Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Minunea de la Găița!

Minunea de la Găița!

Găița e o parohie a comunei Făcăeni, în Ialomița. Iar duminică, la sfințirea bisericii, unul dintre directorii din cadrul Secretariatului General al Guver­nului a participat la sfințirea bi­sericii ca să se poată mironosi pe rețeaua de so­cia­lizare a lui Zuckerberg că «Bunul Dumnezeu mi-a dat posibilitatea sa sprijin la re­facerea picturii acestei biserici». Închidem ochii la acest puseu de modestie calpă a domnului Moraru. Nu e prima dată și ne-am plictisit să îl mai contabilizăm. Și nici nu ne întrebăm dacă, măcar de data asta, a plătit lucrarea din sudoarea frunții sau din banii contribuabililor, ca în toți cei 20 de ani de administrație... După umila noastră opinie de tonomate nărăvite la relele administrației, domnul Moraru nu pentru like-urile cre­dincioșilor a făcut postarea. Nu, nu! Ascultați-ne pe noi! Semnalul e altul. Pentru prima dată după 2 ani de cărat mape și poze făcute prin porturile Mediteranei, Moraru se afișează iar printre oficialii locali. E semn că exilul lui politic s-a încheiat. A fost iertat. Întâi de Preasfințitul Vincențiu. Că, dacă nu-l ierta PS, nu vedea el poze în primul rând nici dacă ridica biserica parohiei Găița din temelii, ca meșterul Manole. Apoi de primarii din teritoriu, care i-au iertat din păcate, cele cu voie și cele fără de voie, de pe vremea când împărțea bugetul județului după pohtă. L-a iertat până și primarul de Slobozia, Dragoș Soare, lângă care apare în poze. Că doar și ăla e om și i-o veni și lui rândul vreodată... Un singur pas a mai rămas. Să-l ierte Pavel și să se întoarcă acasă... Că tare i-a fost greu singur, printre străini. Sigur, a mai prezidat câte o conferință la nivel național, s-a mai îndurat primarul de la Amara și i-a trimis o invitație la Festival, s-a mai întâlnit cu Valentin pe holurile Palatului... Adică, nu s-a plicitisit de moarte! Dar sufletul lui a rămas aici, în Ialomița. I-a fost dor de ialomițeni, de admi­nistrația făcută la firul ierbii, de vizitele în teren, de pozele alea trimise lui Zuckerberg pe banii publici... Haideți, că trebuie să înțelegeți, că nu e om fără de greșeală. Unii au scufundat Tita­nicul și tot au fost iertați. Nero a dat foc Romei pentru o rimă inspirată... Iar el? El de ce să nu supraviețuiască politic? Și-apoi? Unde să se ducă? Are deja o vârstă, gemenele... Așa că vă rugăm noi, stimate domnule președinte Pavel! Faceți-vă milă! Uitați-vă cum se străduiește să vă atragă atenția. Sigur, deocamdată printre dușmanii ăia de la PNL, că îl ține Preasfințitul sub ascultare. Dar dacă-l chemați, el vine, că acum a înțeles cine e Stăpânul. Și, oricum a rămas liber locul președintelui Ciupercă, Dumnezeu să-l ierte! Ce ziceți? Că lupul își schimbă părul, dar năravul ba? Atunci sunați-l și spuneți-i dumneavoastră, vă ru­găm noi... Că un primar din poză (Dinu Păturică de Vlădeni) se jură că l-a auzit rugându-se: «Dă, Doamne!». Și poate că nu o ști, săracul, că de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere...

29 Septembrie 2022, 12:05 (7036 vizualizări - 15 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@ciobanul:
(15 Octombrie 2022, 10:23)
Te flatezi singur crezand ca se vor bulucii popii sa-ti citeasca postarea. Ai dreptate cu "ce turma de oi fara minte suntem". Daca ai fi avut un dram de minte ti-ai fi depasit bagajul de cunostinte pe teme religioase formate din 2 clisee si 3 prejudecati si ai fi profitat de net ca sa te informezi: cultele in Romania(18 la numar) au acelasi regim  fiscal ca si partidele,sindicatele, universitatile, ong-urile etc. Ele platesc impozite pe terenuri,cladiri, activitati economice si pe salariile personalului clerical si laic angajat si sunt scutite de impozit doar activitatile specifice cultului( tiparire de carti religioase, confectii de vesminte preotesti,lumanari, icoane etc) precum si activitatile social filantropice desfasurate in centrele gestionate de cult(orfelinate, azile, spitale, scoli, gradinite, brutarii, cantine pt saraci,centre pt victime ale violentei in familie, ale traficului de persoane, victime ale consumului de droguri,centre paliative pt bolnavi in faze terminale etc-vreo 800 are doar BOR). Despre "mertzane": spune si tu macar un nume de preot care are mertzan..Cat despre politicienii care se inghesuie la evenimente religioase ca sa-i remarce lumea, sa nu crezi ca popii nu nu vad fariseimul lor. Dar, vorba lui Iisus: "Eu nu doresc moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu".
ciobanul:
(14 Octombrie 2022, 12:01)
Ce turma de oi fara minte suntem! (inclusiv eu, ca sa nu se simta cineva ofensat). Fetzele (cu doua fetze) atat cele "luminate", adica chipurile sfinte, cat si cele intunecate, adica politice, isi dau mana peste tara si iau lumina unii de la ceilalti (a se traduce, bani si influenta), manipulandu-ne pe noi, dintr-o ograda in alta. Cel mai pregnant exemplu a fost la alegerile din 2014 cand popimea ne dicta cum sa votam la prezidentiale si ne impunea sa votam romanul, cre(s)tinul, pe Puie Monta! Asta imixtiune cu bocancii auriti ai "sfintilor" in democratie! Intelegem acum de ce toti politrucii fac plecaciuni inaintea baietilor cu robe aurite? Aia conduc turma in functie de interese. D'aia cultele religioase nu vor fi impozitate niciodata. Ok, stiu ca se vor supara popii si vor sari sa suduie (in numele domnului desigur, ca doar merit din moment ce comit un astfel de "pacat"). Dar, din cauza faptului ca bor nu este impozitata, nici celelalte culte nu sunt; iar tiganii nostri s-au grabit sa treaca si ei la diverse culte pentru a le fi scutite de impozit palatale de 4 etaje cu turnulete (sunt declarate case de rugaciuni), manelistii care "predica" in palatele lor, alde salam, uraganu' si cum drq ii mai cheama, nu sunt nici ei impozitati (si astia voteaza cu cine trebe. Mai stiti petrecerea aia de la pesedeu? "sa vina diaspora, ca noi ne [email protected] pe ea?) Eee, astia sunt infratiti toti. Nici mertzanele lor (ale popilor si manelistilor) nu le sunt impozitate (sunt inmatriculate pe "biserica"). Doamne ajuta! Iar noi, amaratii (carora ne "pute" mana a bara de autobuz platim impozite marite cu 50%. Asa ne trebuie!
Vlad Petre:
(13 Octombrie 2022, 11:19)
S-au adunat toti analfabetii si imbuibatii din politica locala. Nu inteleg de ce ,astia sunt primii la sfintiri de biserici,pupaturi de moaste si alte sindrofii religioase?! Au impresia ca vor scapa de pedeapsa divina,asa cum au scapat de pedeasa juridica. Eu nu cred. Vor fi primii la botezul in cazanul cu smoala lui Lucifer,asa cum sunt primii si la  impartitul banilor publici si  la furtul acestora. Asa sa le ajute Prea Mituitul!
Staneasca:
(5 Octombrie 2022, 00:04)
Ce excursii in China se făceau odată, cum mai vedeam noi Parisu,ce chiștoace aruncam pe Bulevard de Champ, doamne ce a ajuns si partidu, auzi excursie la Găița, la marginea satului. Se întoarce ciupetca-n mormânt.
Love:
(4 Octombrie 2022, 20:47)
Minunea de la gaita e faptul ca primarii aia s-au strâns ca să ii facă rost de post de preot la oraș unui nepoțel, dar au reușit sa dea cu oistea în gard xD
Elena:
(3 Octombrie 2022, 03:11)
Ce adunătură de abalfabeti functional, ce canal se făcea cu ăstia, ehehee..in loc sa stea la serviciu, să facă treabă, umblă prin biserici in timp ce statul îi plătește.
Gigel:
(1 Octombrie 2022, 17:51)
Alesii astia din poza, plus numitul de la Secretariatul Guvernului, se pozeaza cu nonsalanta pe banii si pe timpul nostru. In acest timp, ei trebuiau sa isi stoarca creierii muncind pentru salariile si indemnizatiile astronomice pe care le incaseaza pe spinarea noastra, doar era in timpul serviciului. Dar nu, ei pot sa chiuleasca de la serviciu, ba chiar sa se si laude cu poze pe Facebook. Cata ipocrizie! Nu mai spun, s-au asezat barbatii in fata doamnei primar, oare isi dau seama de gafa?
Matei:(6-3):
(1 Octombrie 2022, 11:45)
"Iar tu cand faci milostenie sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta". Ori politicianul face binele in sunet de fanfara si cohorta de jurnalisti dupa el. Aceasta neputinta a noastra de a ne afisa, de a parea interesanti, nu e placuta lui Dumnezeu, caci milostenia e anulata de trufia care ne cuprinde.
ion:
(30 Septembrie 2022, 19:44)
Credeam ca a trecut vremea unor indivizi care se agata in continuare de functii publice bine platite ,fara sa aiba competenta necesara pentru a le ocupa.Asa se explica de ce nu progresam si pleaca tinerii din tara.
Mariana:
(30 Septembrie 2022, 09:42)
Macar a facut ceva din banii contribuabililor, altii nu au facut nimic .....
Mihai:
(29 Septembrie 2022, 21:10)
Si un clopot in cap lu Preasfintitul si asta fara rimă
Mihai:
(29 Septembrie 2022, 21:03)
Va dau eu politica de nu puteti sa duceti.
liver:
(29 Septembrie 2022, 20:44)
apropo de doamnedoamne  ,  fara sa pun la indoiala existenta sau rolul bisericii in societate, sant satul de expansionismul imobiliar al popilor.    in loc sa se dezvolte in jurul manastirii inca vizibila dupa blocuri, au permis constructiile dubioase din jur,  pentru ca ei au vrut in centrul puterii, langa primarie si politie.     au pus mana pe hotelul partidului pe care l-au modificat cum au vrut, aripa dinspre primarie e cat se poate de ilegala, au furat juma de strada( o luasera pe toata dar au facut pe din doua cu politia) cu catedrala inteleg, ca a fost acum sau niciodata, ( dar au confiscat un sfert de parc, macar masinile ar putea sa le tina in afara zonei verzi)   acum s-au pricopsit cu cantina partidului .     ar fi interesante niste articole...
enorias:
(29 Septembrie 2022, 18:59)
oricat de ( aparent ) mandri si siguri pe ei sunt politicienii care, rand pe rand vin si se perinda pe la pe la nivelele de decizie, pana la urma, tot la poala popii ajung, cu lumanarea in mana si facandu-si crucea, cat mai mare, ca, vorba romanului, dracu-i batran.
iar imaginea de mai sus, cu politicienii zilei  avand in mana  lumanarea si prosopul primite asa cum primeste orice dascal sau tarcovnic, este foarte sugestiva.
in mileniul trei, ei, politicienii, in deplina lor nesiguranta pe inca un mandat, inca se mai pleaca la cadelnita, convinsi fiind ca popii, biserica in general, le va aduce pe sub sutana, daca fac suficiente si cat mai mari milostenii, voturile  mult ravnite.  
Colegu:
(29 Septembrie 2022, 17:30)
Ii da Dumnezeu har la PeNeLeu... Na ca am făcut și eu rimă!