Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Controale extinse la stațiile de carburanți din județul Ialomița

Tragedia petrecută la Crevedia a obligat autoritățile să declanșeze controale ample la stațiile de carburanți din întreaga țară. În județul Ialomița, Instituția Prefectului Ialomița coordonează verificările prin intermediul instituțiilor abilitate. Estimările oficiale arată faptul că în județul nostru există peste 50 de astfel de unități, ce urmează a fi verificate în perioada următoare.

Verificări la stațiile de carburant Exploziile petrecute la o stație GPL din Crevedia, județul Dâmbovița, au obligat autoritățile să declanșeze verificări la nivelul stațiilor de carburanți. În Ialomița aceste controale sunt coordonate de către Instituția Prefectului Ialomița, fiind rea­lizate de Inspecția de Stat pentru Con­trolul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, Autoritatea Rutieră Română Ialomița, Administrația Jude­țeană a Finanțelor Publice Ialomița și Biroul Vamal Ialomița. Verificările au debutat pe data de 1 septembrie 2023 și se vor încheia la sfârșitul lunii octombrie 2023. «Începând cu 1 septembrie 2023, la ni­velul județului a fost alcătuită o comisie specială formată din reprezentanți ai instituțiilor nominalizate, conform documentelor oficiale, care a început ve­rifi­carea agenților economici cu acest profil de activitate de pe raza județului Ialomița. Controale se vor desfășura până pe data de 31 octombrie 2023!» au transmis re­prezentanții Instituției Prefectului Ialomița. Datele arată că pe raza județului nostru există peste 50 de stații de carburanți care vor fi verificate de instituțiile abilitate.

Situația din Slobozia Ziarul nostru vine în sprijinul Instituției Prefectului Ialomița propunând verificarea a două locații care, potrivit reglementărilor în vigoare referitoare la distanțele de siguranță între o stație de carburant și cele mai apropiate clădiri cu care se învecinează, nu ar respecta aceste prevederi legale. Unul dintre aceste obiective se află pe strada Cuza-Vodă, din Slobozia, și este cunoscut la nivelul orașului drept «Benzinăria Colhoz». Al doilea obiectiv pe care autoritățile ar trebui să-l verifice cu prioritate este stația GPL din zona «Găzărie», de pe strada Viitorului. Stația GPL se află înconjurată de locuințe. Surse apropiate comisiei înființată la nivelul Instituției Prefectului Ialomița au precizat că aceste două locații vor fi verificate cu prioritate.

7 Septembrie 2023, 15:10 (12050 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Controale în sistem integrat, desfășurate de polițiști
Ialomița: Amenzi în valoare de 22 mii de lei aplicate de polițiști
Ialomița: Verificarea service-urilor auto neautorizate, la un pas de eșec

Comentariile cititorilor:


Alt Cunoscator 3:
(15 Septembrie 2023, 21:13)
Rugam autoritățile locale și cele competente sa nu uite de bazinele fixe, folosite de persoanele fizice în scopul de a-și încălzi casa.Ele sunt amplasate in curțile oamenilor atât la suprafață cat si in ingropate in pământ, sunt reincarcate periodic și sunt folosite pentru centrale termice în general și pentru a gaz la aragaz. Dacă tot faceți curățenie...
Alt cunoscator 2:
(15 Septembrie 2023, 16:07)
Doamna Maria și domnul Nelu. Când a fost ultima data când ați cumparat (făcut schimb de butelii) de la persoane autorizate ce au butelii cu gaz butan? Nu de alta dar mai toți băgăm de la stații gpl și știm cu toții de ce și ce diferențe sunt între preț și cantitate. Ne mințim singuri și știm ca problema din nou este la OM. Ca fapt divers cu persoanele ce au acasă butelii cu gaz butan ce facem? E imposibil ca în orice sat sa nu găsim familii ce au în curți spații de depozitare la buteliile respective. Vedem mai zilnic masina cu buteli ce le schimba pe cele goale cu cele pline. E greu mai oameni frumoși, dar mai trebuie sa și gândim.
Alt cunoscator:
(15 Septembrie 2023, 15:37)
Pai dacă inchide Colhoz stația tu de unde mama drq mai bagi de 10 lei benzina la audi? Vorbiți să vă aflați în treaba... monopol auzi la ala. Problema generala este la OM si la durerea n pix de anumite măsuri de siguranță. Vi tu ca Vodă prin Loboda cu țigarea în mana lângă stație ca nu bubuie nimic stai liniștit. Și ca un Cunoscător lafel ca tine, știu ce zic, am văzut sute de specimene de acest gen lucrând în domeniu cu o grămadă de încărcări și descărcări la activ. Eu zic și propun cu tăria mea de CUNOSCĂTOR să închidem și Centrală Nucleara de la Cernavodă, că tot e lângă oraș și Doamne Ferește să vină unu beat de l doare n pix.
Unchiu' SAM:
(12 Septembrie 2023, 12:15)
Asta de pe Soseaua Brailei nu o vede nimeni ca este fix langa case si magazine, pe o artera extrem de circulata? Peste drum de bomba asta cu ceas se afla Dedem@n, magazin foarte aglomerat la orice ora! Se incarca butelii la greu in totala nesiguranta si fara aparate de masura. Cum stie ala de la pompa cat gaz mai incape in butelia lu' Gogu, care vine cu ea pe bicicleta? Buteliile de aragaz trebuiesc inlocuite la distribuitori autorizati, nu reincarcate! Presiunile gazelor sunt diferite, iar buteliile normale nu pot suporta presiunile la care incarca pompele gpl. Dar, fiind gpl de jarlamentar cu 2 mandate si in partidul care trebe, nu sufla nimeni nimic, asa cum au tacut chitic toti pesedeii de la Crevedia. Apoi, in caz de doamne fereste, explozie, de vina va fi mortul, angajatul de la pompa sau prostul care a venit cu butelia. Smecherul de patron scapa. Acum intelegeti ca mafiotii sar peste legile facute de ei si scapa cu ajutorul pensionarilor speciali care sunt cei cu robe negre? Pai de ce nu le taie pensiile speciale? Ca sa-i scape ori de cate ori este nevoie!
CORCODEL:
(11 Septembrie 2023, 13:18)
dar statia de la Andrasesti din mijlocul satului si din aproperea caselor si primariei , e corecta autorizatia obtinuta//
Fără Nume:
(10 Septembrie 2023, 15:40)
Va rog să verificați toate stațiile de carburant gaz și lichide petroliere! In special, pompele de carburant sa fie verificate împreună cu cei de la Metrologie.
Maria:
(10 Septembrie 2023, 14:33)
Principala sursa de venit la statiile GPL este incarcatul buteliilor iar asta este ilegal și periculos. Dar nimeni nu i a prins niciodată chiar dacă asta fac cel puțin odată pe zi, asta ptr că autoritățile sunt corupte și mână în mână cu patronii hoti.
Gabriel:
(9 Septembrie 2023, 22:24)
Nu este nici o problemă cu încărcatul buteliilor totul e să fie siguranță și distanță. La Crevedia nu a explodat de la butelie ci din alte cauze am înțeles.
George:
(9 Septembrie 2023, 19:20)
Stiți cum este în România totul. Este posibil .O mânî spalî pe alta
Nelu:
(9 Septembrie 2023, 16:16)
Ferificati și stația GPL din Căzănești unde se încarcă butelii de aragaz deși nu au voie. Toate comunele di apropiere vin acolo sa încarce pt ca este mai ieftin. Foarte periculoasa aceasta procedura.
cetatean:
(9 Septembrie 2023, 15:38)
Statia de pe Cuza-Voda are intre peretele  construit de  GPL si gardul de mlocuinte o jumatate de metru. Unde sunt 40-50 de metri conform legislatiei. Cine i-a dat aviz de functionare?
Mai terminati cu politica atunci cand este vorba de protectia cetateanului. Va doare in.....de cetatean. Banul sa iasa!
Mary :
(9 Septembrie 2023, 02:15)
Încă de la înființare stației de carburanți a lu' Colhoz, locatarii blocurilor învecinate au reclamat locația, dar mușamalizarea a funcționat. La fel și stația GPL de pe strada Independenței. Sunt convins că vor continua să funcționeze ca și până acum, atât timp cât nu s-a întâmplat nimic, putem merge înainte. Nu! Prevederea este mama înțelepciunii, iar legea este lege.
Lex și horor:
(8 Septembrie 2023, 12:02)
În Țăndărei cel mai interlop akym face ce poftește are gaz la iesire încarcă la greu buteli de aragaz și politia controlează mașini în apropriere ca in parcare are el mașinile stocate,nu vede nici șeful de la drumuri elenul miti ca e prietenul lui ,hai odată cu lexul ca vine hororul!
Slav:
(8 Septembrie 2023, 11:32)
Pot să verifice și lunar stațiile.. tot acolo o să fie și la anu și peste 2 ani și peste 50 de ani..
mafia este prea mare în Slobozia. Se știe ,,ăla cu ăla,, și e de ajuns. Dacă dă banu unde trebuie nu are nevoie de autorizație! Felicitări partidelor de dreapta și stanga!
George :
(8 Septembrie 2023, 09:53)
Păi până acum de ce nu le-au controlat putorile de la pompieri, ăia de la cazane sub presiune nu au văzut niciodată că oamenii încarcă butelii la stațiile GPL deși este interzis, că vânzătorii au dispozitive artizanale pentru încărcat butelii? Cine are statii(bombe) de-astea e băgat și prin politică, de aceea controlul e un bun prilej de șantaje politice cu voturi vândute prin ședințe de consilii locale