Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizat în 2023

Lucrări în grafic

Noul Bloc Operator al Spitalului Slobozia, finalizat în 2023

Cel mai important obiectiv aflat pe lista de investiții care vizează modernizarea Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Blocul Operator, va fi gata la sfârșitul acestui an. Este concluzia administrației județene după o vi­zită în teren pe șantierul unde se ridică această construcție. Imobilul are 3 etaje, 6 săli de operații, o sală de nașteri și paturi ATI. Valoarea totală a proiectului este de 100,6 milioane de lei.

O investiție necesară Lucrările de construcție a Blocului Operator din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au debutat oficial în octombrie 2021. Inițial, acesta au presupus demolarea Blocului Alimentar și apoi construcția efectivă a noului imobil. Conform proiectului, această investiție are o suprafață de 6200 mp și 3 etaje. Înălțimea fiecărui nivel este de 3,6 metri, conform planurilor. La parterul imobilului vor fi amenajate 30 de paturi pentru spitalizarea de zi, dar și un izolator. Mai mult, în aceeași zonă va funcționa și o cafenea pentru pacienți și aparținătorii acestora. La etajul 1 va funcționa sala de nașteri, dar și o zonă de Anestezie și Terapie Intensivă, unde vor fi amenajate 21 de paturi. Etajul al doilea va cuprinde zona destinată Chirurgiei Generale și specializărilor chirurgicale. Este vorba despre 6 săli de operație pentru secțiile Ginecologie, Urologie, Ortopedie, ORL/Oftalmologie și cea de Chirurgie Generală. La ultimul etaj constructorii vor amenaja un spațiu destinat sterilizării instrumentelor medicale. Vizita în teren a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița a evidențiat faptul că, cel puțin din punct de vedere al construcției Blocului Operator, investiția se va finaliza, conform proiectului de investiții, la sfârșitul acestui an. «Conform proiectului, Blocul Operator trebuie finalizat până la sfârșitul anului 2023! Avem convingerea că acest lucru se va concretiza, cel puțin din punct de vedere al construcției...» a declarat Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

42,8 milioane de lei pentru dotări Sursa de finanțare pentru acest proiect este PNDL, valoarea sa totală fiind de 100,6 milioane de lei. Din această sumă, 33,7 milioane de lei reprezintă fondurile pentru achiziția aparaturii medicale, iar ar alte 9,1 mi­lioane de lei pentru dotarea cu echipamente tehnolo­gice. Toate echipamentele medicale vor fi achizițio­nate conform proiectului inițial, însă administrația jude­țeană nu exclude posibilitatea de a investi sume suplimentare în aparate mult mai performante. «În ceea ce privește echipamentele medicale, vor fi cum­părate cele pe care le-am prevăzut în proiectul inițial. În cazul în care există posibilitatea de a achiziționa tehnologie medicală superioară, Consiliul Județean Ialomița este dispus să suplimenteze sumele existente, într-un anumit procent, în limita unor alocări bugetare pe care le poate disponibiliza!» a mai spus Marian Pavel, președintele Consiliului Județean Ialomița.

25 Mai 2023, 15:10 (11163 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Buget majorat pentru Blocul Operator al Spitalului Județean Slobozia
Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia
35 milioane de euro pentru «spitalul» din curtea Spitalului Slobozia
Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții
Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Comentariile cititorilor:


Ana:
(28 Mai 2023, 17:59)
Unul lucrează- restul privesc.
mimi:
(28 Mai 2023, 12:20)
Alo domnule suntem pe un santier nu pe bulevardele din ce in ce mai insorite din Slobozia .
Ceauşescu.2:
(26 Mai 2023, 11:26)
Ăla din poză care dă indicații e Ceaușescu?
Ion:
(26 Mai 2023, 10:40)
Nu ne mai păcăliti,nu mai votăm psd.
Mary :
(25 Mai 2023, 23:12)
Bloc operator cu geometrie variabilă? Adică este gata la Sf. Așteaptă cu medici cu tot. Normal! Ce vă mai place să vă lăudați. Ați auzi că plătim mai scump mizeria de apă, așa zisă apă potabilă?!
Psd:
(25 Mai 2023, 20:44)
Mai..ăștia de la psd nu fac nimic .pfff..e fake news!! Pesedeii doar fura ..deștepți sunt doar de la PNL :))