Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

1500 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

1500 de elevi din Ialomița așteaptă să primească «Masa Caldă»

bonus: 6 milioane de lei pentru cornul, laptele și merele distribuite în școli

Lansat de Ministerul Educației în vara acestui an, pentru a patra oară, Programul «Masa Caldă în școli» nu funcționează. Administrațiile locale din Ialomița susțin faptul că sunt de îndeplinit numeroase proceduri până când copiii vor mânca la școală mâncare caldă. Cel mai devreme, alimentele vor fi distribuite elevilor începând cu ianua­rie 2023. În județul nostru au fost înscrise în acest program 8 unități de învățământ, doar una dintre acestea fiind din mediul urban.

«Masa Caldă în școli» doar pe hârtie Programul «Masa Caldă în școli» a fost lansat pentru prima dată în anul 2016. La început s-au înscris doar 50 de unități școlare, anul acesta ajungând la un număr record de 300. Printre cele 300 de școli care au făcut demersuri de a fi incluse în acest proiect al Ministerului Sănătății se numără și 8 din județul Ialomița. Scopul «Mesei Calde în școli» este acela de «a reduce rata de părăsire timpurie a școlii și a abandonului școlar, având în vedere situația identificată la nivelul sistemului de învățământ preuniversitar, generată de condițiile socio-economice și geografice defavorabile, precum și de capacitatea multor familii de a susține participarea copiilor la activitățile școlare» după cum explică oficialii Ministerului Educației, în Ordinul prin care programul a fost declarat operațional pentru anul școlar 2022-2023. De 4 luni însă, Ministerul Educației încă lucrează la normele prin care actul legislativ să poată fi pus în practică. Fără aceste prevederi legale, «Masa Caldă în școli» nu poate fi acordată.

Mâncarea mult așteptată, începând cu 1 ianuarie 2023 Estimativ, în Ialomița, ar trebui să be­neficieze de programul Ministerului Educației aproximativ 1500 de elevi, un sfert dintre aceștia aflându-se în risc de abandon școlar. Administrațiile locale pe raza cărora se află școlile care au făcut solicitări către autoritățile centrale pentru a primi «Masa Caldă» susțin faptul că procedurile pe care trebuie să le îndepli­nească sunt foarte stufoase, iar cel mai probabil de la 1 ianuarie 2023 ar putea începe distribuiția alimentelor în școli. «Deocamdată nu se știe nimic, nu am fost anunțați cu privire la următoarele demersuri... Știm doar că solicitarea școlii noastre a fost acceptată. Când vom vedea concret ce trebuie să facem, vom face! Dar sigur, toate demersurile implică timp... Nu avem spații amenajate și cel mai probabil vom apela la firme de cate­ring. Iar pentru asta va fi nevoie să organizăm licitație publică. Cu toții știm că această procedură este de durată...» susține Gabriel Stoica, primarul localității Sălcioara. Aceeași opinie o are și Florinel Negraru, primarul comunei Platonești, localitate a cărei școală a fost inclusă în acest proiect. «Tot la servicii de catering vom apela și noi... Trebuie însă organi­zată o licitație publică, iar asta va implica un timp de așteptare mai mare!» susține primarul comunei Platonești. Singura comună ialomițeană care poate oferi masa caldă elevilor într-un spațiu amenajat corespunzător este Sfântu Gheorghe. Autoritățile locale au reabilitat un Centru de Zi, prevăzut cu o bucătărie și sală de mese. Primăria așteaptă acum normele de aplicare pentru acest proiect. «Noi avem unde să oferim masa caldă, în ceea ce privește spațiul și infrastructura necesară... Ne lip­sesc însă normele de aplicare ale actului legislativ, iar în lipsa lor nu putem face absolut nimic!» susține Mădălin Teculescu, primarul localității Sfântu Gheorghe.

6 milioane de lei pentru cornul, laptele și merele distribuite în școli
2022 este primul an în care produsele alimentare și fructele oferite elevilor de Guvernul României prin programele «Cornul și Laptele» și «Fructe în școli» au fost distribuite elevilor încă din prima zi de școală. Ambele programe se derulează prin intermediul Consiliului Județean Ialomița și au un buget de 6 milioane de lei. Firmele cu care au fost încheiate contracte pentru distribuția produselor sunt AgroSemcu SRL Prahova (corn/biscuiți), Simultan SRL Timișoara (produse lactate) și Ama Fruct CP SRL Suceava (mere). «Produsele au fost distribuite încă din prima zi de școală și nu am primit semnale că au fost pro­bleme...» susține Adrian Ionescu, secretarul gene­ral al Consiliului Județean Ialomița. În Ialomița be­neficiază de aceste două programe 24271 de preșcolari și elevi.

22 Septembrie 2022, 11:10 (4032 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Școlile ialomițene, netransparente cu privire la fenomenul consumului de droguri
Școlile ialomițene nu pot oferi «meseriași» pentru piața muncii
Elevii din Ialomița intră în vacanță în ultima săptămână a lunii februarie
«Fructe, corn și lapte», în cantități mai mici pentru elevii din județul Ialomița

Comentariile cititorilor:


socialu':
(26 Septembrie 2022, 16:08)
DPDV al politicienilor, un astfel de program nu este bun! Nu aduce voturi. Cel mai bun este primarul care plateste ajutoare sociale la toata comuna si nu-i pune la munca. Ala e primarul cel mai bun. Aduce voturi la partid in sus pt toate functiile (parlamentari, presh CJ, etc.) Daca mai da si un mic, o bere, o punga de faina de alegeri, eu zic sa-l tina primar toata viata. Mai conteaza ca banii de pomeni electorale sunt sifonati? Lasa-ne bre cu teoria chibritului!
Un stat responsabil si cinstit nu ar finanta lenea si putorile. Suntem constienti ca alocatia copiilor si ajutorul social (socialu') se duc pe bautura de la birt a lui Celentano & Firicel. Copiii din familiile dezorganizate vor ramane tot in frig, foame, vor fi bolnavi, netratati si nescolarizati. Tacsu' le bea viitorul, apoi se imbata, face scandal si isi traumatizeaza familia. Iar asta cu stiinta primarului, a guvernului, a parlamentarilor; votul sa iasa asa cum trebe.
Cel mai bine ar fi fost pentru copii si pentru societate in general ca elevii sa beneficieze de 2, 3 mese calde pe zi, sa poata sa ramana si afterschool ca sa-si faca temele si sa nu fie trimisi cu vaca la pascut. Sa le dea statul gratuit uniforme scolare si asistenta medicala la nevoie. Asta numai daca frecventeaza scoala. Ajutorul social taiat, iar alocatia copiilor sa fie sub forma serviciilor de mai sus (mancare calda la scoala, haine, rechizite, asistenta medicala). De ce o familie de tig*ni care are 10 puradei nescolarizati sa ia 10 alocatii, copiii lor sa nu poata fi educati, ba, dimpotriva sa fie trimisi la furat si talharit? Asta ne dorim sa finantam din banii nostri?? Pe unii care sa ne fure, sa ne dea in cap...iar astia sa voteze alti talhari cu gulere albe care sa ne fure si mai mult.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Iun 2024
104 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești luni, 17 iunie 2024!

În vederea executării unei lucrări programate de pe strada Plevnei din municipiul Fetești, din județul Ialomița, echipele RAJA Constanța vor sista luni, 17 iunie 2024, furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 16:40
(94 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 141,50 milioane lei de lei, încasări la bugetul de stat în luna mai 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 141,50 milioane lei de lei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:40
(127 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea absolvenților promoției 2024 cu o serie de măsuri active menite să faciliteze accesul pe piața muncii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:00
(491 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Smirna. La locul solicitării au fost alocate de urgență două ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:40
(501 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Smirna incendiu


 Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în localitatea Sărățeni. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:30
(172 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru 24 de ore

Miercuri,12 iunie 2024, polițiștii din Fetești, în urma documentării activității infracționale și administrării probatoriului, au dispus reținerea pentru 24 de ore un bărbat de 34 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 16:40
(129 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a încheiat campania de depunere a Cererilor de Plată 2024

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința opiniei publice că miercuri, 12 iunie 2024, s-a încheiat campania de primire a Cererilor de plată aferente anului 2024. Astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 13:00
(134 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 25 iunie 2024, termen-limită pentru depunerea Formularului 177

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii plătitori de impozit pe profit că prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 115/2023, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 10:30
(125 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Încep concursurile profesionale ale Serviciilor Voluntare și Private pentru Situații de Urgență

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează vineri, 14 iunie 2024, etapa județeană a concursurilor profesionale ale Serviciilor Voluntare și ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2024, 09:30
(140 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis de polițiști pe numele unui feteștean

Polițiștii din Fetești au fost sesizați luni, 10 iunie 2024, cu privire la faptul că o femeie în vârstă de 50 de ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic de concubinul său, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 15:30
(1060 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Luni, 10 iunie 2024, polițiștii din Fetești au oprit în trafic un bărbat în vârstă de 34 de ani, din Fetești, în vederea verificării documentelor personale și ale autoturismului ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 15:05
(573 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în comuna Moldoveni!

Joi, 13 iunie 2024, în intervalul orar 08,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2024, 08:40
(519 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

11 Iunie 2024, 18:15


APIA: Plăți de peste 26 milioane de lei pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat marți, 11 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală de 26,29 milioane de lei din Fondul European de Garantare ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2024, 15:10
(1041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


Instituția Prefectului Județul Ialomița: «Ziua Eroilor»

Joi, 13 iunie 2024, Instituția Prefectului Județul Ialomița, în colaborare cu Consiliul Județean Ialomița, organizează o serie de evenimente legate de sărbătorirea «Zilei Eroilor». ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2024, 09:45
(610 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare penale pentru «violență în familie» și ordine de protecție emise, la Urziceni și Săveni

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați sâmbătă, 8 iunie a.c., cu privire la faptul că o femeie în vârstă de 47 de ani din Urziceni ar fi fost agresată fizic de cumnatul său, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2024, 15:45
(308 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări un șofer ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2024, 15:40
(555 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2024»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia vă invită la «Expoziția ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2024, 14:40
(167 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Accident la Coșereni

Duminică, 9 iunie a.c., în jurul orei 9,00, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit la un accident rutier produs în comuna Coșereni, în care a fost implicat un autoturism. Două ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2024, 10:15
(731 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Săveni

Incendiu la o casă din Săveni

Vineri, 7 iunie a.c., în jurul orelor 17,00, două echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Țăndărei au intervenit pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință în localitatea ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2024, 10:10
(642 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Buliga din Fetești!

Echipele RAJA intervin duminică, 9 iunie 2024, pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Turnu Severin din Cartierul Buliga/Fetești. În vederea executării ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2024, 18:30
(273 vizualizări - 0 comentarii)


Căutată de polițiștii din Spania, arestată la Țăndărei

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat în cursul zilei de joi, 6 iunie 2024, în orașul Țăndărei, în vederea depistării unei persoane urmărite ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2024, 16:20
(622 vizualizări - 0 comentarii)


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2024, 14:05
(357 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de luni, 10 iunie 2024, și până vineri, 5 iulie 2024, românii pot investi ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2024, 13:20
(161 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 10 iunie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2024, 10:30
(362 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-a prelungit termenul pentru depunerea Cererilor de Plată în Campania 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că termenul de depunere a Cererilor de Plată, în cadrul Campaniei 2024, a fost prelungit până la data de 12 iunie 2024 inclusiv ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2024, 10:00
(421 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în localitățile Slobozia, Ograda și Andrășești

Miercuri, 5 iunie 2024, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni preventive în localitățile Slobozia, Ograda și Andrășești. În acest sens, s-a acționat pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2024, 14:00
(375 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare împotriva rabiei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează proprietarii de animale de pe raza județului cu privire la importanța imunizării împotriva rabiei a carnasierelor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2024, 10:30
(232 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primele 4 luni din 2024 s-a rambursat TVA de peste 27,59 milioane de lei

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-aprilie 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2024, 08:05
(387 vizualizări - 0 comentarii)


Grupare infracțională specializată în «furturi» din societăți comerciale, destructurată de polițiștii ialomițeni

Marți, 4 iulie 2024, polițiștii IPJ Ialomița-Serviciul de Investigații Criminale, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, au destructurat o grupare ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2024, 15:15