Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Fabrica de acadele de la Slobozia

Fabrica de acadele de la Slobozia

În urmă cu 19 de ani avea 9 angajați. Acum are aproape 300. A în­ceput la Bucu, sub brand spaniol. Acum a devenit un brand românesc. Iar din vara lui 2022, produce și la Slobozia. Investiția în fabrica din Parcul Industrial IMM se ridică la 4,5 milioane de euro. Și totul se întâmplă cu un singur scop: să ofere copiilor cele mai bune acadele! «Copiii sunt cei care ne validează pe piața de profil... Din Dubai și până în Rusia! Iar investițiile pe care firma le-a susținut în ultimii ani garantează producția la cele mai înalte standarde din industria alimentară!».

Un brand spaniol adoptat de Ialomița «Artesans del Sucre» a apărut în 1993, în Spania. Din 2002 însă, când s-a deschis fabrica de la Bucu, în Ialomița, a devenit un brand românesc. La început, avea 9 angajați și o producție modestă. Acum fabrica de la Bucu are 126 de angajați, iar cea deschisă în vara lui 2022 la Slobozia are 158. Și o listă de așteptare lungă, căci vestea s-a dus... La fel cum s-a dus vestea despre acadelele produse la noi peste tot în lume. De la parcurile de distracții Disney la locurile de joacă pentru copii din Slobozia, toată lumea recunoaște acadelele produse aici. Și din America la Dubai toată lumea le cumpără. Chiar și celebrul lanț de magazine englezești Harrods! Iar cererile curg mereu: «La acest moment producem aproximativ 4 tone de acadele pe zi. O acadea are între 30 și 60 de grame. Faceți dumneavoastră singuri socoteala...». N-o facem, că nu suntem buni la matematică. Dar vrem să vedem cu ochii noștri. Din păcate, standardele nu permit accesul pe liniile de producție...

Un loc unde nu te plictisești niciodată Am cunoscut, în schimb, angajați. Cea mai «veche» este Monica Vlase, mâna dreaptă a conducerii și reprezentanta firmei în relația cu autoritățile. Este în firmă de la începuturile acesteia și susține că nu s-a plictisit niciodată în toți acești ani: «Fiecare zi e o provocare... Știu că pare un clișeu, dar nu e! Pentru că nu mă plictisesc niciodată. Fie că participi la procesul de decizie, fie că te ocupi de logistică, fie că faci angajări, fie că te gândești la un nou design pentru acadele, totul e o provocare... Rămâi în priză, cum se spune. Și nu doar eu, îndrăznesc să spun. Există angajați care au plecat afară și se întorc după niște ani. Alții, cu care ne întâlnim pe stradă după ani, spun că a fost cel mai bun loc de muncă pe care l-au avut...». Dincolo de declarații însă, fabrica de la Slobozia rămâne o investiție impresionantă. Pentru a o deschide, firma a investit peste 4,5 milioane de euro. 1 milion de euro din această sumă sunt fonduri europene, restul reprezintă contribuția proprie... Clădirea are la acest moment o suprafață utilă de 4800 de metri pătrați, însă lucrările în desfășurare vor extinde această suprafață la peste 5400 de metri pătrați. Totul pentru un brand care are acum o vizibilitate internațională incontestabilă.

Artizanii zahărului și secretele lor Secretul acadelelor «Artesans del Sucre»? «Ingrediente de înaltă ca­litate și standarde de producție ridicate!» spune răspicat Monica Vlase. «Dragoste și migală!» o completează Mihaela Marin, o altă «ve­terană» a fabricii. A fost angajată când încă nu își terminase liceul... Și s-a întors, asemeni multora, după ce și-a completat studiile la ceea ce numește acum cu mândrie «primul ei loc de muncă...». Însă marele secret al acadelor «Artesans del Sucre» este altul. Iar Mihaela îl dezvăluie după multe rugăminți: «Totul e făcut de mâinile noastre... La propriu! Decorațiile acadelelor sunt realizate manual. Vedeți balena asta? Eu am făcut-o! Scrisul de pe ele e al meu... Îl recunosc prin ma­gazine! Pentru o acadea reușită, asta cu unicornul, de exemplu, muncesc 7-8 fete... Fiecare aduce ceva. Sigur, contează ingredientele, aroma de căpșuni care îmi place mie așa de mult, ori cea de cola, pe care o cer copiii... Dar în fiecare acadea care iese pe poartă e o bucățică din noi. Că nu poți să faci acadele dacă nu iubești copiii și nu te gândești la bucuria lor când lucrezi...». Am crezut-o pe Mihaela. Și vă povestim și dumneavoastră. Pentru că acum «Artesans del Sucre» a devenit unul dintre brandurile Sloboziei.

11 Februarie 2023, 11:40 (11375 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
300 locuri de muncă pentru Slobozia

Comentariile cititorilor:


DIMA ANA :
(7 Decembrie 2023, 16:44)
BUNĂ ZIUA SE MAI FAC ANGAJARI
Andrei:
(3 August 2023, 20:52)
Bună ziua sunt interesat de un loc de munca pt soția mea
Andrei:
(20 Aprilie 2023, 21:01)
Buna seara suntem cuplu și caută un loc de munca suntem din poiana Slobozia
madalina asmarandei :
(16 Februarie 2023, 12:36)
bună ziua am 28 de ani as vrea sa vin și eu în echipa dumneavoastră
Curiosul :
(12 Februarie 2023, 15:21)
Succes în continuare,aveți produse excelente.
DIDI:
(12 Februarie 2023, 00:51)
RESPECT SI BELSUG
Crina :