Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia! Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!

Administrația Soare a cerut Consiliului Local Slobozia, în cadrul unei ședințe extraordinare desfășurate la sediul Căminului Cultural Slobozia Nouă luni, 15 mai 2023, aprobarea împrumutului de 34 milioane de lei pentru finanțarea investițiilor edilitare multianuale. Consilierii PSDși PRO România au refuzat să participe «fizic» la ședință și au respins în bloc, prin vot on-line, proiectul de hotărâre. «Următoarea ședință va fi tot la Slobozia Nouă... Și următoarea ședință tot la Slobozia Nouă! Până când problemele de la Slobozia Nouă vor fi rezolvate!» a declarat primarul Dragoș Soare în debutul ședinței.

Proiect respins on-line Consilierii PSD și și PRO România din cadrul Consiliului Local Slobozia au respins în bloc proiectul de hotărâre prin care administrația Soare solicita contractarea unui împrumut de 34 milioane de lei pentru finanțarea unor investiții edilitare multianuale. Printre aceste investiții se numără și asfaltarea străzilor din cartierele Slobozia Nouă și Bora. Proiectul de hotărâre a fost respins cu 11 voturi «împotrivă», 1 «abținere» și 7 voturi «pentru». Retragerea sprijinului politic pentru acest proiect de hotărâre transformă coabitarea administrativă PNL-PSD cel puțin la nivelul Sloboziei într-un conflict deschis. «Eu nu mint! Fac ceea ce trebuie făcut... Sunt supus unui „șantaj“ de către președintele Consiliului Județean, Marian Pavel, care mi-a trimis o hârtie prin care îmi spune că „nici la Slobozia nu vor fi votate proiectele!“. Este cea mai mare crimă pe care o poți face de la nivelul de președinte de Consiliu Județean... (...) Noi nu putem face campanie electorală pe spinarea comunităților!» a explicat primarul Sloboziei în cadrul ședinței extraordinare resorturile deciziei consilierilor PSD și PRO România.

A început campania electorală Boicotul administrativ din cadrul Consiliului Local Slobozia vine la o zi după ce PSD a împărțit în cartierele Slobozia Nouă și Bora «fluturași electorali» prin care cere primarului Dragoș Soare «să demareze în regim de urgență asfaltarea străzilor». În cadrul ședinței, prin telefon, liderul grupului PSD și fost candidat al PSD la Primăria Sloboziei, Alexandru Potor, l-a acuzat pe primarul în funcție de «decizii eronate privitoare la administrarea fondurilor publice». În replică, primarul Dragoș Soare a reiterat pricipalele eșecuri ale investițiilor inițiate de PSD la Slobozia, respectiv Piața Pevoluției, sursa de apă potabilă, stația de tratare a apei, canalizarea din cartierele Slobozia Nouă și Bora, etc. Indiferent cine are dreptate în acest conflict generat artificial pentru a bloca împrumutul, un fapt rămâne cert: refuzul consilierilor PSD și PRO România de a vota contractarea împrumutului blochează investiția în asfaltarea străzilor din cele două cartiere menționate anterior. În plus, este de așteptat ca extinderea conflictului politic să se producă atât la nivelul Consiliului Județean Ialomița, unde PSD are, de asemenea o poziție majoritară, cât și la nivelul celorlalte localități din județ.

16 Mai 2023, 17:15 (8327 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Consilierii PSD/PRO România diminuează valoarea împrumutului la 18 milioane de lei
Consilierii PSD și PRO România blochează din nou împrumutul de 34 milioane de lei
Unanimitate la vot pentru noua Organigramă a Primăriei Slobozia
Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură
Episcopia Sloboziei și Călărașilor cere terenul de sub Catedrala «Înălțarea Domnului»

Comentariile cititorilor:


satul de circ politic:
(22 Mai 2023, 00:16)
Circ electoral si cam atat. Scrie lumea pe aici cuvinte precum investitii, treaba, ceva de genul. In definitiv, nu a rezolvat nimic din greaua mostenire lasata de stoica, si ma refer la parcarea subterana si apa NEpotabila. A continuat sa puna in aplicare proiectele idioate incepute de Mocionel. In definitiv o mega bataie de joc din bani publici (chiar daca sunt partial fonduri UE, sunt de fapt o mica parte din banii cu care Romanica cotizeaza la bugetul UE, dar nu prea mai reuseste sa-i ia pe toti inapoi). Pistele de biciclete puteau fitrasate cu o voprea verde peste trotuatele vechi; ar fi costat de 1000 de ori mai putin, iar treaba puteau sa o faca cei de la dadp gratuit (adica in timpul programului de munca). Insa scopul este sa dea de munca firmelor de casa, ca mai apoi sa cotizeze si ele la partid. Bdul chimiei era in stare f buna; l-au reasfaltat inutil. In schimb, Matei Basarab, Unirii sunt praf. Pistele de biciclete sunt aproape inutile (beneficii versus costuri). Cu pavelele vechi, demontate de pe Unirii si M Basarab se puteau face trotuare acolo unde nu exista de loc, insa cine stie in ce "buzunar" au intrat? Iar circul asta politic inceput de pesedei, cu groapa din sl noua...este de departe o mega mizerie; au fost la conducere 30 de ani si si-au batut joc de cartier si de oras; ma mir de cat tupeu nesimtit dispun. Insa lui soare asa ii trebuie! S-a infratit cu pesedeii acum sa-i pupe in pesed os. Noi vom ramane tot cu conditii de lumea a treia si imprumutati pe 100 de ani!
Vasile:
(18 Mai 2023, 15:03)
PSD se lupta pentru Bora pentru ca de aici le vin voturile. Dl Soare de când a venit s-a luat de treaba și este mereu pe străzile unde se lucreaza. Trebuie sa ne gândim ca a moștenit un oraș cu datorii, un oraș fără apa potabila, un oraș fără locuri de joaca amenajate,un oraș poluat, etc. Acum trebuie sa avem răbdare și sa îl lăsăm să își facă treaba. Haideți sa nu mai aruncam cu noroi și sa ii mai dam o șansă la următoarele alegeri pentru a ne arata ceea ce poate sa facă în orașul în care locuiește.
Cetățean :
(18 Mai 2023, 12:33)
SA-BO-TAJ! Nimic mai mult. La anu' sunt alegeri, și nu mai contează dacă cineva vrea să facă ceva pentru urbe și cetățenii ei! Ci doar "cum să fim la putere" ,cu orice preț. Nu-s PeSeD-ist, nici PeNeL-ist,nu-s de nici o culoare.Am văzut că doar Soare, după foarte, foarte mulți ani cu alții la conducerea primăriei,a făcut lumină prin boscheții și baricadele plantate prin oraș.
Oracolul :
(18 Mai 2023, 10:02)
Eu v-am spus.Mai mult nu pot sa fac.
Mary :
(18 Mai 2023, 10:00)
Nu confundați politicul cu funcția pentru care comunitatea a optat să vă angajeze. Tot comunitatea o să vă analizeze activitatea și o să hotărască dacă mai rămâneți sau zburați. Se spune că politicienii sunt oglinda alegătorilor, iar politicienii mai sparg această oglindă, tocmai pentru a întrerupe legătura cu alegătorii. Greșit! Se vede ce lăsați în urmă.
Popa Daniel:
(17 Mai 2023, 22:07)
Conflictele produc efecte neplăcute pentru toți locuitorii municipiului, și astfel nu ajungem nicăieri. Felicitări pentru investițiile demarate.
Victoria:
(17 Mai 2023, 18:29)
Nu sunteți în stare să administrați orașul și judetul Sunteți pe ultimele locuri la absolut orice: atragere de fonduri europene, investiții de mare anvergură,etc . Ați băgat un munte de bani intr-un conac care nu reprezintă nimic pentru istoria acestui județ și nu ați finanțat proiecte serioase se apa, canalizare, drumuri . La Amara e jale; plajele sunt lăsate de izbeliste, nu se lucrează nimic și peste puțin timp începe sezonul estival. Atât n-ați fost în stare incompetenților, să puneți la punct cât de cât și gura obiectiv turistic de interes național din judet. Sa va fie rușine nemernicilor
Victimă :
(17 Mai 2023, 17:59)
De peste 8 ani functionarii primăriei folosesc ștampila statului strict pentru a TÂLHARI cetățenii de rând. Primaria Slobozia a transformat băncile României în pusculita grupurilor de crimă organizată. Fără a avea Titlu de creanta, fără validarea unui judecător bazindu-se pe complicitatea cu poliția și parchetele care refuză să facă cercetările să ne asigure protecția atacă cetățenii de rând inventând amenzi,facind executari fără HOTĂRÂRE semnată și motivată conf.art.425pc.1b, art.426pc.3, 5cod proc.civ. E NEFUNCTIONALA ca INSTITUTIE publica. Justitia refuză să ia măsuri cu acești funcționari.Singura investiție rentabilă și justificată ar fi Robotizarea si dați afară toți CORUPȚII. Ne-am săturat de SCLAVAGISMUL pe care ni la-ți impus.
Iulia:
(17 Mai 2023, 17:30)
Niciodata orasul nu a fost mai mizerabil. Parca nu exista firma de salubritate.
Mary :
(17 Mai 2023, 16:56)
Cum să faci împrumut când vedem bătaia de joc, sau mai bine spus prostia de care nu o să scăpăm niciodată. Nu au trecut două luni de când Piața Mihai Viteazu a fost refăcută din temelii, cu suport pietruit, peste care asfalt turnat ca la carte, semafoare noi, trabă socoteală. Când ce să vezi?! Pe sensul de mers către Spitalul de Urgență, chiar în fața Casei de Cultură, un șanț regulamentar semnalizat, săpat ață în asfaltul proaspăt turnat, ne atrage atenția că suntem în Slobozia, unde prostia dă tonul fără să se plictisească, iar "Dorel" își face treaba așa cum numai el știe, pentru că "șefu-i șef, și-n șanț" iar în urma ta, trebuie să lași ceva.
Vasile:
(17 Mai 2023, 15:47)
PSD-ul vrea sa strice imaginea unui primar gospodar care a avut curajul sa decongestioneze orașul de boscheți. Ce au făcut ceilalți primari? Au tăiat tot spațiul verde din centrul orașului și au pus betoane? Niciodată nu s-a început deratizarea pt țânțari în luna mai. Abia începeau prin august, când nu puteai sa dormi de mirosul care întra pe geam. Lăsați-o ul sa își vadă de treaba. Vedeți-vă de investițiile din cultura, de unde puteți sa furați. De aia ii țineți în funcții pe pensionarii directori, contabili și ce or mai fi ei. Ce face (...) în Parlament? A făcut ceva pentru oameni? Se plimba prin străinătate și postează poze. Rușine!
Marian:
(17 Mai 2023, 04:02)
Cum e viata asta… De 15-20 ani PSD-ul a condus orasul si judetul. Au facut credite peste credite si investitiile au fost dezastruoase. Au avut firma de casa prin care au capusat toate contractele, dar ce sa faci…nu mai merge. Si cum banii furati s-au dus pe apa sambetei (cei care activeaza in domeniu stiu ca cei mai mari jucatori la pacanele si cazino sunt cei de la psd si acolitii lor)…acum urla de foame, cu gandul ca usor usor li s-a inchis robinetul. Ultimele mandate psd-ste au adus “bunastarea” in oras. Judetul arata “minunat”, in afara de asfalt nu au mai fost in stare sa faca nimic. Acum ca se misca lucrurile s-au strans si urla precum lupii la luna… Atat de proasta sa fie lumea sa voteze psd in continuare? Zicea cineva de (...)… cine mai crede un copil batran care isi arata limitele si incompetenta. Cand au venit cu (...)…au zis ca mulg bine vaca..dar se pare ca intre timp si-au dat seama ca e un bou…dar cam tarziu
Iosif:
(16 Mai 2023, 22:51)
Are noroc și Slobozia odată la 20 de ani de un primar gospodar și se apuca termitele de la PeSeDeee sa l saboteze. E greu băieți? Dacă o sa candideze cine trebuie și la Consiliul Județean o sa va luați adio si de la conducerea județului. Pavele, macar lasa I oe alții sa facă ceva pentru orașul asta, dacă voi n ati fost in stare. Oricâte piedici ati pune, Potor e copil de mingi pe lângă Soare.
CETATEAN:
(16 Mai 2023, 21:53)
PSD nu vrea ca primarul actual PNL sa faca treaba, de frica ca va fi reales in 2024. ASTA ESTE ADEVRAUL! Vechile imprumuturi au fost facute tot de PSD, nu de Soare!Rusine PSD!
cetatean:
(16 Mai 2023, 20:40)
Pina nu se justifica folosirea vechilor imprumuturi ,modul cum au inceput sa fie rambursate nu trebuie sa se angajeze noi imprumuturi .Primari care au angajat vechile credite au plecat  o parte din credite au fost deturnate ,nu a mai raspuns nimeni de ele ,in schimb cetatenii orasului platesc cu virf si indesat aceste credite .Cum au fost folosite creditele pentru groapa ,cele pentru statia de epurare si statia de apa ,puturii etc Ionascu ,Stoica Mocioniu ,TRIFAN ,care au angajat aceste credite pe unde or mai fi ?