Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXCLUSIV: Procurorii anchetează modul în care un glonț tras în Poligonul Ciulnița a ajuns în casa unui cetățean

Anchetă a Parchetului Militar în Ialomița

EXCLUSIV: Procurorii anchetează modul în care un glonț tras în Poligonul Ciulnița a ajuns în casa unui cetățean

Un incident pe care autoritățile îl anchetează în prezent s-a petrecut miercuri, 8 februarie a.c., în zona localității Ion Ghica, în incinta Poligonului Ciulnița, aflat în administrarea Batalionului 113 Artilerie «Bărăganul» din Slobozia. În urma unei misiuni de tragere a soldaților, un glonț a ajuns în casa unui cetățean care locuiește în apropiere. Cazul a intrat deja în atenția procurorilor militari. Se pare că nu este prima dată când cetățenii din Ion Ghica se confruntă cu astfel de situații.

Verificările sunt în curs Din primele informații, bărbatul, domiciliat în satul Ion Ghica, a sunat la 112 după ce a descoperit în locuința sa, mai exact în camera copilului, un glonț. La fața locului s-au deplasat polițiștii care au stabilit faptul că glonțul provine de la Poligonul Ciulnița, administrat de către Batalionul 113 Artilerie «Bărăganul» din Slobozia. Oficialii unității militare au confirmat pentru Independent incidentul, precizând faptul că au declanșat o anchetă internă. «Comanda unității a numit de urgență o comisie de cercetare administrativă!» se arată într-un punct de vedere oficial al Batalionului 113 Artilerie «Bărăganul». De la Poliție, ancheta a fost declinată către Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, instituție ai cărei reprezentanți au înaintat dosarul spre soluționare către Parchetul Militar.
Citiți mai multe detalii despre acest caz în numărul de miercuri, 15 februarie 2023, al ziarului Independent

9 Februarie 2023, 19:20 (7353 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


TETE:
(16 Februarie 2023, 11:34)
Unde este poligonul de la Slobozia ? De ce nu se amenajeaza altele pe distanta Slobozia-Saveni cu acces din drum asfaltat ?
(fost) militar:
(15 Februarie 2023, 11:55)
La ciulnita nu este niciun poligon.
este o groapa mare, in care, in cel mai primitiv mod, " se coboara " sa faca ( in cel mai riscant mod pentru populatie ) antrenamentul militarilor in utilizarea armamentului. nu exista nicio constructie  sau amenajare specifica unui poligon militar ( nu mai vorbim de pretentii si mofturi de  tip nato ), acolo, daca te prinde ploaia, nici nu mai poti sa iesi, dealul fiind abrupt si fara  nicio cale amenajata de circulatie. 
acolo este o ..... chestie tipoic romaneasca.
calator prin slobozia:
(15 Februarie 2023, 10:11)
nu cumva interese obsucre, poate chiar imobiliare, au inchis plogonul Sloboziei, pentru ca un privat sa faca bani pe poligonul de la ciulnita, care in vremuri demult apuse, era destiant PTAP-ului pt pustile GECO?
Curiosul :
(12 Februarie 2023, 15:36)
Care este poziția MAPN in legătură cu poligonul de trageri cu armament ușor de infanterie din capătul orașului Slobozia?
Militar:
(11 Februarie 2023, 20:09)
Pentru ce  a numit comisie cdt. U.M. 01416? Ce este poligon omologat pt. trageri cu pistoale cu apa? Eu am omologat in 2012 acest poligon. Sunt studii balistice facute de experti. Poate glontul a venit din Rusia. In rest numai mincuni.
Cici:
(11 Februarie 2023, 09:34)
Trist da nu imposibil în Ialomița! 
Mutați poligonul în fața prefecturii  sau în fata oricărei instituții plina cu bugetari și va zic eu, toată lumea va fii mulțumită. E zici fa țățică Dana_Budeanu din Bărbulești e bine acu? Mutați poligonul, strângeți pietrele sa nu mai ricoșeze glontu. Puneți poliester jur împrejur, puneți milițieni locali din 2.in 2 metri sa prindă gloanțele din zbor, ca și asa 8a salarii de pomană, găsiți voi o metoda originala ialomiteana. 
Viorel :
(10 Februarie 2023, 21:52)
Bine ca n a pățit nimeni vreo nenorocire. Stiu cum este amplasat poligonul, am tras de multe ori acolo.sigur a ricosat din vreo piatra ceva glonțul si a ajuns in casa omului.zona este populata momentan spre deosebire de anii 70-80 cand se trăgea acolo sau la poligonul din vestul orașului. Asa e la armată!
Dana_Budeanu:
(10 Februarie 2023, 21:25)
E strigator la cer ceea ce s-a intamplat. Oamenii aceia au fost pusi in pericol p u n c t Armata romana si-a dovedit inca o data starea jalnica in care se afla 
Ha:
(10 Februarie 2023, 10:43)
Va dați seama cata munca, cauta pușcă ori gardul din care a ricoșat glonțul. Munca multa nenicuta. Ce dosar greu cu 200 martori, bani cercetări la fata locului, daravela mare, nu gluma, hoții și corupții joaca șotron prin cluburi cu mese câmpenești și băuturi fine și ei cauta uluca din care aticosat o piatra. Ne așteptăm laexpertize balistice, duceți-vă și udați salata.