Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Agentul Lucian Caloianu, cercetat pentru «purtare abuzivă»

Anchetă la Parchetul Slobozia

Agentul Lucian Caloianu, cercetat pentru «purtare abuzivă»

Bătaie în plin centrul Sloboziei. Unul dintre protagoniștii scanda­lului este agentul principal Lucian Caloianu, din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Slobozia. Omul legii ar fi lovit cu picioarele trei bărbați care, inițial, l-ar fi agresat. Scenele au fost filmate de un amator, imagi­nile fiind publicate pe rețelele de socializare. Cazul a intrat în atenția Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia.

Dosar penal pentru «purtare abuzivă» Incidentul s-a petrecut la începutul lunii decembrie a anului trecut. În timp ce efectua o acțiune de patrulare în Slobozia, agentul Lucian Caloianu a observat în centrul orașului o mașină care staționa neregulamentar. Acesta a încercat s-o legitimeze pe șoferița care se afla la volan, moment în care ceilalți trei pasageri ai automobilului, unul dintre aceștia fiind soțul femeii, au devenit recalcitranți. S-au dat jos din mașină și l-ar fi lovit cu pumnii pe agent. Omul legii a solicitat sprijin, la fața locului deplasându-se o echipă din cadrul Serviciului de Acțiuni Speciale al IPJ Ialomița. Bărbații au fost încătușați și puși la pământ, moment în care agentul Lucian Caloianu i-ar fi lovit cu picioarele de mai multe ori. Scenele de violență au fost filmate de un amator, iar imaginile au fost postate pe rețelele de socializare, devenind virale pe internet. Atitudinea agentului Caloianu a creat un val de nemul­țumire în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, cazul său intrând în atenția Serviciului Control Intern. Pe numele agentului a fost deschis un dosar penal pentru «purtare abuzivă», aflat în prezent în lucru la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. În același dosar sunt cerce­tați și agresorii polițistului, procurorii reținând în cazul acestora comiterea infracțiunii de «ultraj».

Sancțiuni aplicate fără temei legal
Agentul Lucian Caloianu și-a început activita­tea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița în urmă cu mai bine de 5 ani, pe raza comunei Gheorghe Lazăr. Cazul său a devenit cunoscut după ce a aplicat peste 2000 de sancțiuni cetățenilor din localitate, pentru că oamenii traversau strada în mod neregulamentar, fără ca în Gheorghe Lazăr să existe o trecere de pietoni. Între timp, de la Gheorghe Lazăr, agentul Lucian Caloianu a fost mutat în cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Slobozia. Pe numele său au fost deschise cel puțin 4 dosare de cercetare disciplinară la Serviciul Control Intern, după ce șoferii pe care i-a tras pe dreapta au reclamat atitudinea necorespunzătoare pe care agentul a avut-o față de conducătorii auto. Surse din cadrul IPJ Ialomița au precizat faptul că niciuna dintre aceste verificări nu s-a lăsat cu sancțiuni pentru agentul Caloianu.

17 Ianuarie 2023, 17:20 (7453 vizualizări - 57 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Doina:
(27 Ianuarie 2023, 19:42)
Se pare ca sunt foarte multe persoane in Slobozia cărora nu le place aplicarea legii. Mai nou se aude pe la colțuri ca sunt anumite persoane care îi doresc răul acestui polițist fiindcă este foarte legist și ca nu poate fi ademenit cu nimic. Legea este făcută pentru a fi aplicată și cred eu ca așa trebuie sa fie un polițist intr un oraș Slobozia.
Nicu:
(26 Ianuarie 2023, 12:33)
Sunt din cartierul Bora cei implicați in eveniment sunt niște persoane periculoase și foarte agresive, foarte bine le a făcut acest polițist, trebuia sa i bată bine Mascații sa le iasă golăniile din cap!
Pt polițist?:
(26 Ianuarie 2023, 12:24)
Eu m am uitat pe acea filmare de foarte multe ori nu se vede nicio persoana încătușată toate persoanele urmează a fi încătușate, după cum se poate vedea pe acea filmare cătușele se aplica după câteva minute. Eu mi as dori sa vedem câți zmei care comentează pe aici avea curajul polițistului implicat sa se lupte corp la corp cu cele 6 persoane din Bora implicate.
Politist!!:
(26 Ianuarie 2023, 01:03)
Care este procedura care invata modalitatea de interventie in cazul unui politist impotriva a 4 persoane agresive??...din birou totul se vede roz.colegul politistului unde era? La televizor totul este posibil
politist ?:
(25 Ianuarie 2023, 17:01)
nu vreau sa incit la actiuni agresive, dar daca dupa un atac asa cum a fost cel initial al cocalarilor care s-au napustit cu bataia asupra politistului, instanta aplica ( asa cum stim sa s-a mai intamplat in multe alte cazuri in care a dovedit ca nu intelege ca iertarea atacurilor asupra politistilor reprezinta o incurajare a agresivitatii, a violentei ) masuri eufemistice de genul unor amenzi simbolice, cineva trebuie sa aplice si o corectie.
nu a fost cea mai inspirata forma de actiune a caloianului dar, daca ar fi avut o pregatire reala in scoala de agenti, forma de lucru ar fi fost posibila a fi adusa la fondul problemei, adica aplicarea corectiei asupra cocalarilor inainte de aplicarea catuselor, ceea ce corespundea procedurilor, devenind astfel, legala.
@marian:
(23 Ianuarie 2023, 12:34)
Nici la Ghe Lazar nu-l mai primeste.
Michael Corleone Family:
(22 Ianuarie 2023, 18:52)
Bine, Luci! Daca te dau astia afara, te angajez la mine.
1997 wolf:
(22 Ianuarie 2023, 16:35)
Păcat că nu vei avea parte de o judecată dreaptă. Meriti sa fii pe strada dar nu depinde de mine. Atâta timp cât aveți șefii pe care ii aveți... asta este situația. Capul sus...pigmeii sunt pigmei mai ales când dau nas in nas cu leii.
Marian:
(22 Ianuarie 2023, 12:40)
Nu veni la Gheorghe Lazar
Mihaela:
(21 Ianuarie 2023, 21:34)
În seara asta m-a opriț în trafic. I-am vorbit frumos, mi-a vorbit frumos. Și noi trebuie să avem grija cum ne comportam. E ușor sa punem o eticheta înainte să ne vedem gunoiul din propriul ochi.
Slobozean:
(20 Ianuarie 2023, 13:53)
Spaima soferilor beti!! Adevarat politist!felicitari domnule!! Este si respectuos, se respecta si pe sine!! Succes in continuare!!
Eugen:
(20 Ianuarie 2023, 12:58)
Se pare ca cei care il vor dat afara din Politie, sunt cei care au fost amendati de dl. Caloianu. Ca si cum e vina politistului ca ei au fost prinsi incalcand legea. Unora le-ar place ca Slobozia sa devina "stana fara caini". Oricum, departe nu e ...
Dan:
(20 Ianuarie 2023, 10:00)
Dacă era bătut de bombardieri acest polițist oare mai era pe prima pagina a ziarelor? Din imaginile făcute virale în mediul online nu reiese dacă acești,,băieți buni" ai orașului sunt încătușați! Politia nu dorește sa lămurească acest aspect ba chiar mai mult sa prezinte activitatea acestui agent? Sa vedem și noi de ce își doresc uni sa fie dat afara! Tot lumea vorbește ca este ,,meserias" la depistat șoferi sub influenta alcoolului! Bravo dl Caloianu!
Xitizenu:
(19 Ianuarie 2023, 20:12)
Domnule polițist, te rugam înscrieți la concursul pentru ocuparea postului de comanda al IPJ Ialomita, majoritatea credem ca ai câștiga postul de comanda lejer, fata de cei doi, care sunt de nota 5,77 și nota 4,50. De oameni ca tine are nevoie la comanda IPJului Ialomițean și nu puupatori cu relații. Bravo domnule agent ai reușit un record de ghinesbook, meriți premiul cel mare. Și voi ofticosilor lăsați subofițerul în pace. Ma dacă nu pui uluca  din gard pe cocoașa lor ești mare fraier. Batei cu lanțul de bicicleta ca să meargă în dunga când apari în oraș, pe ei Robert Doroftei. 
Cândva Cineva :
(19 Ianuarie 2023, 18:19)
Felicitări agentului de politie ,asa trebuie procedat cu persoanele care nu ripostează violent . Pentru persoanele care comentează precum ca ei știu tot și ca la americani se proceda asa,băieți ,sunteți praf ,nu aveți cunoștințe cu privire la tactica politaneasca și va dați cu părerea doar ca să va băgați jn seama