Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Primăria Amara solicită public preluarea taberelor de copii

Administrația publică din Amara solicită preluarea celor două tabere de copii din cadrul stațiunii. La acest moment Tabăra «Căsuțe» se află într-o stare avansată de degradare, iar Tabăra «Pavilioane» și-a redus activitatea la minim. Cele două tabere aparțin Ministerului Tineretului și Sportului și sunt gestionate prin intermediul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița.

Nici cal, nici măgar
De 16 ani, modernizarea Taberei «Căsuțe» din Amara este blocată din cauza unui litigiu în care este implicată administrația locală. Obiectul litigiului îl reprezintă o suprafață de 2500 mp din terenul Taberei «Căsuțe». Cu sau fără acest litigiu însă, confirmă oficialii Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița, «toate mijloacele fixe se află într-o stare avansată de degradare, tabăra fiind nefuncțională». În cazul Taberei «Pavilioane» situația e ceva mai bună. O parte a clădirii a rămas funcțională, iar tabăra poate găzdui serii de până la 90 de copii. Lipsa fondurilor afectează însă dramatic funcționarea acestei unități. În decursul acestui sezon estival în tabără vor fi cazați doar 200 de copii, în trei serii. Cifra este de 15 ori mai mică decât în anii în care tabăra funcționa la capacitatea maximă.

Primăria vrea, dar cui îi pasă
Administrația locală din Amara este dispusă să preia administrarea taberelor în vederea reabilitării lor. «Tabăra „Căsuțe” ar putea fi transformată într-o tabără olimpică, pentru copiii care învață foarte bine. Totul trebuie refăcut de la zero acolo, dar mizăm pe fonduri europene pentru a finanța acest obiectiv. În cazul celeilalte locații, ea trebuie reabilitată pentru a funcționa în bune condiții. Așteptăm preluarea acestor locații de către Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse pentru a-i solicita doamnei Firea trecerea lor în administrarea noastră!» a declarat Alin Sandu, primarul orașului Amara. Teoretic, prin reorganizarea Ministerului Tineretului și Sportului din luna februarie 2022, taberele școlare au fost transferate la Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse. În practică, acest lucru încă nu s-a întâmplat. În realitate însă, nimic nu s-a schimbat, iar singurul efect al acestei reorganizări îl reprezintă degradarea puținelor tabere școlare care au supraviețuit tranziției în ultimii 30 de ani.

9 August 2022, 07:55 (3028 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Primăria Amara, salvată de la faliment administrativ de către Guvern?
Primăria Amara a marcat centenarul încoronării Reginei Maria
Grădina de Vară Amara, inaugurată

Comentariile cititorilor:


ismail marinarul:
(25 August 2022, 14:45)
Asta nu a fost in tabara cand era mic si vrea sa-si faca acum tabara pe banii amarenilor !
as:
(11 August 2022, 08:46)
Inainte de a lua tabara sa fac tot ce se poate sa pastreze terenul de la drumul fermei nu sa-l cedeze Sloboziei!. Stim ca demersurile au fost facute de .....diamant..... dar el a semnat PV pe care .... diamantul.... l-a folosit in instanta.
PS. Sunt curios ce o sa le spuna locuitorilor din cartierul Drumul Fermei cind vor trebui sa se duca sa-si schimbe buletinele pe Slobozia.Si cum va explica zero investitii in zona.
st.m.s:
(10 August 2022, 14:36)
El ar face saracu, dar nu il lasa Firea ! O minte ,, sclipitoare " , dar il saboteaza ,,scarbile alea". Manipulare cu multa candoare! Ce pot face elevii in tabara la Amara?  Nu au conditii de locuit, nu este nici un obiectiv turistic sau de recreere, nu au unde bea un suc sau manca o inghetata, nu au apa sau e cu program, nu au un spital, sunt tantari. Sau vrea sa faca cum era pe vremea lui Ceausescu cand se ocupau locurile pt Navodari,Costinesti, Busteni, Predeal iar in tabara la Amara nu dorea sa mearga nimeni si atunci toti elevii clasei puneau bani sa achite biletele, iar ,,CASTIGATORII " erau trasi la sorti.  Esti departe de realitate domnule primar!
Mary :
(10 August 2022, 08:34)
Promisiuni deșarte. Actuala administrație a comunei, pardon, a orașului Amara, făcea promisiuni irezistibile la auzul alegătorilor că va curge lapte și miere, dar mai ales asfalt pe străzile prăfuite ce despart vilele noi și frumoase, ridicate cu mulți bani de sute de gospodari din cartierul nou al orașului, care își plătesc impozitele la fel ca cei care beneficiază de o infrastructură modernă și normală pentru anul în care trăim.
Mihai C:
(9 August 2022, 10:56)
Sincer, un demers de bun simt. Fata de taberele in care se duc acum copiii, in tot felul de pensiuni si de locuri improprii, organizate de diversi, aici era altceva. Sper sa aiba castig de cauza dl.Primar si sper ca domnul Presedinte sa aprobe si sa sustina demersul, dar nu cred.