Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

ITM Ialomița a decis

Amenzi de peste 50 mii lei în cazul societății Teletext SRL

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a finalizat cercetările în cazul accidentului de muncă petrecut în incinta fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami», după 4 luni de la producerea incidentului. Societatea a primit 3 sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 50 mii de lei, pentru nerespectarea normelor privind sănătatea și securitatea în muncă. Totodată se pare că una dintre cauzele principale ale tragediei ar fi consumul de alcool. Concluziile finale le vor stabili procurorii și polițiștii, o anchetă penală desfășurându-se la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Concluziile inspectorilor ITM Ialomița În august 2022, doi angajați ai fermei de vaci a societății Teletext SRL, firmă care deține brandul de lactate «Diami», au murit, iar un al treilea a ajuns la spital, în timp ce încercau să schimbe un furtun, conectat la bazinele în care se colectează dejecțiile provenite de la animale. Este vorba despre trei bărbați, de 34, 38 și 53 de ani. Sigurul supraviețuitor a fost bărbatul de 34 de ani, ceilalți doi pierzându-și viața în bazinul de colectare. Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a deschis o anchetă imediat după cercetări, iar concluziile finale în urma incidentului au apărut la 4 luni distanță. Inspectorii de muncă au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește securitatea în muncă, printre care neinstruirea corespunzătoare în ceea ce privește siguranța angajaților, nepurtarea echipamentelor de protecție, precum și nesemnalizarea căilor de acces către zona unde se afla bazinul respectiv. În urma celor constatate de către inspectorii de muncă, societatea Teletext SRL a primit 3 sancțiuni contra­venționale în cuantum de peste 50 mii de lei. Firma are la dispoziție 15 zile fie pentru a plăti sancțiunile, fie pentru a le contesta în instanță. În cazul în care va plăti amenzile în termenul de 15 zile, valoarea acestora se reduce la jumătate, potrivit legii. «Din punctul nostru de vedere, situația este clară. Acolo a fost înregistrat un accident de muncă pentru că au existat persoane decedate!» susțin oficiali din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița.

Alcoolul, o cauză principală Întins pe mai multe file, Raportul inspectorilor ITM Ialomița scoate la iveală o serie de aspecte referitoare la cauzele posibile care au generat produ­cerea tragediei. Pe lângă neres­pectarea legislației în ceea ce privește securitatea în muncă de către societate, se pare că o parte din responsabilitate a fost aruncată pe umerii celor doi bărbați care și-au pierdut viața. În urma analizelor efectuate de către Serviciul de Medicină Legală Ialomița, în probele de sânge recoltate de la victimele decedate ar fi fost descoperit alcool în concentrații de peste 0,50 g/l alcool în sânge. Totodată, se pare că unul dintre bărbații care și-au pierdut viața ar fi venit la serviciu în afara programului. După finalizarea verificărilor făcute de ITM Ialomița, rămâne ca organele de cercetare penală să stabilească împrejurările exacte ale producerii accidentului de muncă. Un dosar penal se află în lucru la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia și Biroul de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

17 Noiembrie 2022, 12:10 (4842 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Concluziile ITM Ialomița în cazul accidentului produs la ferma Teletext, contestate de avocați
Patronul Teletext SRL/Diami dă vina pe morți!

Comentariile cititorilor:


peste lege:
(22 Noiembrie 2022, 10:27)
Cei care comentati pe aici...chiar nu ati inteles in ce tara traiti? Chiar mai credeti ca avem legi si justitie egala pentru toata lumea? Nu pot sa cred ca, desi ati vazut si vedeti zilnic atatea exemple de smecheri care produc accidente mortale si scapa nepedepsiti, va asteptati ca in acest caz vinovatii sa plateasca. Va asteptati sa mearga cineva la parnaie? pana si amenda va fi contestata de niste avocati in costume versace. E ditai firma cu conexiuni importante...trece peste...lejer! A scapat de probleme fatuca aia drogata rupta care a omorat 3 oameni pe sosea si nu a facut o zi de puscarie, ba chiar conduce din nou si va omori altii din pacate, si e o neica nimeni (cu ceva banuti) fata de marele patron, asa ca...nu se va face dreptate in veci.
Smecherii scapa pentru ca pot
Noi, prostimea, scapam daca putem si daca are grija al de sus pentru noi.
N.Tudorel:
(19 Noiembrie 2022, 09:08)
50.000 lei (nu euro) costa un weekend la munte al patronului,deci weekendul viitor .....va sta acasa.
Râdem ,glumit ,totuși doi oameni si-au pierdut viata ,de ce ?
Claudiu Soare:
(18 Noiembrie 2022, 14:43)
#curios#. Am semnalat cazurile acestea doamnelor inspector insa ori legea este proasta, ori nu vor sa se complice. Eu am controale de 2 ori pe an si merg cu un teanc de hartii iar altii incaseaza simplu,fara dureri de cap.
Curios:
(17 Noiembrie 2022, 19:20)
Am înțeles cā ITM a amendat firma care se face vinovatā de nereguli. Un fel de ,,în urma rāzboiului". Poate ne spune ITM-ul câte controale a fācut înainte. Când a fost ultimul control. Gurile rele spun cā ar mai fi existat cazuri dar șeful a știut cum sā iasā din încurcāturā. ITM-ul, de poveste! Cum dracu muncesc cu sutele la negru în construcții și duamnele de la ITM freacā ușile pe la entitāți care nu numai cā sub nici o formā nu au cum sā ținā muncitori la negru dar sunt obligați prin contracte cu alte instituții sā-i raporteze, bob numārat. E, la āștia se duc dacā nu la câteva luni dar la an sigur și nu oricum, în trombā cu autoritatea unui organ care știe ce face. Aloo, ne mai facem bine? Știu caz dint-o localitate se grupeazā câte 2-3 inși și i-au în primire câte o casā sā o facā. Nu existā firmā,contracte de muncā, nici atât. Pe āștia îi verificā cineva? Numai sā mergi prin cartierele nou înființate și sā vrei sā controlezi.