Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Minuni administrative în 2 ani de mandat

Rezerve bugetare de 10 milioane de euro la Slobozia

Administrația Soare estimează că va avea la dispoziție 10 milioane de euro pentru finanțarea investițiilor din Slobozia. Suma, susține primarul Sloboziei, rezultă din finanțările europene accesate și economiile bugetare realizate în primii 2 ani de mandat. «În 2020 estimam că vom obține aceste rezerve bugetare în 4 ani de mandat... După 2 ani suntem la un pas de a atinge această sumă. Iar în cursul anului 2023 o vom depăși!» declară Dragoș Soare.

Obiectiv administrativ atins La preluarea mandatului, în anul 2020, primarul Dragoș Soare a susținut că mandatul său va fi unul «de austeritate» bazat pe eficientizarea cheltuielilor administrative și limitarea costurilor investiționale. În opinia sa, această strategie administrativă ar fi permis municipalității economii bugetare de 10 milioane de euro în 4 ani de mandat. La începutul anului 2023, primarul Dragoș Soare declară că pragul estimat inițial ar putea fi depășit în acest an: «În 2020 estimam că vom obține aceste rezerve bugetare în 4 ani de mandat... După 2 ani suntem la un pas de a atinge această sumă. Iar în cursul anului 2023 o vom depăși! Concret, la acest moment avem la dispoziție 45 milioane de lei pentru cofinanțarea investițiilor din fonduri europene, finanțarea proiectelor locale și derularea investițiilor multianuale. Iar anul este abia la început...» declară Dragoș Soare.

Să nu ne bucurăm prematur Optimismul edilitar al primarului Sloboziei este contrazis de realitatea din teren. În decursul anului 2022, tot mai mulți slobozeni se declară nemulțumiți de faptul că orașul a fost transformat într-un imens șantier. Situația riscă să devină tot mai tensionată în condițiile în care administrația Soare nu este dispusă să renunțe la niciunul dintre cele 11 proiecte europene aflate în derulare. Cel mai controversat dintre acestea este cel care a presupus construirea pistelor de biciclete și reabilitarea infrastructurii rutiere pe bulevardele Matei Basarab și Chimiei. Însă efectele nedorite ale unor investiții similare sunt vizibile în tot orașul. Ba, mai mult, în decursul anului 2023 urmează să fie deschise noi șantiere. Printre investițiile noi, deja anunțate, se numără reabilitarea Parcului «E14», reamenajarea spațiilor verzi din oraș, demolarea garajelor construite ilegal, finalizarea investiției din Piața Revoluției. Și exemplele ar putea continua.

11 Ianuarie 2023, 10:10 (8689 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
Prioritatea administrației Potor: deschiderea parcării subterane din Piața Revoluției!
3 MILIOANE DE EURO pentru dezvoltarea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia
Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!
43 milioane de lei pentru «Centura Ocolitoare a Sloboziei» din zona de Nord
Parcul fotovoltaic va reduce facturile de curent electric cu 1,5 milioane de lei/lună

Comentariile cititorilor:


Marian:
(12 Ianuarie 2023, 12:48)
Si cand ne amenajam apartamentele, incepem cu ....un santier. Disconfortul acesta se va uita, dar e important ca lucrurile sa se faca bine (nu ca parcarea subterana, incercarile de potabilizare a apei., Piata Revolutiei, samd..).Pana sa se traga o concluzie, e normal sa fim dezamagiti ptr ca vedem cum arata bdul Chimiei, cum nu se misca un pai in zona ansamblul Peco, cat de kitch este Oraselul Copiilor samd
Oricum, fata de Stoica, Ionascu si Mocioniu, Soare pare ca se incadreaza cel mai mult in profilul unui primar, in conditiile in care Slobozia e un oras ingenuncheat de datorii (multumita predecesorilor edili) si lipsit, de foarte multa vreme, de investitii de modernizare.
Spor si inspiratie!
Cetatean :
(12 Ianuarie 2023, 10:34)
Santiere cu lucrari prost executate! Pavele de proasta calitate, montate stramb, balteste apa in denivelari! Arata jalnic! in zona statuii M Viteazul au scos pavelele bune, de calitate superioara montate acum cativa ani si au pus niste pavele jalnice si montate prost! Cine verifica executia si calitatea lucrarilor??? Bani irositi aiurea! Respectati calitatea lucrarilor sau renuntati pentru ca este rusinos!
Sorin:
(12 Ianuarie 2023, 09:55)
Cu ce vor îmbunătăți calitatea vietii in acest oras aceste proiecte?cu absolut nimic,tot praf,mizerie,lipsa parcari,foarte mult zgomot,dezvoltare haotica folositoare firmelor de casa.Au asfaltat strada Penes Curcanu iar tot molozul l-AU aruncat pe locul viran,de doi ani nu au maturat decat la receptie baltile sa nu se vada unde se strange apa,totul se face substandard cu ochii închiși.Primarul trece pe aceasta strada dar nu observa nici gunoaile nici praful,molozul ca doar e obisnuinta pentru el,e normalitatea orașului.Primarul vede dughenele de la intrarea pe strada dar i se par normalitate,tot zgomotul si gunoiu produs de atelierele auto si de mobila sunt normalitate asa cum zona industriala dupa gandul autoritatilor e normal sa se amestece cu cea rezidentiala.Totul se face de fațada,atat.
Cetățean dezamagit:
(12 Ianuarie 2023, 05:47)
ASFALTATI!!!!!!!!ASFALTATI soselel cu gropi și noroi din marele cartier rezidențial slobozia noua!
Investti bani în ce trebuie și terminati cu piste biciclete! Știți cum sunteți precum cei care merg sa dea la facultate fără diploma de bac! Sar putea  chiar la  modul serios sa mai fie pe acolo și personaje din acestea.Apa potabilă ca ne-am saturat sa caram și sa dam banii apa potabila.Aveti mila de bătrâni și oameni bolnavi  care cară apa cu cărucioarele de butelii.
Criticam:
(12 Ianuarie 2023, 00:57)
Acest primar a făcut pentru oraș mai mult decât toți ceilalți primari în 30 de ani. Tot timpul ne plângem, dar nu vedem că în urma primului său mandat va rămâne ceva durabil. Schimbarea orasului are nevoie de timp, fara șantier nu se construiește nimic. Ca locuitor al acestui oraș aș veni cu propuneri de îmbunătățire, nu cu critici. Criticile se vad la vot,
Fost votant:
(11 Ianuarie 2023, 22:59)
Când se va asfalta strada Iezerului din Slobozia Nouă?
De anul trecut a fost în planul asfaltărilor.
Sau, poate de aici economiile bugetare.
Normal, nu se face treabă nu se cheltuie nici bani. 
M:
(11 Ianuarie 2023, 20:49)
Se laudă primarul cu rezerve bugetare ? Praf în ochi, a distrus câteva bulevarde cu companiile oamenilor de casă, a început n șantiere pe care le vede toate lumea că sunt lăsate de izbeliște, numai gropi, pomi tăiați de parcă ar avea și mnealui contracte cu austriecii. Echipele de lucru ? Când vedem rezultatul muncii lor am putea jura că sunt numai și numai Dorei.
Sofer:
(11 Ianuarie 2023, 20:37)
Total de acord cu cel care a postat sub numele de Contribuabil!
Daca pe un bulevard  - fost bulevard!!! - intra doua dube/utilitare din sensuri opuse, e jale!
Politia Rutiera? o gluma proasta! Pe strada Constructorilor, strada cu scoala nr. 2, s-a "realizat" parcare de rezidenta! Bravos, natiune, e mare foamea de bani! Parcarile de rezidenta in orasele cu CL normale la cap, se fac in zone dintre blocuri, in zone special amenajate, etc, dar nu pe drumuri publice! Daca niste prostanaci de la DADP, plus niste prostanaci de consilieri locali (cu binecuvintarea Primarului! ? !), plus Politia Rutiera din Slobozia fac asa ceva - mai avem pretentii de oras civilizat? Macar in Bucuresti pe drumurile publice s-au facut - dar si acolo aproape la limita legii - parcari cu plata, dar nu de rezidenta!
Contribuabil:
(11 Ianuarie 2023, 18:33)
Nu înțeleg de ce nu rezolvați întâi problema apei potabile. Vizavi de locuri de parcare ați transformat bdul Ștefan cel Mare în stradă deoarece s-a transformat în parcare și dacă pe o parte ați făcut-o în spic realizați și pe cealaltă parte tot în același mod și cu sens unic... Ale cui or fi ideile astea? Politia rutieră nu vede că nu este legal faptul că o bandă de mers este mai îngustă decât prevede legea?
Gogu:
(11 Ianuarie 2023, 16:41)
Rău că se face... rău că nu se face. Uniunea Europeană nu mai finanțează proiecte de reabilitare a șoselelor fără implementarea pistelor de bicicliști, că, vezi Doamne, nu mai „poluăm” și astfel devenim „verzi”. Proiectul e prost făcut, dar e bine că oricum mergem și pe pistele alea
Slobozean:
(11 Ianuarie 2023, 15:49)
Normal ca se strang bani, daca au crescut impozitele. Strazile arata ca dupa razboi...
Cetatean:
(11 Ianuarie 2023, 12:29)
E plin orasul de biciclisti! Daca tot avem piste de biciclete , pe cand primarul si viceprimarii se vor duce la serviciu pe biciclete?
Vigi:
(11 Ianuarie 2023, 11:52)
La capitolu garaje ca e construitw legal ilegal sau de tip Calarasi ar trebui sa le demolati pe toate fraților și în locul lor sa construiți parcări și acolo unde permite terenu deala supraterana sau gen lift sa chemi mașina ca la lift cum e prin sectoru 6 prin București și asa se mai descongestioneaza treaba cu parcările
sorinst:
(11 Ianuarie 2023, 11:46)
Adevarul este ca era mare nevoie de pistele de biciclete !!! Avem maxim 150 de biciclisti in Slobozia. Degeaba a facut economii bugetare daca cheltuie banii cu astfel de proiecte.
Iuli:
(11 Ianuarie 2023, 10:40)
Macar astupati sau asfaltati santurile din dreptul trecerilor de pietoni.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 19 Aug 2026
357 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Andrășești: 10 tone de deșeuri feroase fără documente, ridicate în vederea confiscării

Joi, 13 mai a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în baza unui plan de acțiune ce are ca scop prevenirea și combaterea activităților economice ilegale în domeniul colectării ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2010, 13:47
(21108 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Pieton accidentat pe trecere

Joi, 13 mai, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe strada Calea București din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Urmare a cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:58
(20740 vizualizări - 0 comentarii)


12 permise reținute în doar două zile

În perioada 11-13 mai 2010, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de acțiuni pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum, și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 13:57
(23489 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recidivist prins la furat de un vecin

Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de un bărbat, de 34 de ani, din localitate, despre faptul că a surprins un tânăr suspect ce încerca să iasă din curtea locuinței unei vecine. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:08
(24377 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Dispărut de la domiciliu

Miercuri, 12 martie a.c., în jurul orei 12.00, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de un bărbat din localitate despre faptul că din data de 5 mai a.c., orele 22.00, a dispărut de la domiciliu un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:06
(22601 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Săveni dispărut


Maia: Prins și încarcerat pentru executarea unui mandat de arestare

În cursul zilei de miercuri, 12 mai a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au desfășurat activități de depistare a unui bărbat, de 33 de ani, din localitatea Maia, pe numele căruia exista ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2010, 06:05
(19910 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 14 filtre ale Poliției

Fetești: 14 filtre ale Poliției

Peste 35 de polițiști au acționat în sistem integrat pe raza municipiului Fetești și pe raza localităților limitrofe pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Astfel, miercuri, 12 martie ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 17:21
(22940 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Peste 950000 de cereri pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să solicite sprijinul pe suprafață că termenul limită pentru depunerea cererilor de plată este 17 mai 2010. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 16:34
(25348 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Șoferul» care a provocat accidentul în lanț, reținut de polițiști

Miercuri, 12 mai a.c., tînărul «șofer» răspunzător de accidentul provocat sîmbătă spre duminică, respectiv 8 spre 9 mai, a fost reținut pentru 24 de ore. Să reaminitim că tînărul, de 22 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2010, 16:27
(20729 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


În atenția producătorilor și cumpărătorilor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește cumpărătorilor care achiziționează lapte, precum și producătorilor deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe, că declarațiile ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2010, 18:04
(20227 vizualizări - 0 comentarii)


Contrabandă cu țigări

În urma unor acțiuni desfășurate în ultimele cinci zile în vederea combaterii transportului și a comerțului ilicit cu mărfuri, polițiștii ialomițeni au depistat mai multe persoane care transportau sau comercializau ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2010, 17:43
(26963 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Peste 4 tone de fier vechi, confiscate

În cursul zilei de marți, 11 mai, polițiștii din Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea actelor de comerț ilicit. În timpul desfășurării acțiunii, polițiștii au depistat ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2010, 17:38
(22616 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prins de polițiști după ce a furat o bicicletă

Marți, 11 mai,polițiștii din Țăndărei au fost sesizați prin 112, de un tînăr, de 21 de ani, din localitate, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au furat bicicleta pe care o ținea în fața locuinței ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2010, 17:35
(22058 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 18:13
(14121 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:58
(15031 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A ascuns produsele furate sub fustă

La începutul săptămînii în curs, luni, 10 mai, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată de patronul unei firme despre faptul că o femeie a sustras produse cosmetice din magazinul societății. La fața ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:29
(24748 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Cocora: Din căruță în copac

Luni, 10 mai, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe DJ102H, pe raza localității Cocora, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unei persoane. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:28
(25540 vizualizări - 0 comentarii)


6 luni de închisoare pentru că a condus mașina fără permis

La mai puțin de două ore de la primirea unui mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, polițiștii au identificat și reținut persoana în cauză, aceasta fiind arestată pentru executarea pedepsei. În ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:27
(25183 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal

Luni, 10 mai 2010, polițiștii din Urziceni au depistat, în urma unor controale efectuate, un agent de pază care deținea ilegal o armă supusă autorizării. Agentul de pază, un bărbat, de 30 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:26
(26500 vizualizări - 0 comentarii)


Scrumbie confiscată

În cursul nopții trecute, respectiv 10 spre 11 mai, polițiști din Țăndărei au organizat un filtru pe Drumul Național 2A, în zona Chirana, ocazie cu care a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:25
(22931 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța elevilor, în atenția polițiștilor

Luni, 10 mai, timp de patru ore, polițiștii din Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea delicvenței juvenile în unitățile de învățămînt, în scopul diminuării riscului infracțional și victimal ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2010, 17:24
(13992 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: polițist elev


Armele și munițiile, la verificare

Armele și munițiile, la verificare

Polițiștii ialomițeni atenționează persoanele juridice care dețin arme și muniții că autorizațiile de deținere și de folosire a armelor letale și a armelor neletale supuse autorizării, respectiv a munițiilor ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:18
(22171 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: arme verificare


Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», ediția a XIII-a

În perioada 13-16 mai 2010, în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și a Consiliului Local Slobozia, se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:14
(23202 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Poliția Municipiului Urziceni a organizat sîmbătă 8 mai, în intervalul orar 08.00-12.00, o acțiune ce a vizat menținerea ordinii și liniștii publice, prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:04
(23082 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: acțiune Poliție


Vlădeni: Patron amendat

La finele săptămînii trecute, sîmbătă, 8 mai, polițiștii feteșteni, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița, au organizat și executat o acțiune pentru cunoașterea, prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 15:02
(27513 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bătrîn tîlhărit

Sîmbătă, 8 mai, în jurul orelor 20.30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un barman angajat la o discotecă din localitate, despre faptul că un bărbat, de 60 de ani, a fost victima unei infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:59
(21608 vizualizări - 0 comentarii)


Cîștigătorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», a XIX-a ediție

Festivalul și Concursul Național de Interpretare a Liedului «Ionel Perlea», ediția a XIX-a, desfășurat în perioada 7-9 mai 2010, și-a decis cîștigătorii. Juriul a decis acordarea marele premiu «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:44
(25504 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Eroilor», sărbătorită de jandarmi

«Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează joi, 13 mai, manifestări comemorative dedicate „Zilei Eroilor“ și „Înălțării Domnului“» informează reprezentanții instituției. Sărbătoarea se va ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2010, 14:38
(22131 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni în trafic

Vineri, 7 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe raza municipiului Slobozia, acțiunea avînd ca principal scop combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:07
(21800 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia rutier


Fetești: Braconaj piscicol

Polițiștii Formațiunii de Ordine Publică pentru Mediul Rural Fetești au continuat acțiunile pe raza comunelor din zona de competență, avînd ca scop prevenirea și combaterea braconajului piscicol și a delictelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2010, 16:05
(23463 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Ultimele comentarii
cetatean în Cronica unui eșec anunțat pe final cetatean în Ialomița: Procent de promovare de 29,5% la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului 2026 Viorel în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni AlexDan în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Elena I în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Maria N în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Isc în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă CETATEAN în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Gigel în Proiect tehnic pentru consolidarea digului din zona Bentu, lipsă de fonduri pentru implementare Gigel în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 anonim în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Duță Aurel în Mii de dosare, «uitate» la Parchetele locale din Ialomița Anonim în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Gogu în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Prefectura în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița casă Cocora în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 [email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...