Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie

Fiscul are de recuperat peste 5,5 milioane de lei din amenzile date în pandemie

Deși oficial am scăpat de pandemia de COVID-19, efectele crizei sa­nitare încă se resimt. Potrivit unei raportări a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, la nivelul județului nostru, în anul 2020, pe timpul Stării de Urgență și al celei de Alertă, s-au aplicat amenzi de peste 6,7 milioane de lei. Din suma totală, doar 1,2 milioane de lei au fost plătiți de contravenienți. Restul banilor urmează să ajungă în conturile Fiscului în urma procedurilor de executare silită.

Demersuri pentru recuperarea restanțelor Impunerea Stării de Urgență pe teritoriul României, pentru a preveni răspândirea virusului SARS-CoV-2, a venit cu o serie de obligații pentru cetățeni. Principala obligație a fost aceea de a nu părăsi domiciliul nejustificat. Mulți dintre cetățeni au încălcat această obligație și au fost sancționați de polițiști și jandarmi. La nivelul județului Ialomița, pentru nerespectarea prevederilor cuprinse în Ordonanțele Militare, actele normative prin care activitatea la nivelul țării s-a desfășurat pe toată perioada Stării de Urgență, instituită în anul 2020, au fost sancționați peste 3100 de ialomițeni, în special în zona Slobozia-Țăndărei-Căzănești și comunele apropiate acestor orașe. Datele cuprinse în procesele-verbale de contravenție au arătat faptul că sancțiunile au vizat, în special, părăsirea nejustificată a domiciliului. Pe toată perioada Stării de Urgență, de exemplu, deplasarea în afara locuinței se facea pe baza unei declarații pe proprie răspundere în care se preciza, sub semnătură, motivul deplasării. În toate cele peste 3000 de cazuri, cetățenii au fost sancționați pentru că nu au putut să motiveze de ce au părăsit domiciliile, fiind surprinși de forțele de ordine pe stradă. De asemenea, alți cetățeni, veniți din străinătate, au fost sancționați pentru că au încălcat măsura carantinei la domiciliu. Tot pe perioada Stării de Urgență, persoanele care intrau pe teritoriul României din alte state europene erau obligate să stea în carantină la domiciliu preț de 14 zile. Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, valoarea sancțiunilor aplicate a fost de peste 6,7 milioane de lei. Din suma totală, statul mai are de recuperat aproximativ 5,5 milioane de lei, fiind achitată doar suma de 1,2 milioane de lei. «În toate cazurile au fost puse în practică toate procedurile de executare silită, pentru recuperarea acestor debite!» susțin reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița.

11 Iulie 2023, 17:40 (9661 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Doar 149 de ialomițeni din peste 8300 și-au plătit amenzile primite pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Comentariile cititorilor:


Lady xx:
(12 Iulie 2023, 20:11)
nu au anulat nimic a fost o minciuna. fraierii au primit amenzi iar smecherii au facut chefuri prin localuri inchise publicului. cam asta a fost pandemia in romania.
in germania ieseam la plimbare zilnic fare declaratie si fara restrictii, doar distantarea si evitarea aglomeratiei. in romania cereau declaratie scrisa sau pe telefon, rromii analfabeti (dar cu permise auto) luau amenzi ca nu aveau declaratie cu motivul si orele de iesire din casa. batranii aveau program de 2 ore pe zi daca erau gasiti in afara orelor erau amendati. exact ca in china comunista.
va amintiti de cheful lui orban la guvern cu toti ministrii care beau si fuma trabucuri ? ce magari
Lady x:
(12 Iulie 2023, 13:53)
Parca se anulasera amenzile din pandemie.....sau ma insel ?
Dorin:
(12 Iulie 2023, 11:58)
Total aberant ! Amenzi pentru pandemia aia de kko ? Fiscul s-o mai ia in bot !
Doctoru:
(11 Iulie 2023, 13:18)
Ordonanțe militare date de Ministerul Administrației și Internelor ???.Aiureala.