Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

E gata, s-au salvat!

Fotbal, Liga a III-a, Dunărea Călărași-Recolta Gheorghe Doja 1-2

E gata, s-au salvat!

Recolta Gheorghe Doja a fost susținută, la Călărași, de o numeroasă asistență ialomițeană. Suporterii au înțeles importanța meciului și, cel mai important, și jucătorii au conștientizat-o. Recolta venea după două meciuri fără înfrângere: egalul cu Gloria Băneasa, când a revenit de la 1-3 și victoria categorică cu Amara. Pentru ca Agricola Borcea să nu se apropie periculos de mult, era necesar cel puțin un punct pe arena fostei primdivizionare din Călărași. Ialomițenii au făcut un meci bun, spectacolul fiind agreabil chiar și pentru ochiul unui privitor neutru. «Interimarul» Valentin Toma a început meciul cu Răducanu-Comșa, Chebac, Ene, Andrei-Alexe, Răduca-Drăgan, Țicu, Tănase-Stere. Au mai intrat, pe parcursul reprizei secunde, Năstase, Barabaș, Bălan, Popescu, Lungu. Prima repriză este echilibrată, ambele formații având ocazii de gol, dar niciuna nereușind să finalizeze. În dreptul Recoltei, reținem marea ratare a lui Stere, după centrarea lui Țicu, și șutul ca din catapultă al altfel eficientului Drăgan, din poziție optimă. În startul reprizei secunde, gazdele ies mai hotărâte și punctează, în minutul 54, prin Iulian Ilie care, la fel ca în meciul tur, găsește o breșă pe partea dreaptă a apărării noastre și îl învinge pe Răducan.

Dubla lui «Tase» aduce salvarea După pauză, la Gheorghe Doja intră capriciosul golgheter Mihăiță Năstase, care-și onorează cum se cuvine cartea de vizită. «Tase» aduce egalarea în minutul 68, când fructifică centrarea lui Comșa, și reduce la tăcere puținii spectatori călărășeni care au rămas lângă Dunărea în această perioadă deloc fastă. Mo­mentul maxim de bucurie pentru ialomițenii prezenți pe Stadionul «Ion Comșa» s-a consumat în mi­nutul 84. Mihăiță Năstase marchează golul de 2-1, după o bijuterie de acțiune personală, în care îl trimite după semințe pe Lupu, trece și de portarul Șerban și aduce Recoltei 3 puncte uriașe care salvează echipa de la retrogradare. Năstase are, în final, ocazia triplei, dar mingea expediată de el, din lovitură liberă, lovește transversala. Se termină 2-1 pentru Recolta Gheorghe Doja, iar echipa ialomițeană obține biletele pentru al 5-lea sezon consecutiv în Liga a III-a, în ciuda faptului că Agricola Borcea a trecut, previzi­bil, cu 5-0, de CS Amara. Recolta va mai disputa un meci, în acest sezon, pe teren propriu, cu FC Voluntari. Va fi un meci al bucuriei, la care ar fi frumos ca tribuna din Gheorghe Doja să fie plină.

23 Mai 2023, 15:15 (3404 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Atacantul Mihăiță Năstase, transfer de la Recolta Gheorghe Doja la CS Dinamo București!
Se reunesc pe 23 ianuarie 2024
În sfârșit, victorie!

Comentariile cititorilor:


Dorian:
(29 Mai 2023, 13:22)
Uitandu-ma pe acest articol:https://liga2.prosport.ro/liga-3/cele-19-echipe-retrogradate-din-liga-3-ultimele-cinci-au-fost-decise-in-ultima-runda-din-play-out-satelitul-cluburilor-fcsb-cfr-cluj-si-fk-miercurea-ciuc-au-picat-in-liga-4-dacia-19272980 am realizat ca rivalitatea asta a fost degeaba, întrucât dacă va fi cazul ca o echipa din liga a 3 care s-a salvat sa se retraga sau o echipă din liga a 4 care sa obțină promovarea sa nu se mai înscrie,invitația ar fi mers la penultima clasata din aceasta serie,întrucât ea avea cel mai mare nr de puncte în comparație cu echipele picate din celelalte serii.
Mariooo:
(26 Mai 2023, 22:25)
Poate antrenor ti-a fost! Profesor nu are cum,ca el nu este profesor! Este o diferență mare intre un profesor si un antrenor!
Mario:
(24 Mai 2023, 21:25)
Felicitări băieților pt reușite și pt menținerea în divizia C. Ionescu mi a fost profesor și antrenor. Lăsați l in pace. Așa a vrut Dumnezeu! Nu întotdeauna îți iese toate la fotbal
Suporter :
(24 Mai 2023, 19:16)
Tase strălucește iar
Suporter:
(23 Mai 2023, 21:43)
Felicitări Doja!Felicitari Tomel ! Am fost la toate meciurile echipei, din cauza lui ionescu nu a jucat echipa e cel mai slab (antrenor).A venit i-a scos pe Ene,Comsa etc a pierdut toate meciurile si când a vazut ca echipa e la retrogradare a fugit…acum Ene și Comsa am vazut ca au contribuit la toate golurile și echipa merge bine
Amator:
(23 Mai 2023, 21:07)
Ce ați făcut domnul Ionescu? Ați venit și ați luat echipa cu șanse reale de play Off,ați dus-o la retrogradare și ați plecat mișelește aruncând cu noroi in jucatori ca sunt amatori? Uitați domnule Ionescu ca nu ei erau amatorii ci dumneavoastră!