Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Decizie fără precedent la nivelul administrației locale

Primăria Slobozia retrage autorizația de funcționare a firmei Taboo Events SRL

Ca urmare a sutelor de sesizări legate de tulburarea ordinii și liniștii publice în zona Pieței Agroalimentare, primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a decis retragerea autorizației de funcționare a firmei Taboo Events SRL pentru o perioadă de 30 de zile. Decizia respectă cadrul legal stabilit prin Legea nr. 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. Reprezentanții Taboo Events SRL contestă decizia Primăriei Slobozia.

Dreptate pentru un întreg cartier Primarul Dragoș Soare a semnat dispoziția de retragere a autorizației de func­ționare pentru firma Taboo Events SRL începând cu data de 10 august 2022. De­cizia survine după ce, timp de o lună, ad­ministrația locală a cerut permanent repre­zentanților firmei să-și restrângă activitatea la nivelul spațiilor autorizate pentru desfășurarea de evenimente. Dispoziția a fost semnată după consultarea tuturor instituțiilor publice din județ cu atribuții legale în domeniu, precum și a Instituției Prefectului Ialomița. Principalul motiv care a stat la baza acestei decizii a fost numărul imens de sesizări ale locatarilor din zonă privind disconfortul creat de evenimentele desfășurate la locația în cauză. Conform declarațiilor primarului Dragoș Soare, dispoziția are drept unic scop revenirea la o viață normală pentru locui­torii cartierului din proximitatea locației Taboo Events SRL. «Nu putem negocia respectarea legii în Slobozia... Obligațiile legale sunt aceleași pentru noi toți! Regret situația în contextul în care decizia îi afectează și pe cei care au închi­riat locația pentru evenimente. Dar s-a ajuns prea departe și nu pot tolera riscul izbucnirii unui conflict public fără să fac nimic. Slobozia nu e orașul celor care încalcă legea, ci a celor care o respectă!» a declarat primarul Dragoș Soare.

Reprezentanții Taboo Events SRL contraatacă Decizia administrației locale are la bază Legea nr. 61/1991, pentru sancțio­narea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, care interzice la art 2, pct. 26 «tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice». Decizia a fost însă contestată de către reprezentanții Taboo Events SRL, care au înregistrat o plângere prealabilă adresată instituției. Conform acesteia, se solicită revocarea în totalitate a dispoziției primarului Dragoș Soare motivând, printre altele, că procesele verbale de contravenție încheiate de Poliția Municipiului Slobozia și Poliția Locală au fost contestate în instanță și că nu există probe științifice care să confirme nivelul de zgomot: «Suspendarea este abuzivă și se face pe baza unor acuzații subiective ale unor oameni-agenți de poliție că s-ar fi încălcat art. 2, pct. 26, din Legea 61/1991, producând zgomot, larmă, fără o probă științifică a încălcării legii». De asemenea, reprezentanții firmei Taboo Events SRL susțin că vor depune o plângere penală împotriva primarului Dragoș Soare.

Ionuț Nagâț se oprește în noiembrie În pofida dispoziției primarului Dragoș Soare, cortul în care Taboo Events SRL organizează evenimente continuă să funcționeze de joi până duminică. În decursul ultimei luni, ca urmare a sesizărilor locuitorilor cartierului, Poliția Locală Slobozia a aplicat peste 40 de amenzi care încă nu au fost contestate de către firmă. Valoarea amenzilor se ridică la peste 25000 de lei. Majoritatea amenzilor sunt motivate de tulburarea liniștii și ordinii publice, dar există și procese-verbale asumate de către reprezentații firmei Taboo Events SRL care confirmă faptul că aceștia nu au putut prezenta «autori­zația de alimentație publică pentru cortul de evenimente construit în incinta punctului de lucru». De altfel, Ioan Nagîț, omul care controlează locația, a recunoscut public că nu are toate autorizațiile de funcționare necesare desfășurării legale a activității. În plus, în cadrul unei întâlniri publice desfășurată la sfârșiul lunii iulie a.c., acesta a declarat că nu își va întrerupe activitatea în cortul de evenimente, indiferent de consecințe, până la sfârșitul lunii octombrie 2022. «Mai sunt 30 de evenimente... Nu mă pot opri acum, indi­ferent ce se întâmplă! Vă rog să mai aveți puțină răbdare și vă promit că în noiembrie voi antifona cortul de evenimente...» a declarat Ioan Nagîț, printre altele.

17 August 2022, 09:50 (38093 vizualizări - 129 comentarii)

Citiți și:
Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile
Canalizare și apă la Slobozia Nouă
Direcția de Asistență Socială Slobozia renovează Adăpostul de Noapte

Comentariile cititorilor:


Sandocan:
(25 Septembrie 2022, 07:40)
Ba frate nu suntem parteneri cu tine de afaceri nu impartim profitu . Ce mama dracu ne freci cu muzica aia de nu putem dormi ? Cine te crezi buricu pamintiului ? Functionezi fara aautorizatie ce ne tot deranjezi ? Inchide sandramaua sa nu iei foc.
Un prieten de la Stat :
(5 Septembrie 2022, 21:45)
In actele Primăriei cortul apare cu autorizație de construcție nu mai aberați ,la o simpla Căutare pe net apare ca are autorizație de construcție data de Primarie .S-a cerut începerea lucrărilor de antifonare ,suspendarea a expirat de când tot comentați voi aici .Reveniti la treburile voastre ca subiectul se Închide curând !
Pt Vasile :
(5 Septembrie 2022, 15:17)
Vasilica vasilica ,vezi-ți de pensioara ta care se apropie ,ca știm ce hram porți de o viața otrăvești in stânga și dreapta .Lasă-i pe tineri sa facă treaba ,accepta ca ai făcut și tu ce ai putut in viața .Ai și tu copii și ți se întorc toate !Amin!
Alt simplu cetatean:
(5 Septembrie 2022, 13:41)
Ce va faceți sa credeți ca acel “șmecher “ nu plătește taxe și impozite ? Vorbiți aiurea despre autorizații care nu exista fără sa știți ca toată documentația este in curs și ca birocrația din Romania asta le face antreprenorilor .E clar ca nu aveți nici cea mai mică idee ce înseamnă sa susții plăti și angajați !Urlati intr-Una asupra unui lucru care se va rezolva și care e de câteva luni .Am avut eveniment in 2013 in acel loc Și sincer in toți acești ani oamenii astia nu au deranjat cu nimic ba din contra s-au dezvoltat constant .Hai ,sictir rău voitorilor și cârcotașilor !Succes Taboo in rezolvarea problemei !
cetatean.:
(4 Septembrie 2022, 18:48)
catre instirutii. cum sa ne vedem de treaba? cum sa stam  asa inerti?  nu institutiile statului sunt torturate de zgomotu ce se propaga, noi locatarii ce stau in carierul asta aici cu un smecher care a venit si isi desfasoara o activitatate care ne face rau , ce avocatii? ce organe de stat/ vedem ca nu faceti nimic sunteti impotenti in fata unui smecher. sunteti coruptii cu totii , ce sa asteptam/ nu putem traii in casele noastre suntem asaltatii de zgomot la intensitate de nesuportat .  suntem cetateni cu drepturii , suntem platitorii de taxe stam in zona 1 de impozitare , ce ne prostitii , va este frica sa luatii masuriile ce se impun/ sunteti corupti cu totii. /? ce tot va purtatii cu manusii// ? puneti lacatu pe poarta daramatii  cortu fara autoriiztie , asa cum ati facut in sl noua cum ati daramat acele constructii fara autorizatii,,
De la Țara :
(4 Septembrie 2022, 10:29)
Auzisem o discuție ca se vrea spațiul dat către Biserica ,sau bine ar fi sa se facă un centru comercial ca venim și noi sa ne aprovizionam ca tot venim in Piata mare .
Organe abilitate :
(4 Septembrie 2022, 10:10)
Uite de asta va scurtati existența ,pentru ca nu va vedeți de propriile probleme existențiale din familie .Problemele acestea sunt in mâna instituțiilor abilitate ,ele decid ce se întâmpla acolo nu voi .V-ați făcut partea voastră de cetățeni perfecti acum avocați ,judecători ,primari au preluat rolul și ei la rândul lor sunt coordonați de sus !
xena:
(4 Septembrie 2022, 06:59)
pentru organele statului.. primaria a instintat pe toata lumea ca la adresa fe pe strada polivalenta .Taboo evens s-a retras autorizatia de functionare 30 de zile. va intrebam pe cei de la POLITIE pe cei de la ANAF ,, ăe cei de la DSP .  de ce  functuoneaza  aceea unitate de alimentatie publica? de ce urla muzica iarasi/ //? sa intelegem ca  institutiile statului aplica legea numai celor prosti si umili/
Marian x Xena:
(2 Septembrie 2022, 22:47)
Hai ca v-ați obișnuit cu mirosul și gustul apei !Ce sa zic ,sa oprească muzica sa dormiți liniștiti !Ramanesti doar cu ceilalti factori poluanți pt care nu “urlați așa”Cine a zis ca are drept de deranj maimuțoiul ăla zic doar ca va manipulează Primăria in funcție de interesele lor !Au făcut lucru mare și apa parca e mai cristalina !Strazile super curate mai ales la Piata .
xena:
(2 Septembrie 2022, 19:26)
si zgomotu este nociv pentru sanatate , in lagarele naziste comuniste tortura era prin zgomot .  dam vina pe miros sa distragem  problema de la tema asta ce tot se incearca / ? ne credeti prostii/ ?         sa nu te poti odihnii este ce-a mai mare tortura, cine da dreptu unora fara drept sa ne conditioneze orele de somn . lefea este lege pentru toata lumea , de la orele 22 - 8 dimineata nu ai voie sa deranjezi indiferent de cine esti daca ai autorizatii sau nu , nu mai duceti discutia in derizoriu ,  sa da-ti vina pe gigel cind despre tine este vorba , suntem ca paduchiosu si umblam cu coada pe sus, ai fost suspendat ca nu esti in regula, nimeni nu are voie sa eludeze legea ,
Marian :
(2 Septembrie 2022, 09:32)
Eu ma întreb cum puteți dormi cu geamul deschis de mirosul care e afara ?Autoritatile au făcut ședința sa găsească soluții pentru fabrica Clean dar pentru cort care e cel mai simplu de rezolvat au ales suspendare .Voi nu vedeți manipularea ,se folosesc de nemulțumirea unor cetățeni ca sa camufleze probleme grave ale orașului ,aerul ,apa .Ne otrăvesc cu buna știință și încasează la greu pentru afacerile lor .Probabil e prea mic acest patron pt buzunarul adânc al Primăriei .Treziți-va deși e prea tarziu !
cineva:
(1 Septembrie 2022, 19:55)
sa se distreze lumea sa faca nunti sa fie distractie dar fara ca muzica sa se auda in tot orasu , nimeni nu este de rea credinta. doar ca acel cort este neconform cu mediu  se aude foarte tare .  lumea vrea liniste este ceva anormal sa fie liniste?
toti muncim mergem la munca scoala dupa 4 nopti de muzica esti nauc , copii ce facem cu ei la scoala? ce spun ca au ascultat muzica lautareasca ?
Oarecare:
(31 August 2022, 08:12)
Cata frustrare!! Cata lupta Cata zarva..pentru un local unde se organizează nunți ..adică unde oamenii se bucura și sunt Fericiți ..toți am fost așa in viața sau poate ne am dorit sa fim așa ..este incredibila invidia și lipsa de înțelegere ..sa va ajute Cel de Sus!!
O doamna :
(30 August 2022, 10:57)
E Clara atitudinea dumneavoastră !Frustrarea e mare și nu puteți accepta decât o varianta !Succes și sănătate !Bine ca nu sunt vecina cu dumneavoastră !
Lili :
(30 August 2022, 10:42)
Va puneti lumea in cap . Sunteti intoveriti daca 4 insi iti spune ca eti beat du-te si te culca . Va este greu sa recunoasteti ca sunteti vinovati. Ma omule opreste-te si nu mai deranja cu cortu. Urla muzica de zici ca suntem la nebuni. Daca vreti sa fiti suinguri si sa nu tineti seama de nimic si de nimeni mergeti pe cimp si zbierati pina nu mai puteti. De ce trebuie sa va ascultam mizeriile ? Ce avantaj avem cu sunteti vecini cu noi ? Ati venit aici si faceti tot dupa bunu plac. Nu aveti rusine de vecinii . Aici sunt copii batrinii oameni care muncesc si merg a doua zi la munca . Nu ne putem odihni de dv. Opritica.