Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa medicilor a lăsat fără linie de gardă Secția Pediatrie

Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a rămas fără linie de gardă, preț de o săptămână, după ce doi dintre medici s-au îmbolnăvit. Voci din cadrul unității medicale dau vina pe managementul deficitar al Secției, în timp ce mana­gerul Liviu Patrichi susține faptul că situația este generată de lipsa specialiștilor. «În februarie vom încheia contracte cu alți doi medici pediatri!» a declarat Liviu Patrichi.

Transferuri repetate la Spitalul Călărași În cadrul Secției Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia își desfă­șoară activitatea trei medici titulari și alți trei, pe bază de contracte, încheiate special pentru a asigura completarea liniilor de gardă. De la începutul lunii ianuarie și până în prezent, linia de gardă a funcți­onat discontinuu, după ce doi dintre me­dicii titulari s-au îmbolnăvit. Din această cauză, în plin val de viroze respiratorii care afectează în principali copiii, micii pacienți au fost transferați la Spitalul Județean de Urgență din Călărași. Mana­gerul unității medicale susține faptul că, pentru astfel de situații, a fost creat un protocol de colaborare cu spitalul din județul vecin: «Când noi nu putem, pentru că Pediatria este o secție deficitară, apelăm la serviciile medicale din cadrul Spitalului Călărași. Așa am făcut și acum!». Voci avizate din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că situația a fost generată de managementul slab al Secției Pediatrie, iar această problemă trenează de mai multe luni. Chiar și în perioada Sărbătorilor de Iarnă, Secția Pediatrie a Spitalului Slobozia nu a avut linie de gardă. Medicul care coordonează această secție nu ar fi întocmit corespunzător necesarul de resurse umane de care are nevoie pentru a putea asigura continuitatea liniilor de gardă. Astfel, ar fi rămas zile neacoperite. «Toate aceste gărzi se fac în baza unei planificări bine stabilite... La Pediatrie, nu prea se ține cont de ea. Astfel rămân zile în care nu există gardă!» susține, sub anonimat, unul dintre cadrele medicale care își des­fășoară acti­vitatea în cadrul unității medicale. Lipsa gărzilor a dat peste cap și acti­vitatea Serviciului Județean de Ambu­lanță Ialomița, ai cărei reprezentanți au fost nevoiți să facă drumuri repetate de la Slobozia către Călărași și retur, mai ales că multe dintre cazurile care puteau fi consultate la Slobozia nu necesitau inter­narea, ci doar un consult de specialitate.

Se caută soluții În timp ce medicii din Spitalul Jude­țean de Urgență Slobozia reclamă ma­nagementul deficitar al Secției Pediatrie, managerul Liviu Patrichi susține că pro­blema este generată, de fapt, de lipsa medicilor specialiști. «Pediatria este o specialitate medicală foarte dificilă și nu există medici suficienți. Ne confruntăm de ani buni cu această problemă în cadrul acestei secții... Am scos posturile disponi­bile de mai multe ori la concurs. Legea ne limitează modalitatea de a identifica cele mai eficiente soluții!» susține mana­gerul celui mai mare spital din județul Ialomița. De această dată, Spitalul Județean de Urgență Slobozia va încheia contracte cu alți doi medici specialiști pediatri care vor asigura completarea liniilor de gardă în momentul în care există zile neacoperite. «În februarie vom încheia contracte cu alți doi medici pediatri. Am discutat cu dânșii și vor să vină să lucreze în cadrul spitalului nostru... Astfel, vom putea asigura continuitatea liniilor de gardă în cadrul secției Pediatrie. Sperăm ca dânșii, în timp, să devină titulari ai Secției!» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

29 Ianuarie 2023, 12:40 (4054 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Aparate medicale achiziționate din donații, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o
Bianca, voluntarul de la Pediatrie

Comentariile cititorilor:


Ana:
(31 Ianuarie 2023, 07:36)
Este mare păcat ca medicii spitalului județean de urgenta Slobozia reclama asa numitul "management deficitar" al secției de Pediatrie și nu fac o echipa comuna cu medicii din cadrul acestei secții de pediatrie. Ar trebui sa reclame în primul rand ca nu exista în cadrul unitatii de primire urgente nici un medic de urgenta pediatru,aceasta fiind adevărată problema.
Pe vremea mea:
(29 Ianuarie 2023, 17:01)
Pe vremea mea medicul isi sacrifica sanatatea si familia si totul.Azi nu mai e asa.Nu mai trecea pe acasa decat in vizita - probabil nici nu-i prea placea pe acasa.Muncea pana facea o boala.Pana uita cati ani are copilul.Azi nimeni nu mai munceste.Azi nu mai avem eroi.Eroi ce apoi sunt aruncati la gunoi.Eroi care isi dau seama ca si-au cam irosit viata aiurea.O viata ai