea stare de fapt:
Asanache-Damian Daniel Ciprian ar fi pretins, în mod repetat, de la o persoană, diferite sume de bani. Inculpatul a lăsat persoana să creadă că, prin influența pe care o are asupra unor ofițeri de poliție, o va ajuta să-și rezolve problemele judiciare
Ieri, inculpatul a fi primit de la persoana respectivă suma de 15.000 lei, împrejurare în care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante asa ne spună ialomițenii că-ți șpăgari ordinari cunosc în politie. 
Acest comandant este sabotat de când a venit, pt.ca a încercat sa schimbe cu adevărat fata institutiei, cocoșat de banditii corupti. Păcat ca, sunt cenzurate comentariile. 
Cornelia:
(7 August 2022, 20:35)
@Nimeni,nimeni ai fost, nimeni rămâi și ciocu mic oxiurule! Cetățeni știu în marea lor majoritate cum sta treabă cu milițieni, 85%-90% îți spun sinceră ar jupui la oxiuri până la al 12 neam. Mizeria care acoperă hoți și știi că asta este adevărul dar că un oxiur cu tupeu o tii lângă cu aburala. La munca in privat lichelelor, la munca nu la cerșeală și pensii nemeritate. Sper că odată și odată să dați socoteala.
Nimeni :
(7 August 2022, 11:02)
Ca un cetățean neutru, nu pot să constat decât că le dați apa la moara unor ageamii care au ei ceva împotriva poliției și a ordinii de drept. Asta pentru că atât știu, că nu prea le-a plăcut cartea, e mai bine sa fure și să dea în cap altora. Poliția a fost înființată pentru a pune la punct pe acești derbedei. Este normal ca nu le convine, dar când au nevoie, să-i vezi cum se întorc la 180 grade. Problema nu este că a pus acolo o patrulă pedestra, ci de ce a pus-o? Pentru ca domnul mare comandant vrea liniște. Chiar dacă el știe cel mai bine că nu sunt oameni, că poliția are deficit, nu-l interesează. El vrea să faci din rahat bici și să și pocnească. El nu are sânge în instalație să ceară autoritalor completarea golurilor, sau poate a cerut dar nu a fost băgat în seama. Oare de ce? Atunci ce a rămas de făcut? Sa se dea rotund la aia mici.
Mirela:
(7 August 2022, 10:23)
Cu aceste patrule m-am întâlnit mereu între magazinul Cristian și cofetăria Flavours, mai precis în perimetrul cel mai circulat al orașului. Din informațiile deținute de mine, comandantul locuiește în zona scolii nr.2, sa înțeleg ca trebuia sa oprească patrularea în zona locuinței lui?!? Pe bune?!? E zona 0 a orașului, deci e normal sa fie inclusa în patrulare. Pune-ți osul la munca și nu mai faceți voi calculele altuia, pentru banii declarați în declarația de avere cu siguranță dansul are justificare. Mult succes d-lui Comandant!
Un alt curios:
(6 August 2022, 20:42)
Curioșilor, spune-ne si noua ca se pare ca stii mai multe! Unde patrulau băieții veseli? La domiciliul inculpatului?! PAI ce mai cauta ăsta în poliție? Marș, afara!
Un om:
(6 August 2022, 20:38)
Eu ma intreb sincer: de unde are acest polițist miliardele pe care le ține la CAR?! Din salariul de milițian sau din salariul soției, de la asistență socială? Sa fim seriosi! Omul este putred de corupt!
@perestroika:
(6 August 2022, 14:41)
Da, dom'ne, desfiintam tot. Reorganizam totul ca la carte.Bun, dar beleaua e ca populam administratia si orasul cu aceeasi indivizi. De unde sa iei  politisti perfecti, din Germania, din SUA? Si daca ar veni si ar incepe chiar cu tine aplicarea legii, ce le spui? Ca sunt si ei bolsevici, n-asa? Totul tine de educatie: atat in ce priveste populatia cat si administratia! Politistii sunt prea bine platiti? De acord, sa fie platiti doar cu un sfert din cat au acum, iar seful cu doar 10 la suta. Propun pe @perestroika ca nou sef al politiei , sa ne demostreze spiritul lui civic  total dezinteresat!
Robert:
(6 August 2022, 11:44)
Se pare ca n ati invatat nimic.Nici macar dl care a facut articolul. Toti vrem un oras linistit,dar nu ne uitam ca este vb doar de o patrula sau de doua.Aici este problema.Vrem ordine publica ,dar sa nu inceapa cu noi,ca nu vrem sa ne civilizam.Patrularea pedestra are rolul ei ,dar pt asta trebuie angajat personal.
perestroika:
(6 August 2022, 09:22)
cui ii pasa de militieini ?  
actuala politie nationala continuatoarea fostei militii infiintate de Stalit trebuie desfiintata !
platim ca prostii salarii si intretinera acestei institutii bolsevice. exista deja jandarmerie si politiile locale. mizeria de politie nationala e total inutila fi nu mai au obiectul muncii, iau banii degeaba.

trebuie schimbata Romania si create institutii moderne si eficiente.

sa fie desfiintate judetele si create regiuni, sa fie desfiintate jumatate din UAT-uri si facute noi administratii locale iar la nivel national mai putini parlamentari, mai putine ministere si desfiintata total politia creata din fosta militie
Curiosul :
(6 August 2022, 02:15)
Problema nu este că ia pus in patrulare,problema este ca patrularea s-a ordonat doar într-o anumită zonă, respectiv reședința domnului,deci este cam abuz de putere,iar cât privește strict patrularea Municipiul reședința mai are si alte structuri care au in domeniul de activitate acest aspect, adică jandarmii, polițiștii locali,si nu prea văd in comentarii ca,cetățenii sa observe lipsa lor din strada.De ce?Cât despre,schimbarea la fața, a politiei municipiului mai rămâne de văzut.
Șoni:
(5 August 2022, 21:00)
Nu pot fii de acord și nici ingatuitor. @Adi ești unul dintre șobolanii de la sindicat? Tipic Ialomiței, șobolanii paraziti fac zid în jurul silozului. Putorile la munca nu abureală pe banul public. Șobolanilor se termina silozul, mergeți la privat să vedeți muncă, numai frecați menta. Cum vine un sef care vrea sa schimbe traiul șobolanilor paraziti, cum, chipurile sindicatul. La munca baza nu cardeala
@ Mihaela C:
(5 August 2022, 20:26)
Chiar aș vrea să se facă demersurile necesare să vedem cât de bine informată ești! Că așa să stăm în boscheți și să aruncăm cu rahat, toți suntem buni. Nu denigra!