Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

De la «Puturoasa» la Giurgeni

De la «Puturoasa» la Giurgeni

De mai bine de 10 ani, «Puturoasa» a devenit o destinație care riva­lizează Băile Herculane. Pare o exagerare, dar nu e. Aici, în plină câmpie a Bărăganului, la 2 kilometri de Hârșova, o comunitate pestriță adunată de la Vaslui la Medgidia, gospodărește prin forțe proprii două bazine de ape mezotermale sulfuroase care fac minuni pentru sănătate. Paradoxal, la vreo 15 kilometri distanță, peste drum de Orașul de Floci, un izvor de apă mezotermală sulfuroasă se irosește în glodul miriștii de mai bine de 50 de ani.

La «Puturoasa», birjar! «Puturoasa» e la vreo 2 kilometri de Hârșova, ascunsă într-o curbă... Până la podețul de peste unul dintre canalele amenajate de comuniști să preia Dunărea revărsată asfaltul e bun. Apoi urmează sălbăticia. Până la bazine întâlnești sute de rulote... Vin aici prin mai, «când nu sunt țânțari și nu e zăpușeală», și mai pleacă toamna, când dă prima brumă. Sunt din toată Moldova și jumătate de Regat. De la Vaslui încoace, dar și din Prahova, Buzău, Tulcea, Constanța... Peste săptămână, mașinile se mai răresc, dar în week-end n-ai loc să arunci un ac. «Eu am auzit din întâmplare cu niște ajutoare, în Dobrogea... Iar preotul din sat ne-a spus de locul ăsta. Am venit, ne-a plăcut și ne-am întors! Acum am decis să stăm toată vara aici. Noi am fost și la Băile Herculane... Dar apa de-aici e mult mai bună, se simte diferența. Numai că acolo e mult mai bine amenajat. Dar e bine și așa... Contează că putem și noi, oamenii obișnuiți, să ne bucurăm de ce a mai rămas nefurat în țara asta!» ne spune doamna Cristina, venită de la București. Ca doamna Cristina sunt sute de turiști... Bunici, copii, nepoți, veniți cu rulote și bucătării de campanie, cu corturi și hamace, pentru două bazine de apă termală și o viață pe care aleg să o trăiască în afara timpului, pentru o zi sau pentru șase luni.

Bazinul minunilor E sâmbătă și Romica Jurcă spune că e cea mai caldă zi a verii. Bazinul de sus a secat, a mai rămas doar bazinul îngropat în mal. Ba­zinul din mal e plin cu apă până la brâu și oamenii stau în el ca sardinele. Zidurile bazi­nului sunt pline de anunțuri care avertizează să nu stai în apă mai mult de 20 de minute. Apa e aproape fierbinte, iar dacă îți trece prin cap să o guști, e amară și are gust de sulf. Povestea pe care o auzi cel mai des o e versiune a minunii făcute de Iisus la scăldătoarea din Betesda: «A fost un om din Slobozia pe care l-au adus pe brațe acum vreo 2-3 ani și care acum merge singur. Aici s-a vindecat!». Poveștile sunt nenumărate, căci apa sulfuroasă de la «Puturoasa» vindecă și alte boli. Afecțiuni gastro-intestinale, reumatismale, boli femeiești, impotența bărbatului... N-am avut timp să le aflăm pe toate, căci timpul de stat în apă e scurt și monitorizat. «Trebuie să ieșiți, dacă vreți să nu aveți probleme. Că altfel vi se face rău și... Doamne ferește!, că s-a mai întâmplat. Mai bine îl căutați pe nea Petrică, că vă spune el tot!» ni se explică pedant. De nevoie ieșim și îl căutăm pe nea Petrică.

Omul care sfințește «Puturoasa» Nea Petrică Neamțu are 67 de ani și a adoptat «Puturoasa» acum 4 ani. Când a venit, bazinele erau în paragină, dărâmate și insalubre. Pentru că nu l-a răbdat inima să le lase așa, le-a reparat cu banii de împrumut. Apoi oamenii au înțeles ce face și l-au ajutat: «Tot ce am făcut aici, am făcut cu banii oamenilor... Ei au căpătat încredere în mine și m-au ajutat. Dacă trebuie să fac ceva, pun șapca asta portocalie în cap și mă duc la ei. Fără ea, nu mă recu­nosc... Dar dacă o pun, își dau seama cine sunt și ascultă de vorbă bună. N-a fost de la început așa, dar acum oamenii au înțeles și apreciază ce fac pentru ei!». Cu șapca și vorbă bună, Petrică Neamțu spală bazinele săptămânal, schimbă apa, clorinează, adună 30-40 de saci de gunoaie lunar și le duce la groapa de gunoi, amenajează și pietruiește zonele de campare. «Ar fi bun sprijinul autorităților, dar mi-e frică să nu facă mai mult rău decât bine... Am întrebat, așa, prin interpuși, dar nu am găsit pe nimeni cu care să vorbesc. Așa că ne gospodărim singuri, cu banii pe care mi-i lasă oamenii. 5 lei, 10 lei, se adună destul ca să facem curățenie și să păstrăm zona curată!» spune nea Petrică.

În vremea asta, la Giurgeni...
Autoritățile județene încearcă de mai bine de 10 ani să includă în circuitul turistic «Orașul de Floci», declarat oficial drept locul de naștere al domnitorului Mihai Viteazul. Pentru atingerea acestui obiectiv și reabilitarea sitului arheologic din zonă, autoritățile se pregătesc să cheltuiască printr-o finanțare europeană 14 milioane de lei. Peste drum de viitoarea investiție, în urmă cu mai bine de 50 de ani, comuniștii au captat un izvor de apă termală mezosulfuroasă care se varsă în câmp... Într-o vreme, autoritățile au luat în calcul dezvol­tarea zonei, dar s-au izbit de formalitățile legate de «descărcarea arheologică a zonei». Pentru a depăși acest impediment legal s-a încercat deschiderea unui șantier arheologic în imediata vecinătate a izvorului. Apoi priori­tățile s-au schimbat, căci fondurile europene sunt mai ofertante, iar vanitatea administrativă nu are margini. Scopul declarat al reconstruirii «Orașului de Floci» îl reprezintă atragerea a 10000 de turiști anual. Bazinul de apă sulfuroasă de la «Puturoasa» aduce 10000 de turiști într-o lună. Iar autoritățile din Ialomița continuă să ignore singura modalitate de a transforma această investiție perdantă într-una utilă nouă, tuturor...

13 August 2022, 10:10 (5908 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Corcodele,:
(14 August 2022, 14:34)
Semianalfabetismul nu ti se trage de la "musdei","sare glonjoasa"(de"praid") sau de la "FUNI DE USTUROI" ci de la abandonul timpuriu al scolii. Asa ai ramas "caras de caras"cand te exprimi in scris sau vorbit ..
Corcodel de la Dumitresti:
(14 August 2022, 13:06)
Este  ceamai buna terapie, o folosesc an de an din 2000.  Veneam joia, ma cazam la Tanti Lenuta, vaduva lu IFRIM LIPOVEANU.  Zi de zi aveam ciorba de peste-ADEVARATA, facuta la ceaun afara pe pirostri, seara, saramura de caras de caras. pe tabla cu sare si musdei. Mamaliga o taiam cu ata.  Cand plecam din Bucuresti duceam:  5 baxuri de votca la 750ml, 10 BAXURI DER MALAI , 10 BAXURI ULEI, DE LA BUNICA!  15 pungi de sare glonjoasa, de praid,  50 FUNI DE USTUROI, LUAQTE DE LA MATU DIN BUZAU.  Da, asa ma prezentam ONORABIL LA TANTI LENUTA!  AAA, la plecare, aveam portbagajul plin.VREMURI APUSE!
Ana:
(13 August 2022, 13:26)
La Puturoasa,merg inca din copilarie(anii '70),cand baile erau pe dig.Vin si eu cu o informatie in plus:de la bai,prin padure,pe soseaua veche ,care duce la Vadu Oii,pe partea stanga,pe malul Dunarii,sunt vechile bai romane .Se mai zaresc si acum,resturi din bazinele unde romanii ,in drumul lor spre Dacia ,isi alinau durerile oaselor cu o baie in aceste bai termale.In urma cu cativa ani,cresteau si nuferi in aceasta zona.