Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Debut în forță Debut în forță

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Minaur Baia Mare 3-0

Debut în forță

Unirea Slobozia și-a onorat statutul de favorită în confruntarea cu nou-promovata Minaur Baia Mare. Rareori au contat ofensiv ardelenii, plusul de experiență al echipei noastre spunându-și clar cuvântul. Antrenorul Costel Enache pare să fi reușit să-i integreze în angrenaj pe noii veniți, patru dintre aceștia fiind titulari, iar alți trei intrând pe parcurs. Vom avea, însă, vreme de concluzii și în etapele următoare, când dificultatea meciurilor va crește. Cu Minaur, Costel Enache a trimis în teren următorii jucători: Contra-Ibrian, Dinu, Perju, Toma-Coadă, Ekollo (Golda ’77)-Boțogan (Dorobanțu ’77), Afalna (Ciobanu ’86), Silaghi (Bolohan ’58)-Rus (Prejmerean ’58).

Teodosiu a deschis balul Lovitura de începere a fost dată, simbolic, de Iulian Teodosiu, medaliat cu bronz la sabie la Campionatul Mondial de la Cairo. Mai sunt însă multe lucruri pe care orașul ar trebui să le facă pentru cel mai valoros sportiv al său... De aceea, inițiativa conducerii Unirii trebuie salutată. Teo a primit un tricou și o plachetă, iar apoi două goluri cadou din partea băieților. După un start echilibrat, a venit minutul 16, cu o acțiune pe partea dreaptă: Ibrian prelungește inteligent pentru Silaghi, iar acesta centrează în careu, de unde Ciprian Rus reia cu capul pentru 1-0. 8 minute mai târziu, Ekollo îi pasează lui Afalna, iar acesta trece, spre deliciul publicului, de Oiță și îl învinge pe portarul Minaurului, Costache, cu un șut la colțul lung. La 2-0, Slobozia caută să tempereze jocul la mijlocul terenului, oferindu-le adversarilor posibilitatea să spere la revenire.

Mario s-a pus Contra Pe finalul primei părți, oaspeții scapă spre poarta Unirii, iar Contra îl busculează pe Donca în fața careului mare. Deși contactul se produce în afara careului, arbitrul Vlad Baban (fix același Baban care ne-a taxat cu un penalty gratuit acordat Gloriei, la Buzău, sezonul trecut!) indică punctul cu var. Penalty-ul este executat de experimentatul Ciprian Staciu. Acesta bate în dreapta lui Mario Contra, dar portarul Unirii se arcuiește și respinge. Rămâne astfel 2-0 la pauză, iar Unirea manifestă multă siguranță în partea secundă. La pauză putea fi chiar 3-0, dar șutul lui Afalna a fost respins de pe linia porții de apărătorul băimărean Marius Potcoavă. Se face 3-0 în minutul 71, când, după vreo trei încercări nereușite, inimosul Ionuț Coadă șutează cu sete, din 20 de metri, o minge întoarsă de Prejmerean. Mingea mângâie transversala și poposește în poartă. Victorie concludentă a Unirii care ne face să visăm frumos. Urmează, la Timișoara, meciul cu Ripensia, care se va juca sâmbătă,13 august 2022, cel mai probabil de la orele 11,00.

6 August 2022, 14:40 (792 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Cantonament terminat în forță
Victorie cu Unirea «U19»
Primul meci: acasă, cu Baia Mare!

Comentariile cititorilor:


Lucian:
(8 August 2022, 21:49)
Se observa foarte clar chibzuiala in a cheltui banii și priceperea in a alege jucătorii .Este un mare merit al managementului ca ,aproape săptămânal ,un oraș ca Slobozia este fericit și promovat ,cum nu se poate mai bine,pe toate posturile Tv și site urile de specialitate.Bravo,din toată inima !
Slobozeanul mondial:
(8 August 2022, 10:22)
Felicitări jucătorilor și staff-ului tehnic!! Ați fost extraordinari! S a văzut mâna unui tehnician de calitate. Sper să vă mențineți pe această linie. Vor urma meciuri mult mai grele.
George:
(6 August 2022, 15:59)
Felicitări băieți!!!Ne ati facut fericiți!o astfel de satisfacție n am mai simtit demult la Slobozia!!pur si simplu echipa oaspete nu a avut nicio șansă în niciun moment al jocului sa preia initiativa. Sunteti puternici si determinați!Va asteapta meciuri tari pentru ca viitoarele voastre oponente își vor da viata pe teren știindu va mai buni. Lemnaru, Enache & CO ,stiu bine ce au de făcut!Au experienta de partea lor!Afalna e tare rău,e un jucător de prima divizie, care a ales să joace la noi în B. Mi a plăcut mult ca la sfarsitul jocului copiii au fost lăsați sa intre pe teren sa faca poze cu fotbaliștii, bună initiativa. Se vede profesionalismul de la 10 poste.