Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

Grav incident la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Medicul de gardă, bătut de un pacient de etnie romă!

UPDATE Agresorul medicului, reținut pentru 24 de ore!

În noaptea de marți spre miercuri, 23/24 august a.c., Ioana Costandache, medic pneumolog al Spitalului Muninicipal «Anghel Saligny» Fetești, a ajuns în stare gravă la Spitalul Clinic Județean de Urgență «Sfântu Apostol Andrei» Constanța, după ce a fost bătută de un pacient. Femeia asigura linia de gardă în cadrul unității medicale și i-a recomandat bărbatului o radiografie la picior. Oficialii spitalului din Fetești au deschis o anchetă internă în urma incidentului. De asemenea, polițiștii au deschis un dosar penal pentru «ultraj».

Sub supraveghere medicală, la Constanța Medicul Ioana Costandache, unul dintre specialiștii pneumologi ai Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești, asigura linia de gardă la Camera de Primiri Urgențe a unității medicale. În noaptea de marți spre miercuri, 23/24 august a.c., s-a prezentat un cetățean de etnie romă din oraș care acuza dureri la un picior. În urma consultației, medicul i-a recomandat să se adreseze unei alte unități medicale pentru efectuarea unei radiografii la membrul cu probleme. Decizia a fost luată având în vedere faptul că Laboratorul de Radiologie al Spitalului Fetești nu avea program de lucru la ora la care pacientul a ajuns la spital. Recomandarea medicului l-a scos din sărite, bărbatul lovind-o pe Ioana Costandache cu pumnii în zona feței. Asistentele au sunat la 112 și au cerut ajutorul polițiștilor. Oamenii legii au venit și au constatat incidentul, deschizând un dosar penal. «În cauză se fac cercetări pentru comiterea infracțiunii de „ultraj“» susțin reprezentanții Biroului de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Totodată, oficialii Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești au deschis o anchetă internă în urma incidentului. «Este regretabil ceea ce s-a întâmplat... Vom deschide o anchetă internă pentru a stabili cum s-a întâmplat acest incident, de fapt!» susține medicul Figan Hastürk, purtătorul de cuvânt al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. În prezent, medicul Ioana Costandache primește îngrijiri medicale în cadrul Secției ORL a Spitalului Clinic Județean de Urgență «Sfântul Apostol Andrei» Constanța.

UPDATE Agresorul medicului Ioana Costandache, un tânăr de 27 de ani, din Țăndărei, precum și mama acestuia, o femeie de 47 de ani, au fost reținuti pentru 24 de ore. Cei doi au fost încarcerați în cadrul Centrului de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Ialomița.

24 August 2022, 14:45 (16500 vizualizări - 40 comentarii)

Citiți și:
Protecția cadrelor medicale, problema nerezolvată a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești
Medic bătut la Camera de Primiri Urgențe, agresor lăsat liber
Agresorul medicului din Fetești, supravegheat sub control judiciar

Comentariile cititorilor:


@@urgenta?:
(31 August 2022, 07:54)
Asa-i ca pare cinic? Totusi cred ca rasist poate fi numit cel care critica anumite etnii si le uraste FARA NICIUN MOTIV, ci doar pentru ca s-au nascut (fara vina lor) cu o alta culoare a pielii sau cu o alta forma a ochilor. Comparati segregarea din USA cu "tratamentul discriminatoriu" aplicat de romani t*ganilor. (Vedeti? nici macar țigan nu prea am curaj sa scriu deoarece vor sari niste unii de dos in sus criticandu-ma ca termenul ii defaimeaza). Ceea ce "am zugravit la magraoni" reprezinta critici intemeiate, in opinia mea, bazate doar pe observarea comportamentului lor si a faptelor. Nu muncesc, ci fura, nu platesc impozite, ci beneficiaza de servicii si utilitati la fel ca noi pr*stimea. Fac scandal, galagie, sar la bataie in trafic, fura din magazine, chiar si din TIRurile aflate in mers tot ce se poate, nu respecta nicio regula si nicio lege. Fac minimum 10 puradei carora noi le platim alocatiile. Drept recompensa, cand puradei ating varsta mersului biped, ne recolteaza portofelele. Deranjeaza linistea si ordinea publica, bat, ameninta, fac trafic de carne vie, au retele de prostitutie, dr*guri, furt calificat de bancomate, autoturisme, bunuri de valoare. Completati va rog ceea ce am omis! Altfel, aratati-mi va rog un rrom care munceste cinstit si este civilizat, care traieste dupa principiul "ceea ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". 
Dati exemple ignorand exceptiile, un actor, un sociolog, un muzicant (fara manelisti interlopi iertati de justitie)!
@urgenta?:
(30 August 2022, 14:30)
Ai umor;  ma refer la faza cu "Aaa, nu sunt rasist!"dupa o juma' de pagina de zugravit la magraoni..
urgenta?:
(30 August 2022, 08:57)
Poate sunt eu pr*st (informat) dar nu stiu daca spitalul fetesti este spital de urgenta! Iar urgenta este aia rezultata in urma unor accidente (rutiere si de alta natura). In astfel de spitale de urgenta lucreaza non-stop toate specializarile. Celelalte sunt spitale de specialitate pe anumite boli. Faptul ca are o UPU (unitate de primiri urgente) nu face ca tot spitalul sa fie specializat pe urgente, deloc!
Da, cetateanul rrom (si in sfarsit avem o stire prezentata transparent de un ziar "cetatean de etnie rroma, pentru ca toata massmedia se fereste sa le spuna pe nume, astfel ne duceam cu ideea eronata ca medicut a fost batut de vreun roman academician) a fost primit la UPU, consultat si a primit o trimitere la un alt serviciu care sa fi fost functional la ora aia. Cei care-l aparati pe magraon ati putea sa precizati daca saracutul s-a accidentat la serviciu in timp ce muncea in tura de noapte? Rromul era vreun pompier, salvator de vieti si s-a accidentat? Sau a chefuit cu clanul, a sarbatorit recolta de portofele, s-a imbatat si s-a incaierat pe prada cu vreun alt t*gan si apoi s-a dus la doctor sa-l repare? Cum li se rupe o unghie cum se duce tot clanul peste doctori, vin cate 20-30 de magraoni, fac scandal, bat si sparg totul in cale ca ei au drepturi. Noi, ceilalti pr*sti trebuie sa muncim si sa platim toate darile la stat pentru ca ei sa beneficieze de servicii.
Lasati-o mai moale cu tva, accize, impozite. Rromii nu platesc impozite, ba pentru ca cei saraci "nu are servici", sau ca au ocupat ilegal/abuziv un teren si au facut o sandrama, ba pt ca t*ganii bogati au declarat palatul cu turnulete CASA DE RUGACIUNE apartinand vreunui cult religios si sunt scutiti de impozit!. Asa ca ciocul mic si curaj judecatorilor ca sa faca dreptate si sa bage pasarile in colivii! Aaa, nu sunt rasist!
Nutii spaima Constitutii:
(30 August 2022, 02:04)
Vad ca acum toata lumea cand se cearta ajunge sa-si scoata ochii cu votatul. Ca l-ai votat pe ala sau pe alalatu' .... da' pe cine dracu' n-am votat ???? Toti au fost la putere... si dreapta si stanga si centru .... Acu' pe bune stiu ca nu sunt alegeri maine dar  pentru astia care tot acuza ca ai votat cu "aia" intreb si eu : CU CINE SA MAI VOTAM ?? CA I-AM PROBAT PE TOTI !!! NU'S BUNI NICI DE BUBE !!!
Ionuț :
(29 August 2022, 01:02)
Nu cred in sistemul medical, nu cred medici cum nu cred in politie si justitie. Romule poti avea dreptate dar te o sa te incalece cu puscaria. De unde stim ca pacientul nu are dreptatea lui. Poate ca i-a vorbit urat, poate la jicnit, poate la tratat in bataie de jos. Poate ca omul avea dureri ca nu de sifilitc a mers noaptea la urgenta. Cuvantul unui rom, cantra cuvantul unui doctor. Ce putea sa faca pacientul daca avea dureri. Au fost si sunt mii, zeci de mii de cazuri in care doctorii au fost si sunt calai. Nu trebuia sa lovesti cu pumnii femeia, bai
Sorina:
(27 August 2022, 18:26)
@@mihaila; 1. esti fascist, rasist și xenofob. 2. Urgentele sunt gratuite in Romania și UE 3. Ceartate cu PSD+PNL+UDMR ei au fost la putere, ei sunt vinovați, tu i-ai votat, bine va face sunteți doar tari în clanța, pe la spate ascunși în spatele monitorului, față în față că la fotograf sunteti perversi lași și ascunși. Tipic miticilor din sud-estul României. Bătăușul o să-și ia pedeapsa, sau poate nu. Doctorita pneumolog care făcea de gardă dormind și deranjata de tigan, poate chiar merita , e și luat-o și ea in năsos. Vezi că ei se împacă și tu disperi cu Hitler al tău in brațe.
@Ana:
(27 August 2022, 11:55)
Ana, daca doctorul va avea arma de aparare, iti dai seama ce unsa va merge spaga cand o solicita dom'doctor in timp ce-si mangaie , ca din intamplare, arma din dotare? Fara reclamatii, fara flagrant, fara jurnalisti si televiziuni anuntate..
Ana:
(27 August 2022, 07:39)
Cred ca ar trebui ca medicii sa aiba arma de aparare.
@@Mihāilā:
(26 August 2022, 19:47)
S-o crezi tu cā plātitorii de impozite în spețā contribuții pe muncā (CAS și contribuție la fondul de sānātate) pot fi puse la grāmadā: rromi, macedoneni, unguri, nemți. Māi nene, știi cā ești glumet? Dar fā-o mai în șoaptā cā dacā te aude doamne ferește vreun neamț, urmaș al lui Hitler, e belea! Nu mai vorbesc de machedoni! Ușurel cu ei cā-mi aduc aminte prin anii '90 au dat foc ca la vulpi unor cocioabe pe la Kogālniceanu. Nu da exemplul de profit cā āsta e un termen din Codul Fiscal nu de la Alba Neagra. Ca sā dai contribuții pe muncā trebuie sā muncești.Eu zic sā lāsați ciocul mic. Neam de neamul vostru nu a fācut în viața voastrā un medic.
@Valentin (vasile):
(26 August 2022, 19:08)
@Valentin (vasile) tocmai ai aratat suburbanu din tine si mai am curaj sa fac pariu, ca daca ai fi acum tet a tet cu el, sau alt bazat l-ai bate de te-ai sta pe burta sa nu spun ca ai avea chilotii murdari de nicotina. Bafta rupel, smardoiule, cand il prinzi sa nu spui, i-al dupa mine ca-l omor.
@MIHAILA:
(26 August 2022, 10:04)
@MIHAILA, pentru stiința ta: În România absolut orice cetatean, român, țigan, ungur, macedonean, rus, neamt, bulgar sau ce doresti tu sa fie, turist ori baștinaș, plateste taxe si impozite catre statul român. La fiecare fum tras din țigare ori la fiecare dumicat de pâine mâncat, o mica parte este trimis catre bugetul statului prin accize, tva, impozit si ce mai vrei tu. Impozitul pe casa de locuit si teren toti îl platesc. Accizele pentru electricitate, gaze, carburant si .... toti il platesc in mod egal. Ca unii dintre semeni nu platesc impozit pe profit nu este treaba ta ori a mea, este vina statului, a păpăilor ce il reprezinta, ditl din primarii si anaf. Ca un tigan bestie a lovit cu un medic e treaba lui, va da socoteala si raspunde penal si pecuniar, asta numai daca cei care se imfrupta din banii bugetetului isi fac meseria temeini, conform legilor. Lasa vrajeala cu lb.română, cu scrisul pt ca dai dovada de prostie, si nu de tâmpit, fara studii. Este bine sa cauti, cauza nu efectul, combate cauza si vei avea efectul! Si iti doresc sa mergi la urgenta cu un picior fracturat si medicul sa iti faca radiografie vineri, iar pt. durere s doua ore de asteptare sa-ti dea tratament cu aspirina sau paracetamol. E acuși vezi cum este cu efectul, in rest asta e ialomița, asta e românia, voteaza in 2024 tot de ai votat in ultimi 32 ani ca tot e bine.
MIHAILA:
(25 August 2022, 22:47)
Domnilor stimati cetateni europeni...va rugam sa mai vorbiti/scrieti doar atunci cand veti invata limba romana si veti plati taxe si impozite in Romania! Maria: (25 August 2022, 21:10)
opinie:
(25 August 2022, 22:04)
Comportamentul personalului medical probabil ca nu a fost adecvat fapt ce a dus la frustrarea pacientului. Ce fel de unitate de urgenta este daca nu are functional nonstop un laborator de radiologie? Tine si de organizare... Asta nu justifica violenta.
gogu:
(25 August 2022, 22:01)
bagati ciorile la puscarie!
Valentin :
(25 August 2022, 21:24)
Hai că am ajuns bine! Bravos mă ! Bă mizerie umană,dar cu un bărbat nu ai vrea să incerci schema cu violența ? Ca idee ... In plus,cum ai ajuns sa atingi un medic ?Iti dorea binele mă, boule ! Unde era cea mai apropiata patrula de stabilirea ordinii ? Desigur ...pe la marginea orasului,la umbra,ca au "autospeciale"... Bravos mă și vouă ! Demisii si autoritate bă polițiștilor! Sau lasati-ne sa ne aparam !