Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

«Orășelul Copiilor», prima investiție funcțională a administrației Soare

bonus: Asfalt pe Bulevardul Chimiei până la sfârșitul lunii martie 2023

Administrația Soare a semnat recepția lucrărilor pentru obiectivul «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor în Municipiul Slobozia». Lucrările ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2021, însă termenul de execuție a fost prelungit cu încă 2 ani. Obiectivul a fost finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, «Axa prioritară 4-Sprijinirea dezvoltării urbane durabile» și vizează «îmbunătățirea mediului urban și redu­cerea poluării prin crearea unei zone de agrement în centrul orașului».

Prima investiție finalizată În 2019, în goana după absorbția de fonduri europene, administrația Mocioniu iniția proiectul privind «Regenerarea spațiului urban Zona Orășelul Copiilor în Municipiul Slobozia». La 3 ani distanță, în aprilie 2022, administrația Soare semna contractul de execuție a lucrărilor cu firma Fraicom SRL, la o valoare de 4,5 milioane de lei. În martie 2023, Primăria Slobozia a semnat recepția lucrărilor executate, acest obiectiv fiind prima investiție finalizată în actualul mandat. Con­form informațiilor oficiale, «scopul proiectului este reprezentat de asigurarea și îmbună­tățirea factorilor de mediu și a condițiilor de viață în mediul urban, contribuind și la înfrumusețarea aspectului urbanistic al munici­piului Slobozia prin reconversia funcțională și transformarea radicală a zonei creându-se un nou spațiu de agrement și de petrecere a timpului liber pentru comunitate, persoane aflate în tranzit și turiști».

Administrația Soare susține că e bine Deși nu a fost deschis oficial, «Orășelul Copiilor» este deja vizitat de copiii orașului. Primarul Dragoș Soare susține că până la sfârșitul lunii martie 2023, zona va deveni deplin fucțională. «Există lucrări limitrofe care urmează să fie executate de către DADP. Se fac eforturi pentru finalizarea acestora... Parcul și locurile de joacă sunt însă funcționale! Și, în câțiva ani, pomii plantați acolo vor crește și vom avea cu ce să ne mândrim. Este o investiție funcțională, așa cum vor fi, de altfel, toate investițiile aflate în execuție la acest moment!» a declarat Dragoș Soare. Reamintim că la nivelul Sloboziei există peste 30 de șantiere deschise sau care urmează a fi deschise în decursul acestui an. Reprezentanții administrației locale au declarat în numeroase ocazii că majoritatea acestor investiții vor fi finalizate până la sfârșitul anului 2024.

Asfalt pe Bulevardul Chimiei până la sfârșitul lunii martie 2023
Prioritatea declarată a lunii în curs la nivelul administrației locale din Slobozia rămâne asfaltarea Bulevardului Chimiei, pe tronsonul dintre Piața Unirii și Spitalul Slobozia. «Construc­torul a dat asi­gurări că până la sfârșitul lunii martie vom avea primul strat de asfalt!» declară primarul Dragoș Soare. Rea­mintim că lucrările fac parte dintr-un proiect finanțat din fonduri europene care vizează reabilitarea căilor de rulare ale transportului public în municipiul Slobozia. Principalele artere de circulație vizate de lucrări sunt Bule­vardele Chimiei și Matei Basarab.
Asfalt proaspăt în martie Blocate în decembrie 2022 din cauza unor «probleme de ordin tehnic», lucrările de rea­bilitare a Bulevardului Chimiei au fost reluate la începutul lunii martie. Conform estimărilor oficiale, disconfortul generat de aceste lucrări va dispărea până la sfârșitul lunii martie. «Constructorul a dat asigurări că până la sfâr­șitul lunii martie vom avea primul strat de asfalt. Evident, proiectul continuă! Termenul limită pentru finalizarea acestei investiții care vizează Bulevardele Matei Basarab și Chimiei este sfârșitul anului 2023... Sperăm ca termenul să poată fi respectat!» a declarat primarul Dragoș Soare.
28,1 milioane de lei pentru un vis Reamintim că proiectul care vizează reabilitarea căilor de rulare ale transportului public în municipiul Slobozia are o valoare de 28,1 milioane de lei, din care 24 mili­oane de lei constituie contribuția din Fondul European pentru Dezvoltare Regională. Scopul investiției îl reprezintă «diminuarea emisiilor de gaze cu efect de seră la nivelul munici­piului, precum și numărul deplasărilor cu autoturismele personale. În acest sens, vor fi create benzi de circulație destinate exclusiv transportului public, pe o lungime de peste 8 mii de metri liniari, și piste de biciclete pe o suprafață de peste 9 mii de metri pătrați. Toto­dată, va fi modernizat spațiul pietonal, pentru creșterea siguranței pietonilor pe tra­seele pietonale, și va fi amenajat un spațiu verde pe o suprafață de peste 10 mii de metri pătrați».
Coșmar pe Bulevardul Matei Basarab Asigurările oferite de oficialii administrației locale nu schimbă situația de fond. De la începutul anului în curs, OYL COMPANY HOLDING AG SRL, firma care și-a adjudecat execuția proiectului execută lucrări de anvergură în zona dintre Mânăstirea «Sfinții Voievozi» și ieșirea din oraș înspre Țăndărei. Disconfortul creat în zonă se va accentua în următoarele luni, pe măsură ce șantierul des­chis în zonă va avansa către centrul orașului. Deși termenul de finalizare a lucrărilor este 31 decembrie 2023, surse administrative confirmă faptul că termenul ar putea fi prelungit cu încă un an. Între timp, administrația locală caută soluții alternative pentru amplasarea autoturismelor parcate de-a lungul Bulevardului Matei Basarab.

21 Martie 2023, 16:20 (12002 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
70 proiecte de investiții pentru Slobozia
Slobozia: Constructorii promit că Sala Polivalentă va fi gata în 2 ani
Despăgubiri de 3 milioane de lei pentru proprietarii terenurilor de pe Centura de Nord a Sloboziei
Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!

Comentariile cititorilor:


Maria:
(24 Martie 2023, 07:29)
Urmează  "și în parc fanfara cânta " în construcția  meschină cu coviltir.   Chiar n-avem bun simț, educație estetică, respect față de semenii noștri, n-avem...
Nicole :
(23 Martie 2023, 10:44)
Un parc hidos, cu alei periculoase pentru picioarele tale că riști să te împiedici in traversele de plastic , un loc de joaca cu scândură și 2 tobogane, 4 leagăne și câțiva parapeți de lemn ce mimau un labirint , bănci prea multe și niște șezlonguri mari de lemn absolut dubioase și o ciuperca mica Și eu cred că se putea repara ce era înainte , că pot fi scoase traversele de plastic și lăsat beton, că nu e nevoie de pietricele de marmură și parapeți de lemn pentru că siguranța noastră și a copiilor noștri este pe prim plan . Eu îmi doresc să merg cu bicicleta pe piste de biciclete dar efectiv pe ce au făcut risc sa îmi rup gatul. In Cluj sunt trotuare largi pe care au trasat cu vopsea linii pentru biciclete. Fara scos de borduri , fara atâta praf. Un trotuar simplu , fara denivelări, o cutie de vopsea și un Dorel ce știe să traseze liniile drepte . Așa că oameni buni refaceți parcul și faceți niste trotuare drepte , fara pavele din care lipsesc părți componente că ne rupem gatul pe ce ați făcut în prezent.
@Salut dragos:
(22 Martie 2023, 22:47)
Te-a auzit! Era azi - 22.03.2023 -  o forfota si o treaba cu asfaltarea in intersectia Chimiei cu Unirii de parca venise insusi mesteru' Manole!!! Si afara ploua si ei asfalta - fara "u", ca sa iasa rima! Ai de capu' lor de mesteri, dar si de vai de banii nostri!
Curiosul :
(22 Martie 2023, 17:15)
Ce fac acei 3 stalpi din mijlocul intersectiei Chimiei cu Unirii,testează soferii in locul etilotestului?ce mobilitate urbană avem dacă franam la fiecare 300 de metrii?de ce nu putem parca în fața prefecturii dacă tot sunt banii noștrii îngropați acolo?Cum reducem poluare din zona Mb ca urmare a creșterii valorilor de trafic?si altele .......
marian:
(22 Martie 2023, 16:17)
Nu cred ca exista, in tara asta, un municipiu resedinta de judet cu un loc de joaca mai penibil decat al nostru.Un orasel al copiilor presupune sa-ti poti petrece acolo, cateva ore bune, cu copilasii.Ce-a iesit?Un kitch care ofenseaza, din nou, inteligenta slobozeanului.Sperantele cu santierele orasului se transforma usor in teama, avand in vedere ce a iesit cu oraselul copiilor.Slobozia seamana din ce in ce mai mult cu Oradea, orasul dvs model, nu-i asa dnule primar?Dregeti ce se mai poate drege ptr ca, in directia asta, vom avea iar un oras 100% rosu.
Mihai C:
(22 Martie 2023, 01:34)
E cel mai urât parc care l-am văzut vreodată. Era de-ajuns să curețe și sa schimbe ce era stricat și era mult mai bine. Erau coșuri de baschet- 6 chiar-nu mai sunt, era un teren de fotbal sintetic -nu mai este, erau alei - nu mai sunt- au fost puse pavele prin care creste iarba în locul asfaltului. E ceva de groază.
Alex:
(22 Martie 2023, 01:19)
Functionala????Unde?pe luna?Daca voi puteti sa va plimbati pe aleile pavate cu pavele gaurite si aleile pregatite pentru rasadurile de rosii?Sa mergeti voi pe acolo....altii pleaca direct la spital cu dureri de spate sau picioare rupte
Vigi:
(22 Martie 2023, 00:42)
Da sa facut ceva bun acolo cu canapele cu toboganele ptr copii cu toaleta noua cu acele sezlonguri poti sa te culci acolo era bune sa aibe si baldachine pentru cei infocati de nebunii nocturne
Nutii spaima Constitutii:
(21 Martie 2023, 23:24)
Daca dupa ce termina pistele de biciclete mai prind un biciclist pe sosea .... o sa i tai cauciucurile :))
Marian. A:
(21 Martie 2023, 19:30)
Sunt multe comentarii de facut despre proasta gospodarire a municipiului dar ce ma intereseaza in mod special este : unde sunt acele autobuze electrice promise de anul trecut  caci cele actuale care asigură transportul local, prin gradul lor avansat de uzura, polueaza tot centrul orașului 
Gogu:
(21 Martie 2023, 16:42)
O initiativa foarte buna, DAR: Pietricelele alea albe au zburat deja de pe trotuar, pomii sunt plantati INVERS ALOO. Sunt ofiliti toti. Doi la mana, gazonul si peluza e uscata! Asfaltul a crapat deja! Bordurile au zburat! O problema a jucatorilor de baschet: Nu mai exista in oras un teren regulamentar de baschet. Cel de la paradis e plin de români, iar cosurile de baschet sunt mult prea sus.
Luna:
(21 Martie 2023, 15:20)
Parca au fost bombardamente in oras. S-a inceput cu spargerea trotuarelor de la Paradis pana spre Centru. Nu mai ai pe unde sa te deplasezi. Sparg beton f gros, de circa 40-50 cm, ca sa toarne altul. Va dati seama cati bani se sifoneaza? Pt ce? Pentru piste de biciclete. Sunt chiar curioasa cati biciclisti vor fi si daca lumea într-adevăr nu se va deplasa pe aceste piste, lăsând liber spațiul pentru deplasarea bicicletelor. Care o fi fost firma castigatoare pentru derularea acestor lucrari?
Salut dragos:
(21 Martie 2023, 13:09)
Salut Dragoselule ! Ai idee daca a lovit cumva o racheta ruseasca intersectia de la casa de cultura ? Sta distrusa de 3 luni si ma tot intrebam de ce...