Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

La bâlciul țăndărenilor

La bâlciul țăndărenilor

În Ialomița, luna septembrie e luna bâlciurilor. Iar dintre toate, cel de la Țăndărei e cel mai vechi. Anul ăsta, autoritățile au organizat evenimentul timp de 4 zile, în perioada 11-14 septembrie 2022. Dar «temeiul» rămâne 14 sep­tembrie 2022-«Ziua Crucii». «Este sărbătoarea pe care o așteaptă tot orașul... Și suntem bucuroși că orașul păstrează această tradiție an de an!» confirmă Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

5 zile de socializare În fiecare an, de «Ziua Crucii», orașul Țăndărei se întoarce acasă. E o tradiție care datează de zeci și zeci de ani, dinainte de Revoluție. De-a lungul anilor, s-a ținut peste tot! Și la PECO, și «la Sinistrați», și pe șoseaua Brăilei... Apoi a rămas aici, lângă Stadion. Noi l-am vizitat în zi de duminică, a doua zi după deschidere. Aparent e un bâlci ca oricare altul, unde găsești de toate, după buzunar și nevoi. Adică struguri la 25 de lei kilul, mici la 5 lei, chiloți la 10 lei/3 perechi, șosete la 10 lei/5 perechi, ceaune de fontă începând de la 50 de lei... Dar bâlciul de la Țăndărei e mai mult de-atâta! E ultima redută a unui trecut cu care orașul se mândrește. Pensionarii își amintesc că aici îi îmbrăcau bunicii de școală, părinții își amintesc că aici s-au suit prima dată într-o comedie, iar tinerii descoperă unul dintre puținele locuri din oraș în care se pot distra. «Acum 40 de ani, când m-a adus mama prima dată la târg, erau oameni din toate satele din jur. Și oamenii erau buni și eu eram tânără... Acum nu mai e la fel. E un bâlci modern. Dar tot îmi place. E prima dată după pandemie când vin! Mi-a lipsit...» spune Liliana Popescu. «E bine că încă se mai păstrează. Bună, rea, e o tradiție... Oamenii vin să se vadă, să afle unul de altul... Dacă mai trăiesc, dacă le sunt copiii bine, dacă li s-a mărit pensia. Și dacă li s-a mărit, beau și mănâncă, că de-aia e bâlci. Dacă nu, înseamnă cu nu le e foame!» explică hâtru Ștefan Ispir.

La taraba lui Gheorghe Ceaunaru’ La bâlciul de la Țăndărei au venit anul acesta peste 100 de comercianți. Dar cum e Gheorghe Ceaunaru’ nu e nici unul. Îl cunoaște tot târgul, că vine aici de zeci de ani! Și îl respectă, că e om muncitor și își face singur ceaunele. A învățat meserie de la ai lui când copiilor le venea vremea să meargă la școală. La 14 ani, pe vremea comuniștilor, deja muncea la cooperativă. Făcea «papucașe» pentru panourile de curent. Apoi a venit Revoluția și nimica n-a mai fost bun. Acum mai are un an până la 50 și e deplin conștient că vremea meșteșugarilor apune o dată cu el: «Meșteșugul nostru trebuie susținut, dacă vrem să-l mai avem... Pentru că ai noștri s-au născut nomazi. Și vor mai trece alți 10, poate 20 de ani, până când vom ajunge să înțelegem că trebuie să ne dăm copiii la școală... Iar copiii noștri deja nu mai vor să învețe să facă ceaune. Pentru că meseria asta nu e nici respectată, nici susținută! Cum să intrăm în rândul lumii, dacă nimeni nu ne dă o șansă?! De 30 de ani aud doar promisiuni, nicio faptă...» spune trecând buricul degetului peste marginea unui ceaun de fontă. Ceaunele lui Gheorghe au garanție 20 de ani și le poți aduce înapoi dacă se găuresc în timpul ăsta. Dar el n-a pățit niciodată rușinea asta și nici nu a avut clienți nemulțumiți. Îl caută lumea acasă, iar acum vrea să acceseze și el, ca românii, bani europeni, să facă o topitorie modernă «cu injecție».

Ultimul an la Stadion
Altfel, bâlciul e vesel și lumea pestriță. Iar când se face seară, oamenii vin să se distreze, că de-aia e bâlci: «Doi pește!», «Dar engleză nu vorbești, că eu sunt de 25 de ani în Anglia... Și mă înțeleg mai bine pe engleză decât românește...». Și câte toate, de la rochii înflorate la mici plătiți «cu cardul», bâlciul de la Țăndărei are, că acum vizitatorii nu mai vin din satele din jur, ca odinioară, ci din toată Europa de unde i-au dus vremurile. Dar numai până la miezul nopții, că acum orașul are re­guli, iar jandarmii nu mai știu de glumă. Iar autoritățile au înțeles că tradiția e mai puternică și decât pandemia, și decât sărăcia... Și promit public o locație distinctă pentru «Târgul de Ziua Crucii» de la Țăndărei în 2023. «Am stabilit deja locația, în afara orașului... Avem o alocare bugetară de 150000 de lei, suficientă pentru a construi un spațiu adecvat. Ne dorim ca evenimentul să se desfășoare în condiții civilizate și să devină un reper pentru Ialomița!» confirmă Cristi Roman, primarul orașului Țăndărei.

17 Septembrie 2022, 10:20 (5564 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Parc de 1,4 milioane de lei, în centrul orașului Țăndărei
Consilierul local Balea declanșează războiul interetnic la Țăndărei
Sprijin financiar pentru restaurarea bisericii-monument istoric «Sfinții Voievozi»

Comentariile cititorilor:


George:
(19 Septembrie 2022, 16:07)
Cata dreptate aveti! Asta era viata din Tandarei Gara insa in Tandarei Sat oamenii mergeau ziua la CAP iar la amiaza se opreau la DICA LINTES unde lautarii,SUCALE, LABA CHICHI si alti lautari inveseleau oamenii Oamenii imbinau munca cu distractia! Ce vremuri!!!Acum case imense, chici uri care au stricat nostalgiastraziilor, oameni lipsiti de empatie, plini de rautate!
Corcodel de la Dumitresti:
(17 Septembrie 2022, 20:14)
Dupa carciuma, de la Nr1, traia un fotograf, din Platonesti, un adventist. 99 la suta din Tandarei au poze facute de el. La Colt avea magazin VUZET, mandatar, ala cu un ochi de sticla, tatal viitorului DOCTOR DE ELITA IALOMITEAN.   Vuzet asta facea parte din COOPEREATIA IALOMITEANA, asa ca dadea marfa in rate, televizoare, mobila, haine, etc.  In anul 1979 si mama mea a facut rata, sa ma imbrace, un taran prapadit, pleca la Scoala de Ofiteri de Securitate.  Tin minte si acum, mi-a luat o scurta imblanita, kaki, stia culoarea aia care i-l batuse pe tasu, cu doua numere mai mari. Nevasta lu Vuzet, i-a zis:-Mario, ia-o mai mare, ca seamana cu tasu, asta la anu nu-l mai incape"".Si azi tin in sifonierul meu de suflet, prima haina despre care stiu ca mama mia mi-a lua-t-o pe rata si datorie .Este o mare LEGENDA ADEVARATA CU VUZET..   O capista, din Suditi, fara barbat, cu 5 copii, de datla scoala, se urca in caruta de un cal si vine la Tandarei, la COOPERATIE SA FACA RATA, SA IMBRACE COPII, SA LE IA CAIATE SI PE 15 SEPTEMBRIE SA FIE SI EI IN RANDUL LUMII.Ajuns in fata lui VUZET(om foarte dur) auzindu-l tipand, s-a ningenucheat si ia zis:  ''DOMNU VUZET, BOERULE, TE ROG STA DE VORBA CU MINE INTRE 4 OCHI!  EXPLOZIE, VUZET AVEA UN OCHI DE STICLA. Dimineata, la 7, am plecat cu FRATELE MEU NATU, la tasu prim secretaru si au plecat copii la scoala, dar noua EFTA NEA PUS LIPSA SI NE-A TRAS DE PERCIUNI. BOALA LUI DE FACU OAMENII
Corcodel de la Dumitresti:
(17 Septembrie 2022, 19:49)
Buna seara DRAGI MIEI DE IALOMITENI VERITABILI!  Am facut pe dracu in patru si am revenit la MATCA, LA TANDAREIU ANULUI 2022.  Debusolat de scarba, am plecat spre gara pe trotuarul plin de gropi, spre Sonel, la terasa de la Gara. PUSTIU, DE PUSTIU. Cinematograful unde  a cantat trupa lu PAUNESCU(TOTI) UNDE Angela Similea, spunea ca vrea sa traiasca o eternitate, unde Constantinescu spunea ca IUBESTE CAINII MAIDANEZI, AZI ESTE O RELICVA, UN COSCIUG AL INDIFERENTEI, Pe dreapta cand plecam spre gara de la cinematograf, gaseam un mare magazin de UTILE, caiele, suruburi si piulite,(((((azi daramatura)))). Trec cu respect pe langa casa FARMACISTEI VLADAREANU, MAMA LUI CORNEL VLADAREANU, cel  mai respectat om al meu de suflet. A crescut demn, fara tata, sprijinunduse de NOI SI MAMA LUI DEMNA. Ajung la autogara, dupa ce am trecut de DARAC, UNDE VENEAU TARANCILE CU LANA. Autogara de unde olecam eu in RAI--IN RAIUL MEU NUMIT -DUMITRESTI. Dau ce terasa NR 1, de unde seara de seara, mergeam sa vad SILOZARII CU BANI, CA TATAL MEU, SERVIND O CORABIOARA, SA LE TREACA PLEAVA STARSA IN GATUL COMUNIST, AVAND BICICLETELE AFA LA RASTEL, FIECARE AVAND ATASAT DE GHIDON, INTR-O SUPERGEANTA, O DUBLA DE PORUMB. Avea curaj militia din acele timpuri sa vada control> Asa arata TANDAREIUL DE VIS. AL ANILOR 70, CAND TOTI TRAIAM BINE DIN MUNCA SI MUNCA!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 26 Sep 2022
124 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 401 402

AJFP Ialomița: Venituri de 739,52 milioane de lei, colectate în perioada ianuarie-august 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-august 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 739,52 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 14:55
(68 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Luni, 26 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29548, fiind înregistrate 11 cazuri noi față de ziua de duminică, 25 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 13:04
(82 vizualizări - 0 comentarii)


2
Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Incendiu la o casă din Țăndărei, depozit de furaje în flăcări la Bordușelu

Vineri, 23 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 10:55
(49 vizualizări - 0 comentarii)


3

Accidente la Urziceni și Ograda

Vineri, 23 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs între 3 autoturisme, în Urziceni. În sprijin a intervenit și un echipaj al Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 10:40
(48 vizualizări - 0 comentarii)


4

AFIR va primi pentru finanțare toate cererile fermierilor depuse pentru decontarea primelor de asigurare

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță eliminarea plafonului pentru depunerea cererilor de finanțare prin submăsura 17.1 «Prime de asigurare a culturilor, a animalelor și a plantelor» din ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2022, 09:20
(64 vizualizări - 0 comentarii)


5

Coșereni: Doi copii, victime ale unui accident rutier

Duminică, 25 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Urziceni au intervenit în cazul unui accident rutier produs în localitatea Coșereni, în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 20:10
(213 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 25 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 rămas la 29537, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 24 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2022, 13:10
(96 vizualizări - 0 comentarii)


7

Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 24 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29537, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de vineri, 23 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2022, 13:50
(73 vizualizări - 0 comentarii)


8
Incendiu la o casă din Țăndărei

Incendiu la o casă din Țăndărei

Pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină vineri, 23 septembrie a.c., pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință din orașul Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție incendiul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 18:40
(502 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Vineri, 23 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29528, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de joi, 22 septembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 13:15
(397 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,9 milioane de lei, obligații suplimentare stabilite în luna august 2022

Inspectorii Activității de Inspecție Fiscală din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna august 2022, controale la contribuabili persoane fizice și juridice, stabilind ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 10:30
(399 vizualizări - 0 comentarii)


Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Rovine: Locuință cuprinsă de flăcări

Trei echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit joi, 22 septembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință în satul Rovine. Au ars două camere de locuit, acoperișul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 10:00
(358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Rovine incendiu


12

APIA: Sprijin în valoare de 1,3 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2022, 09:00
(397 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Drogat la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. Astfel, miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 15:55
(423 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, dosar penal pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat

Miercuri, 21 septembrie a.c., în jurul orei 10,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești, împreună cu un reprezentant RAR, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr de 26 de ani, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 15:45
(584 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

IPJ Ialomița: Aproape 700 kg de tutun, confiscate de polițiști

Joi, 22 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 5 percheziții domiciliare în județul Călărași, la locuințele unor persoane bănuite de ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 14:40
(652 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Joi, 22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29527, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de miercuri, 21 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 13:15
(456 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi cote de impozitare pentru veniturile obținute din participarea la jocurile de noroc

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu data de 1 august 2022, au intrat în vigoare prevederile OG nr. 16/2022, pentru modificarea și completare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 12:10
(514 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 26 septembrie 2022, termenul limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 26 septembrie 2022 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2022, 11:15
(505 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 21 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29517, fiind înregistrate 16 cazuri noi față de ziua de marți, 20 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2022, 13:20
(550 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

20 Septembrie 2022, 18:20


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 20 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29501, fiind înregistrate 18 cazuri noi față de ziua de luni, 19 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 13:15
(652 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Adolescentă reținută pentru «tâlhărie»

Luni, 19 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizați de un bătrân de 81 de ani, din Bordușani, cu privire la faptul că în data de 9 septembrie a.c., a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2022, 11:30
(642 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

RAJA Constanța va executa de marți, 20 septembrie 2022, orele 23,00, până miercuri, 21 septembrie 2022, ora 5,30, înlocuirea unei vane de legătură pentru sectorizarea sistemului de la nivelul conductei ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 21:55
(698 vizualizări - 0 comentarii)


Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

Substanțe interzise, depistate asupra a doi tineri din Slobozia

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 17/18 septembrie a.c., în timp ce patrulau pe bulevardul Matei Basarb din Slobozia, jandarmii au observat doi tineri, de 16, respectiv 17 ani, care păreau agitați și ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 13:50
(940 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 19 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29483, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de duminică, 18 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 13:40
(824 vizualizări - 0 comentarii)


Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Maestrul chitarei Maxim Belciug concertează pentru prima dată la Slobozia

Joi, 22 septembrie 2022, de la orele 19,00, Sala «Europa» din Slobozia găzduiește un recital extraordinar de chitară susținut de carismaticul chitarist Maxim Belciug, unul dintre cei mai apreciați muzicieni ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 12:05
(859 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Accidente la Movila, Urziceni, Bucu, Maia și Gheorghe Doja

Sâmbătă, 17 septembrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Movila. În eveniment au fost implicate două autoturisme, în urma căruia a rezultat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2022, 11:50
(872 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 18 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29475, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 17 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2022, 13:50
(853 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 17 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 17 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29468, fiind înregistrate 17 cazuri noi față de ziua de vineri, 16 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2022, 13:20