Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilierii PSD/PRO România diminuează valoarea împrumutului la 18 milioane de lei

Răsturnare de situație în Consiliul Local Slobozia

Consilierii PSD/PRO România diminuează valoarea împrumutului la 18 milioane de lei

bonus: Miza electorală din spatele împrumutului

Războiul politic dintre administrația Soare și consilierii PSD/PRO România din Consiliul Local Slobozia pare să fi ajuns la «ar­mistițiu». Joi, 29 iunie 2023, în cadrul ședinței Consiliului Lo­cal Slobozia, consilierii PSD au fost de acord să aprobe un împrumut de 18 milioane de lei pentru cofinanțarea proiectelor europene aflate în derulare la nivelul ora­șului Slobozia. Suma este cu 16 milioane de lei mai mică decât cea solicitată de administrația Soare. «Sunt de acord cu orice sumă decideți că e necesară pentru a susține investițiile la Slobozia... Vă rog însă să vă asumați în scris această decizie!» a declarat primarul Sloboziei, Dragoș Soare, în cadrul ședinței, după anunțul făcut de consilierul local Alexandru Potor, liderul consilierilor PSD. Soluția agreată în ședința de Consiliu Local Slobozia oferă o perioadă de liniște ambelor tabere însă nu rezolvă problema de fond, res­pectiv finanțarea lucrărilor pentru asfaltarea Cartierelor Slobozia Nouă și Bora.

Șah politic pe spinarea contribuabililor În teorie, atât consilierii PSD/PRO Ro­mânia, cât și primarul Dragoș Soare, doresc dezvol­tarea economică și socială a orașului Slobozia și «mai binele public». În realitate însă, niciuna dintre tabere nu poate garanta aceste deziderate, iar deci­ziile administrative adoptate în cadrul Consiliului Local Slobozia generează costuri pe care le vor plăti, ca de obicei, contribuabilii. Ședința Consiliului Local Slobozia din 19 iunie 2023 reprezintă ultima dovadă publică a acestei realități. După o ședință în care au aprobat la foc automat 25 de proiecte de hotărâri, consilierii locali PSD/PRO România au respins pentru a patra oară proiectul de hotărâre privind contractarea împrumutului de 34 milioane de lei pentru cofinanțarea investițiilor din cadrul pro­iectelor europene aflate în derulare la Slobozia. După respingerea proiectului, liderul grupului PSD, Alexandru Potor, a explicat public că aceiași consilieri PSD sunt dispuși, în compensație, să permită administrației locale contractarea unui împrumut mai mic, de numai 18 milioane de lei, pentru «susținerea majorărilor de preț și a cheltuielilor neeligibile din cadrul proiectelor». Paradoxal însă, discursul prin care Alexandru Potor a anunțat susținerea împrumutului, a creionat o imagine apo­caliptică a viitorului orașului: «Există un pericol major ca aceste proiecte să nu se finalizeze! Din punctul meu de vedere, dincolo de coloratura politică, sunt chestiuni factuale care rezultă din cifre. După 3 ani de implementare există riscul de a alege între două rele: fie distrugem viitorul orașului consumând din banii viitori (...), fie, și mai rău, fiindcă aceste proiecte sunt interconectate, iar gradul de absorbție al fondurilor este scăzut, vom genera neeligibilitatea lor și vom fi obligați să plătim pentru aceste investiții! (...)».

Soare e obligat să joace până la capăt Blocat la nivelul Consiliului Local Slobozia, primarul Dragoș Soare a ales să adopte o poziție «non-combat». Edilul a declarat că este de acord cu diminuarea împrumutului atâta timp cât consilierii locali PSD-PRO România își asumă în scris decizia pe care au anunțat-o public: «Responsabilitatea este a noastră, a tuturor, și noi toți trebuie să găsim soluții! Din punctul de vedere al execuției proiectelor, acestea vor fi realizate până la sfârșitul anului 2023! Din punct de vedere al decontărilor către constructor, vom deconta integral și facem toate eforturile să recuperăm banii. Nu spun că nu vor rămâne sume de recuperat... Dar nu se va întampla din vina noastră! Nu este vina noastră, a administrației! E o problemă a sta­tului, e o problemă de sistem. (...) În aceste condiții, sunt de acord cu orice sumă decideți că e necesară pentru a susține investițiile la Slobozia... Vă rog însă să vă asumați în scris această decizie!». Atitudinea «non-combat» a primarului Sloboziei confirmă, de fapt, că armis­tițiului politic declarat îi vor urma noi bătălii politice. Cele 18 milioane de lei care urmează să fie împrumutate de către administrația Soare vor permite doar de­blocarea parțială a fondurilor publice aflate la dispoziția Sloboziei în acest mo­ment. În aceste condiții, finanțarea asfal­tării Cartierelor Slobozia Nouă și Bora devine imposibilă până la finalul acestui mandat. În plus, administrația Soare înre­gistrează, cităm, «întârzieri semnificative» în implementarea investițiilor finanțate din fonduri europene. În unele cazuri, termenele scadente pentru finalizarea acestor investiții edilitare sunt mai mici de 6 luni, iar unele dintre investiții sunt interconectate. În aceste condiții, singurul lucru pe care îl au de făcut consilierii PSD e să aștepte primele blocaje administrative. Iar tot ce face admi­nistrația Soare e să încerce amânarea acestor blocaje până după Alegerile din 2024.

Miza electorală din spatele împrumutului
În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 29 iunie a.c., a fost aprobat, printre altele, și un proiect de hotărâre care vizează aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenți DALI (do­cumentație de avizare a lucrărilor de intervenție) în valoare de 31,6 milioane de lei pentru asfaltarea Cartierului Slo­bozia Nouă. Aparent, aprobarea acestui proiect de hotărâre permite administrației Soare să demareze procedurile prelimi­nare investiției efective. În realitate însă, ca în alte sute de cazuri similare, dema­rarea acestei investiții depinde de asigurarea acestor fonduri. Surse administrative confirmă faptul că la acest moment administrația Soare dispune de numai 10% din cele 31,6 milioane de lei, bani insuficienți fie și pentru demararea lucrărilor de asfaltare. În aceste condiții, susținerea DALI pentru asfaltarea Car­tierului Slobozia Nouă devine un «măr otrăvit». O dovadă în acest sens este postarea consilierului PSD Ștefan Țintă, pe re­țelele de socializare, chiar în timpul șe­dinței: «Astăzi, 29.06.2023, în ședința ordinară a Consilului Local al Munici­piului Slobozia, consilierii locali ai PSD au votat în unanimitate DALI-ul. (...) Din acest moment este apanajul primarului municipiului Slobozia să demareze procedurile de scoatere la licitație a lucrărilor și, prin urmare, efectuarea asfaltării pe străzile mai sus amintite. Consiliul Local și-a făcut datoria!». Reamintim că Slobozia Nouă și Bora reprezintă două dintre fiefurile electorale ale PSD Slobozia. Asfaltarea străzilor în aceste cartiere, așteptată de 20 de ani, ar oferi un avantaj electoral decisiv la Alegerile din 2024. În aceste condiții, «dezvoltarea economică a orașului» și «mai binele public» rămân doar niște sintagme mai dichisite în spatele cărora PSD și PNL își ascund interesele reale.

5 Iulie 2023, 13:35 (8754 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Consilierii PSD și PRO România blochează din nou împrumutul de 34 milioane de lei
Consilierii PSD resping împrumutul de 34 milioane de lei pentru Slobozia!
Unanimitate la vot pentru noua Organigramă a Primăriei Slobozia
Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură
Episcopia Sloboziei și Călărașilor cere terenul de sub Catedrala «Înălțarea Domnului»

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(9 Iulie 2023, 17:54)
Cam greu să faci primăria o instituție profitabilă, nu, dom Primar?
Veverita:
(6 Iulie 2023, 15:02)
DA! Ca peste tot în tara, toată lumea se cearta cu toată lumea, numai lupta politica, jigniri, ambiții, cine sa apuce ciolanul,...De 30 ce realizări s-au făcut? Dacă se fac lucrări pe fonduri europene nu este bine, dacă nu se fac, nu este bine,dacă ne împiedică de pavelele sparte, de zidurile dărâmate de la bordurile de la M B-Uri,de la Stadion, nu era bine, acum, dacă se fac, nu este bine! CINE PE CINE SA ÎNȚELEAGĂ?? CINE, PE CINE SA CREADĂ??? ȘI??. VA GÂNDIȚI A TOATE ACESTE FRICȚIUNI NE AFECTEAZĂ PE NOI CETĂȚENII??? HEI! MAI GANDITVA ȘI LA NOI NU NUMAI LA POLITICA ȘI LA ALTE INTERESE!!!!!
Mary :
(6 Iulie 2023, 02:41)
Luptă electorală?! Aiurea! Lupta pentru ciolan într-un oraș în care casele si locurile de casă se vând mai scump ca la Bran, orașul în care mirosul de căcat și de hoit este la el acasă, orașul în care te mănâncă țânțarii și nu ai apă potabilă, orașul din care tinerii pleacă în străinătate să muncească, orașul cu cea mai scumpă piață, orașul din Bărăgan (raiul grâului) fără o pâine gustoasă cum o găsim în unele locuri de la munte, orașul în care orice lucrare este făcută doar de o firmă ce încearcă să cumpere tot orașul cu politicieni cu tot, orașul în care orgoliile prostești ale edililor se transpun în proiecte păguboase, orașul în care șmecheria este importată de la Brăila și este ridicata la rang de măestrie electorală, s.a.m.d.. Da domnilor, suntem de acord cu împrumutul, care ar fi trebuit să fie în euro. Ă?! La asta nu v-ați gândit?! Încep să cred că trebuie să mă înscriu într-un partid. Hai! Care dai mai mult?! Știu să fac profit!!
Sorin:
(5 Iulie 2023, 18:44)
Nu inteleg ce se întâmplă cu poporul roman?astia trebuiesc alungați cu pietre.orasul asta e in deriva,mizer,zgomotos lipsit de perspective dar plin de investitii nefolositoare,cu piste de biciclete dar fara apa potabila,fara locuri de parcare,haos general si aleși buni de nimic.
Cetățean :
(5 Iulie 2023, 14:20)
Ce nu pot accepta este faptul că se dorește realizarea acestor lucrări din împrumuturi pe care tot noi trebuie să le plătim și nu se fac demersuri de realizare lucrări pe proiecte cu alte surse de finanțare ! Apropo de lucrări, cred că era normal să se termine o parte a lucrărilor pe M Basarab și apoi să fie începute altele. Se lucrează intr-o degringolada maximă. Pe dl primar nu îl interesează, nu se gândește la un nou mandat?