Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP a declarat război plopilor Sloboziei

DADP a declarat război plopilor Sloboziei

În decembrie 2022, un stejar «monument al naturii» avaria două autoturisme în fața Școlii nr. 3 din Slobozia. În urmă cu 10 zile, un SsangYong de 34000 de euro, full-option, nou-nouț, era făcut zob de un plop căzut din curtea Stadionului «1 Mai». În toamna anului trecut, un minor aflat la plimbare cu tatăl său ajungea la Urgențe cu capul spart de o creangă de tei, verde... În toate cazurile și în alte zeci de incidente mai puțin grave, DADP a decis intervenții radicale la coronamentul arborilor din Slobozia. De fiecare dată activiștii de mediu de pe rețelele de socializare al orașului au contestat deciziile.

28000 de arbori verzi în oraș Slobozia are 19 mp de spațiu verde pe cap de locuitor și este considerat «cel mai verde oraș din Sud-Estul României». Spre comparație, Constanța are doar 2,7 mp de spațiu verde pe cap de locuitor. În aceste condiții, isteria publică generată de tăierea arborilor pare nejustificată. Slobozenii susțin că nu, iar rețelele de socializare sunt pline ochi de «avertizori de mediu» care plâng fiecare copac toaletat, fiecare arbore culcat la pământ de drujbele DADP, fiecare ramură ciuntită. Nu ne îndoim că au dreptate și că fiecare frunză contează. Dar datele oficiale nu par alarmante. «La nivelul Sloboziei sunt înregistrați oficial 28000 de arbori. Asta înseamnă un număr im­presionant pentru un oraș de câmpie...» explică directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca. Explicațiile oferite de către reprezentanții autorităților locale nu impresionează pe nimeni. Oamenii plâng și se plâng de fiecare dată când văd sau aud drujbele angajaților DADP. Iar «Criminalilor!» a devenit deja un alint...

Au mai rămas 200 de plopi Valeriu Roșca a preluat DADP Slo­bozia în urmă cu aproape 5 ani. La mo­mentul respectiv, în oraș erau peste 700 de plopi. Acum mai sunt 200. «Obiectivul nostru este să renunțăm la toți arborii care pun în pericol siguranța cetățenilor. Sunt un pericol real, iar noi răspundem juridic!» mai precizează Valeriu Roșca. Dar DADP nu taie doar plopi. Campania de remodelare a spațiilor verzi din oraș a însemnat tăierea tuturor pomilor fructiferi din zonele reamenajate. Numai în anul 2023, DADP a tăiat 106 arbori de diferite specii «uscați, în curs de uscare sau cu probleme structurale» și 69 de plopi. «Tăierea plopilor este extrem de riscantă și presupune angajarea unor alpiniști uti­litari. O astfel de operațiune costă muni­cipalitatea între 500 și 1500 de lei, în funcție de complexitatea ei...» explică directorul DADP. În locul arborilor sacrificați, angajații DADP au plantat în anul 2023 un număr de 350 de arbori noi, din 10 specii diferite, adaptate «mediului urban modern».

30 Mai 2023, 17:20 (9094 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
A început dezinsecția de primăvară la Slobozia
1 milion de flori pentru Slobozia
Lecție de «Arboricultură urbană» predată la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Covrig 19:
(1 Iunie 2023, 19:31)
Fiți atenți la ce spune Sorina!!!Ce oameni!!! Să tăiem toți pomii că fac puf... Rămâne să tăiem că fac frunze toamna și că stau țânțarii în ei!!! Doamne ce lume!!!Ce o să mai căutați un colț de răcoare la vară când vă veți topi la 40 de grade în betoane și blocuri... Să facem niște vile și niște case în locul arborilor!!! Rușine.
MihaiOaneaLuciu:
(1 Iunie 2023, 12:56)
DADP si primaria trebuie trasi de urechi, in opinia mea, cu mai multa sau mai putina actionare in judecata.

Nu numai ca afecteaza calitatea vietii in tot orasul, dar specific - afecteaza valoarea imobiliara a zonelor si a apartamentelor prin distrugerea spatiului verde din apropiere sau din jur.

Spatiul verde si zona cu verdeata este un plus major pentru orice piata imobiliara - ei schilodesc preturile si valoarea (cu buna stiinta ?), chelind si distrugand superbele spatii verzi si arbori (de tot felul) care incanta locatarii si trecatorii la orice pas (sau asa a fost, caci acum...)
Sorina :
(31 Mai 2023, 13:40)
Dar plopii care sunt plini de puf in fiecare primavara  si pomii uscati de pe str. Coloanelor si in apropierea scolii nr. 2 unde sunt sute de copii care sunt alergici la acest puf facut de plopii cand crede domnul Rosca va ii va putea taia ?
MB:
(31 Mai 2023, 12:41)
De la mb -uri pana la magazinul Ialomita sunt o multime de arbori distrusi(coaja distrusa, jupuiti, cu radacinile in aer, rupte etc.) de utilajele care fac noile trotuare. Ce parere au cei de la garda de mediu? In Constanta  s-a sesizat Garda de Mediu pentru acelasi aspect.
Mary :
(31 Mai 2023, 12:25)
Au fost tăiați brazi falnici din Piața Revoluție care au lăsat loc betonului de prost gust. Schilodiți sistematic orașul. Poate că după ce vor fi tăiați toți pomii, o să vedeți fațadele mânjiți și tărcate ale blocurilor. Orașul arată că o femeie ușoară, murdară, dar cu buzele făcute. Orașul semafoarelor, cu ajutorul lor Crăciunul o să fie în permanență. S-a făcut o parcare subterană degeaba, bani aruncați. Pasați vina de la unii la alții, nimeni nu este vinovat, nimeni nu plătește. Doar proștii care care vă suportă și își achită dările. În rest bătaie de joc. Uitați în fiecare zi că orașul nu are apă potabilă, să vă fie rușine! Nu uitați în schimb să vă luați salariul.
112:
(31 Mai 2023, 09:54)
Tăieri sunt legale? Sunt respectate prevederile legislației taierilor de pomi? Lemnul unde ajunge !? Cine si cum il valorifica?
Popadv:
(31 Mai 2023, 09:02)
Panica nejustificata, și nevoia de a epata. Felicitări pentru inițiativă.
Covrig 19:
(31 Mai 2023, 00:34)
Hai să tăiem tot și să lăsăm numai betoane! Nu destul că s a tăiat tot în țara asta...A rămas un oraș mai verde....Distrugem tot și facem vile.Rusine administrației locale.Una este să tai un arbore uscat alta este să distrugi tot la rând!!!!! Y
IDORAS:
(30 Mai 2023, 23:14)
 Dar bradul argintiu facut rondele, rondele vis-a vis de inspectoratul de politie, ce mai motiveaza domnul Rosca?  Cifrele prezentate sunt nereale, manipulate de DADP.   In 28000 sunt inclusi si cei cateva sute uscati anual, care se cumpara si inlocuiesc si se usuca iar?
 Ciar si-asa, in cei 28000 , daca ar exista f f multi sunt de pana in 5 ani, si nu produc inca efecte pozitive!
Andrei:
(30 Mai 2023, 22:29)
Chiar și corcodușii fac mizerie. Cine i-a plantat și-a cam băut porția, sau nu mai sunt printre noi. Corcodușii au rămas și în fiecare an fiind neculeși fac mizerie pe trotuar, ori mașini parcate. Trebuie înlăturați și înlocuiți.
Sorin:
(30 Mai 2023, 21:11)
Da,a declarat razboi oxigenului,curateniei si lucrurilor normale.sa puna mana sa planteze,sa termine cu maidanezii,sa taie iarba si in cartieru garii noi nu doar pana la vila de unde iese soarele,sunt in urma cu tot ce tine de confortul cetatenilor.