Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Accident de muncă sau «ucidere din culpă»?

Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Un grav incident s-a petrecut duminică, 21 august a.c., în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami». Doi muncitori au murit pe loc, în timp ce încercau să schimbe un furtun, conectat la bazinele în care se colectează dejecțiile provenite de la animale. O anchetă a fost deschisă în acest caz de către Poliția Slobozia, Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița. Patronul societății, Dumitru Crișan dă vina pe angajații care și-au pierdut viața: «Au făcut de capul lor... Hai, la revedere!». Ancheta penală se desfășoară sub aspectul comiterii infracți­unii de «ucidere din culpă», dar se are în vedere și producerea unui accident de muncă. Un incident cu urmări similare s-a petrecut în urmă cu 10 ani, pe raza localității Cocora. Doi muncitori au murit pentru că firma de construcții la care erau angajați nu a luat toate măsurile în ceea ce privește asigurarea protecției muncii. Respectivele victime erau angajate ale societății Omega Invest SRL. Patronul firmei, Ștefan Foamete a ajuns după gratii...

Verificările sunt în curs Duminică, 21 august a.c., după orele prânzului, pompierii din Slobozia și paramedicii SMURD au fost solicitați să intervină pentru salvarea a trei bărbați, de 34, 38 și, respectiv, 53 de ani, care «ar fi căzut într-un canal de colectare a dejecțiilor, situat între municipiul Slobozia și orașul Amara». În timpul misiunii, forțele de intervenție au reușit să-l salveze și să-l transporte la spital doar pe bărbatul de 34 de ani. Ceilalți doi au fost declarați decedați. Toți cei trei muncitori erau angajați ai societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami». Aceștia își desfășurau activitatea în cadrul fermei de vaci, pe care Teletext SRL o deține pe un teren amplasat între Slobozia și Amara. «Canalul de dejecții» era în realitate unul dintre bazinele în care se colectează materiile fecale produse de cele peste 600 de vaci din incinta fermei. Muncitorii nu au căzut pur și simplu în bazin, așa cum au informat, pe scurt, reprezentanții Inspecto­ratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița. Unul dintre aceștia, având funcția de electrician, a intrat în respectivul bazin cu scopul de a înlocui un furtun avariat. Bărbatului i s-ar fi făcut rău, iar în ajutorul său a sărit un coleg... În mometul în care a încercat să-l scoată afară, muncitorul aflat în interiorul bazinului l-a tras pe colegul care a vrut să-i salveze viața. La scurt timp, ceilalți angajați ai fermei l-au rugat pe bărbatul de 34 de ani să-i ajute pe cei doi. L-au legat cu o funie și l-au introdus în bazin... Acestuia i s-a făcut rău la rându-i și a fost scos imediat afară. După această misiune de salvare eșuată, unul dintre angajați a sunat la 112, solicitând ajutorul forțelor de intervenție. Supraviețuitorul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu ajutorul unei ambulanțe. La fața locului au sosit și criminaliștii, care au deschis un dosar penal sub acuzația de «ucidere din culpă», ancheta fiind în coordonarea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. De asemenea, o anchetă a fost deschisă și de Inspectoratul Teritorial de Muncă. Patronul firmei Teletext SRL este Dumitru Crișan. În fața organelor judiciare acesta a declarat că vina pentru această tragedie aparține în exclusivitate muncitorilor, care au încercat să înlocuiască respectivul furtun, fără aprobarea superio­rilor. Dumitru Crișan a declarat același lucru și reporterilor ziarului nostru în momentul în care i s-a solicitat un punct de vedere. «Au făcut de capul lor... Hai, la revedere!» a declarat pentru ziarul nostru Dumitru Crișan. Legislația muncii contrazice însă spusele lui Dumitru Crișan. Potrivit Codului Muncii, angajatorul are obligația de a lua toate măsurile necesare pentru a preveni incidentele produse la locul de muncă. Investigația pe care Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița o realizează va scoate la lumină cât de mult asigură societatea Teletext SRL protecția propriilor angajați.

Condamnare cu executare pentru ignorarea protecției muncii
Nerespectarea legislației în ceea ce privește protecția muncii poate avea urmări grave atât pentru angajați, cât și pentru angajatori. În urmă cu 10 ani, un incident cu urmări similare s-a petrecut pe un șantier din localitatea Cocora. În octombrie 2012, doi muncitori au murit după ce zidul la care lucrau a căzut peste ei. Pe respectivul șantier se ridica moara primarului din Cocora. Muncitorii care și-au pierdut viața se numeau Stan Neagu și Ion Drăgoi și erau angajați ai firmei Omega Invest SRL Slobozia. Inițial, patronul Ștefan Foamete a încercat să facă presiuni pentru a demonstra faptul că vina aparține muncitorilor care au murit... Astfel, acesta a luat legătura cu fostul prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, Cristian Hristescu. Fostul magistrat i-a dat asigurări că poate influența ancheta coordonată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia în favoarea afaceristului. Rezultatul acestei acțiuni s-a concretizat într-o anchetă a Direcției Naționale Anticorupție, în urma căreia Cristian Hristescu a fost aruncat după gratii. Între timp, ancheta începută la Parchetul de pe lângă Judectoria Slobozia s-a fina­lizat cu o condamnare cu executare pentru omul de afaceri Ștefan Foamete. Procurorii au reușit să demonstreze că atât proiectantul, cât și firma afaceristului Ștefan Foamete nu au asigurat imobilul pe care îl construiau în ceea ce privește stabilitatea. Infracți­unea reținută de Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost «realizarea unei construcții fără respectarea reglementărilor tehnice privind stabilitatea și rezistența».

23 August 2022, 21:10 (16471 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Accident de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Slobozia: Tragedie în curtea Remat. A murit strivit de propria mașină!
Tragedia care îl costă libertatea pe fostul prim-procuror Hristescu

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(27 August 2022, 00:04)
Pe langa faptul că au murit doi oameni,toți angajații sunt tratați că niste sclavi,și cum zicea cineva mai sus sunt câteva familii care locuiesc în spatele fermei in condiții greu de imaginat,nimeni nu v a face nimic pt că toți sunt mânjiți . Dumnezeu sa i ierte pe cei doi și putere familiilor să treacă cu bine peste....
Curiosul :
(26 August 2022, 05:26)
Tragedie, am văzut din nefericire un caz similar acum 25-30 de ani la complexul de porci Căzănești, La statia SP 6,tot 3 persoane, tot in caminul de.dejectii,Mă intreb in cazul de față zona era marcata cu indicator atmosfera asfixianta,oare dânșii nu au mai intervenit niciodată in zonă sa fie conștienți de pericol,oare unitate stiind ca are zone de acest fel ,are prevazute masti cu aductiune,sau echipamente drager,echipamente ventis pentrumăsurarea oxigen,pentru măsurare noxe.Oare intervențiile la echipamente nu se realizează in urma unor permise de lucru .Pacat de viețile pierdute,mai repede nu înseamnă mai bine,lucrătorilor le trebuie date explicații din partea inspectorilor SSM, nu pusi sa semneze fisele și atât.
Fermierul:
(25 August 2022, 21:13)
Dacă exista locuințe pentru îngrijitorii ani alor ale sc Diami srl sa între dsp și verifice in salubritatea condițiilor de locuit, iar pentru tragica intimpla re patronul(care a cumpărat societatea pe chilipir la acel moment de privatizare) sa fie anchetat la singe(rece) pe toate planurile:itm, parchet, anaf(cum sta cu profitul și impozitarea acestuia, fondurile accesate(de la apia, europene sau nationale_folosirea destinației acestora) și apoi sa vadă cum sta cu expresia:"mortul este de vina".
giovani:
(25 August 2022, 20:11)
Nu prea mă dădeam în vânt după produsele diami, dar de azi nu mai cumpăr nimic de la ei. 
Cetățean :
(25 August 2022, 19:22)
@Gigi Păi dacă toți angajații iau poziția de drepți când "intră domnu" înseamnă că ei sunt vinovați de această situație! Ori sunt lingăi ori slabi cu duhu'! "Domnu" e "zbir pe plantație" doar pentru că cei ce lucrează pe plantație au comportamentul aferent de sclav. Ia să aibă angajatul ținută morală, etică,oare nu cumva ar fi respectat de către angajator?!
milan:
(25 August 2022, 06:30)
ne sfatuiram in echipa sa-i bagam o broasca pe teava sa-i infunde pusca...si ai au la mana
SI sa nu mai fie obraznici cand buseste jipanul "cum cine a fost de vina ?" BORSETUL CU BANI...
pisu:
(24 August 2022, 21:11)
ferice de colegi care ar fi evadat din carcera la timp....
DAN:
(24 August 2022, 20:11)
PROTECTIA MUNCII TREBUIE ASIGURATA SI RESPECTATA. Patronul si cei care coordonau muncitorii sa raspunda daca nu au fost asigurate masurile de protectia muncii Cerem sanctiuni drastice penale si pecuniare
Liviu:
(24 August 2022, 19:09)
Ai dreptate Mihai Eminescu!!!!
Mihai Eminescu:
(24 August 2022, 18:06)
(...) asta e SATANA in persoana. Cu toate ca bussinessu este unul sustenabil si de laudat, cu investitii masive facute an de an, ca factor uman, omul asta este ZERO! Dar, la cati bani are, cumpara tot pe linie ierarhica, de la primul politist care a constatat accidentul pana la ultimul judecator care ii va ancheta dosarul..
Anonim:
(24 August 2022, 14:56)
Domnul (...) este conectat la toate instituțiile, nu cred să pățească ceva. Ale dansului sunt și grajdurile din spatele Oieriei, în care locuiesc in conditii greu de crezut familii întregi de oameni ce lucrează la animale.
UN OM:
(24 August 2022, 12:56)
Dumnezeu să îi ierte pe cei doi OAMENI și să îi dea sănătate celuilalt BĂRBAT! Scriu aceste cuvinte cu majuscule pentru că, acest individ, care se crede stăpân pe plantație, este lipsit de OMENIE și BĂRBĂȚIE! Este înconjurat de "lingăi" fără demnitate și opinie proprie, șantajabili, care se vând pentru un salariu mare și o funcție de doi lei, care își văd interesul lor și nu al firmei! Adesea, acest individ, se folosește de numele Domnului și face "pomeni", crezând că astfel va fi iertat pentru lipsa lui de omenie și respect pentru cei care muncesc cu adevărat și îi asigură lui o viață prosperă aici pe pământ! Cine a avut curajul ca să-l înfrunte, să îi răspundă atunci când a fost amenințat, înjurat, șantajat, a renunțat la a mai colabora cu un individ de o asemenea speță. Dar el a continuat cu acest comportament, chiar și după ce nu îi mai lega vreun contract de muncă! Păcat, dacă ar fi fost mai mulți angajați plini de demnitate, lucrurile nu ar fi evoluat așa și poate nu ar mai fi murit acești OAMENI. Îmi pare rău că l-am cunoscut pe acest individ, a folosit numele Domnului la prima întâlnire și ne-am despărțit în termeni DELOC amiabili! Condoleanțe familiilor și putere multă!
e un satrap:
(24 August 2022, 10:09)
domnul patron de la diami e un satrap.
urla, tipa, jigneste, ameninta !
el e stapan si contoleaza tot. e falsa zicerea ca au facut de capul lor.
a fost informat de de acea problema cu furtunul, a urlat ca de obicei si a zis ca da afara pe cine nu isi face treaba.
au mai existat astfel de situatii la furtune, oamenii au intrat in bazine si au remediat problema. din nefericire de data asta s-a intamplat altceva.
nu se pune deloc pret pe siguranta si viata angajatilor. vrea profit, vrea averi mari.....desi are o foarte mare avere stransa tot mai vrea. 
poate de data asta Dumnezeu ii da ce merita, pacat de vietile bietilor lucratori
MIHAILA:
(24 August 2022, 03:01)
Toti patronii fac orice pentru profitul maxim personal, nu ii intereseaza de siguranta sau sanatatea angajatilor! Ce conteaza ca au pierit 2 angajati? Gasim oricand altii 2...trist
Gigi: