Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Solicită daune morale de 300 mii de lei

Laurențiu Ghiauru a dat în judecată funcționarii publici care l-au reclamat la Ministerul Mediului

Fostul director executiv al Agenției pentru Protecția Mediului, în prezent comisar șef al Gărzii de Mediu Ialomița, Laurențiu Ghiauru, și-a dat în judecată foștii subordonați. Este vorba despre funcționarii publici care au reclamat Agenției Naționale pentru Protecția Mediului și Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor comportamentul abuziv al acestuia. În cererea de judecată, înregistrată pe rolul Tribunalului Ialomița, Laurențiu Ghiauru le cere funcționarilor publici plata în solidar a sumei de 300 mii de lei, pentru «încălcarea dreptului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Dosarul a fost înregistrat la începutul lunii noiembrie 2022 și nu a fost stabilit încă un termen pentru această acțiune. Contactat telefonic pentru un punct de vedere cu privire la acest proces, ac­tua­lul șef al Gărzii de Mediu Ialomița nu a răspuns.

Daune morale în valoare de 300 mii de lei Scandalul iscat între funcționarii publici ai Agenției pentru Protecția Mediului și fostul director Laurențiu Ghiauru continuă și după plecarea acestuia la Garda de Mediu Ialomița. Revoltați din cauza comportamen­tului abuziv al fostului director, 6 angajați au făcut mai multe reclamații pe care le-au înaintat către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) și Agenția Națională pentru Protecția Mediului. În urma acestor demersuri, MMAP a trimis de două ori anul acesta Corpul de Control al instituției să verifice situația din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Prima verificare a fost efectuată în februarie 2022, iar cea de-a doua în septembrie 2022. În urma primei acțiuni de control nu s-au constatat aspecte care să ridice vreo încălcare a drep­turilor angajaților, însă potrivit Raportului celei de-a doua verificări, reprezentanții Corpului de Control au constatat faptul că există o relație tensionată între conducere și subordonați și au consemnat în Raportul oficial faptul că există «suspiciuni» cu privire la capacitatea de management a fostului director al instituției. Cu toate acestea, singura măsură notabilă impusă de Corpul de Control a vizat atenționarea lui Laurențiu Ghiauru cu privire la comportamentul avut față de funcționarii din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. Mai mult decât atât, sesizările angajaților APM Ialomița sunt folosite drept probe în procesul pe care Laurențiu Ghiauru l-a deschis împotriva acestora. Acesta a deschis o acțiune la Tribunalul Ialomița în care le cere foștilor subordonați plata, în solidar, a unor despăgubiri morale în valoare de 300 mii de lei. Potrivit cererii de chemare în judecată, actualul șef al Gărzii de Mediu Ialomița le solicită judecătorilor să constate «încălcarea dreptului subsemnatului la onoare, demnitate, reputație și imagine». Totodată, în documentul înaintat instanței se precizează faptul că motivul principal al cererii de chemare în judecată îl reprezintă «formularea de afirmații denigratoare, defăimătoare și mincinoase». Pe lângă sumele de bani solicitate, reclamantul vrea ca judecătorii să-i oblige pe pârâți la publicarea sentinței, după rămânerea definitivă, în paginile ziarelor Independent, Adevărul și România Liberă. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la procesul pe care l-a deschis, Laurențiu Ghiauru nu a răspuns.

Ultima dispoziție a lui Ghiauru În paralel cu cererea de chemare în judecată, Laurențiu Ghiauru, în ultima zi a sa în calitate de director al Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, a înaintat către Agenția Națională pentru Protecția Mediului o decizie potrivit căruia revocă toate ra­poartele de evaluare ale angajaților care au reclamat abuzurile acestuia. În primăvara acestui an, în urma evaluărilor anuale, toți cei 6 funcționari publici au primit calificativul «satisfăcător». Decizia dată de fostul director i-a afectat pe aceștia, salariile fiindu-le diminuate cu 10%. Pe cale de consecință, funcționarii publici au deschis la rândul lor o acțiune în instanță prin care solicită anularea rapoartelor de evaluare și redobândirea drepturilor salariale. Procesul se află, de asemenea, înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

22 Noiembrie 2022, 14:20 (2775 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Laurențiu Ghiauru a fost numit la conducerea Gărzii de Mediu Ialomița
Neregulile din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, ascunse sub preș de Ministerul Mediului
Decizii de salarizare emise nelegal la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița

Comentariile cititorilor:


Slobozean:
(26 Noiembrie 2022, 20:26)
nu s-a gasit unul sa il bata??
Corcodel de la Dumitresti:
(25 Noiembrie 2022, 22:25)
Eu pesonal, nu am dat in judecata pe nimeni, dar vazand acest caz am decis: LAURENTIU  GHIAURUL, te dau in judecata cu plangere penala pentreu abuz in serviciu si neglijenta pentru urmatoarele fapte; Constituirea unui grup organizat care a permis,TAIEREA PLOPILOR DIN VALEA PLOPILOR URZICENI. Constituirea unui grup organiazat  care a permis taierea TEILOR de pe 39 strazi din URZICENI. Promit ca pe 27 11 2022, voi depune la PARCHETUL GENERAL, PARCHETUL URZICENI SI PARCHETUL  IALOMITA PLANGERILE PENALE.  TU, ca om, nu ai pus pomii nostri, ai venit si i-ai taiat.  In pomii aia noi am lasat speranta sa-i vedem mari si falosi. LEGEA SA FACA DREPTATE! 
Zidar:
(24 Noiembrie 2022, 07:04)
Și totuși piesa se va juca până la capăt.iluziile țin de moment.finalul va fi fără jumătăți de adevăr.
vox:
(23 Noiembrie 2022, 15:56)
Chiar trebuie să auzim ce spun și slugile subordonate ale prea distinsei figuri tragice de la conducerea Gărzii de Mediu ?????????????
Lucratorul:
(23 Noiembrie 2022, 12:13)
Sa știți ca pe noi ne afectează ca susțineți minciuna. Noi știm adevarul și-l știți și voi. Știm si cine va furnizează informațiile pe care le Spune-ți jumate si cine are interesul sa scape de Dnul director de tot, din mediu. Numai prin falsa impresie ca el este vinovat încercați sa influențați instanța publica si de judecată…Sa nu credeți ca restul angajaților le susțin. Sunt doar amenințarile avocaților. Ar trebui sa ajutați mediul nu sa-l îngropați. Asta ați făcut voi, un ziar …Cleantech si dnele cu petiția. Ajunge!
Cetățean :
(23 Noiembrie 2022, 06:49)
Aveți și voi trei subiecte Ghiauru, Clean Tech și CAR! Mai găsiți și altceva de scris ca ne-am plictisit. Nu se întâmpla nimic in orașul asta? Școlile au caldura, spitalul are bani pentru dezinfectanți, exista Cabinete stomatologice pentru urgente? Lăsați dracului scandalurile, ca suntem sătui de mizeria din țara asta. Mai scrieți ceva și pentru cetățeni.
Mary :
(23 Noiembrie 2022, 05:45)
Nu mă mai miră nimic și mă întreb, dece nu a ďat pe nimeni în judecată pentru propria-i incompetență?! Sau pe cei care l-au numit director.
X:
(22 Noiembrie 2022, 18:40)
Noroc ca aveți ce scrie. Alea sunt lacrima?
George.s:
(22 Noiembrie 2022, 13:31)
Unde păstra Ghiauru ăsta aceste patru virtuți (onoare, demnitate, reputație și imagine)? Ca să pretinzi că ți-au fost atacate, știrbite, călcate în picioare, ar fi trebuit să fie vizibile, lumea să le cunoască. Nu poți pretinde lezarea a ceva ce nu ai.
Mihai C:
(22 Noiembrie 2022, 12:11)
Al dreaq mai este el...Mai sunt multi insurubati din astia in institutiile din Ialomita...Decat preotul poate sa ii schimbe din functie, cand vine la petrecerea cand se ciupeste lumea de haine...