Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Moraru&comp. au conectat Intergroup Engineering SRL la fondurile publice gestionate de Secretariatul General al Guvernului

Istoria se repetă pentru o investiție de 30 milioane de euro

Moraru&comp. au conectat Intergroup Engineering SRL la fondurile publice gestionate de Secretariatul General al Guvernului

În octombrie 2022, presa națională relata in extenso un nou scandal public legat de abuzurile administrative și financiare ale cuplului Marian Neacșu/Victor Moraru în cadrul Secretariatului General al Guvernului. La nici două luni distanță, ziarul nostru este în măsură să prezinte o nouă fațetă a acestui scandal național. Conform informațiilor pe care le deține ziarul nostru, Victor Moraru, în calitate de director al Direcției Generale Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare din cadrul SGG, a facilitat în mai 2022 încheierea unui contract pentru realizarea studiului tehnic privind reabilitarea Palatului Victoria, investiție a cărei valoare este estimată la 30 milioane de euro. Firma care a obținut contractul este Intergroup Engineering SRL, considerată una dintre firmele de casă ale Consiliului Județean Ialomița în perioada în care acesta deținea funcția de președinte al acestei instituții sau primar al orașului Amara.

Cuplul Neacșu/Moraru controlează SGG În octombrie 2022, la 9 luni după promovarea lui Victor Moraru în funcția de consilier personal al secretarului general al Guvernului, Marian Neacșu, presa națională a preluat in extenso o serie de acuzații privind încălcarea deliberată a legislației în scopul gestionării de fonduri europene în valoare de 43,94 milioane de euro, fapt care creează «un risc major și iminent privind comiterea unor fapte de corupție, cu lipsa transparenței actelor administrative și cheltuirea discreționară, în inte­resul unui grup periculos, a fondurilor bănești alocate de Comisia Europeană». Acuzațiile au fost făcute de către Ștefan Jicol, care la momentul respectiv era director al Direcției Generale Politici Publice, Strategii și Control Intern Managerial din cadrul SGG. Printre capetele de acuzare prezentate de Ștefan Jicol s-a numărat și cel potrivit căruia Marian Neacșu l-a propulsat pe Victor Moraru în funcția nominalizată mai sus «ilegal, în sco­pul de a dispune de întregul buget PNRR alocat SGG pentru reformele și investițiile privind Buna Guvernare». Pentru a-și atinge acest obiectiv, cei doi au modificat organigrama instituției pentru a-l îndepărta din funcție pe Ștefan Jicol, au exclus din echipele de implementare și management ale PNRR «persoane care ar fi putut bloca aranjamentele oneroase de aranjare a licitațiilor și de selecție a exper­ților» și «și-au constituit ca anexă o echipă de lucru privată, cu activitate mai mult secretă, formată preponderent din persoane recrutate în mod obscur, foarte multe aduse la fel de misterios și în secret din afara instituției».

Năravul din fire n-are lecuire La două luni distanță de la aceste acuzații, ziarul nostru este în măsură să prezinte în exclusivitate o nouă fațetă a acestui scandal. Conform informațiilor pe care le deținem, pe 11 februarie 2022, Marian Neacșu a susținut adoptarea unei Hotârâri de Guvern prin care Palatul Victoria trece din administrarea RAPPS la SGG. Astfel, cei care aveau să fie acuzați ulterior de gestionarea frauduloasă a fondurilor PNRR pot utiliza aceste fonduri legal pentru reabilitarea clădirii. Amintim în treacăt că Palatul Victoria a trecut printr-un proces de reabilitate în perioada 2009-2017, perioadă în care au fost cheltuite 17 milioane de euro pentru adăugarea unei noi structuri de fier și beton. Imediat după adoptarea HG, Victor Moraru, în calitate de director al Direcției Generale Guvernare Deschisă, Relații Publice și Cooperare din cadrul SGG, facilitează încheierea unui contract de achiziție prin încre­dințare directă pentru realizarea studiului tehnic privind reabili­tarea Palatului Victoria. Valoarea contractului este de 160650 de lei (32000 de euro), iar socpul final al acestui contract, susțin surse interne din cadrul SGG, este «întocmirea caietului de sarcini cu dedicație pentru lu­crările de reabilitare ale Palatului Victoria». Deși aparent circumstanțiale, aceste noi informații redeschid unul dintre scandalurile publice în care a fost implicat Victor Moraru în Ialomița, pe vremea când deținea funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Rea­mintim că, în luna iulie a anului 2018, Intergroup Engineering SRL a semnat două contracte, în valoare cumulată de 235 mii de lei, pentru asigurarea consultanței în cadrul proiectului de modernizare a Spitalului Județean și construirea Blocului Operator. La aceeași dată, pe 24 iulie 2018, Intergroup Engineering SRL a mai semnat două contracte, a căror valoare ajunge la 86 mii de lei, pentru consultanță în cadrul unor proiecte de moder­nizare a DJ201.

Coincidențele care împing administrația către faliment Șirul coincidențelor nu se oprește aici. În 2016, în ultimele luni ale mandatului de primar al orașului Amara, Victor Moraru a semnat cu firma Intergroup Engineering SRL 24 de contracte de consultanță. Pentru a evita procedura licitației și a putea fi încredințate direct, unele dintre aceste contractele au fost semnate la o valoare mai mică de 30000 de euro. Faptul a fost confirmat oficial de către ADR Sud Muntenia, care preciza într-o adresă oficială din 2021 că «9 dintre aceste contracte au o va­loare cuprinsă între 132500 lei și 134000 lei, (...) ceea ce indică tendința de a se situa puțin sub limita de 30000 de euro pentru a nu se supune procedurii de licitație». Mai mult decât atât, contractele conțineau și o clauză abuzivă conform căreia admi­nistrația era obligată la plata unor penalități de 1% pe zi, în cazul neonorării la timp a plăților. Neplata unuia dintre contracte, respectiv Studiul de Fezabilitate aferent investiției «REABILITAREA PARCULUI BALNEAR DIN STAȚIUNEA AMARA-ETAPA II» a generat un litigiu în instanță care a durat până în feruarie 2021. în urma procesului, Primăria Amara a fost obligată să plătească firmei Intergroup Engineering SRL despăgubiri în valoare de apro­ximativ 2,5 milioane de lei. La un an distanță, pentru evitarea falimentului administrativ, Primăria Amara plătește lunar acestei firme 90000 de lei. Această stare de fapt grevează asupra planului de investiții multianual al orașului Amara și blochează zeci de investiții punctuale care ar fi putut fi susținute. În august 2022, primarului din Amara i-au fost promise 3 milioane de lei din Fondul de Intervenție la dispo­ziția Guvernului. La 5 luni distanță, primarul Alin Sandu confirmă că nu a primit niciun leu: «N-am primit și nici nu cred că vom primi vreodată... Situația e dramatică. Acum aștept o alocare bugetară din partea Consiliului Județean pentru a putea finaliza construcția unui trotuar în localitate!».

7 Decembrie 2022, 10:10 (3894 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
«Torna, torna, fratre!»
Marian Neacșu&Comp controlează 43,94 milioane de euro din PNRR
Victor Moraru, consilier personal al Secretarului General al Guvernului, Marian Neacșu

Comentariile cititorilor:


Cetatean':
(11 Decembrie 2022, 08:13)
Domnul Moraru, tine neapărat sa demonstreze și la nivel național, cât de,, priceput''este in,, administratie' 'asa cum spune chiar el și ii place sa se laude. Ce nu înțelegem noi, este faptul ca nimeni din instituțiile de forță ale statului, nu are curajul sa pună cap la cap toate faptele săvârșite de-a lungul anilor inclusiv la Primăria Amara și să-l trimită acolo unde trebuie. Poate ca aceste anchete jurnalistice împreună cu alte sesizări ale persoanelor care pot da detalii concrete despre acest individ, ar trebui puse pe tapet mai des și la nivel institutional. De ce nu chiar într-un jurnal de seara pe toate posturile TV. Poate asa afla și organele de ancheta despre aceste fapte și se,, autosesizeaza''
george:
(9 Decembrie 2022, 13:47)
Ochii  lor sunt  indreptati  catre impozitele noastre .
Cetatean:
(8 Decembrie 2022, 19:45)
Dupa ce a ingropat Amara cu aceasta firma de consultanta, Moraru are tupeul sa-si lanseze odrasla pentru functia de primar . Asta este tupeul adevarat. Ce drq fumeaza astia de cred ca sunt de neatins nu stiu dar, un lucru este cert....Finalul va fi dramatic. Pentru Victor marea decadere si pentru fisu locul 4 la primarie. Sa fie primit!
Roman:
(8 Decembrie 2022, 19:09)
În ce tara trăim de ăștia fura nestingheriți? Doamne eee!
Mioara :
(8 Decembrie 2022, 18:08)
În contractele încheiate cu această firmă o fi introdus domnul penalități de 1% pe zi, ca la Amara? Aici, dintr-un contract de 30000 de euro, s-a ajuns, prin „bunăvoința” fostului primar, acum director în SGG, înțeleg, la enorma sumă de 700 000 de euro,datorie pe care trebuie s-o plătească Primăria Amara. Te întrebi care sunt criteriile după care sunt promovați omenii care au adus prejudicii comunităților pe care le-au coordonat? Cum i-a putut trece prin cap unui primar, ales de cetățeni, să propună o astfel de clauză prin care să fie sărăcită comunitatea? Ca și cum nu este suficientă datoria de plătit, fiul domnului director SGG și-a anunțat deja candidatura la primăria Amarei, pentru 2024. Mă întreb dacă celor doi, tată și fiu, le-a trecut prin minte să găsească o soluție pentru plata datoriei imense cauzate de reaua-credință cu care au fost semnate acele contracte. Ce proiecte minunate poate propune cineva care știe, din familie, cum îți poți bate joc de cei care te-au ales? 
Bobita!:
(8 Decembrie 2022, 13:38)
Ce-ai făcut Bobita!? Iar a ieșit Moraru primul în sondajele PNL și PSD?! Cum faceți sondaje va ia nebunia și tabarati pe saracul om! Se vede de la distanta cât de incompeteni, prosti și rău intenționați sunteți!! De parca zici ca Moraru asta face ce vrea el în tara asta! Hai ca va faceți de tot rasul!!
corect:
(8 Decembrie 2022, 08:47)
Ce nu se intele este ca acest nesimtit a distrus sanatatea unor persoane ce au avut curajul sa-l infrunte si nu a patit nimic. 
NEDUMERIT :
(7 Decembrie 2022, 23:23)
1. CONTROLEAZĂ CU ACORDUL CUI ?
2. FIRMA DE CASĂ SAU ..DE ACASA ? ADICA UITE ASA NU-I IN ACTE DAR ESTE ,,PROPITAR ”
3. LĂSAȚI-L SĂ REABILITEZE PALATUL! POATE VREA SA SE MUTE ÎN EL !
4. UNII ...VOR SA FIE CEI MAI BOGAȚI MORȚI DIN CIMITIR ! INVIDIOȘILOR ! CE NU PRICEPEȚI ? HAI, DOAMNE AJUTĂ ! LA BOGĂȚII...
Lacomila:
(7 Decembrie 2022, 22:22)
Doamne, pana cand , cat mai vor oamenii astia ( paraziti ai societatii ) . De cati bani mai au nevoie sa traiasca bine?! Este ceva de nedescris , cat vor oamenii astia sa mai fure. Toate se vor plati in viata.
Mary :
(7 Decembrie 2022, 20:31)
E! Ăștia sunt oamenii de care au nevoie comunitățile. Și cum ei se vor regăsi în continuare pe listele partidului din care fac parte, aș spune că, nu-i prost cine cere, este prost cine dă. Mai întâi votul, că pe urmă vin banii.
Ion Ion:
(7 Decembrie 2022, 16:49)
ce nu intelege domnul, e ca a fost pus acolo de ce credeti????? fix sa faca puscarie....acum se crede de neatins dar va fi pe lista puscariasilor...au facut puscarie oameni si destepti si puternici politic ...Mitrea , Nastase , Udrea, Mazare , urmeaza Badalau....pe Moraru il trage pe nas DNA-ul.