Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Din nou pe drumuri

Consiliul Județean Ialomița caută sediu de închiriat

Administrația jude­țeană caută un sediu administrativ de mari dimensiuni pentru a-și reloca activitatea curentă. Decizia este justificată în contextul în care Palatul Administrativ urmează să intre într-un proces de reabi­litare până la sfârșitul anului 2023. Conform condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean miercuri, 29 martie 2023, noul sediu trebuie să fie amplasat «pe o rază de 2 kilometri în jurul centrului civic al muni­cipiului Slobozia». Una dintre clădirile care întrunește această condiție este fostul sediu al BCR Ialomița, aflat acum în proprietatea Oyl Company Holding AG.

Nu aduc mandatele ce aduce «reabilitarea energetică» Consiliul Județean Ialomița este obligat să se relocheze. Palatul Administrativ al județului, în care funcționează Instituția Prefectului Ialomița și Consiliul Județean Ialomița va intra într-un amplu proces de reabilitare până la sfârșitul anului 2023. Perspectiva forțează oficialii administrației județene să identifice un nou sediu pentru desfășurarea activităților administrative curente. Conform condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean miercuri, 29 martie a.c., noul sediu trebuie să fie amplasat «pe o rază de 2 kilometri în jurul centrului civic al municipiului Slobozia». Clădirea ar trebui să aibă o suprafață construită de minim 5000 de mp și o suprafață utilă de 4000 de mp. De asemenea, conform proiectului de hotărâre «în situația în care în spațiile res­pective se desfășoară lucrări de reabilitare și recompartimentare a clădirii, ofertantul poate da o declarație pe propria răspundere că aceste lucrări se vor finaliza cel târziu la data de 1.11.2023 (...)». Una dintre puținele clădiri care răspunde condițiilor stipulate în proiectul de hotărâre este fostul sediu al BCR, achiziționat de firma Oyl Company Holding AG în anul 2018 la valoarea de 1,4 milioane de euro.

Pavel se jură că... nimic nu e bătut în cuie! Necesitatea relocării activității Consiliului Județean Ialomița redeschide dezbaterea privitoare la achiziționarea sau construirea unui nou sediu pentru Consiliul Județean Ialomița. Marian Pavel, președintele Con­siliului Județean Ialomița susține că niciuna dintre variantele apărute în spațiul public în ultimii ani nu e de ignorat. «Consiliul Județean are nevoie de un spațiu nou! Nu știm dacă ne vom reloca în fostul sediu al BCR... Este o variantă de lucru! Orice clădire care poate deservi activitatea instituției și respectă condițiile din proiectul de hotărâre poate fi închiriată. Iar această situație este una temporară. În continuare căutăm soluții pentru a achiziționa sau construi un nou sediu...» a declarat public Marian Pavel. Printre alternativele apărute în ultimii ani se numără relocarea Consiliului Județean Ialo­mița în clădirea Ministerului Apărării Națio­nale din Slobozia, cunoscută sub denumirea de «Casa Armatei» și construirea unui nou sediu, cu facilități adecvate nevoilor admi­nistrative ale instituției. În primul caz, admi­nistrația județeană încearcă de mai bine de un an să obțină acordul MApN pentru preluarea și reabilitarea clădirii. În cel de-al doilea caz, administrația județeană a obținut o suprafață de 3000 mp de teren pe strada Răzoare, în imediata vecinătate a Ștrandului Municipal. Pentru edificarea construcției însă, Consiliul Județean are nevoie de fonduri guvernamentale sau europene, bugetul județean nefiind capabil să susțină o astfel de investiție.

Cine uită trecutul, e condamnat să îl repete
Propunerea închirierii fostului sediu al BCR nu este nouă. În urmă cu aproape 20 de ani, Prefectura Ialomița a fost relocată în această clădire, funcționând acolo timp de un an. În 2017, ex-președintele Victor Moraru a avansat ideea achiziționării acestui sediu, alocând în bugetul județean al anului res­pectiv 1,8 milioane de euro. La momentul respectiv, inițiativa sa s-a izbit însă de boi­cotul public al consilierilor PNL din cadrul Consiliului Județean. Aceștia au susținut, printre altele, că reabilitarea și întreținerea ulterioară a clădirii majorează exponențial costurile de achiziție. În anul 2018, clădirea a fost adjudecată de către Oyl Company Holding AG la prețul de 1,4 milioane de euro. Inițial, clădirea a intrat într-un proces de reabilitare. De mai bine de un an însă, lucrările au fost sistate.

29 Martie 2023, 12:40 (9610 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Sediu nou pentru Consiliul Județean Ialomița
Conacul Bolomey va fi reabilitat cu 21,8 milioane de lei
Autoritățile județene, obligate să plătească «corecții financiare» de 2 milioane lei!

Comentariile cititorilor:


WALY:
(6 Aprilie 2023, 15:16)
Dar CASA ARMATEI nu va convine, trebuie data spaga, ce spune DNA, sau dorm in bocanci?
Cristi:
(5 Aprilie 2023, 15:26)
pai sediul fostului BCR este un santier in paragina....trebuie investit ca sa poti functiona acolo
George.s:
(30 Martie 2023, 15:50)
Dar nu se poate renova / reabilita / repara cu personalul în clădire? Mutând salariații pe o umătate de clădire când se lucrează la cealaltă jumătate? Să nu argumentați că nu se poate, dovadă fiind faptul că într-o unitate subordonată dv., adică Spitalul Județean, se poate bine-mersi.
Dorin:
(30 Martie 2023, 11:08)
Deh, aveti multi angajati , multe capuse, abonati la bugetul de stat....Ti-ai ### de lipitori, sugatori de ban public ! Asta (va) mai lipsea acum.... Sunteti fara rusine, niste javre ordinare!
fost ialomițean:
(30 Martie 2023, 10:30)
sa se mute la Amonil, sa faca si ei naveta cu autobuzul, sa vada cum e
Independent:
(30 Martie 2023, 01:30)
Normal ca reabilitează,nu va gândiți,în timp ce renovează, o parte merg în materiale , iar 3/ 4 în buzunarele proprii, asa s au îmbogățit, oamenii legii se fac ca nu i vad și uite asa ajung la bătrânețe cu mii de hectare de pământ, proprietăți cat pot duce , iar noi oamenii de rand suntem ca marionetele , ne manipulează după bunul lor plac
VIGI:
(29 Martie 2023, 22:48)
Iar il se reabiliteaza nu stiu daca sunt 12 ani de cind sa reabilitat sau bagat o caruta de bani si tot arata cel putin pe afara inestetic nici daca ar fi fost dupa razboi si nu il nimerea vreo racheta de a lui Putin nu arata asa mai bine lati demola ca sa stiti o treaba si ati construi unu nou ca tot si asa in centru numai santiere au fost de vreo 15 ani pina in prezent si 30 sau 50 de ani nu mai sunt probleme cu acest sediu ca daca se reabiliteaza iar peste 10 ani cine stie cine va mai fi pe la conducerea judetului iar ori sa vrea sal renoveze si constructia sau structura de rezistenta tot veche va fi ...acelasi lucru este si cu spitalu degeaba construiesti bloc operator sau UPU nou daca cladirea unde sunt saloanele si sectiile sunt vechi si ca structura si ca multe altele ce daca i se da o spooiala sau o varuiala
Vasile:
(29 Martie 2023, 21:37)
Sediu CJI a fost renovat de câțiva ani. Care este motivul pentru care vor alt sediu? Nu va este rusine? Vreți hotel de șapte stele?
Cristy :
(29 Martie 2023, 17:45)
Pavele, închiriază Ionașcu vila de pe str Filaturii.
realistul :
(29 Martie 2023, 16:30)
Sau poate ferma este a vreunuia dintre Psd isti
nemultumitu':
(29 Martie 2023, 16:16)
Poate de aceea amenajeaza Ferma de la Perieti
Mary :
(29 Martie 2023, 15:41)
Conacul Bolomey vă stă la dispoziție. Tot vă dați aere de boieri.
Gadisor :
(29 Martie 2023, 14:17)
Intrebare : Pentru ce a cumparat Cornelus fostul sediu BCR ?! Raspuns corect : Sa-l inchirieze la Consiliul Judetean !!!