Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Prima victorie administrativă la Slobozia

Proprietarii de garaje din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile

Administrația locală a înregistrat prima victorie admi­nistrativă reală. După un an de eforturi, proprietarii garajelor din Bazarul Municipal eliberează voluntar terenurile. Dragoș Soare, primarul Sloboziei speră ca suprafața va fi liberă în primăvara anului 2023.

Pași mici, dar vizibili După 10 de ani de eforturi administrative și un an de la ridicarea primului garaj amplasat ilegal în Bazarul Municipal al Sloboziei, proprietarii au decis să se conformeze noilor reglementări administrative. În cursul acestei veri, aproximativ o treime din cele 128 de garaje existente în zonă au fost fie demolate, fie relocate de către proprie­tari. Paradoxal, și garajele rămase și-au găsit între timp proprietari noi. «Am vrut să cumpăr eu două, pentru mine, la țară... N-am mai găsit niciunul. Toți spun că le-au vândut sau că le duc în altă parte!» susține A. Drăghici, cumpărător interesat de o astfel de construcție.

Investiții în primăvara anului 2023 Intențiile administrației locale de a moderniza zona Bazarului Municipal datează de mai bine de 10 ani. De-a lungul timpului au existat mai multe tentative de a reloca cele 128 de garaje existente. Profitând de expirarea contractelor de concesiune, administrația Soare reușește să determine proprie­tarii de garaje să părăsească zona cu un an înainte de termenul limită. În aceste condiții, în primăvara anului 2023, zona va putea fi modernizată. Inițial, administrația locală a avansat ideea construirii unei parcări supraterane cu mai multe etaje. O altă posibilă investiție ar putea consta în extinderea și modernizarea spațiilor comerciale existente.

13 Octombrie 2022, 11:55 (4733 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Taboo Events promite antifonarea cortului de nunți
A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei
Slobozia: «Locul de bătut mingea» din Cartierul 500
Bazarul Municipal Slobozia, la control!
Vânzarea produselor expuse în hală se va face în exterior

Comentariile cititorilor:


Alexander Mcqueen:
(25 Noiembrie 2022, 09:07)
În primul și primul rand sa renunțați la parcările subterane, suntem sătui ca avem una lângă primărie și nu folosește la nimic. Spatiul rămas în urma demolării garajelor din zona bazarului municipal ar trebui gândit în felul urmator ; spatii comerciale cu cel mult 35 m2 care sa fie dotate cu grup sanitar, plus neapărat PARCARE CU PLATA, astfel nu s-ar mai bloca parcările cu mașini abandonate sau nu se va folosi ca zona de staționare îndelungată și asa se va crea un trafic fluent, un cumpărător poate ocupa parcarea pentru 5 min maxim 1 h când își ia produsul sau serviciul dorit și apoi eliberează locul de parcare. Și încă ceva : se doreste transparenta la licitațiile pentru terenurile ce vor urma a fi concesionate.
Gigel:
(16 Octombrie 2022, 11:06)
@Alexandru, proiectele finalizate trebuie sa aduca un beneficiu slobozenilor. Faptul ca se ridica aceste garaje, unele veritabile cocini, nu ne ajuta cu nimic, in urma lor ramane doar mizerie pe care nu o vede nimeni. Cat despre pistele de biciclete, nu doar ca nu folosesc la nimic, ci ne produc un mare disconfort, in unele locuri trotuarul a ramas atat de mic, incat nu ai loc sa treci 2 persoane simultan. Asadar, nu vad vreun progres. Macar daca reasfalta bd Unirii, sau sa bage cablurile prin pamant, tot era un castig pentru noi. Pana acum, aceste proiecte nu imi aduc nici macar cel mai mic beneficiu. Poate ne spui tu cum iti imbunatatesc viata.
Alexandr:
(14 Octombrie 2022, 13:51)
Soare are șanse să fie votat. O fi bălăcăreala mare, dar o să aibă proiecte finalizate
Moni:
(14 Octombrie 2022, 11:56)
Vă rog folosiți pietrele de pavele în cimitirul Bora
Romica:
(13 Octombrie 2022, 20:09)
Haideți domnule primar curaj și cu rromi care cresc animale în curte va promit ca va votez iarăși dacă reușești să rezolvați și problema asta.
Bunul simț :
(13 Octombrie 2022, 19:07)
Garaje pt murături? Sa se facă cercetări și sa fie amendați toți nesimțiții care țin mașinile pe stradă iar din garaje au făcut debarale sau bodegi de băut cu cocalarii. Iar ca masura complementară, sa fie confiscate pt nu sunt folosite cfm scopului declarat! Un vot pt Soare sau pt oricine are cohones sa ducă la bun sfârșit eradicarea infecției morale tipic românești- din roman nu faci neamț decât cu biciu.
Gogu:
(13 Octombrie 2022, 19:01)
@Vio spun devoalat că sunt multe lucruri făcute prost cu pistele astea. Am spus - capace de canalizare vai mama lor. Singura laudă este că se dârâmă garajele alea. Să înțeleg că ești și tu un proprietar de garaje care e ofticat de faptul că își pierde „beciul” de murături? 
Gicu:
(13 Octombrie 2022, 18:55)
Bravo Dragoș ! Hai că se poate !
@Vio:
(13 Octombrie 2022, 18:02)
Vorbesti din experienta ta cu primarii dinainte. Sa-ti fie de bine!
Un nene:
(13 Octombrie 2022, 17:38)
Garajele din spatele bl. U39, u38, U37 nu le demolat? Acestea sint magazii, de la cel cărămiziu și Pina la laboratorul de cofetarie(rondul 1),iar cel de lingă cimitirul eroilor(rindul 2)la fel, iar unii(, proprietarii din zona respectiva_nu sint mulții, cam 1,2)isi eteaza mașinile în parcarea din exteriorul lor ca borcanele de la piață.
liver:
(13 Octombrie 2022, 16:15)
vrem cat mai multe masini si locuri de parcare in oras....    peste 10 ani o sa vrem contrariul, pentru ca nu poti sa ai o viata intre masini.
Vio:
(13 Octombrie 2022, 14:43)
@Gogu , pupa-l pe domnu' primar ,unde vrei tu, in privat ! E posibil ca soția ta sa nu știe prea multe despre pasiunea ta ascunsa și ,implicit,sa ai probleme !
Gogu:
(13 Octombrie 2022, 14:11)
Foarte bine, eu sunt de acord cu Soare cu garajele! Doar nu suntem la țară, să facem bulion (...). Acolo clar trebuie făcută o parcare supraetajată, pentru a muta mașinile de pe bulevarde, mai ales că parcare se va interzice. Încă o parcare făcută pe Nisipuri intersecție cu Răzoare și problema e ca și rezolvată.
***
Domnule primar, vă rog foarte mult mergeți să vedeți ce se întâmplă cu pistele astea de bicicletă. Toate gurile de canalizare sunt cu 5-10 cm peste piste, pâi eu ce fac, dacă-i noapte pe Unirii mă catapultează betoanele cu capacele de canal și Dumnezeu știe ce pățesc. Proiectul prinde contur, dar capacele sunt vai de mama lor. Nu mai zic că bordurile s-au spart deja... 
Cetățean :
(13 Octombrie 2022, 13:38)
Faceți calitate !!!! Ne am saturat de borduri și pavaje de doi lei !